Úvod » Blog » Zdravie » Trápi ťa skolióza? Zoznám sa s TOP 5 cvikmi na skoliózu!

Trápi ťa skolióza? Zoznám sa s TOP 5 cvikmi na skoliózu!

Viktória Janáčková

Naša chrbtica má za úlohu udržiavať vzpriamenosť tela, spolu s pohybovou sústavou nám umožňuje hýbať sa a taktiež chráni veľmi dôležitú miechu a s ňou súvisiace nervy. Problémy s chrbticou sú stále častejšie. Jedným z nich je aj skolióza.

Skolióza je diagnostikovaná väčšinou počas dospievania, pričom lekár podľa jej závažnosti určí liečebné postupy. Každému pacientovi sa zadajú rôzne cvičenia, ktoré by mu mali byť dôkladne vysvetlené pre správne prevedenie techniky, ktoré majú pomôcť skoliózu zlepšiť, v niektorých prípadoch ju úplne minimalizovať. Ďalšou možnosťou môžu byť rôzne rehabilitačné liečenia v kúpeľoch pod dohľadom odborníkov. V závažnejších prípadoch je potrebná operácia.

Skolióza: čo to je a prečo vzniká?

Skolióza je definovaná ako zakrivenie chrbtice do strán. Väčšinou dosahuje len miernu závažnosť, no spolu s rastom tela sa môže zhoršovať.

Najčastejšie vzniká počas dospievania, u chlapcov je zriedkavejšia ako u dievčat.  Stále sa presne nevie, čo skoliózu spôsobuje.  Ľudia často za vznik skoliózy vinia spánok na boku alebo nosenie ťažkých batohov,  ale nie je to správna úvaha. Ak je dôvod neznámy, čo väčšinou je, hovoríme o idiopatickej skolióze.

Asi 3% populácie má idiopatickú skoliózu. Poznáme 3 typy v závislosti od toho, kedy sa skolióza vyvíja:

  1. Infatilná idiopatická skolióza: od narodenia do 3 rokov
  2. Juvenilná idiopatická skolióza: od 4 do 9 rokov
  3. Adolescentná idiopatická skolióza: od 10 do 18 rokov

Pričom adolescentná je najčastejšia, pretože práve v tomto období života prudko rastieme. Vývoj kostry by sa v tomto období mal pozorne sledovať.

Skolióza môže vzniknúť aj kvôli nasledovným problémom:

  • Detská mozgová obrna alebo svalová dystrofia,
  • niektoré vrodené chyby môžu ovplyvniť vývoj chrbtice,
  • poranenia chrbtice,
  • abnormality miechy.

Zanedbávanie odporúčaní od lekára môže časom spôsobiť veľké množstvo vážnych problémov, a to nasledovných:

  • Pri ťažkej skolióze môže hrudný kôš tlačiť na pľúca, čo sťažuje dýchanie,
  • zvyšuje sa pravdepodobnosť chronických bolestí chrbta,
  • skolióza môže spôsobiť aj estetické vady – napr. nerovnosť ramien, bokov, rebier alebo posun trupu na stranu.

Takto vyzerá skolióza

Krivka skoliózy pripomína písmeno C a zahŕňa ohybanie chrbtice do strany – pokiaľ ide do pravej strany, ide o dextroskoliózu, ak do ľavej, je to levoskolióza.

Na tomto obrázku si môžeš všimnúť najčastejšie typy skoliózy:

Prvý obrázok zľava predstavuje úplne zdravú chrbticu.

Druhý obrázok zobrazuje ohnutie v hornej časti chrbta (hrudná oblasť).

Na treťom obrázku si môžeš všimnút zakrivenie v driekovej časti chrbtice. 

Štvrtý obrázok predstavuje kombinovanú, alebo aj dvojitú, skoliózu. Zahŕňa krivku v hrudnej časti a zároveň aj v bedrovej, pričom sú vykrivené do opačných strán. Spočiatku je ťažké ju diagnostikovať, pretože sa môže zdať, že sa navzájom vyrovnávajú.

Posledný obrázok je takou kombináciou druhého a tretieho: krivka sa ohýba doprava, pričom začína v hrudnej časti a končí v časti bedrovej.

Existujú však aj mnohé ďalšie typy, ako napríklad trojitá skolióza a iné. Tieto štyri sa však vyskytujú najčastejšie.

Ako prebieha liečenie skoliózy?

Lekár dokáže spozorovať skoliózu ešte predtým, ako dosiahne 25 stupňov. Zisťuje sa to podľa jedného jednoduchého testu, kedy sa predkloníš, rovnako ako na obrázku nižšie, ale s tým rozdielom, že ruky necháš vystreté smerom k podlahe. Prípadne ti môže lekár povedať, aby si si rukami chytila kolená.

V tejto pozícii je viditeľných pár základných znakov skoliózy, ako napríklad vystúpenie jednej lopatky alebo ramena, vzniknúť ti môže tzv. rebrový hrb, kedy sú rebrá na jednej strane vyššie, jeden bok je výraznejší ako druhý, máš nerovnomerný pás, telo sa nakláňa do strany…

Následne každých pár mesiacov kontroluje, či sa tvoj stav zlepšuje alebo zhoršuje. V prípade správneho cvičenia a rehabilitácie je skutočne zriedkavé, že sa stav pacienty zhorší. Ak to však nastane, dochádza k druhému kroku.

Ak sa skolióza výrazne zhorší, čo znamená, že pokročí o niekoľko stupňov, môže byť predpísaná chrbtová ortéza. Tá ma brániť ďalšiemu zhoršovaniu krivky a vyhnúť sa operácii.

V prípade, že sa liečba zanedbá alebo ani ortéza nedokáže zabrániť zhoršovaniu, bude potrebná operácia. Preto radšej nepodceňuj spočiatku nenápadných 15 stupňov, lebo sa ľahko môže stať, že rýchlo stúpnu.

Skolióza sa dá riešiť cvičením!

Najskôr zdôrazníme, že hoci cvičenie je skvelým nástrojom na zlepšenie skoliózy, vždy by malo byť v prvom rade presne určené odborníkom, či už priamo lekárom alebo kvalitným fyzioterapeutom, ktorí ti okrem cvikov poradia ako upraviť životný štýl zahŕňajúc stravu.

Je všeobecne známe, že aktivity, ktoré posilňujú a naťahujú chrbát, môžu pomôcť znížiť bolesť. Cvičenie ti pomôže udržať aj zdravú váhu, čo môže znížiť záťaž ma chrbát. Nemusíš teda cvičiť len cviky, ktoré si o chvíľočku spomenieme – každý pohyb, ak je správne prevedený. je lepší ako žiadny pohyb.

Môžeš teda zvoliť aj obyčajnú prechádzku, ktorá je jednoduchá, časovo nenáročná, úplne zadarmo a k tomu všetkému prináša množstvo benefitov. Chceš vedieť viac? Dočítaš sa to aj tu:

Na bolesť chrbta, spôsobenú väčšinou sedavým životným štýlom, môžeš použiť cviky spomenuté v týchto článkoch:

Proti týmto cvikom skolióza nemá šancu

Nasledujúce cvičenia ti pomôžu spevniť celý stred tela, zlepšiť držanie tela a posilniť svaly dolnej časti chrbta, čo pri správnej technike pomôže mierne upraviť polohu chrbtice. V žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu s odborníkom.

1. Zdvíhanie panvy

Ľahni si na chrbát. Celé cvičenie sa skladá z nakláňania panvy mierne dopredu, v takejto pozícii pár sekúnd podržíš a následne sa vrátiš do pôvodnej polohy a opakuješ.

Prikladáme aj video ukážku.

Môžeš si urobiť 3 série po 10 opakovaní.

Pozor, nepomýľ si to s cvikom zvaným mostík, kde dvíhaš celý zadok nahor. Toto je iba o pohyboch panvy.

2. Rotácia v sede

Sadneš si na podložku, preložíš si pravú nohu cez ľavú. Chodidlo pravej nohy položíš na zem. Trup následne otáčaš k pravej nohe, môžeš si pomôcť rukami.

Potom vymeníš nohy a opakuješ.

Prikladáme aj video ukážku.

3. Zdvíhanie nôh a rúk

Ľahneš si na brucho.

Ruky vystrieš dopredu pred seba, dlane smerujú nadol.

Zvihni pravú ruku a ľavú nohu, podrž pár sekúnd a polož. Potom vymeň strany.

Video ukážka tu.

Urobiť si môžeš 3 série po 15 opakovaní na každú stranu.

4. Bird dog

Doslovný preklad je vtáčí pes, preto sme radšej nechali anglický názov, aby ťa to skôr neodradilo, pretože ide o naozaj skvelý cvik. Môžeš ho napríklad zaradiť aj do svojej rozcvičky pred tréningom.

Dáš sa na všetky štyri končatiny. Následne s nádychom spevníš stred tela, pravú ruku natiahneš dopredu spolu s ľavou nohou tlačiacou dozadu. Sústreď sa pohyb ako keby do dĺžky.

Mysli na to, aby sa ti neotáčal stred tela. Všetko musíš poriadne spevniť. Nejde o to, aby si natiahla ruku/nohu čo najvyššie. Snaž sa ísť iba tak vysoko, aby si sa nepretáčala v trupe a dokázala všetko udržať pevné.

S výdýchom sa vrátiš do pôvodnej pozície, opäť sa nadýchneš a vymeníš strany.

Urob si aspoň 3 série po 10 opakovaní na každú stranu.

Prikladáme aj video ukážku.

5. Pozícia mačka – krava

Ide o pozíciu z jogy. Dáš sa na štyri, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Nadýchneš sa a prehneš chrbát, pričom ti hlava smeruje nahor. S výdychom sa zhrbíš a hlavu tlačíš na hrudník.

Urob si aspoň 2 série po 10 opakovaní.

Samozrejme prikladáme aj video ukážku.

Čo si z toho vziať?

Skolióza môže byť veľmi nepríjemná vada, ktorú netreba zanedbávať. Pokiaľ vieš, že máš skoliózu, neodkladaj návštevu lekára a skutočne sa riaď tým, čo ti poradil. Nemysli si, že ak pôjdeš raz mesačne na rehabilitáciu, tvoj stav sa zlepší.

Potrebuješ cvičiť dennodenne, ideálne tie cviky, ktoré ti odporučil odborník. Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza prehliadku odborníkom.

Našich 5 TOP cvikov však môžeš pokojne pridať k svojmu rehabilitačnému plánu, poradiť sa ohľadom nich s odborníkom a taktiež ti môžu pomôcť iba pri bežných bolestiach chrbtice zo sedavého životného štýlu, ktorý je veľmi nebezpečný.

Prajeme ti veľa síl, disciplíny a energie na ceste za lepšou verziou samej seba! Aj preto sme pripravili Fitlaviár, ktorý ti na tejto náročnej ceste môže pomôcť prekonať akékoľvek prekážky.

A o novej knihe Zdravo jem, aj šetriť viem, si už počula? Ak nie, nestrácaj ani chvíľku a choď sa na ňu pozrieť!

Vedela si, že Fitlavia má aj svoju vlastnú aplikáciu, v ktorej môžeš získať množstvo bonusov? Že nie? Utekaj to napraviť kliknutím na tento odkaz.

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať