Úvod » Blog » Chudnutie » Zelený čaj: jedna z mála potvrdených potravín na chudnutie. Aké sú jeho ďalšie výhody?

Zelený čaj: jedna z mála potvrdených potravín na chudnutie. Aké sú jeho ďalšie výhody?

Erika Zajacová
šálka zelený čaj

Vieš, čo je hneď po vode najčastejšou súčasťou pitného režimu ľudí na celom svete? Hádaš správne – je to čaj. Ročný obrat z jeho predaja je približne 11 miliárd amerických dolárov – zelený čaj pritom tvorí iba 20 % množstva skonzumovaného čaju.

Zelený čaj je tradičnou súčasťou orientálnej kuchyne aj medicíny už po tisícročia. V ázijských krajinách je v porovnaní s čiernym čajom obľúbenejší, u nás „na západe“ je to opačne. Vedela si však, že zelený čaj obsahuje v porovnaní s čiernym oveľa viac prospešných látok?

Čo obsahuje zelený čaj?

Viac ako tretinu hmotnosti lístkov zeleného čaju tvoria polyfenoly. Polyfenoly sú zlúčeniny vyskytujúce sa v rastlinách.

Pomáhajú rastliny chrániť pred ultrafialovým žiarením a škodcami, no akonáhle sa ocitnú v našej strave, majú na naše zdravie mnohé pozitívne účinky.

Polyfenoly sú spájané napríklad s nižším rizikom vzniku  rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky alebo degeneratívnych ochorení. V jednej šálke zeleného čaju je 100 – 300 mg polyfenolov.

Až 60 – 80 % polyfenolov v zelenom čaji je vo forme katechínov. Z nich viac ako polovicu (niektoré druhy až 80 %) tvorí EGCG – epigalokatechín galát. Ide o najviac preskúmaný katechín – a podľa všetkého aj najúspešnejší pri chudnutí.

Ďalšie druhy polyfenolov v zelenom čaji sú napríklad kofeín, teanín, kvercetín alebo kyselina chlorogénová.zelený čaj, Zelený čaj: jedna z mála potvrdených potravín na chudnutie. Aké sú jeho ďalšie výhody?

Aké účinky má pitie zeleného čaju na naše zdravie?

  • antioxidačné
  • protizápalové
  • podporuje kognitívne funkcie
  • zelený čaj podporuje chudnutie
  • protirakovinové
  • pitie zeleného čaju udržiava stabilnú glykémiu a znižuje riziko vzniku cukrovky II. typu
  • znižuje krvný tlak

Zelený čaj znižuje riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb

Kardiovaskulárne choroby dnes patria k najčastejším príčinám úmrtí. Na zlom stave nášho srdca a ciev sa okrem genetickej predispozície podpisuje aj chronický stres, nesprávna výživa, nedostatok pohybu či spánku.

Vo výskume medzi viac ako 80 000 Japoncami vedci pozorovali, že vyššia konzumácia zeleného čaju a kávy znamenala nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a cievnej mozgovej príhody.

V praxi to znamená, že ľudia, ktorí denne vypili 5 šálok zeleného čaju, mali významne nižšie riziko úmrtia na niektorú zo srdcovo-cievnych komplikácií v porovnaní s ľuďmi, ktorí pili menej ako jednu šálku zeleného čaju denne.

Pitie zeleného čaju podporí chudnutie

Najzaujímavejší pre chudnutie je katechín s názvom epigalokatechín galát (EGCG). Je častou zložkou spaľovačov tuku či prípravkov na chudnutie.

Tvorí hlavnú súčasť extraktu zo zeleného čaju a patrí medzi hŕstku látok, u ktorých je potvrdené, že majú vplyv na spaľovanie tukov a môžu ho dokonca urýchliť. Okrem toho zlepšuje funkciu mozgu a chráni pred pôsobením voľných radikálov, ktoré sa vo zvýšenej miere tvoria napríklad pri namáhavom vytrvalostnom cvičení.

Zelený čaj ako prevencia rakoviny

V krajinách, kde zelený čaj tvorí veľkú časť pitného režimu, je všeobecne nižšie percento prípadov rakoviny na počet obyvateľov. A to až natoľko, že táto skutočnosť viedla vedcov k vytvoreniu teórie, že zelený čaj (najmä vďaka vysokému obsahu polyfenolov), môže byť jedným z mnohých faktorov, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku rakovine.

Výskumy na túto tému sú nie sú jednoznačné, naznačujú však, že spojitosť môže existovať. Významnú úlohu bude hrať aj celkový životný štýl – a najmä v tejto oblasti sa máme od tradičnej ázijskej kultúry čo učiť.

Zelený čaj je efektívny stimulant

Vďaka obsahu kofeínu by si mala pitiu zeleného čaju vyčleniť radšej doobedie. Aj napriek tomu, že obsah kofeínu v zelenom čaji je nižší ako v káve, stále je to dosť, aby u mnohých ľudí vyvolal podobný efekt. O to viac u tých, ktorí zelený čaj nepijú pravidelne a neprijímajú kofeín v inej forme.

Vďaka nižšiemu množstvu kofeínu ťa po vypití zeleného čaju nečaká taký prudký prepad energie, ako sa môže objaviť po vypití silnejšej kávy či prijatí vyššej dávky kofeínu.

Aké ďalšie výhody má kofeín?

  • zlepšuje náladu
  • pomáha rýchlejšie reagovať
  • zlepšuje pamäť
  • znižuje množstvo pociťovanej únavy
  • podporuje športový výkon

V zelenom čaji sa nachádza aj ďalší stimulant – teanín, ktorý pomáha pri úzkostných stavoch. Dokáže zvýšiť množstvo dopamínu, čo je neurotransmiter, ktorý sa vylučuje aj keď dostaneme nejakú odmenu.

A vieš čo je najlepšie? L-teanín a kofeín sa vo svojich účinkoch vzájomne podporujú!

Zelený čaj proti zápachu z úst?

Nadmerná prítomnosť baktérií v ústnej dutine vedie k nie práve príjemnému zápachu z úst.

Jedným z hlavných účinkoch antioxidantov je aj ich antibakteriálne pôsobenie. Viaceré výskumy naznačujú, že katechíny  znižujú schopnosť baktérií ústnej dutiny množiť sa. Či to isté platí aj pre pitie zeleného čaju je stále v štádiu skúmania.

Páčil sa ti článok? Budeme radi, ak nám v komentároch povieš, ako si najradšej vychutnáš svoju šálku zeleného čaju.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať