Úvod » Blog » Zdravie » Zeleninová diéta a TIP na správny jedálniček

Zeleninová diéta a TIP na správny jedálniček

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by jcomp on Freepik

Dnes si našu pozornosť získala ďalšia veľmi obľúbená diéta a to konkrétne zeleninová diéta. Spoločne si rozoberieme jej hlavné princípy, v čom môže byť nebezpečná a ako by mal vyzerať správny jedálniček pre zdravé chudnutie.

Zeleninová diéta a jej základné pravidlá

 • Nikoho z nás neprekvapí, že hlavnou zásadou tejto diéty je vysoký príjem zeleniny. Mala by tvoriť viac ako 90% jedálnička. Pochopiteľne. Zostavený by mal byť najmä z koreňovej zeleniny, ako je petržlen, zeler či mrkva, ktoré sú dopĺňané inými druhmi zeleniny.
 • Pridať môžeš rôzne oriešky, semienka a dokonca aj ovocie je povolené.
 • Jednotlivé zeleninové jedlá by si mala jesť každé 4 hodiny a v malých porciách a najneskôr 2 hodiny pred spaním. My vo Fitlavii (a ty snáď tiež) už dávno vieme, že to vôbec nie je potrebné a že jesť by si mala tak často, ako ti chutí a vyhovuje. Hlavnou zásadou je kalorická bilancia.
 • Dôležité je nezabúdať na hydratáciu, ktorá je vraj základ chudnutia a urýchlenia metabolizmu. Najlepšie, ak by išlo (ako inak) o zeleninové šťavy. Ak si aj ty myslíš, že tvoj metabolizmus potrebuje nakopnúť, prečítaj si najskôr tento článok a potom sa k nám vráť: Prinášame ti 7 tipov, ako na (ne)spomalený metabolizmus
 • Za zakázané potraviny zeleninová diéta považuje mlieko a mliečne produkty, vajcia, pečivo, cereálie, mäso či obilniny.
zeleninová diéta, Zeleninová diéta a TIP na správny jedálniček

https://www.freepik.com/free-photo/vegetables_4202046.htm#page=3&query=vegetables&position=47&from_view=search&track=sph

Aké má zeleninová diéta výhody?

 • Zníženie hmotnostisamozrejme, dostaneš sa totiž do kalorického deficitu a ak v ňom vydržíš dlhšie ako týždeň, váha bude klesať. Ak budeš jesť iba zeleninu a oriešky, pravdepodobne nebudeš schopná prijímať toľko kalórií, ako si prijímala doteraz.
 • Dostatok sacharidovvlákniny – sacharidy nám dodávajú energiu a vláknina je zase zodpovedná za správne trávenie.
 • Vitamíny, minerályantioxidanty – tých zeleninová diéta obsahuje naozaj dosť, čo je výborné pre celkové zdravie.

V čom môže byť zeleninová diéta nebezpečná?

Povedali sme si základné princípy a výhody, ktoré zeleninová diéta má. Možno si preto nadobudla pocit, že ju odporúčame a schvaľujeme. No nie je to tak. Táto diéta (ako aj väčšina diét) ti môže v konečnom dôsledku viac uškodiť ako pomôcť.

Poďme si vysvetliť prečo:

1. Rýchlo ťa prestane baviť – tento koncept diéty nie je dlhodobo udržateľný. 

 • Chudnutie je dlhý proces, pri ktorom musíš mať trpezlivosť a ísť na to pomaly.

Áno, najskôr si motivovaná a odhodlaná zmeniť svoju postavu a schudnúť. Dokážeš sa zaťať. Prvé dni to ide ako po masle a hlavne vidíš, ako kilá strácaš a to ťa ženie ďalej. Po týždni však už máš mrkvy, petržlenu a hrášku plné zuby a motivácia tiež už trochu poklesla. Je tu preto veľmi veľká pravdepodobnosť, že sa začneš stravovať ako predtým.

zeleninová diéta, Zeleninová diéta a TIP na správny jedálniček

https://www.freepik.com/free-photo/young-sporty-woman-with-pepper-kitchen_10705293.htm#query=dieta&position=2&from_view=search&track=sph

2. Žiadne mäso, vajíčka ani mliečne výrobky – a bielkoviny sú kde?

Nie nadarmo bielkoviny patria medzi makromolekuly – potrebujeme ich prijímať vo veľkých množstvách. A v zelenine by si ich hľadala márne. Bielkoviny sú základ pre naberanie svalov a ver či nie, svalnaté telo bude vždy vyzerať lepšie ako chudé telo. Tak prečo by sme sa ich chceli zbaviť?

O bielkovinách a ich dôležitosti sme už toho ale napísali dosť, preto sa nimi nebudeme veľmi zaoberať. Prikladáme ti však odkazy na skvelé články, ktoré ťa presvedčia, aby si na ne v strave nezabúdala:

3. Deficit mastných kyselín, vitamínu B12 a železa

Aj keď vitamínov a minerálov prostredníctvom zeleninovej diéty prijmeš dosť, niečo predsa len chýba.

Napríklad taký vitamín B12 je dôležitý pre:

 • produkciu červených krviniek,
 • správny rast a vývin detí,
 • syntézu DNA a RNA,
 • jeho nedostatok vedie k anémii.

Avšak nájdeš ho práve v mäsových a mliečnych výrobkoch, ktoré sú v prípade tejto diéty zakázané.  

Podobne je to s mastnými kyselinami z tukov či železa, na ktoré tiež prikladáme články, vďaka ktorým sa o nich dozvieš viac a hlavne – prečo sú pre nás také dôležité:

zeleninová diéta, Zeleninová diéta a TIP na správny jedálniček

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-beauty-portrait-topless-woman-with-perfect-skin-natural-make-up-holding-supplement-vitamin-omega-3-fish-oil-turquoise-background_21776600.htm#query=omega%203&position=6&from_view=search&track=sph

4. Málo kalórií, nedostatok energie, únava a podráždenosť

Čím menej prijímaš kalórií, tým unavenejšia budeš. Jedlo je jednoducho palivo a keď ho nebudeš telu dodávať, nebudeš zvládať ani základné činnosti. Iba pomocou zeleniny ďaleko nedôjdeš.

Pohyb je dôležitý pre udržiavanie svalov, psychickú pohodu aj kardiovaskulárne zdravie. Len čo, keď sa ti tak strašne nechce hýbať, že skončíš po práci odložená na gauči?

5. Jojo efekt

Všetko so všetkým súvisí. Strata motivácie, jednotvárna diéta, príliš rýchle chudnutie, nedostatok energie pre organizmus… keď sa spoja všetky tieto veci, výsledok je na 95% istý a to jojo efekt. Telo si začne pýtať, čo mu chýba a ty začneš jesť tak, ako si bola zvyknutá. Tým pádom priberieš veľmi rýchlo naspäť a častokrát dokonca ešte viac.

Ako poraziť jojo efekt zistíš tu:  Jojo efekt: čo to je a ako ho poraziť?

6. Je dobré schudnúť 7 kilogramov za týždeň?

Rýchle chudnutie automaticky neznamená zdravé chudnutie. Dokonca ani neznamená, že chudneš tuk. Ak ti rôzne diéty sľubujú 5 – 10kg dole v priebehu týždňa, maj sa na pozore. Hmotnosť sa, samozrejme, rýchlo zníži, nakoľko stratíš vodu a vyprázdni sa ti obsah čriev. Tuku sa však zbavíš len minimálne.

 • Hmotnosť ≠ tuk.

V chudnutí netreba hľadať skratky, ale ísť na to postupne. Je to dlhá cesta.

Zaujíma ťa, koľko by si mala týždenne schudnúť, aby to malo naozaj význam? Aj o tom máme samostatný článok: Koľko je zdravé schudnúť za mesiac? Kedy sa oplatí čakať a kedy môžeš v chudnutí „zabrať“?

zeleninová diéta, Zeleninová diéta a TIP na správny jedálniček

https://www.freepik.com/free-photo/diet-concept-with-female-scientist-healthy-food_4689692.htm#query=dieta&position=9&from_view=search&track=sph

Ďalšie diéty, ktoré ti neodporúčame skúšať a dôvody prečo:

Neskúšaj nezmysly, nauč sa radšej racionálne stravovať a môžeš si tak dopriať aj veci, ktoré máš naozaj rada a bez obmedzení. ♥

TIP na správny jedálniček – chudnúť sa dá aj zdravo

Nechceme ti dávať presný návod, ako sa stravovať, čo si musíš dať na raňajky a čo musíš zjesť na večeru, aj keď na to vôbec nemáš chuť. O tom chudnutie nie je.
Pokiaľ pochopíš základné zásady a to, že…

…pôjde ti to ľahšie.

zeleninová diéta, Zeleninová diéta a TIP na správny jedálniček

https://www.freepik.com/free-photo/dietary-menu-healthy-vegan-salad-vegetables-broccoli-mushrooms-spinach-quinoa-bowl-flat-lay-top-view_7701184.htm#query=healthy%20food&position=19&from_view=search&track=sph

Môžeš sa však inšpirovať – ako vyzerá vhodný jedálniček (nielen) na chudnutie?

RAŇAJKY

OBED

VEČERA

SNACKY

Skúšala si niekedy nejakú diétu? Ako to s ňou šlo? A čo zeleninová diéta, myslíš si, že má zmysel?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať