Úvod » Blog » Zdravie » Zdravý jesenný detox: 5 tipov ako predísť jesennej únave a naštartovať metabolizmus

Zdravý jesenný detox: 5 tipov ako predísť jesennej únave a naštartovať metabolizmus

Bc. Erika Zajacová
zdravý detox jesenná únava unavená žena

Chladné rána nám nepopierateľne dávajú najavo, že jeseň je už definitívne tu. Je len otázkou času, kedy sa objaví jesenná únava a zabije akúkoľvek produktivitu a plány, ktoré sme si na zvyšok roka stanovili. A možno sa čoskoro roztrhne vrece s detoxovými kúrami, ktoré budú sľubovať zázračné účinky za zázračné peniaze. Teda, skôr nehorázne peniaze. Ak trváš na tom, že si chceš telo po lete „prečistiť“ a pripraviť na zimu, vyskúšaj radšej tento lacný zdravý detox, ktorý neublíži a nešokuje telo. Alebo možno šokuje…. koniec koncov, čítaj ďalej :-).

Čo je to zdravý detox?

V našom Fitlavia detoxe sa nebudeme trápiť niekoľko dní iba na čajoch alebo zeleninovo-ovocných šťavách. Podobné princípy možno odľahčia organizmus a ľudia po ňom na chvíľu schudnú, ale veľa je skrátka iba obsah čriev a hmotnosť stravy, ktorú bežne jeme – a zrazu jej niet.

Prečo zdravý detox?

Lebo ten klasický ako ho poznáme, je nebezpečný a hlúpy. Obrovským rizikom je akútny nedostatok bielkovín, ktorý nerobí nič iné, než prinúti telo čerpať zásoby aminokyselín zo svalov. Ty tak v snahe spevniť, vyformovať a schudnúť robíš presný opak: oberáš sa aj o to málo svalov, ktoré sa ti podarilo poctivým cvičením a hodinami driny vybudovať.

Dostatok bielkovín, menšie porcie, dôraz na zdravie a kondíciu – to sú základné aspekty, na ktorých sme postavili náš boj proti jesennej únave. Tak čo – ideš do toho s nami?zdravý detox, Zdravý jesenný detox: 5 tipov ako predísť jesennej únave a naštartovať metabolizmus

Ako na zdravý detox?

1. Jedz menšie a menej mastné porcie

Ponuka ovocia a zeleniny v supermarketoch bude postupne menšia a nás to bude ťahať k tučnejším variantám. Ktovie, možno ide o nejaký ochranný mechanizmus z dávnych časov, kedy vyššie percento tuku v zime pomáhalo chrániť pred chladom a mrazom. Viac tuku vtedy pravdepodobne znamenalo vyššiu šancu na prežitie hladomoru alebo zimy – dnes to už však neplatí.

S našimi chuťami počas zimy sa oplatí trochu bojovať a do istej miery ich korigovať. Nenaháňame celé dni mamuty a neputujeme denne desiatky kilometrov, aby sme museli byť vybavení veľkými zásobami tuku.

Poznáš ten pocit, keď si po výdatnom obede potrebuješ na chvíľu ľahnút a oddýchnuť? Tvoje telo práce spotrebováva energiu na trávenie zjedeného jedla. Keď si ľahneš a oddýchneš, nielen, že pomôžeš naštartovať parasympatickú vetvu atutonómneho nervového systému, ktorá podporuje trávenie živín, ale zároveň aj šetríš energiu, aby si jej mala dostatok na rozklad živín.

Ak si na jeseň unavená celý deň, veľké porcie jedla sú to posledné, čo ti pomôže. Skús ich rozdeliť do 5 – 6 menších porcií s nižším obsahom tuku. Pokojne si dopraj pečené mäso, len si kúp chudšiu variantu. Pizza nie je zakázaná, no namiesto štyroch druhov syra zvoľ menej tučnú oblohu – napríklad šunku, šampiňóny a kukuricu.

Vidíš? Nie je to o tom sa trápiť – ale vedome nad jedlom rozmýšľať a vyberať si, ktoré potraviny využiješ ako zdroj energie, aby si stále dokázala podávať výkony, na ktoré môžeš byť pyšná. Nielen v práci, ale aj doma. A pozor – aj nájsť si čas na seba a pravidelné cvičenie považujeme za výkony ?.

2. Vymeň studené limonády za bylinkové čaje

V lete fičali najmä svieže ovocné limonády a čistá voda. S klesajúcou teplotou a sychravým počasím oveľa lepšie padne teplý čaj, ktorý ťa zahreje a vďaka liečivým účinkom byliniek aj podporí zdravie.zdravý detox, Zdravý jesenný detox: 5 tipov ako predísť jesennej únave a naštartovať metabolizmus

Aké čaje piť?

Krátka odpoveď: aké ti chutia.

Dlhšia odpoveď by bola, že najlepšie je druhy čajov striedať.

Overenou klasikou sú zelený a čierny čaj, ktoré obsahujú množstvo polyfenolov, katechínov a ďalších bioaktívnych látok, ktoré nám pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu, nabudia a podporia zdravie srdca.

Viac o výhodách pitia zeleného čaju a či je pravda, že zrýchľuje metabolizmus, sme písali v tomto článku.

Ak máš rada bylinkové čaje, uprednostni nesladené alternatívy. Inšpirovať sa môžeš napríklad naším článkom so 7 tipmi na bylinkové čaje, ktoré u nás tvoria základ špajzy.

Harmanček upokojí, mäta pomôže pri tráviacich ťažkostiach, materina dúška či šalvia zase blahodárne pôsobia na horné dýchacie cesty. O ich sile vedeli už naše babičky a ich účinok vedeli poskladať tak, že neraz prekonali aj (vtedy ešte nedostatkové) bežne dostupné lieky.

V zimnom období oceníš najmä zázvor, ktorý prehreje. Skús k nemu pridať trochu cejlónskej škorice alebo kardamón – a inak ho už piť nebudeš.

A kde zohnať bylinky? Môžeš si kúpiť čaje v bio kvalite, nazbierať – alebo napríklad aj vypestovať doma na balkóne.

Sladenie sa snaž minimalizovať. Ak nezvládneš vypiť nesladký čaj, použi med – ale pozor, čaj by nemal byť horúci, aby si v mede zachovala maximálne možné množstvo prospešných látok. Ak ale nemáš doma med, je úplne jedno, či použiješ biely, hnedý alebo nejaký iný cukor. O náhradách cukru sme písali v tomto článku a vedz, že množstvo, ktorým si osladíš čaj, žiaden rozdiel v dennom príjme vitamínov alebo minerálov rozdiel nespraví.

3. Premôž sa a vyskúšaj studenú sprchuzdravý detox, Zdravý jesenný detox: 5 tipov ako predísť jesennej únave a naštartovať metabolizmus

Že sa ti zdá nepredstaviteľné vyliezť z teplučkej postele pod studenú sprchu? Všetko sa zdá nemožné – kým to nedokážeš.

Výhody ľadovej sprchy sú dnes už dobre zdokumentované: lepšia imunita, zrýchlený metabolizmus kvôli následnej zvýšenej tvorbe tepla, aby si sa zahriala, lepšia termoregulácia a z praktických skúseností ešte dodávame bystrejší umschopnosť pracovať naplno hneď od rána.

Lepšia imunita a účinnejšia termoregulácia sa zídu, keď je vonku sychravo, prší a nechceme si pripustiť, že leto skončilo, tak adekvátne oblečenie nechávame doma a beháme po vonku v ľahkom svetríku?

4. Daj si pauzu od alkoholu

Nevieš si niekoľko večerov do týždňa prestaviť bez pohára vína a slaných pochúťok? Jeden pohár vína sa kaloricky vyrovná bežnému kúsku pečiva. A to by si si večer len tak „pre náladu“ nedala – alebo áno?

O tom, že aj alkohol obsahuje kalórie, sme písali v tomto článku.

Alkohol je pre naše telo toxický.  V malých dávkach sa s ním dokážeme pomerne úspešne vyrovnať, vo väčších však napomáha hromadeniu voľných kyslíkových radikálov a ďalších poškodzujúcich látok, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu, únave a zvyšujú množstvo kortizolu – stresového hormónu.

Odbúravanie alkoholu v našom tele je zložitý proces. Alkohol sa rýchlo dostane z tráviaceho traktu do krvi, odkiaľ putuje do buniek. Takmer všetok alkohol (90 %) sa enzymaticky metabolizuje v pečeni – robí to napríklad alkoholdehydrogenáza, aldehyddehydrogenáza a ďalšie enzýmy.zdravý detox, Zdravý jesenný detox: 5 tipov ako predísť jesennej únave a naštartovať metabolizmus

Odbúravanie alkoholu je veľmi náročné na vodu: využíva sa takmer pri všetkých reakciách, ktoré majú za úlohu alkohol z nášho tela odstrániť. Aj to je dôvod, prečo pitie alkoholu odvodňuje, prečo máme ráno „sušáky“ a bolí nás hlava. Odpoveďou je dehydratácia.

Ak už nastane príležitosť, že si pohárik vína predsa len dáš, nezabudni ho doplniť aj dostatočným pitným režimom – pokojne nad rámec toho, čo by si bežne vypila. Uvidíš, že tvoje telo sa ti za „rezervnú“ vodu poďakuje.

5. Sladkosti síce obsahujú veľa energie, ale pocit únavy môžu ešte zhoršiť

Sú to nájazdy na čokoládu, keď si vystresovaná? Musíš mať po jedle vždy niečo sladké?

A vedela si, že do istej miery môžeš proti chuti na sladké bojovať? Prečítaj si tento článok a zisti, ako na to.

Po zjedení sladkostí veľa z nás cíti príval energie – to nám prudko stúpne hladina cukru v krvi. Keďže ide ale prevažne o jednoduché cukry, rovnako rýchlo aj klesne – a to iba podporuje prepady energie, ktoré ľahko skĺznu k celodennému ničnerobeniu a ďalšiemu jedeniu.

Pridaj jeden individuálny bod

Ktorý z tvojich aktuálnych zvykov ti berie najviac energie? Nie vždy to musí mať súvis so stravou alebo cvičením. Možno často hovoríš „áno“ aj na veci, ktoré v skutočnosti robiť nechceš, berú ti čas aj energiu. Možno málo spíš a starostlivosť o seba máš niekde na dne rebríčku priorít.

Nerobme si to ťažšie, než to je. U ľudí, ktorí sú citliví na zmeny počasia, sa pravdepodobne nejaká únava vyskytne. Ale nerobme jej to ešte ľahšie: zdravo jesť, občas si zacvičiť a vyhýbať sa alkoholu je to najmenej, čo k zdravému životnému štýlu patrí – bez ohľadu na to, či je leto, jeseň, zima – alebo či to nazveme ako zdravý detox.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať