Úvod » Blog » Zdravie » Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

Paťka Janáčková
Image by pvproductions on Freepik

Šťastie je jedna z vecí, ktorú väčšina ľudí považuje v živote za dôležitú. Môže prameniť z mnohých vecí – z pohybu, jedla, dosahovania cieľov, profesného a kariérneho rastu, z maličkostí, detí, zo slnka. Pre každého šťastie znamená niečo iné. No čo robiť v prípade, ak šťastie zrazu začne chýbať? Môže pomôcť hormón šťastia v tabletkách?

Hormóny zodpovedné za tvoju náladu

Náš mozog a telo riadia hormóny. Sú zodpovedné za naše prežívanie, správanie, náladu, agresivitu, pocity… Hormóny sú tak nejak alfa a omega nášho bytia. Ktoré z nich zodpovedajú za tvoju náladu a pocity šťastia?

DOPAMÍN

Dopamín je molekula motivácie. Je teda zodpovedný za pocit šťastia a radosti z dosiahnutia cieľov alebo keď sa nám niečo podarí v oblasti športu, práce, domácnosti či vzťahovej rovine. Pomáha nám plniť náročné úlohy a zvládať stres. Nedostatok dopamínu vedie často k demotivácii, podráždeniu a smútku. Pokiaľ dochádza k naozaj veľkým výkyvom dopamínu, môže to viesť až k duševným poruchám. Znížené množstvo dopamínu je spojené s depresiou, nadmerné množstvo v limbickom systéme spôsobuje psychózy, halucinácie či bludy, nedostatok dopamínu v striate vedie k Parkinsonickým prejavom.

SEROTONÍN

Serotonín sa označuje ako stabilizátor nálady, zodpovedá za kvalitu spánku, pamäť a sústredenosť, pocity pohody a šťastia. Jeho nedostatok vedie k nepokoju, ťažkému zaspávaniu až k úzkostiam. 

ENDORFÍNY

Ide o látky peptidového charakteru, ktoré vznikajú spojením viacerých aminokyselín do jednej zlúčeniny. V mozgu sa viažu na tzv. opioidné receptory, vďaka čomu znižujú vnímanie bolesti, navodzujú pocity šťastia a regulujú spánok. Endorfíny sa uvoľňujú napríklad pri vychutnávaní si dobrého obeda, cvičení, športovaní, smiechu a všetkých tvojich obľúbených činnostiach.

OXYTOCÍN

Označovaný za hormón lásky, uvoľňuje sa pri čase strávenom v kruhu svojich blízkych, pri objímaní, bozkávaní, sexe. Je zodpovedný za partnerské či priateľské vzťahy, dôveru, puto medzi matkou a deťmi, schopnosť prejaviť emócie a za celkovú životnú spokojnosť. Nedostatok oxytocínu má za následok problémy s dôverou, empatiou, socializáciou a môže spôsobovať častejšie vypätie a hádky.

hormón šťastia v tabletkách, Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

https://www.freepik.com/free-photo/female-tourists-spread-their-arms-held-their-wings_3954310.htm#query=happy&from_query=endorphin&position=28&from_view=search&track=sph

Hormón šťastia v tabletkách – môže pomôcť?

Existuje veľké množstvo liečiv, doplnkov stravy či rastlinných prípravkov, ktoré dokážu zahnať stres a napätie, navodzujú lepšiu náladu a podporujú zdravý spánok.

1. Rastlinné prípravky proti úzkosti a na ukľudnenie. 

Medzi rastliny, ktoré pôsobia ukľudňujúco a mierne sedatívne (podporujú spánok), radíme tieto:

  • Valeriana officinalis – Kozlík lekársky
  • Melissa officinalis – Medovka lekárska
  • Humulus lupulus – Chmeľ otáčavý
  • Passiflora edulis – Mučenka pleťová
  • Lavandula officinalis – Levanduľa úzkolistá
  • Hypericum perforatum – Ľubovník bodkovaný – v minulosti používaný ako antidepresívum. Dnes sa od jeho používania ustupuje, nakoľko významne interaguje s mnohými liečivami, môže znížiť ich účinnosť či zhoršiť nežiadúce účinky. Preto ak užívaš lieky, vždy sa poraď s lekárom alebo lekárnikom, či je táto rastlina vhodná. Nachádza sa tiež v rôznych čajoch, vždy si preto over ich zloženie.

Nájdeš ich najčastejšie vo forme rôznych čajových zmesí, ale taktiež aj ako tablety, tobolky či tinktúry. V lekárni ti určite dobre poradia, neboj sa opýtať.

Pozor, rastlinné prípravky často nie sú vhodné pre deti!

hormón šťastia v tabletkách, Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

https://www.freepik.com/free-photo/three-girls-have-pajamas-party-home_7121251.htm#query=happy%20tea&position=34&from_view=search&track=ais

2. Doplnky stravy ako zdroj šťastia

Doplnky stravy sú super vec, pokiaľ máš problém prijímať minerály, vitamíny či živiny pestrou stravou. Nie sú to však látky, ktoré liečia alebo riešia problémy. Sú to de facto potraviny a ich účinky (vo väčšine prípadov) nie je potrebné vedecky dokladať. Stačí, ak výrobca podloží ich bezpečnosť – teda, že organizmu neublížia.

Výživové doplnky môžu mať vplyv aj v oblasti šťastia, pri nespavosti a úzkostiach – ale pozor, iba pri nezávažných a občasných stavoch napätia či sklesnutosti.

L-tryptofán

Ide o esenciálnu aminokyselinu, ktorá pôsobí ako prekurzor pre serotonín – to znamená, že z nej serotonín vzniká a následne ovplyvňuje náladu či spánok.

Najjednoduchšie (a najlacnejšie) je prijímať aminokyseliny v potrave. A keďže aminokyseliny sú základné stavebné časti bielkovín, stačí sa zamerať na potraviny bohaté práve na ne. Tvorbu serotonínu môžeš podporiť tiež časom strávenom na slnku či obľúbenými aktivitami.

Taktiež sa môžeš zamerať na doplnky stravy, ktorých na trhu nájdeš naozaj mnoho. Tryptofán je práve tým doplnkom, ktorý označujeme ako hormón šťastia v tabletkách.  Nečakaj však, že keď si dáš jednu kapsulku tejto aminokyseliny, tvoj život zrazu naberie nový smer.

hormón šťastia v tabletkách, Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-pills-bowls-with-copy-space_17806414.htm#query=supplements&position=1&from_view=keyword&track=sph

Melatonín

Ak je tvoja mizerná nálada v priebehu dňa ovplyvnená nespavosťou, môžeš vyskúšať melatonín. Je to telu vlastný hormón, ktorý sa tvorí pri zotmení a je zodpovedný za správne zaspávanie a útlm. Vo vyššom veku sa však je tvorba spomaľuje a taktiež naň vplývajú vonkajšie vplyvy a stres.

Melatonín môže pomôcť krátkodobo, ale lepšie a zdravšie je zamerať sa na správnu spánkovú hygienu. To znamená, že:

  • nebuď na telefóne / TV aspoň 30 – 60 min pred spaním,
  • neuč sa ani nepracuj v posteli,
  • cvičiť by si mala najneskôr 3 hod pred spaním,
  • každý deň vstávaj a choď spať v rovnakom čase,
  • nestresuj sa, keď nemôžeš zaspať – otvor si knihu alebo uvar čaj a ono to príde, nenúť sa ku spánku, nepomôže to,
  • odstráň všetky zariadenia, ktoré by ťa v spálni mohli rušiť – tikanie hodín, silné svetlo, zastri si žalúzie,
  • neprejedaj sa na noc, nepi veľa tekutín tesne pred spaním.
hormón šťastia v tabletkách, Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

https://www.freepik.com/free-photo/beautiful-asian-young-woman-sitting-bed-take-sleeping-pill-night-medicine-bedroom-unhealthy-sick-indian-female-suffers-from-insomnia-headache-depressed-girl-holds-antidepressant-meds_6136948.htm#query=melatonin&position=5&from_view=search&track=sph

Horčík

Magnézium sme opísali v samostatnom článku, tak ak ťa zaujíma, čo všetko dokáže a aká forma je najlepšie vstrebateľná, klikni sem: Horčík v potravinách – kde všade ho nájdeš?

V skratke však pripomenieme, že okrem desiatok pozitív, ktoré horčík prináša, má vplyv aj na sústredenosť, uvoľnenie, lepšie zvládanie stresu a náladu.

De-press, Anxiolan, Destress Aktiv, ashwagandha, 5-HTP

Ide o výživové doplnky, ktoré sa medzi sebou mierne líšia, no vo všeobecnosti sú veľmi podobné a obsahujú vyššie spomínané látky: L-tryptofán, horčík, vitamín B6 a C, bylinné extrakty – valeriana, melissa, hypericum, levanduľa… Výrobcovia udávajú, že prispievajú k správnemu fungovaniu psychiky, nervového systému a znižujú únavu.

hormón šťastia v tabletkách, Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

https://www.freepik.com/free-photo/happines-cheerful-perforated-paper-smiley-face_2761129.htm#query=happy&position=27&from_view=search&track=sph

3. Receptové liečivá

Niekedy sa stane, že náš život postihne tragédia, úmrtie, máme náročnejšie obdobie, skúšky, prídeme o prácu, čokoľvek… Vtedy je vhodné sa s lekárom dohodnúť na riešení pomocou liečiv – registrovaných, testovaných, s preukázanou účinnosťou, bezpečnosťou a známym mechanizmom účinku. Ktoré to sú?

Anxiolytiká

Lexaurín, Neurol, Xanax, Frontin

Ide o prípravky, ktorých účinnou látkou sú tzv. benzodiazepíny (BZD). BZD sa používajú ako hypnosedatíva a anxiolytiká to znamená, že nám pomáhajú zaspať a bojovať s akútnou úzkosťou. Nemali by sa však používať pravidelne (môže na ne vznikať návyk), no pri stavoch vysokého napätia nám môžu výrazne pomôcť a pokiaľ ich budeš brať s rozumom, sú naozaj bezpečné.

Medzi BZD radíme látky ako alprazolam, diazepam, bromazepam a pod.

hormón šťastia v tabletkách, Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

https://www.freepik.com/free-photo/closeup-assorted-pills-white-background_36363761.htm#page=2&query=benzodiazepine&position=7&from_view=search&track=ais

Antidepresíva

Citalec, Paretin, Elicea, Alventa

Pokiaľ si dlhodobo smutná, nedokážeš sa tešiť ani z vecí, ktoré ťa pred tým bavili, máš problém s dokončovaním dôležitých pracovných či študijných zadaní a celkovo tvoj život dlhšiu dobu upadá, môže to signalizovať problém. Depresie a úzkosti či iné psychické poruchy nenapravíš „pozitívnym myslením“ a bude lepšie obrátiť sa na odborníka.

Depresia je veľmi invalidizujúce ochorenie a v tomto smere je naozaj nutné riadiť sa pokynmi lekára. Spoločne zhodnotíte možnosti a nastavíte liečbu. Liekmi voľby sú tzv. SSRI – inhibítory spätného vychytávania serotonínu (to znamená, že zvyšujú hladiny serotonínu v mozgu). Radíme sem látky ako citalopram, venlafaxin, paroxetin. Existuje však mnoho iných typov, ktoré dostaneš ty zváži lekár.

Mnoho ľudí sa antidepresív obáva. V spoločnosti panuje názor, že viac škodia ako pomáhajú a človek sa na nich stane závislý. Dnes už je terapia depresie na takej úrovni, že pokiaľ dodržiavaš terapeutický plán, je veľká šanca, že tieto lieky zaberú a návyku sa v tomto prípade naozaj nemusíš báť.

Čo je však pri antidepresívach dôležité:

  • Nástup účinku antidepresív je často mierne oneskorený, pôsobiť začnú v priebehu 2-4 týždňov. Do tej doby sa dokonca môže stať, že nálada a úzkosti sa ešte zhoršia. Dovtedy je vhodné liečbu kombinovať práve BZD, ktoré tieto problémy pokryjú.
  • Antidepresíva je nutné vysadzovať postupne a pomaly, aby mozog zrazu nezažil „šok“, keď mu ich zrazu zo dňa na deň nedáš. Mohlo by sa tak stať, že sa depresia vráti a ešte horšia. Vysadzovanie musí prebiehať v priebehu niekoľkých týždňov postupným znižovaním dávok tak, ako nastaví lekár.
  • Ako každý liek, aj ony majú svoje nežiadúce účinky. Jednotlivé skupiny sa medzi sebou líšia, preto je vhodné sa s lekárom dohodnúť. Niektoré môžu viesť k zvyšovaniu hmotnosti, iné hmotnosť znižujú, niektoré vedú k poruchám libida… Ak sa u teba niečo objaví, konzultuj to s lekárom a nájdite vhodnejšiu liečbu.
hormón šťastia v tabletkách, Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

https://www.freepik.com/free-photo/smiling-young-female-doctor-wearing-medical-robe-showing-pack-medical-tablets-looking-pointing-side_12860577.htm#query=happy%20pills&position=28&from_view=search&track=ais

Hormón šťastia v tabletkách – zhrnutie

Aj keď medicína, farmácia a lieky dokážu v mnohých smeroch zlepšiť kvalitu života ľudí, v oblasti šťastia by sme sa asi mali popozerať inam. Ako hovorí staré klišé – šťastie si za peniaze nekúpiš. Môžeme ho doplniť ďalej: ani v doplnkoch stravy nenájdeš.

Mali by sme sa skôr učiť ho hľadať v sebe a správne pracovať s hlavou, nie sa snažiť ho privodiť umelo. Hľadať šťastie v tabletkách samo o sebe znie…no, trochu smutne.

Šťastie nie je iba pocit

…ktorý sa u nás raz za čas zastaví. Na šťastí treba pracovať a nestačí sa spoliehať len na náhodu či na to, ako sa zrovna zobudím či aké bude cez deň počasie. Na našu náladu pôsobí mnoho vecí – stres, zdravotné či manželské problémy, relax, slnko, strata zamestnania… je to kolotoč a raz sme hore, raz sme dole. Každý to tak má, aj keď v dnešnom svete Instagramu a sociálnych sietí sa ti možno zdá, že každý žije vo svetle slnka – okrem teba.

No šťastie je voľba. A je iba na tebe, ako sa k nemu postavíš. Ako sa budeš dívať na svet, či sa budeš tešiť z maličkostí, či dovolíš, aby ťa rozhodilo hodinové meškanie vlaku alebo získaný čas využiješ na dobrú kávu a relax. Ako dovolíš, aby ťa prevalcoval stres či nepríjemní ľudia. Či mávneš rukou nad tým, keď ťa niekto predbehne v rade v obchode alebo sa budeš nad ním vytáčať. Nie, tvoje nadávanie nezastaví dážď ani nerozbehne premávku. Všetko je to voľba.

hormón šťastia v tabletkách, Zlepší ti náladu hormón šťastia v tabletkách?

https://www.freepik.com/free-photo/positive-carefree-african-american-woman-ready-celebration-dressed-festive-clothing-poses-against-blue-balloons_13885016.htm#page=2&query=happy&position=2&from_view=search&track=sph

Čo môžeš urobiť preto, aby si sa cítila lepšie?

  1. Dopraj si poriadny relax – masáž, sviečky, vaňa, víno, poriadok, meditácia,
  2. odožeň stres dychovým cvičením,
  3. cvičenie je láska a šťastie v jednom,
  4. nezabúdaj na šálku dobrej kávy či čaju pri knižke,
  5. dopraj si niečo dobré pod zub,
  6. tráv dostatok času s milovanými,
  7. prechádzaj sa veľa a dlho,
  8. mysli na dobrý, zdravý spánok.

A čo ty? Si naozaj šťastná alebo sa pokúšaš šťastie nájsť v sebe? Alebo sa zameriaš na hormón šťastia v tabletkách? Daj nám vedieť na našom Instagrame. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať