Úvod » Blog » Zdravie » TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

Paťka Janáčková
Slim girl photo created by user18526052 - www.freepik.com

Cviky s gumou sa stali v posledných rokoch veľmi populárne. Posilňovaciu gumu väčšinou vidíme používať ženy pri rozcvičke vo fitku, pri cvikoch na zadok a nohy alebo ako pomôcku pri domácom cvičení či rehabilitáciách. Rôznym cvičeniam s expandermi nepohrdnú dokonca ani muži.  Naozaj je cvičenie s gumou tak účinné, ako je prezentované, alebo je to len ďalší fitness trik, ktorým však nedosiahneš svoje ciele? Pozrime sa spoločne na to.

Cviky s gumou a ich výhody

 • Posilňovacie gumy zmestíš do kabelky! Môžeš si ich zobrať kamkoľvek so sebou, do fitka, na dovolenku, workoutové ihrisko či dokonca do práce
 • Je to dobrý spôsob na precvičenie celého tela, pokiaľ ti vyhovuje cvičenie s vlastnou váhou
 • Hodia sa jednak pre začiatočníkov, no zacvičí si s nimi aj pokročilý športovec
 • Existuje extrémne množstvo cvikov, pri ktorých ju môžeš použiť – cviky na hrudník, brucho, ramená, ruky, chrbát, nohy a zadok
 • Výhodné sú pri zahrievaní či rozcvičke, no odcvičíš s nimi aj celý tréning
 • Pomôžu ti zvládnuť náročnejšie cviky – napríklad zhyby či kliky
 • Ide o jednu z najlacnejších a najdostupnejších fitness pomôcok
 • Sú vhodné aj do kombinácie s bežným silovým tréningom, oživia ti stereotyp
 • Nezaťažujú kĺby, pomôžu ti so správnym držaním tela
 • Expandery a posilňovacie gumy sú pre teba dobrá voľba, pokiaľ úplne neholduješ návštevám fitka a cvičíš radšej doma
 • Využiješ ich pri rehabilitácií zranení
 • Priaznivo pôsobia na rozvoj dynamiky – skoky, odrazy
cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://www.freepik.com/free-photo/sideways-shot-athletic-young-woman-exercises-with-resistance-band-smiles-positively-has-strong-arms-dressed-sportswear-poses-against-beige-background-blank-copy-space-your-promotion_23938230.htm#page=2&query=fitness%20band&position=4&from_view=search

Ako vybrať správnu posilňovaciu gumu?

Medzi najdôležitejšie faktory pri výbere gumy patrí tvoja kondícia a sila, hmotnosť a taktiež je nutné zobrať do úvahy aj cviky, ktoré s ňou plánuješ vykonávať.

 • Kratšie gumy sú vhodné pre posilňovanie nôh, zadku, ramien či pŕs, kedy potrebuješ menší rozsah pohybu a silnejší odpor.
 • Dlhšie gumy sú o niečo pružnejšie, využitie nájdu pri rôznych typoch príťahov alebo sa pomocou nich môžeš naučiť zhybovať.

Najlepšie je mať po ruke väčšie množstvo gúm s rôznym odporom a v rôznej dĺžke. Pozri si s nami jednotlivé cviky s gumou a podľa toho, ktoré ťa najviac zaujmú sa rozhodni, aké gumy sú pre teba najviac vhodné.

Vyrovnajú sa cviky s gumou silovému tréningu?

Cviky s gumou sú vhodné do kombinácie so silovým tréningom. No úplne zavrhnúť silový tréning a nahradiť ho samotným cvičením s gumami nebude mať rovnaký efekt. Gumy rozhodne nemôžeme prirovnávať k drepom či mŕtvym ťahom.

 • Štúdie porovnávajúce silové cvičenie a gumy uvádzajú, že tieto dva štýly sú zameniteľné iba pre začiatočníkov v cvičení so sedavým životným štýlom. Ak si doteraz nič nerobila a zrazu začneš cvičiť s gumami, je to dobrý začiatok, kalórie spáliš a akýkoľvek pohyb popri sedavom životnom štýle je významné plus. No u skúsenejších športovcov posilňovacie gumy oproti silovému tréningu zaostávajú.
 • Ďalšia štúdia na volejbalistkách ukazuje, že tréning s odporovými gumami zlepšil výšku skoku a dynamiku športovkýň. No na silu a vyššiu záťaž v drepe či tlaku na lavičke nemal vplyv.

Pre udržanie sa v kondícii gumy naozaj majú svoj význam, no plnohodnotný silový tréning s činkami a progresívnym zvyšovaním váhy nimi nenahradíš. Ver nám, žiadna z tých modeliek na Instagrame s guľatým zadkom a bicepsami na rukách to určite nedosiahla samotným cvičením s gumami. Majú mnoho výhod, v kombinácií so silovým tréningom sú skvelou pomôckou, ale nepripisujme im účinky, ktoré reálne nemajú. (1,2,3)

CVIKY S GUMOU PRE SILNEJŠIE NOHY A PEVNÝ ZADOK

1. Predný drep

Na tento cvik budeš potrebovať dlhšiu gumu, na ktorú sa postavíš a druhý koniec si dáš okolo krku. S nádychom sa spusti do drepu, dbaj na správnu techniku, neprehýbaj sa v chrbte a snaž sa príliš nepredkláňať či tlačiť váhu na špičky. S výdychom sa vráť do východiskovej polohy a opakuj 15 – 20x.

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://www.freepik.com/free-photo/portrait-strong-sports-woman-doing-sit-ups-while-stretching-with-elastic-rubber_7379475.htm#page=2&query=resistance%20band&position=28&from_view=search

2. Drep do strán

Drep do strán sa dá precvičovať aj s krátkou, aj s dlhou gumou. Pokiaľ zvolíš krátku, daj si ju kúsok nad kolená. Ak máš gumu dlhú, zaviaž ju o rebriny/nohu postele / hrázdu a druhý koniec si daj okolo členku na nohe, ktorou budeš vykračovať do drepu.  S nádychom vykroč do strany a znova mysli na správne prevedenie drepu. Nezabúdaj na dostatočný rozsah pohybu. Ak sa ti vytáčajú kolená smerom dovnútra, skús zvoliť gumu s menším odporom. S výdychom sa vráť späť a opakuj.

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://i0.wp.com/soma.fitness/wp-content/uploads/2021/08/band-walk.jpg?resize=1024%2C512&ssl=1

3. Mostík

Tento cvik je asi najznámejším cvikom pri cvičení s gumou. V tomto prípade sa používa kratšia, silnejšia guma. Ľahni si na chrbát, pokrč nohy v kolenách a gumu umiestni tesne nad ne. Nadýchni sa a spolu s výdychom zdvihni panvu zo zeme. Nepreháňaj to, neprehýbaj sa príliš v spodnom chrbte. Ramená-boky-kolená by mali byť v jednej rovine, nie vyššie ani nižšie. Sústreď sa na maximálne zapojenie sedacích svalov, v mostíku pár sekúnd vydrž a potom sa pomaly s nádychom polož na podložku.

 • Ako si to sťažiť? Ak je tento cvik pre teba príliš jednoduchý, môžeš skúsiť pridať opakovania, zvoliť silnejšiu gumu alebo skúsiť jednu nohu zdvihnúť z podložky, vystrieť v kolene a dvíhať sa tak do mostíka na jednej nohe. Ďalšou možnosťou je cvik, pri ktorom hore v mostíku odtiahneš kolená od seba a čo najviac odporuješ sile gumy.
cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://www.freepik.com/free-photo/woman-practicing-bridge-butt-raise-using-resistance-band_15588969.htm#page=3&query=resistance%20band&position=4&from_view=search

4. Chôdza do strán

Kratšiu gumu si umiestni kúsok nad členky, daj sa do podrepu a chodidlá drž na šírku ramien. Vykroč jednou nohou do strany a druhú následne prinož. Nevytáčaj kolená dnu – radšej zvoľ slabšiu gumu – a snaž sa neprehýbať v spodnom chrbte.

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://www.freepik.com/free-photo/strength-endrance-body-shape-cropped-isolated-image-woman-sportswear-warming-up-training-with-resiatance-band-around-her-ankles-doing-lateral-walks-strengthening-hip-abductors_11892559.htm#query=resistance%20band&position=36&from_view=search

5. Zakopávanie

Dlhšiu gumu znova pripevni o rebrinu či nohu postele a druhý koniec si upevni nad členkom jednej nohy. (Môžeš ju omotať aj na dvakrát, aby lepšie držala, v závislosti od toho, aký typ gumy máš). Ľahni si na brucho a s výdychom pritiahni členok k zadku. Chvíľu v tejto polohe vydrž a s nádychom nohu vráť späť. Neprehýbaj spodný chrbát a sústreď sa na aktiváciu hamstringov.

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://womenfitness.net/img2017/components/lyingleg.jpg

CVIKY S GUMOU PRE PEVNÉ RUKY A GUĽATÉ RAMENÁ

1. Bicepsový zdvih

Postav sa na šírku ramien, jednou nohou vykroč mierne dopredu a postav sa ňou na stred gumy.  Opačnú stranu gumy chyť pevne do rúk a zatiahni ramená. Nadýchni sa a následne s výdychom pritiahni ruky smerom k ramenám. Lakte drž čo najbližšie pri tele a snaž sa s nimi nehýbať. Sústreď sa na svaly bicepsov. S nádychom pomaly ruky vráť do východiskovej polohy (napočítaj do troch).

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://www.freepik.com/free-photo/strong-sports-woman-exercising-with-resistance-band-looking-aside_7379468.htm#page=2&query=resistance%20band&position=17&from_view=search

2. Tlaky na triceps

Sadni si na lavičku a jednu stranu gumy umiestni pod zadok. Poza chrbát prichyť druhú stranu gumy a ruky s výdychom vystri nad hlavu. S nádychom ich pokrč za hlavu a opakuj. Snaž sa nehýbať lakťami, nehrb sa v chrbte ani nepredkláňaj hlavu.

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://gymbeam.cz/blog/wp-content/uploads/2018/03/tricepsove-tlaky.gif

3. Kick-backs

Postav sa na podložku a gumu si prichyť pod chodidlá. Mierne pokrč nohy v kolenách a druhú časť gumy pritiahni k bokom. Chyť ju oboma rukami, mierne sa predkloň a ruky s nádychom vystri vzad ako pri klasických kick-backoch s jednoručkami. Dávaj pozor, aby si nepredkláňala hlavu. Lakte drž blízko pri tele a nehýb s nimi.

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-ae95798398ee50f1defd509018d57429-lq

4. Upažovanie

Postav sa na podložku, gumu si prichyť pod chodidlá a konce chyť pevne do rúk. Ruky mierne pokrč a nadýchni sa. Spolu s výdychom potiahni ruky do strán a upaž. Nevystieraj ich úplne, ani príliš nekrč a neťahaj lakte nad ramená. Daj si tiež pozor na výrazné prehnutie v spodnej časti chrbtice.

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://www.freepik.com/free-photo/young-female-athlete-using-resistance-band-while-working-out-living-room_25567082.htm#query=resistance%20band&position=12&from_view=search

5. Kliky na precvičenie hrudníka

Expander si pretiahni poza lopatky a konce prichyť rukami, približne na šírku ramien. Spusti sa do kliku, neprehýbaj sa v chrbte, nespúšťaj zadok. S výdychom sa vráť späť.

cviky s gumou, TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou

https://www.burnthefatinnercircle.com/members/images/2119.jpg

Má teda cvičenie s gumami zmysel?

Myslíme si, že cviky s gumou sme si prebrali celkom dosť. Spomenuli sme si ich výhody, no pre istotu znova upozorňujeme, že napriek tomu, že sú dobrou pomôckou k silovému tréningu, nie sú jeho zastupiteľnou náhradou. Ak je teda tvojim cieľom nabrať svaly, nezabúdaj do tréningu zaradiť aj nejaké drepy, mŕtve ťahy či bench press.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať