Úvod » Blog » Zdravie » Zdravý jedálniček – ako pomáha nášmu telu?

Zdravý jedálniček – ako pomáha nášmu telu?

Petra Ondrašáková
zdravý jedálniček

Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme. Či už máš zdravý jedálniček alebo nie, má vplyv na všetko – váhu, percento tuku v tele, kožu, nechty, vlasy, akné, náladu, trávenie…

Aké výhody ma konzumácia čistej, čím najmenej spracovanej stravy (bez éčok, domáce nátierky či dresingy, kvalitné mäso z fariem či lokálne ovocie a zelenina)?

1. Zdravý (aj nezdravý) jedálniček má priamy vplyv na naše zdravie.

zdravý jedálniček, Zdravý jedálniček – ako pomáha nášmu telu?Zlý cholesterol, ktorého hladinu zvyšuje predovšetkým konzumácia trans tukov (zákusky, majonézy, atď.), sa ukladá v našich žilách a môže zvyšovať riziko infarktu.

Naopak, dobré tuky zvyšujú množstvo dobrého HDL cholesterolu, ktorý naše telo potrebuje. Práve zdravý jedálniček s potravinami ako avokádo, orechy a jednodruhové rastlinné oleje pomáhajú jeho hodnoty efektívne zvyšovať.

2. Zdravý jedálniček je kľúčom k postave bez tuku.

zdravý jedálniček, Zdravý jedálniček – ako pomáha nášmu telu?

Napadlo ťa niekedy, že ľudia a ich domáce zvieratá patria medzi jediné tvory, ktoré majú nadváhu? Prečo je to tak? Ostatné živočíšne druhy jedia potravu, ktorá je pre ich druh typická.

Pre nás ľudí to sú nespracované potraviny – keď bude tvoj jedálniček pozostáva z rastlinnej potravy, bio mäsa a ďalších živočíšnych produktov, váha pôjde dole sama a bez väčšej námahy.

Ale daj si pozor, kalorický príjem neoklameš. Pribrať môžeš aj z hlávkového šalátu, ak ho zješ tak veľké množstvo, že ti výrazne zvýši denný príjem.

3. Poďakuje sa ti aj psychika

Zdravý jedálniček má podľa vedeckých výskumov priamy vplyv na našu náladu. Vynechávanie porcií jedla môže viesť k iritabilite a agresii kvôli poklesu cukru v krvi (hypoglykémii).

zdravý jedálniček, Zdravý jedálniček – ako pomáha nášmu telu?Niektoré potraviny majú moc spraviť nás šťastnejšími (orechy, semienka, avokádo, ryby, mäso bez tuku). Je to preto, že sú bohaté na vitamíny B6 a B12. Nedostatok týchto vitamínov môže viesť k vzniku depresie a spôsobuje výkyvy nálad. 

4. Energia zo stravy poháňa každú našu bunku

Čerstvé a nutrične bohaté potraviny dodajú telu množstvo energie. Naše bunky potrebujú pre správnu funkciu určité živiny (vitamíny B), ktoré hodnotnými potravinami výborne doplníme. Spracovaná strava môže tieto esenciálne látky postrádať.

Pokiaľ ješ iba spracované jedlo, je možné, že tvoje telo je neustále hladné aj napriek tomu, že kalórii má dostatok. Čistá strava, ktorá má dostatok vitamínov, minerálov a esenciálnych látok, nás vyživuje na tej najzákladnejšej úrovni.

5. Zdravý jedálniček posilňuje našu imunitu

zdravý jedálniček, Zdravý jedálniček – ako pomáha nášmu telu?Potraviny, ktoré obsahujú nespracované celé zrná sú bohaté na beta-glukány. Ide o vlákninu, ktorá zlepšuje imunitu – má antioxidačné, antibakteriálne účinky a tiež urýchľuje hojenie.

Konzumácia celozrnných výrobkov, akými sú ovsené vločky, posilňuje imunitu a chráni naše telo pred niektorými chorobami. Komplexný prehľad o tom, ako posilniť imunitu, nájdeš v tomto článku.

6. Antioxidanty v čistej strave omladzujú našu pleť

Čerstvé ovocie a zelenina sú bohaté na antioxidanty, ktoré bojujú s voľnými radikálmi v našom tele. Tie poškodzujú bunky a spôsobujú zápaly – obidva procesy sú zodpovedné za tvorbu vrások.

zdravý jedálniček, Zdravý jedálniček – ako pomáha nášmu telu?

Pravidelná konzumácia ovocia bohatého na antioxidanty (napríklad bobuľové ovocie) zlepšuje stav pleti, vlasov a obnovuje mladistvejší, sviežejší vzhľad.

7. Zdravá výživa nemá negatívne vedľajšie účinky

Hlavnou výhodou čistého stravovania a zdravého jedálnička je, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Budeš mať viac energie, pevnejšie zdravie a tvoje telo bude štíhlejšie (viac o chudnutí, ako začať a čo je dôležitejšie si prečítaš v tomto článku). 

Ako na zdravý jedálniček?

Veľa ľudí vie, prečo by sa malo stravovať zdravo, ale málokto z nich pozná kroky, ktoré by mal urobiť. Ľudia nevedia zaradiť zdravé stravovanie do svojho života.  Preto ti chceme ukázať, ako môžeš jednoducho a prakticky začať žiť zdravšie.

  • Odstráň pridaný cukor: sladké si radšej upeč doma, odvykni si od cukrenia kávy či čaju…
  • Podporuj lokálnych pestovateľov a chovateľov
  • Var si sama: použiješ suroviny, aké chceš a ktorých pôvod poznáš a ušetríš nejedením mimo domu
  • Navar si dopredu: pri varení vždy zväčši varené množstvo, aby si každý deň nemusela tráviť hodiny v kuchyni
  • Čítaj etikety: veľakrát nálepka na prednej strane obalu, ktorá označuje produkt ako veľmi fit, iba zavádza
  • Čistá voda nad zlato: nauč sa nepiť sladené nápoje, kde je častokrát veľa zbytočného cukru
  • Veľa zeleniny a ovocia: WHO odporúča denne prijať 400g ovocia a zeleniny, čo v prípade piatich jedál denne tvorí 80g ovocia alebo zeleniny na porciu – to nie je ani jedno stredné jabĺčko, preto by táto minimálne hodnota nemala byť problém
  • Jedz dúhu: na tanieri sa vždy snaž mať čo najviac farieb (žltá paprika, červená rajčina, zelená uhorka, biela ryža, fialová cibuľa/šalát, žltý kuskus…)
  • Obmedz alkohol: alebo ho ideálne úplne odstráň – v malých občasných množstvách nemusí vyslovene uškodiť, ale treba mať na pamäti, že alkohol bude stále jed
  • Nezabudni na pohyb: ľuďom je pohyb prirodzený, veď kedysi sme sa denne naháňali za mamutmi a v súčasnosti nám je ťažko vstať od počítača – pamätaj, to, že máš sedavú prácu ešte nič neznamená. Ale čo urobíš, keď sa z tej práce vrátiš domov? Nebude problémom skôr sedavý životný štýl?

Fotografia: freepik

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať