Úvod » Blog » Cvičenie » Zumba: koľko kalórií spáliš a ako pomôže pri menštruácii?

Zumba: koľko kalórií spáliš a ako pomôže pri menštruácii?

Erika Zajacová
zumba

Nie vždy je jednoduché pri cvičení zotrvať. Každého baví niečo iné – a tak môže chvíľu trvať, kým si každý nájde to svoje. Pravdou však je, že pravidelné cvičenie pomáha zlepšovať kondíciu, náladu aj kompozíciu postavy. Že si zatiaľ nenašla to pravé? Možno to bude práve zumba!

Čo je to zumba?

Ak nepatríš k milovníčkam ťažkých činiek a nezáživných cvičení, zumbu si zamiluješ. Je totiž inšpirovaná horúcou Latinskou Amerikou.

Zumba spája latinsko-americkú hudbu, tanečné prvky, zábavu, fitness a komunitu. Hodiny bývajú vedené skúseným lektorom alebo lektorkou, ktorí z teba dokážu vyžmýkať aj poslednú kvapku potu.

Zumba aj pre mužov?

Zumba patrí ku konceptom, ktoré sú určené pre širokú verejnosť, sú zábavné, tanečné, spojené s hudbou a majú veľkú variabilitu choreografií. Obľúbené sú najmä medzi ženami, no existujú už aj hodiny pre mužov – a mužský lektor zumby nie je vo svete ničím výnimočným.

Aké výhody má cvičenie zumby?

  • spáliš viac ako 300 kalórií
  • zlepšíš si kondičku
  • zlepšíš si náladu
  • cvičíš v komunite podobne motivovaných žien
  • naučíš sa tancovať
  • zumba pomáha proti osteoporóze
  • zmierňuje menštruačné bolesti

Zumba ti pomôže spáliť kalórie

Cvičenie zumby je pomerne náročná fyzická aktivita, ktorej intenzita dosahuje až 80 % maximálnej srdcovej frekvencie. Počas cvičenia zumby spáliš za minútu 9 kcal, čo je za jednu lekciu viac ako 360 kcal. V praxi si to môžeš predstaviť ako žemľu so žervé, šunkou a paradajkou a veľký banán k tomu!

Aj bez toho, aby si zmenila čo i len jednu vec v tvojom doterajšom stravovaní, je to dosť na to, aby si začala chudnúť.

Ak sa namiesto kalórií chceš pozrieť radšej na nachodené kroky, vedci zistili rozdiely medzi počtom krokov počas lekcie u žien s normálnou hmotnosťou, s nadváhou a obezitou. Ženy s normálnou hmotnosťou nachodili (alebo natancovali? ?) počas lekcie zumby priemerne 5180 krokov. Oproti tomu – ženy s nadváhou nachodili 4200 krokov, obézne 3700 krokov.

Dnes už dokonca existujú aj porovnania videolekcií s lekciami naživo. Ak patríš k ženám, ktoré radšej cvičia doma, potešíme ťa: veľké rozdiely v množstve vydanej energie neboli pozorované.zumba, Zumba: koľko kalórií spáliš a ako pomôže pri menštruácii?

So zumbou si zlepšíš kondičku a podporíš zdravie srdca a ciev

Viaceré výskumy potvrdzujú, že aj keď zumba veľmi nevplýva na zmenu kompozície postavy, má výborné výsledky v prípade zlepšovania kondičky. Zlepší sa celková vytrvalosť, pravidelné cvičenie zníži priemernú srdcovú frekvenciu aj hodnoty krvného tlaku.

Zumba ako pomoc pri bolestivej menštruácii?

Ísť na tréning, keď máš svoje dni? Pre niektoré ženy je to kvôli bolestivej menšutrácii (tzv. dysmenorea) nemysliteľné. Výskum však ukazuje, že cvičenie zumby môže zmierniť nepríjemné prejavy a bolestivosť v prvých dňoch menštruácie.

Zlepšenie nastalo už po štyroch týždňoch pravidelného cvičenia zumby. Po dvoch mesiacoch sa k zníženiu bolesti pridalo aj kratšie trvanie menštruačných kŕčov.

Zumba pomôže aj proti osteoporóze

Úbytok kostnej hmoty trápi ženy najmä po menopauze. Hormonálne zmeny spôsobia, že vplyvom nízkej hladiny estrogénu zrazu strácame viac kostného tkaniva, čo vedie k znižovaniu hustoty kostí a následne k osteoporóze.

V roku 2010 trpelo osteoporózou v Európe viac ako 22 miliónov žien nad 50 rokov. Premenopauzálne ženy strácajú približne 0,25 až 1 % kostnej hmoty za rok – a aj tu sa ukazuje, že najlepšia liečba je prevencia.

Okrem stravy bohatej na vápnik a vitamín D sa odporúča aj vhodná pohybová aktivita. Pravidelné cvičenie dokáže tvorbu novej kostnej hmoty dokonca znovu naštartovať alebo osteoporózu aspoň zmierniť.

Počas 12-týždňov trvajúceho výskumu, kedy ženy 3x do týždňa cvičili zumbu alebo aqua fitness, vedci pozorovali zachovanie, resp. v niektorých prípadoch nárast kostnej denzity. Ženy, ktoré počas trvania výskumu nevykonávali žiadnu pohybovú aktivitu dokonca kostnú hmotu stratili.

 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať