Úvod » Blog » Výživa » Vláknina v potravinách a skvelá prehľadová tabuľka

Vláknina v potravinách a skvelá prehľadová tabuľka

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by Racool_studio on Freepik

To, že je vláknina v jedálničku dôležitá, už pravdepodobne vieš. Zasýti ťa na dlhšiu dobu, zníži tvoj apetít, zlepší trávenie a pomôže ti kontrolovať cukor v krvi. Ale ako jej prijať dostatok v strave? Sú výhodné výživové doplnky z lekárne? Vláknina v potravinách – tabuľka: kde sa jej nachádza najviac?

Čo vláknina vlastne je a ako sa delí?

Ide o sacharidovú zložku potravín, ktorú náš organizmus nedokáže stráviť a výhody preto nachádzame v jej účinkoch na tráviaci trakt. Vlákninu rozdeľujeme na rozpustnú a nerozpustnú.

O vláknine sme však napísali samostatné články, na ktoré sa pohodlne preklikneš v nižšie priložených odkazoch. Preto sa teórií venovať dnes nebudeme a pozrieme sa priamo na potraviny, v ktorých ju nájdeš.

vláknina v potravinách, Vláknina v potravinách a skvelá prehľadová tabuľka

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-fresh-harvest-layout_5180791.htm#page=2&query=vegetables&position=8&from_view=keyword

Vláknina v potravinách – tabuľka

Prinášame ti skvelú prehľadovú tabuľku, v ktorej nájdeš zostupne usporiadané potraviny, ktoré obsahujú najviac vlákniny v 100 gramoch. Okrem toho, kliknutím na jednotlivé látky sa dostaneš k super Fitlavia receptom, ktoré ti pomôžu tieto potraviny jednoducho pridať do svojho jedálnička.

Tak poďme na to:

Potravina

Množstvo vlákniny (g) na 100g

Chia semienka 34
Fazuľa mesačná 19
Tekvicové semienka 18
Mandle 13
Cícer 12
Šošovica červená 11
Pistácie, lieskové orechy, pohánka 10
Ovos 9,5
Arašidy 9
Slnečnicové semienka, hrášok lúpaný, pšeno 8,3-8,6
Šošovica, para orechy 7,5-7,9
Avokádo, maliny, slivky, hrozienka, quinoa 7
Sója, vlašské orechy 6
Artičok 5,4
Černice, bulgur, zelený hrášok 5
Celozrnné cestoviny 4
Pomaranč, kaleráb, ružičkový kel, jačmeň 3,4-3,8
Batáty, baklažán, hruška, mrkva, cvikla, 3
Jahody, jablká, banán, brokolica 2-2,5
vláknina v potravinách, Vláknina v potravinách a skvelá prehľadová tabuľka

https://www.freepik.com/free-photo/yogurt-with-chia-seed-berries-glasses_7498210.htm#query=chia&position=6&from_view=search&track=sph

A čo vláknina a výživové doplnky?

Doplnky stravy sme už v našich článkoch spomínali mnohokrát. Nemajú slúžiť ako náhrada potravín a v prvom rade sa treba zamerať na správne zloženie jedálnička.

Po doplnkoch je vhodné siahať:

  • v prípade dlhodobého deficitu jednotlivých zložiek:
  • pri rôznych ochoreniach:

Väčšina doplnkov, ktoré ti sľubujú zázraky (kolagén zlepšujúci vlasy a pleť, kĺbovky riešiace všetky problémy, CBD oleje na depresie, čaje a homeopatiká na chudnutie či detoxy), sú väčšinou len dobrý marketingový ťah a vôbec na ne nemusíš míňať peniaze.

  • Čo sa však týka samotnej vlákniny, tá v doplnkoch stravy nemusí byť až tak na škodu. Hlavne u ľudí, ktorí jej prijímajú naozaj málo v strave a majú problémy s trávením, nafukovaním či zápchou ju ocenia.
  • Zoženieš napríklad psyllium, inulín či rôzne iné tipy vlákniny – jablčná, akáciová. Na trhu je naozaj mnoho druhov od mnohých firiem, stačí sa spýtať farmaceuta, určite ti ochotne s výberom poradí.

Ako si na tom s príjmom vlákniny ty? Prijímaš jej dosť v strave alebo si pomáhaš výživovými doplnkami? Daj nám vedieť na našom Instagrame, alebo sa pridaj do našej facebookovej skupiny. 

Tak ahoj pri ďalšom článku.

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať