Úvod » Blog » Toto sa stane, ak budeš jesť kivi každý deň

Toto sa stane, ak budeš jesť kivi každý deň

Viktória Janáčková
kivi

Kivi alebo kiwi k nám prišlo až z ďalekej Číny. Jeho botanický názov je aktinídia čínska. Plod sa veľkosťou podobá vajcu, pod hnedou chlpatou šupkou sa nachádza sladká zelená dužina. Pôvodne si ľudia mysleli, že chutí ako egreše, tak ho pomenovali „čínsky egreš“. V skutočnosti kivi nemá s egrešom a celým jeho rodom nič spoločné.

Kivi je ovocie nabité množstvom účinných látok významných pre naše zdravie, čo ho robí skutočne vitamínovou bombou. Ak by si ho konzumovala denne, nemusela by si sa báť nedostatku základných vitamínov či niektorých minerálov.

Aktinídia je rýchlorastúca liana, ktorá sa môže dožiť aj 50 rokov, pretože je veľmi odolná proti škodcom a baktériám, vďaka čomu ju netreba moc striekať. Mladé výhony dokážu denne narásť aj 5 – 20cm. Z mohutných listov sa denne odparí veľa vody, preto aktinídia potrebuje sústavnú závlahu.

Pri nákupe kivi by si mala zvoliť také, ktoré nebude príliš tvrdé a zároveň primäkké, pretože také sa rýchlo skazia. Ideálna bude zlatá stredná cesta. Zrelé kivi skladuj v chladničke, kde ti vydrží cca 8 dní. Príliš tvrdé kivi je nezrelé a to do chladničky nedávaj, skladuj ho pri izbovej teplote mimo slnečného žiarenia, aby mohlo dozrieť.

Kivi má skvelú chuť čerstvé, nakrájať si ho môžeš do ovocného šalátu. Pridať ho môžeš aj do koláča, hodí sa tiež do rôznych ovsených či ryžových kaší, no pripraviť si z neho môžeš aj smoothie.

Pravidelná konzumácia kivi môže robiť zázraky

V kivi sa nachádza množstvo účinných látok, ktorým môžeš denne vďačiť za mnoho skvelých benefitov. Tvoje telo bude vďaka nemu nabité týmito látkami:

  • Vitamín C

Vitamín C je jeden zo základných živín, ktoré naše telo potrebuje pre zabezpečenie správneho fungovania rôznych funkcií, od syntézy kolagénu až po antioxidačnú činnosť. Najčastejšie sa používa pre posilnenie imunity.

Nadmerný príjem vitamínu C u zdravého jedinca žiadne problémy, jednoducho ho telo vylúči von. V prípade ľudí s poruchami obličiek však môže byť toxický.

Medzi pozitívne účinky vitamínu C možno zaradiť zníženie rizika vzniku rakovinychorôb obehovej sústavy a znižuje množstvo zápalu v tele. Zlepšuje kognitívne funkcie, čomu môžeš vďačiť za lepšiu schopnosť učiť sa a pamätania si, dokonca znižuje riziko Alzheimerovej choroby, ktorú môže spôsobiť kombinácia genetických predispozícii, životného štýlu a čiastočne aj s oxidačným stresom.

Okrem toho ti vitamín C môže pomôcť so suchou a podráždenou pokožkou, ktorej vráti mladosť a vyživí ju. Znižovaním zápalu potlačí symptómy a vznik akné. (1, 2)

A v akých potravinách nájdeš vitamín C? To sa dočítaš v tomto článku: 20 tipov na potraviny bohaté na vitamín C: poznáš všetky?

kivi, Toto sa stane, ak budeš jesť kivi každý deň

  • Vitamín A

Pre udržanie zdravého zraku a správne fungovanie imunitného systému potrebuješ prijímať dostatok vitamínu A. Odporúčané denné množstvo je pre mužov 900 mcg RAE, ženy 700 mcg RAE a pre deti 300 – 400 mcg RAE. Vitamín A je rozpustný v tukoch. (3)

Rozlišujú sa dva typy vitamínu A a to predformovaný vitamín A a provitamín A. Predformovaný vitamín A je tzv. aktívny typ, ktorý naše telo dokáže využiť bez potrebnej zmeny. Provitamín A je neaktívna forma, ktorú si pred vstrebaním musí naše telo najskôr upraviť na formu aktívnu.

Jeden z provitamínov, tzv. karotenoid, má skvelé antioxidačné účinky, takže úspešne zvláda bojovať proti oxidačnému stresu, ktorý môže spôsobiť veľa chronických chorôb. Riziko vzniku týchto chorôb vďaka karotenoidom klesá. (4)

Ako sme okrajovo spomenuli na začiatku, vitamín A je takmer nevyhnutný pre zachovanie zdravého zraku, pretože vitamín A je hlavnou zložkou pigmentu rodopsínu, ktorý je veľmi citlivý na svetlo. Nedostatok vitamínu A sa tak prejaví nočnou slepotou – horšie videnie v tme. Okrem toho je vitamín A prospešný aj pre zmiernenie rôznych ochorení očí.  (5, 6)

  • Vitamín E

Vitamín E je taktiež rozpustný v tukoch. Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek a podieľa sa na obnove a raste tkanív, ako napr. svalovej hmoty.

Podobne ako v prípade vitamínu A, aj E vitamín má úžasné antioxidačné účinky. Špeciálny je najmä tým, že údajne môže chrániť pokožku pred nebezpečným UV žiarením a aj preto je bežnou prísadou v kozmetike.

Navyše môže zmierniť symptómy osteoartrózy, čo je chronická choroba, ktorý zapríčiňuje degeneráciu kĺbov.

  • Vitamín K

Vitamín K je komplexom 3 vitamínov: K1, K2 a K3. Rozpustný je v tukoch a vstrebáva sa v čreve. Odporúčaná denná dávka je 0,08 mg denne. Okrem kivi ho nájdeš napríklad v keli, špenáte, brokolici, kuracom mäse, avokáde či čučoriedkach.

Vitamín K môže slúžiť ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení a podporuje zdravie kostí, pretože zohráva významnú úlohu pri vstrebávaní vápnika a tým dokáže zmierniť symptómy osteoporózy.

Jeho nedostatok sa môže prejaviť poruchami funkcie pečene, žlčníka a dokonca aj čriev. (7, 8)

  • Vitamíny skupiny B

Komplex vitamínov B je tvorený:

Všetky tieto vitamíny môžu spoločnými silami znížiť stres a zmierniť symptómy úzkostí a depresie. (9, 10, 11)

  • Draslík

Draslík je minerálna látka, ktorá sa nachádza v bunkách nášho tela. Je dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy, svalov a udržanie normálneho tlaku krvi, čo znižuje riziko infarktu. Odporúčaná denná dávka je cca 350 mg.

Draslík sa spoločne s vápnikom stará o zdravé kosti, pretože práve draslík ovplyvňuje množstvo vápnika, ktoré telo vylúči formou moču. Tí, čo prijímajú dostatok vápnika, majú vo všeobecnosti väčšiu kostnú hmotu a tiež nižšie riziko vzniku osteoporózy, resp. zmiernenie jej príznakov. (12, 13)

  • Vápnik

Vápnika nájdeme v našom tele naozaj veľa. Najčastejšie je spájaný so zdravými zubami a kosťami – je zodpovedný za ich vývin, rast a udržanie počas života.

Zohráva dôležitú úlohu aj pri cirkulácii krvi, pohybe svalov a hormonálnej rovnováhe.

  • Horčík

Horčík sa v našom tele zúčastňuje na viac ako 300 reakciách a preto je jasné, že je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Pomáha napríklad meniť potravu na energiu, podieľa sa na syntéze bielkovín, pomáha vytvárať či opravovať DNA, zabezpečuje správne fungovanie svalov a nervovej sústavy.

Tým, že zabezpečuje správne vstrebávanie vápnika, sa podieľa na zdraví kostí. Zohráva dôležitú rolu pri kontrolovaní hladiny cukru v krvi, čomu sa potešia najmä diabetici. Nedostatok horčíka môže zase zhoršuje inzulínovú rezistenciu.

Magnézium sa tiež často používa pri zmiernenie symptómov migrény či bežnej bolesti hlavy. Okrem toho zlepšuje aj priebeh bolestivej menštruácie či nepríjemné PMS.

Horčík je skvelý aj pri zlepšení kvality spánku a zvládaní stresu, o tom viac tu: Magnézium: bojovník proti stresu a únave

kivi, Toto sa stane, ak budeš jesť kivi každý deň

Autor fotky: Los Muertos Crew na Pexels

V skratke: ak budeš jesť kivi každý deň…

… tvoje telo bude nabité obrovským množstvom skvelých látok! Tie mu pomôžu zachovať správne fungovanie nervovej sústavy a zlepšiť kognitívne funkcie, takže sa budeš vedieť lepšie sústrediť a zlepší sa tvoja výkonnosť v práci či v škole.

Budú ti správne fungovať svaly, ktoré sa stihnú aj dostatočné zregenerovať. Nemusíš sa báť ani oxidačného stresu, s ktorým si táto vitamínová bomba v podobe kivi ľahko poradí vďaka antioxidačným vlastnostiam.

Tvoja pokožka a vlasy budú zdravšie, mladšie a dostatočne vyživené. Zachováš si aj zdravý zrak a nebudeš mať problém ani s videním v šere.

Tvoje telo bude mať skrátka dostatok živín, ktoré potrebuje pre zachovanie správneho fungovania všetkých funkcii. Nezabudni však, že samotné kivi sa nepostará o odporúčané denné množstvo týchto látok, takže by si ich mala podporiť aj inými potravinami, prípadne doplnkami výživy.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať