Šošovicová polievka obsahuje veľa vlákniny a tiež železo a horčík. Podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus, prečisťuje tráviaci trakt a pôsobí prevenčne proti rakovine.
Šošovicová polievka je zdrojom bielkovín
Šošovica patrí k strukovinám s najvyšším zastúpením rastlinných bielkovín. V našej verzii sme využili výlučne rastlinné ingrediencie nabité vitamínmi a minerálmi, takže je vhodná pre vegetariánov aj pre vegánov.
Šošovicová polievka nielen pre vegánov
Ak ti vegánstvo príliš nevonia, polievka bude skvelá napríklad s vajíčkom. Živočíšne bielkoviny vo vajíčku zlepšia využiteľnosť rastlinných bielkovín, zdravé tuky v žĺtku prispejú k pocitu nasýtenia.
Autor receptu: ING. VERONIKA GANDI
Veronika miluje nespracované potraviny a z našich stránok určite poznáš viaceré jej recepty. Naším ďalším favoritom sú tieto vyikajúce jablkové guličky, ktoré máš hotové za pár minút a zdravo zaženú chuť na sladké.
Ingrediencie
- 2 ČL kokosového oleja,
- 1 malá červená cibuľa (jemne nakrájaná),
- 1 stonka zeleru,
- 4 strúčiky cesnaku,
- 1 ČL zázvoru,
- 1 ČL mletej rasce,
- 1 bobkový list,
- 2 šálky vody,
- 1/2 ČL kurkumy,
- 3/4 šálky nakrájaných paradajok,
- 3/4 šálky červenej šošovice,
- 1 šálka špenátu,
- 1 PL citrónovej šťavy,
- korenie, koriander a čili na dochutenie.
Postup prípravy
1. Rozohrejeme kokosový olej na panvici. Pridáme zeler a cibuľu. Varíme 5 – 10 minút, kým sa cibuľa opraží dozlatista. Pridáme cesnak, zázvor a miešame 1 minútu. Pridáme rascu, kurkumu, paradajky a premiešame. Prilejeme 2 šálky vody a šošovicu. Znížime teplotu a prikryjeme pokrývkou (čiastočne necháme panvicu odkrytú). Varíme 20 – 30 minút, až kým šošovica nebude mäkká. Primiešame špenát a citrónovú šťavu. Pridáme soľ, korenie a čili papričky. Nakoniec servírujeme a vrch posypeme koriandrom.
1 porcia obsahuje:
- Energia: 197 kcal
- Bielkoviny: 10 g
- Tuky: 7 g
- Sacharidy: 23 g
- Vláknina: 3 g