Úvod » Blog » Zdravie » Vitamíny na chudnutie: chudneš ľahšie a zdravšie?

Vitamíny na chudnutie: chudneš ľahšie a zdravšie?

Viktória Janáčková
Medical vector created by pikisuperstar - www.freepik.com

Vitamíny na chudnutie? O nich si už počula?

Najskôr si poďme zadefinovať, čo znamenajú „vitamíny na chudnutie“. Je to nejaký čarovný mix vitamínov, ktorý ti zázračne pomôže odbúrať všetok ten nadbytočný tuk, zatiaľ čo ty budeš pokračovať v zajedaní čipsov Marlenkou? No, nie.

Vitamíny ako podpora pri chudnutí

Vitamíny na chudnutie budeme v tomto článku brať tak, že ti určitými mechanizmy môžu pomôcť pri chudnutí  a zároveň si spolu s tým odnesieš všetky ich super benefity, ktoré ponúkajú. Tie ti okrajovo spomenieme aj v tomto článku. Ako teda môžu pomôcť?

Nezabúdaj však, že strava, pohyb, spánok, pitný režim a iné podstatné zložky zdravého chudnutia ti žiadny vitamín nenahradí. Tú najťažšiu prácu musíš vykonať ty. A že nevieš, ako na to? Môže ti s tým pomôcť niekoľko našich článkov:

Ako vyzerá zdravé chudnutie? Dodržiavaš všetkých 5 zásad?

Ako počítať kalórie? Tu je 6 tipov, vďaka ktorým budeš mať chudnutie pod kontrolou

6 tipov, ktoré ti poradia ako schudnúť v karanténe

Vitamín A

Vitamín A patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Dospelá žena by mala prijať 700 mcg RAE. Táto hodnota môže byť vyššia u tehotných a dojčiacich žien, líši sa taktiež vzhľadom na vek a pohlavie.

Je veľmi dôležitý pre správny rast a vývin, správne fungovanie imunitnej sústavy, zdravé zuby a kosti, nádhernú pokožku a taktiež je známy aj ako vitamín pre zdravý zrak. Významnú rolu zohráva aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Okrem toho ale dokáže pomôcť pri chudnutí. Chceš vedieť ako?

Poznáme dva typy vitamínu A:

  1. PREDFORMOVANÝ VITAMÍN A

Nazýva sa aj ako aktívny typ, pretože naše telo už nemusí urobiť žiadne kroky predtým, ako ho využije.

Prijať ho môžeš hlavne zo živočíšnych výrobkov: mäso, ryby, mliečne výrobky…

  1. PROVITAMÍN A (karotenoidy)

Toto už je neaktívny typ, ktorý musí byť naším telom spracované do potrebnej podoby, ktorú dokáže organizmus využiť. Označuje sa aj po pojmom karotenoidy, čo sú prírodné farbivá, zatiaľ čo najznámejší z nich je betakarotén.

Nájsť ho môžeš hlavne v rastlinných potravinách: mrkva, brokolica, melón, marhule, špenát a iné ovocie a zelenina.

Karotenoidy sa od aktívnej formy vitamínu A líšia aj tým, že majú úžasné antioxidačné účinky. Bojujú tak proti nebezpečným voľným radikálom v tele, ktoré by mohli poškodiť organizmus.

Ako ti vitamín A pomôže schudnúť?

Štúdia prišla na súvislosť medzi stravou obohatenou o vitamín A a zlepšovaním obezity.

Okrem iného vitamín A zlepšil metabolizmus HDL cholesterolu (to je ten, čo sa označuje ako „dobrý cholesterol“). Zistilo sa tiež zlepšenie citlivosti na inzulín, takže tvoje telo bude vedieť lepšie zaobchádzať s glukózou v krvi a taktiež sa zníži pravdepodobnosť vzniku cukrovky.

Pravda je ale taká, že štúdie skúmajúce vplyv vitamínu A na obezitu majú ešte nejaké medzery a vedci sa na to celé budú ešte musieť pozrieť bližšie. Ale vzhľadom na to, že vitamín A ti v odporúčanom dennom množstve nemá ako uškodiť, nemáš moc čo stratiť.

Vitamín B

Vitamín B je komplex viacerých B vitamínov (B1, B2, B3,…). Rôzne typy B vitamín majú rôzny význam pre ľudský organizmus, vo všeobecnosti sa však považujú za nesmierne dôležité pre správne fungovanie metabolizmu a fungovanie nervovej sústavy.

Nedostatok vitamínu B sa prejaví vypadávaním vlasov, únavou, zlou náladou či častejšími ekzémami.

Z rastlinných potravín ich nájdeš tu: strukoviny, celozrnné obilniny, hríby, orechy, semienka, banány, jablká, hrozno, špenát a zemiaky.

Vitamín B12 sa vyskytuje iba v živočíšnych potravinách, preto by si mali dať pozor najmä vegáni.

Živočíšne potraviny: mäso, vnútornosti, vajcia, mlieko a mliečne produkty.

Ako ti vitamín B pomôže schudnúť?

Klinická štúdia vykonaná s pomocou 42 žien s nadváhou a obezitou trvajúca 2 týždne zistila, že hoci vitamín B6 nijako významne neovplyvnil úbytok hmotnosti, mal vplyv na zníženie pomeru pása k bokom. Okrem toho má významný vplyv na metabolizmus bielkovín.

Ďalšia štúdia na potkanoch zistila nižší nárast hmotnosti v súvislosti s vitamínom B. Je však dôležité zdôrazniť, že ani vedci si nie sú istí, či bude mať tento vitamín rovnaký efekt aj na ľudí.

Vitamín B12 má zase super účinok na metabolizmus bielkovín a tukov. (1)

vitamíny na chudnutie, Vitamíny na chudnutie: chudneš ľahšie a zdravšie?

Vitamín D 

Vitamín D je vskutku dôležitý. Je dôležitý pre pevné kosti, zuby a svaly, zabezpečuje správny rast a fungovanie mozgu, je skvelou prevenciou porúch imunitnej sústavypomáha pri vstrebávaní vápnikahorčíka.

Určite vieš, že nášmu telu s „výrobou“ vitamínu D pomáha slnečné žiarenie, takže najmä v zimných mesiacoch môže byť jeho množstvo v tele problematické.

Dokážeš ho ale prijať aj z potravín, a to: mäso, vaječný žĺtok, mlieko, mliečne výrobky, hríby, kvasnice, kakao, kokos, ďatle, rastlinné oleje a obilniny.

Daj si však pozor na predávkovanie, pretože ti môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu, nechuť do jedla, extrémne chudnutie, nadmerné močenie a dlhodobý nadbytok môže viesť k zlyhaniu niektorých orgánov, pretože sa v nich začne ukladať vápnik. Preto pozorne čítaj výživové doplnky a odporúčané dávkovanie.

Ako ti vitamín D pomôže schudnúť? 

Štúdie nepotvrdili vplyv vitamínu D na chudnutie. ALE!

Vyššie sme spomínali, že vitamín D pomáha pri vstrebávaní vápnika. Jedna štúdia naznačuje, že vyšší príjem vápnika v kombinácii so zvýšenou hladinou vitamínu D pomáha s rýchlejším chudnutím.

Vitamíny na chudnutie: zhrnutie na záver

I keď pár štúdii potvrdzujúcich účinnosť vitamínov v súvislosti s podporou chudnutia, stále sú potrebné ďalšie výskumy.

Či ti teda vitamíny pomôžu s chudnutím?

Pri zlej strave s malým množstvom vlákniny, nekvalitnom spánku, nedostatočnom pitnom režime a vysokými hladinami stresu ani moc nie.

Ak však vyriešiš základné faktory ovplyvňujúce chudnutie, je pravdepodobné, že ti môžu pomôcť. Nemôžeš sa spoliehať, že za teba vykonajú všetku robotu. Sú však veľmi dôležité pre správne fungovanie mnohých funkcii ľudského organizmu, tak si len daj pozor na odporúčanú dennú dávku a nemusíš sa báť, že by ti nejako uškodili.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať