Úvod » Blog » Výživový poradca: Ako si vybrať toho správneho?

Výživový poradca: Ako si vybrať toho správneho?

Viktória Janáčková
Image by stefamerpik on Freepik

Internet je presýtený rôznymi „odborníkmi“ na zdravú výživu či tréningy. V tom enormnom množstve je niekedy ťažko rozlíšiť, komu skutočne môžeš veriť. Jeden výživový poradca ti povie, že pečivo jesť nemôžeš, lebo sa z neho priberá, ďalší, že pečivo jesť môžeš, ale iba doobeda a tretí tvrdí, že pečivo je v rozumnom množstve láska.

Toto je jeden z mála príkladov a ty už asi vieš, ako to s pečivom je. A ak nie, mrkni sa určite na tieto články:

Problémom je, že na Slovensku sa k výžive môže vyjadrovať takmer ťažký, nemáme na to štátom dané žiadne náročné podmienky. Nejdeme sa tu však rozčuľovať nad tým, koľko pseudo-odborníkov o výžive tu máme. Poďme si radšej povedať, ako si nájdeš toho správneho výživového poradcu.

Výživový poradca: toto zváž ešte pred oslovením

1. Vzdelanie a skúsenosti

Ako prvé sa, samozrejme, potrebuješ pozerať na jeho vzdelanie. A nenarážame iba na titul pred či za menom.  Aj výživový poradca s vysokou školou môže byť zlý a to, že ju niekto nemá neznamená, že automaticky nemá potrebné vzdelanie.

Vysoká škola však je dobrým prvým ukazovateľom, že to možno nestojí úplne za nič. Ale ani zďaleka to nestačí.

Aké má daný človek urobené kurzy navyše? Následne si pozri aj tie kurzy. Na niektorých totiž učia totálne hlúposti ako napríklad to, že z ovocia sa priberá.

Ďalej je tiež vhodné pozrieť sa na skúsenosti. Tiež dlhé roky skúseností nemusia znamenať, že je to lepší odborník na výživu ako ten, ktorý s klientami pracuje mesiac, ale je to faktor, ktorý by si mala zvážiť.

2. Referencie a výsledky klientov

Pozri sa na spätnú väzbu od klientov. A nielen tú, čo si zdieľa daný človek na sociálne siete. Ak nájdeš meno nejakého klienta, skús mu napísať, pýtať sa ho na spoluprácu a či bol skutočne spokojný. Či mu dosiahnuté výsledky naozaj vydržali. Na základe toho si budeš vedieť vytvoriť lepší obraz.

3. Aká je jeho filozofia?

Pozri sa sociálne siete či stránky daného výživového poradcu. Ako sa prezentuje, ako sa vyjadruje a aké zdieľa názory? Sú v súlade s tvojimi presvedčeniami?

výživový poradca, Výživový poradca: Ako si vybrať toho správneho?

Image by Freepik

4. Aký je jeho prístup?

Je arogantný, správa sa ku klientom povýšenecky a arogantne alebo si vie priznať chybu, snaží sa zlepšovať, nechýba mu pokora a zároveň si dokáže povedať svoje?

Je jedno, aký je. Dôležité je, aby ti je ho prístup vyhovoval. Ak ti hneď na prvý pohľad nebude sympatický, možno to fungovať úplne nebude.

5. Pamätaj – na výzore výživového poradcu nezáleží

To, že niekto nemá tehličky na bruchu a vyrysované ramená neznamená, že je to zlý tréner. Určité percento tuku je pre fungovanie organizmu jednoducho potrebné a je dôležité si uvedomiť, že výzor sa nerovná vedomostiam a skúsenostiam.

A platí to aj opačne. Ak má nejaká fitnesska tehličky neznamená to, že je kvalifikovaná urobiť ti jedálniček „na mieru“. Pravdepodobne ti predá iba nejaký zdrap papiera, ktorým sa ani ona sama neriadi a nevie si to predstaviť, vypýta si zaň 50 € a takto to rozpošle 100 ľuďom.

Výživový poradca: na toto sa dívaj pri komunikácii

  • Dokáže ťa skutočne počúvať?
  • Je zvedavý na tvoju minulosť?
  • Zisťoval si tvoje zdravotné problémy v minulosti? Rôzne operácie, choroby…
  • Zaujímal sa o to, čo od neho očakávaš?
  • Pýtal sa ťa na dôvod oslovenia?
  • Dokáže ti zrozumiteľne odpovedať na tvoje otázky?
  • Dáva ti priestor vyjadriť svoje námietky?
  • Chápe, že potrebuješ individuálny prístup?
  • Snaží sa zistiť maximum informácií o tebe?
  • Dokáže komunikovať?

Toto všetko zváž predtým, ako sa oficiálne dohodnete na spolupráci. Ak náhodou budeš vidieť, že si vôbec nerozumiete, nie je ochotný hľadať kompromisy a necítiť z neho nadšenie zo svojej práce, pravdepodobne to nebude to pravé.

Výživový poradca: ako by mala spolupráca prebiehať?

  1. Najskôr odborník zistí tvoje potreby a ciele.
  2. Bude sa zaujímať o tvoj zdravotný stav, choroby či operácie v minulosti a nezabudne spomenúť aj psychické zdravie.
  3. Spýta sa ťa na históriu stravovania.
  4. Preberiete tvoj vzťah k pohybu.
  5. Navrhne ti spôsob spolupráce. Ak ti to nebude vyhovovať, pokúsi sa nájsť kompromis, ktorý ti sadne. Rešpektuje tak individualitu.
  6. Spoločne sa dohodnete na podmienkach spolupráce.

Držíme ti v tvojom výbere palce, nech to všetko dobre dopadne. 🙂 Keby potrebuješ pomôcť či poradiť, neváhaj nám kedykoľvek napísať.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať