Úvod » Blog » Zdravie » Vitamín E – Aký je jeho význam a kde všade ho nájdeš?

Vitamín E – Aký je jeho význam a kde všade ho nájdeš?

Paťka Janáčková
https://cdn.myshoptet.com/usr/www.vitaminyprezdravie.sk/user/documents/upload/ucinky-e-clanok.png

Vitamín E patrí, spoločne s vitamínmi A, D a K, medzi lipofilné vitamíny. To znamená, že sú rozpustné v tukoch a mali by sa preto prijímať s potravou na tuky bohatou alebo zapíjať mliekom. Označuje sa aj ako tzv. tokoferol. Aké sú výhody vitamínu E, aký má význam v našom organizme a kde v potravinách sa nachádza? To všetko si rozoberieme v dnešnom článku ?

Vitamín E: Omladí, zregeneruje aj posilní – poznáš jeho funkcie?

1. Antioxidant

Vitamíny všeobecne sú označované ako významné antioxidanty organizmu. Vychytávajú voľné radikály a zabraňujú tak oxidačnému stresu, čím chránia membrány buniek a napomáhajú ich regenerácií. Medzi najvýznamnejšie antioxidanty okrem Éčka patrí aj vitamín A a C. (1)

2. Kozmetika a krása

Antioxidačná aktivita zároveň spomaľuje starnutie buniek, pomáha vyhladzovať vrásky a predchádza vzniku jaziev. Preto sa často pridáva do rôznych kozmetických prípravkov a opaľovacích krémov.

3. Podporuje srdcovo-cievny systém

Niektoré staršie štúdie (2,3,4,5) poskytujú informácie, že vitamín E napomáha znižovať krvný tlak a LDL cholesterol, ktoré (ako už iste vieš, ak pravidelne čítaš naše články) negatívne vplývajú na zdravie tvojho srdca. Dlhodobo zvýšený tlak či hodnoty cholesterolu vedú postupne k ateroskleróze, ischemickej chorobe srdečnej, srdečnému zlyhávaniu či infarktu. Okrem toho „Éčko“ zabraňuje tvorbe zrazenín – trombov – ktoré tiež často vedú k infarktu.

  • Najnovšie štúdie však tieto fakty nepotvrdzujú a je nutný ďalší výskum pre zaistenie dôkazov. (6)
vitamín E, Vitamín E – Aký je jeho význam a kde všade ho nájdeš?

https://www.freepik.com/free-vector/heart-disease-risk-concept-medical-examination-heart-with-high-cholesterol-blood-pressure-cardiovascular-system-problems_11235608.htm#query=cardiovascular%20health&position=3&from_view=search

4. Vplýva na pohlavné orgány, PMS a dysmenoreu

Vitamín E, v kombinácií s omega-3 či vitamínom C, znižuje výskyt menštruačných bolestí, bolestí v podbrušku či bedrách. Štúdia dokonca uvádza, že táto kombinácia sa môže použiť ako náhrada nesteroidných antiflogistických liečív užívajúcich sa proti bolesti (ako je napr. Ibalgin, Nalgesin, Flector…).(7,8)

5. Zlepšuje činnosť pečene

„Éčko“ pomáha taktiež znižovať hladiny enzýmov v pečeni, čím znižuje pravdepodobnosť jej poškodenia. Pre zvedavejších – ide hlavne o dva enzýmy s krkolomným názvom: alanínaminotrasnferáza a aspartátaminotransferáza, ktorých vysoké hladiny signalizujú napr. hepatitídu, poškodenie pečene liečivami, alkoholom či drogami. Ich skratky : ALT a AST často nájdeš pri výsledkoch svojich krvných testov, kde si ich môžeš skontrolovať.

6. Pôsobí ako prevencia proti nádorovému bujeniu

Ukazuje sa, že vlastnosť vitamínu E vychytávať voľné radikály vedie k ochrane buniek voči rakovinovým zmenám a blokuje tiež karcinogénne nitrosamíny vznikajúce v žalúdku z dusitanov nachádzajúcich sa v potravinách. (9,10)

Nie všetky štúdie však túto teóriu skutočne potvrdili a našli sme aj také, u ktorých sa tento efekt nepreukázal. 

7. Zabraňuje kognitívnemu deficitu

Pomerne nové štúdie ukazujú aj na pravdepodobný pozitívny vplyv vitamínu E na kognitívny deficit či rôzne formy demencie, najmä Alzheimerovu chorobu. (11,12,13,14)

No ani tieto údaje tiež zatiaľ nie sú 100% potvrdené a je potrebné ďalšie preskúmanie.

vitamín E, Vitamín E – Aký je jeho význam a kde všade ho nájdeš?

https://www.freepik.com/free-photo/copy-space-paper-brain-with-light-bulb_7796316.htm#query=alzheimer&position=14&from_view=search

8. Okrem toho

  • Pomáha pri únave a ochoreniach svalstva,
  • ovplyvňuje tvorbu červených krviniek,
  • posilňuje imunitu a urýchľuje hojenie.

Aké množstvo vitamínu E by si mala denne prijať?

