Úvod » Blog » Zdravie » Top 12 činností na tréning mozgu a pamäte 

Top 12 činností na tréning mozgu a pamäte 

Image by Freepik

Hovorí sa, že keď často zabúdaš – kúp si notes a všetko si doňho zapisuj. Pripomienky, zápisníčky, nákupné zoznamy a rôzne poznámky sú skvelý pomocník, no niekedy môžu narobiť viac škody ako pomôcť. Prichádzame tak totiž o dôležitý tréning mozgu, nič nemusíme mať na pamäti, všetko máme zapísané. A to je chyba. Náš mozog, podobne ako naše telo, stále potrebuje nejaké aktivity a tréning, aby ostal čo najdlhšie „fit“.  Ako podporiť činnosť mozgu a predchádzať ochoreniam si povieme v dnešnom článku.

Alzheimerova demencia sa nedá vyliečiť, iba spomaliť

Demenciou v starobe trpí takmer 5 miliónov ľudí a prevalencia z roka na rok stále narastá. Ide o naozaj invalidizujúce ochorenie. Pri pojme Alzheimer si väčšina z nás predstaví stratu krátkodobej pamäte, avšak nie je to len o tom.

Demencia je spojená tiež s agresivitou, migrénou, rozvojom depresie a úzkosti, apatiou, poruchami spánku či príjmu potravy, objaviť sa môžu až halucinácie alebo delírium. Okrem toho môže zhoršovať priebeh iných ochorení, predlžuje dĺžku hospitalizácie a v neskorších štádiách vedú až k úplnej neschopnosti samostatne fungovať.

Veľkým problémom je tiež to, že neexistuje žiadny liek, ktorý by toto ochorenie zvrátil. Jediné, čo vie dnešná medicína urobiť, je spomaliť nástup a zmierniť priebeh.

tréning mozgu, Top 12 činností na tréning mozgu a pamäte 

https://www.freepik.com/free-photo/brain-writes-with-white-chalk-is-hand-draw-concept_6170400.htm#query=brain&position=0&from_view=search&track=sph

12 činností ako na tréning mozgu – jednoduché, no veľmi dôležité

Existuje niekoľko spôsobov, vďaka ktorým Alzheimerovej (a aj mnohým iným typom) chorobe vieme predchádzať samy. Tréning mozgu je niečo, na čo po skončení školy väčšina ľudí zabúda. No je veľmi dôležitý práve v prevencii demencie.

Ako na to?

1. Čítanie kníh má nespočetne veľa výhod – pamäť je jednou z nich

Okrem toho, že čítanie je skvelou aktivitou pre stimul mozgu samo o sebe, s ním spojené predstavovanie si deja ho v pozitívnom slova zmysle potrápi ešte viac. Čítať knihy, noviny či cestopisy by mal do svojej rutiny zapojiť každý z nás.

Skús si večer hodinku pred spaním namiesto telefónu či TV prečítať dobrú knihu. Malá zmena, no veľký rozdiel a tvoj mozog sa ti poďakuje.

2. Ostaň aspoň z časti dieťaťom – nezabúdaj na hry

Kedy si naposledy hrala hry? Spoločenské na chate, hry s deťmi, stavala puzzle, hrala karty… Že si nespomínaš? No, to je celkom zlý začiatok, nakoľko práve tomu sa chceme prostredníctvom nich vyhnúť.

Nezabúdaj sa hrať. Znie to možno trochu smiešne, ale vie to spraviť veľký rozdiel v učení a zapamätávaní. Okrem toho, existuje aj veľké množstvo hier vytvorených práve pre tréning mozgu, pri ktorých sa naozaj zapotíš.

Ukazuje sa tiež, že niektoré typy PC a videohier môžu podporovať predstavivosť a kreativitu. Určite si spomínaš na starý dobrý Sims a mnoho ďalších, pri ktorých niečo tvoríš.

Vyskúšaj napríklad šach, pri ktorom svoje mozgové závity zaručene zapotíš.

tréning mozgu, Top 12 činností na tréning mozgu a pamäte 

https://www.freepik.com/free-photo/jigsaw-teamwork-concept-macro-shot_3533798.htm#query=puzzle&position=12&from_view=search&track=sph

3. Zabudni z času na čas na mobil

Bez telefónu v ruke si väčšina z nás už nevie život ani predstaviť. Stali sa našimi poznámkovými blokmi, budíkmi, novinami, mapami, rádiami… Sú veľkou pomocou, no vďaka (alebo práve kvôli) nim náš mozog nemusí vôbec pracovať. Nemusíš si pamätať žiadne telefónne číslo, žiadnu adresu, všetko vygoogliš v sekunde a nemusíš nič. A to je práve problém.

Stráviť čas bez telefónu je stále ťažšie, ale stále dôležitejšie. Prispôsob svojmu dňu časové okná, v ktorých ho nebudeš používať. Či už sa ho vzdáš ráno pri raňajkách, pri poobednej káve alebo večer namiesto mobilu stráviš s knihou, všetko je to veľké plus.

4. Nemusíš byť maliar, aby si maľoval

Kreslenie či maľovanie tiež patrí medzi činnosti, ktoré podporujú predstavivosť a činnosť mozgu. A vôbec nevadí, že to nevieš. Nemusia to byť majstrovské diela a čo vieš, možno ťa to nakoniec tak chytí, že budeš predávať obrazy.

Vyskúšaj to. Kúp si plátno a nechaj predstavivosť robiť svoju prácu.

tréning mozgu, Top 12 činností na tréning mozgu a pamäte 

https://www.freepik.com/free-photo/painting-concept-with-color-palette_1977183.htm#query=painting&position=36&from_view=search&track=sph

5. Máš väčšie ciele? Uč sa nový jazyk

Učenie sa jazykov je jedna z najlepších činností pre tréning mozgu vôbec. Zaberie možno viac času ako ostatné z činností v tomto zozname, ale rozhodne má najviac pozitív. Treba si však dávať vysoké ciele.

Vedieť rôzne jazyky ti otvorí mnoho dverí a možností vo svete.

6. Využívaj nedominantnú ruku pri umývaní zubov

Naozaj, vyskúšaj to. Nie je to také jednoduché, ako to vyzerá. Zároveň ti to nezaberie ani minútu času naviac, nakoľko zuby si umývaš tak či tak. A navyše s tým skvele precvičíš mozgové závity.

A nemusí to byť len o zuboch. Akékoľvek činnosti môžeš skúšať robiť druhou hemisférou. Ak si praváčka, začni robiť veci ľavou stranou tela. Zuby, písanie, miešanie polievky, jedenie, kopanie do lopty…čokoľvek ťa napadne.

7. Rozprávaj sa sama so sebou a nahlas

Určite sa ti to už stalo. Myšlienky v hlave znejú väčšinou lepšie, ako keď sú povedané nahlas. Zároveň ich formovanie do viet vie niekedy narobiť problémy.

Nič nepokazíš tým, keď budeš so sebou nahlas debatovať pri vešaní prádla. Pretrénuješ svoje komunikačné schopnosti a navyše – kedy si si naposledy pokecala s niekým fakt vtipným a rozumným?

tréning mozgu, Top 12 činností na tréning mozgu a pamäte 

https://www.freepik.com/free-vector/happy-woman-looking-herself-mirror_9649952.htm#query=mirror&position=44&from_view=search&track=sph

8. Uč sa nové pohybové vzorce

Ďalší super tip je zamerať sa na nové aktivity. Nauč sa zatancovať nejakú krátku choreografiu, začni boxovať, zájdi si na biliard, vyskúšaj niečo, čo si ešte nikdy nerobila. Jednak ti to prinesie nové zážitky, spomienky a priateľov, jednak si tým skvelo precvičíš mozog.

9. Na nákupy bez zoznamu

Teraz si možno hovoríš, že jasné a pôjdeš na nákup na trikrát. Na to dnes predsa nikto nemá čas ani energiu. Aj na to máme tip.
Zoznam si kľudne so sebou zober, ale nepouži ho, až kým nebudeš mať hotový nákup v košíku.
Tesne pred tým, ako pôjdeš platiť, si ho prebehni, či máš naozaj všetko. Je to skvelý tréning mozgu a zároveň na nič nezabudneš.

10. Zapamätávaj si nepodstatné veci

Veríme, že mnoho ľudí má dnes naozaj dôležité povinnosti, na ktoré jednoducho nemôže zabudnúť. Bez notesu ani na krok. No aj napriek tomu sa môžeš snažiť zapamätať si veci, ktoré sú ti v postate na nič.

ŠPZ áut, čísla bytoviek, telefónne čísla tvojich známych, dátumy narodenia.

11. Krížovky či sudoku nie sú len pre dôchodcov

K tomuto bodu snáď ani nemusíme písať nič špeciálne. Krížovky sa ako tréning mozgu odporúčajú mnohými odborníkmi a najmä v staršom veku. Avšak často si prídu na svoje aj mladšie ročníky.
Skúšala si ich niekedy?

12. Aplikácie

Existuje množstvo rôznych mobilných aplikácií, ktoré sú zamerané práve na tréning mozgu. Obsahujú rôzne hry či úlohy, vďaka ktorým môžeš predchádzať poruchám pamäte.

tréning mozgu, Top 12 činností na tréning mozgu a pamäte 

https://www.freepik.com/free-photo/copy-space-paper-brain-with-light-bulb_7796316.htm#query=brain&position=9&from_view=search&track=sph

A čo ešte môžeš pre tréning mozgu urobiť?

A pamätaj, čím skôr začneš, tým lepšie.

Daj nám vedieť na našom Instagrame, ako trénuješ svoj mozog a pamäť ty. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať