Zázvorový čaj je obľúbeným nápojom nielen počas zimných mesiacov. Je skvelý vďaka svojim protizápalovým účinkom, dokáže upokojiť žalúdok a to dokonca aj počas menštruácie, a tiež bojuje proti infekciám, čo ti môže pomôcť počas chrípkového obdobia. Je lepšie kupovať ho alebo si ho pripraviť doma?
Zázvor: zázračná rastlina až z Ázie
Zázvor inak zvaný ako Ďumbier lekársky patrí medzi najzdravšie a najchutnejšie koreniny na planéte. Tento veľmi často používaný bylinný doplnok je konzumovaný aj pre chuť, aj pre liečenie rôznych ochorení.
Zázvor je tropická kvitnúca rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde je aj najviac rozšírený. Pestuje sa aj v iných tropických oblastiach. Tam ho odjakživa používajú pri prechladnutí, horúčkach a zažívacích ťažkostiach.
Konzumuje sa podzemok, hoci väčšina ľudí ho nesprávne označuje ako „koreň zázvoru“. Jeho silná aróma je spôsobená ostrými ketónmi, čo sú organické zlúčeniny, konkrétne deriváty uhľovodíkov.
Kde sa používa zázvor?
Môžeš ho využiť na milión spôsobov: dochutenie sladkých či slaných jedál, alebo si radšej pripravíš tinktúru, marinádu, omáčku či dressing.
Typy zázvorov
V obchodoch ho môžeme nájsť čerstvý, sušený, v prášku, v podobe oleja či džúsu. Pridáva sa aj do spracovaných potravín, kozmetiky a často ho nájdeme v receptoch. Nechýba ani na poličkách s čajmi, čo nás dostáva k otázke… je lepšie si zázvorový čaj kúpiť alebo urobiť doma z čerstvého zázvoru?
Čo obsahuje čerstvý zázvor?
Zázvor je nabitý množstvom účinných látok.
Z makronutrientov v ňom nájdeme (na 100g):
- Bielkoviny: 1,8g
- Sacharidy: 18g, z toho vláknina 2g (na čo je potrebná vláknina sa dozvieš v tomto článku)
- Tuky: 0,8g
Zázov tiež obsahuje množstvo vitamínov a minerálov:
- Vitamín C na posilnenie imunity
- Vitamíny skupiny B nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu a nervového systému
- Niacín pre správne fungovanie nervovej sústavy
- Železo sa stará o správne fungovanie mozgu, srdca a svalov
- Fosfor sa postará o poškodené tkanivá, zuby, svaly a obličky
- Vápnik pre zdravie kostí a zubov
- Horčík, ktorého absencia ti spôsobí nepríjemné svalové kŕče a zvýšenú kazivosť zubov
- Draslík zabezpečí správne fungovanie svalov a srdca
- Zinok je veľmi dôležitý pre správne fungovanie imunitnej sústavy a zlepšuje trávenie
Zázvorový čaj je nabitý množstvom živín, ktoré nášmu telu môžu veľmi prospieť. Zloženie sa ale líši od druhu, metód spracovania, sušenia a podmienok skladovania.
Aké má zázvorový čaj účinky?
- Pomáha pri ranných nevoľnostiach, najmä u tehotných žien či u ľudí, ktorí podstupujú chemoterapiu (1, 2)
- Zdravie srdca: znižuje krvný tlak a cholesterol, zlepšuje krvný obeh, zabraňuje zrazeninám krvi a tiež pomáha predchádzať infarktu (3)
- Má silné protizápalové a antioxidačné účinky (4)
- Pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi (5)
- Znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a pankreasu (6, 7)
- Zabezpečuje pocit sýtosti čo môže pomôcť pri chudnutí (8)
Zázvorový čaj si radšej priprav sama: ako na to?
Kúpiť si zázvorový čaj v obchode je veľmi jednoduché a rýchle riešenie. Problém je ale v tom, že počas spracovania mohlo dôjsť k výrazným zmenám na kvalite zázvoru a jeho obsahových látkach. (9, 10)
Zázvorový čaj sa dá pripraviť veľmi jednoducho. Stačí ti čerstvý zázvor. Či hnedú šupku odstrániš alebo nie, nie je veľmi dôležité, no v oboch prípadoch ho nezabudni poriadne umyť. Následne ho nastrúhaš na jemnom strúhadle a už ti stačí len zaliať ho vodou.
Ďalej je už len na tebe, ako sa rozhodneš takýto čaj dochutiť. Môžeš pridať med, citrón, limetku či agávový sirup… Kreativite sa nikdy medze nekladú.
Vedľajšie účinky: zázvorový čaj a jeho temná stránka
Zázvorový čaj je úplne bezpečný, pokiaľ sa neprekročí denná odporúčaná dávka, čo je 5g zázvoru.
Ak sa táto hranica prekročí, môže dôjsť rôznym nežiaducim účinkom. Je to síce veľmi zriedkavé, no ak spozoruješ niečo z nasledovných bodov, obmedz konzumáciu zázvoru:
- Pálenie záhy
- Bolesti brucha a žalúdka
- Plynatosť a nadúvanie
- Hnačky
Pacienti s poruchami krvácania a pred operáciou by sa mali o konzumácii zázvoru poradiť s doktorom.
Zázvor z domácej záhradky: takto si ho môžeš vypestovať
Zázvor pochádza z tropických oblastí a preto je jasné, že je to veľmi teplomilná rastlina a nemá príliš rád zimu.
Jeho pestovanie je také jednoduché, že to zvládne aj úplný začiatočník. Na sadenie si môžeš kúpiť zázvor v záhradkárstve, u predajcov so semenami či v obyčajnom obchode, čo môže byť trochu rizikovejšie a preto radšej navštív bio obchod.
Ideálny čas na sadenie je počas skorej jari. Najskôr namoč zázvor na pár hodín do teplejšej vody. Zázvor môže vyrásť aj do výšky takmer jedného metra, preto zvoľ vhodný kvetináč.
Zázvor zasaď do substrátu tak, aby bol približne 3cm pod povrchom. Mal by vyklíčiť v rozmedzí 2-4 týždňov, tak buď trpezlivá. Substrát udržiavaj ideálne stále vlhký (nie premočený): zázvor miluje vlhkosť.
Pamätaj, aby bol zázvor na teplom mieste s dostatkom nepriameho svetla.
Opäť spomeniem veľmi potrebnú trpezlivosť, pretože korene zázvoru budú rasť a dozrievať dlho, môže to trvať aj 10 mesiacov. Ak ti stačí menej výrazná chuť, korene sú vhodné na konzumáciu aj po 5 mesiacoch.
Keď sa ti bude zdať, že listy naberajú žlté odtiene, je ideálny čas na zberanie. Pred zberom je potrebné nechať pôdu vyschnúť. Odrežeš si časť koreňa a zvyšok zahrnieš pôdou: buď si ho necháš na neskôr, alebo ho necháš v pôde čakať do ďalšej sezóny.
Tak a teraz si môžeš urobiť lahodný čaj do svojej obľúbenej šálky a vychutnať si pekný deň nabitý vitamínmi!