U tehotných žien sa táto hodnota nemení a ostáva na 15 mg denne. Avšak dojčiacim sa dávka zvyšuje až na 19 mg. Malé deti naopak potrebujú dávky nižšie a sú veľmi individuálne, preto sa odporúča návšteva lekára, ktorý dávkovanie správne nastaví. (Väčšinou im naozaj stačí príjem tohto vitamínu v strave.)                                                   

Vitamín E – poznáš jeho zdroje v potravinách?

Ako sme si už spomenuli, vitamín E má veľké množstvo pozitív. Aj preto by sme sa mali snažiť vyhnúť jeho deficitu a naložiť si na tanier dostatok potravín, v ktorých sa ukrýva. Tými sú:

Vedela si? Účinok vitamínu E dokážeme podporiť spoločným užívaním s vitamínom C.

vitamín E, Vitamín E – Aký je jeho význam a kde všade ho nájdeš?

https://www.freepik.com/free-photo/different-vegetables-seeds-fruits-table-healthy-diet-flat-lay-top-view_13807927.htm#query=healthy%20food&position=25&from_view=search

Vitamín E a jeho nedostatok: čo ho spôsobuje?

Za znížené množstvo tohto vitamínu v organizme je zodpovedných viacero faktorov, ktoré sú častokrát aj kombinované:

  • Nedostatok vitamínu E v strave, dlhodobý kalorický deficit, 
  • nesprávna životospráva,
  • obmedzovanie tukov v potrave– keďže ide o vitamín rozpustný v tuku, zníženým príjmom lipidov môžeš znížiť aj vstrebávanie tohto vitamínu,
  • cigarety, alkohol,
  • ochorenia, lieky, znížené vstrebávanie v gastrointestinálnom trakte,
  • znečistenie ovzdušia, dym, pracovné prostredie,
  • tehotenstvo, dojčenie,
  • slnenie a opaľovanie bez použitia UV-ochrany.

Prejavy nedostatku vitamínu E v organizme:

Nedostatok vitamínu E v našich končinách nie je až tak veľmi častý. Ak si potrpíš na zdravom životnom štýle a máš pestrý jedálniček, pravdepodobne sa ho báť nemusíš.

Spozornieť by mali ľudia trpiaci chronickým ochorením, ktoré nejako vplýva na gastrointestinálny trakt a trávenie. Keďže ide o vitamín rozpustný v tuku, narušenie vstrebávania tuku v črevách by mohlo viesť aj k poruchám v biodostupnosti vitamínu E. Ako príklad si môžeme uviesť rôzne gastrointestinálne karcinómy, celiakiu, Crohnovu chorobu, cystickú fibrózu, žlčníkové problémy alebo dedičné poruchy absorbcie tuku z potravy (tzv. abetalipoproteinémia).

Hypovitaminóza (nedostatok) vitamínu E môže spôsobiť:

  • Poruchu hojenia rán,
  • sterilitu a degeneráciu pohlavných žliaz,
  • poruchu v tvorbe hormónov, gestagénov,
  • rozpad červených krviniek.

Hypervitaminóza (nadbytok, predávkovanie) je veľmi zriedkavá a predávkovať týmto vitamínom sa ti pravdepodobne nepodarí. Môže sa však objaviť nevoľnosť, vracanie, hnačka či plynatosť.

vitamín E, Vitamín E – Aký je jeho význam a kde všade ho nájdeš?

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-colorful-pills-wooden-spoons-orange-background-horizontal_7417959.htm#query=vitamins&position=1&from_view=search

Daj si pozor na krvnú zrážanlivosť, riedenie krvi a krvácavosť

Pokiaľ hovoríme o krvnej zrážanlivosti, musíme spomenúť vitamín K, ktorý pri nej hrá veľmi významnú úlohu. Proti účinkom vitamínu K však pôsobí práve vitamín E, ide o tzv. antagonistu. „Éčko“ tým pádom znižuje aj zrážanie krvi a môže tak viesť k zvýšenému krvácaniu.

  • Problém nastáva vtedy, ak proti zrážaniu krvi berieš aj lieky (antikoagulanciá, antiagreganciá – časté napríklad po infarkte). Kombinácia vysokých dávok vitamínu E s týmito liečivami môže viesť k tvorbe modrín a predlžuje krvácanie, preto je dôležité na to myslieť pri plánovaných zákrokoch, operáciách, trhaní zubov a podobne. Vtedy je vhodné sa o suplementácii vitamínu E zmieniť lekárovi.
  • Jeho dopĺňanie sa neodporúča ani pacientom s chemoterapiou, pretože jeho antioxidačná aktivita môže znižovať jej liečebné účinky. (15)

Opatrní by mali byť najmä ľudia, ktorí prijímajú vitamín E v doplnkoch stravy.

V tomto článku sme si ukázali pozitívny vplyv vitamínu E na náš organizmus. Veríme, že sme ťa motivovali zaradiť do svojho jedálnička vyššie spomenuté potraviny, ktoré ho obsahujú na mraky.  Kliknutím na priložené odkazy sa ľahko dostaneš k našim receptom, ktoré ti s tým pomôžu. Ďalšie recepty, motiváciu, skvelé a vedou podložené informácie nájdeš aj na našom Instagrame, tak určite pozri aj tam. Neoľutuješ ♥. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať