Úvod » Blog » Chudnutie » Najčastejšie mýty o chudnutí: ktorým z týchto 5 ešte veríš?

Najčastejšie mýty o chudnutí: ktorým z týchto 5 ešte veríš?

Bc. Erika Zajacová
mýty o chudnutí

Vo svete diét stále existuje mnoho tvrdení, ktoré majú ďaleko od pravdy. Niektoré sú vytrhnuté z kontextu, iné popierajú základy fyziológie a fungovanie ľudského tela. Poď sa s nami pozrieť na najčastejšie mýty o chudnutí.

„Z pečiva sa priberá“ patrí medzi najčastejšie mýty o chudnutí

Z pečiva sa priberá tak isto, ako z ostatných potravín: keď ho zjeme toľko, že sa za určité časové obdobie dostaneme do kalorického nadbytku. Pečivo je zdrojom komplexných sacharidov, vlákniny, vitamínov a minerálov – benefit je o to väčší, ak zvolíš celozrnné varianty.mýty o chudnutí, Najčastejšie mýty o chudnutí: ktorým z týchto 5 ešte veríš?

Pečivo môže byť bez obáv súčasťou jedálnička na chudnutie. Jedna kaiserka obsahuje približne 140 kcal, čo je asi toľko, ako jeden a pol jablka – alebo tretina tabuľky čokolády.

Ak chudneš, môžeš zjesť všetky tri alternatívy – treba však popri kalóriách dbať aj na obsah nutričných látok, objem jedla a na to, na ako dlho ťa daná potravina zasýti.

Tvrdenie, že ovocie sa môže jesť iba doobeda, je zavádzajúce

Démonizovanie ovocia je jedným z najčastejších znakov, ako rozoznať neveľmi odborného výživového poradcu. Pravdou je, že ovocie je okrem zdroja prírodných cukrov (najčastejšie fruktózy) zdrojom aj mnohých vitamínov a minerálov. V porovnaní s ostatnými potravinami obsahuje na svoju hmotnosť pomerne málo kalórií, vôbec teda nemusí byť zlou voľbou večer.mýty o chudnutí, Najčastejšie mýty o chudnutí: ktorým z týchto 5 ešte veríš?

To, čo bude ovplyvňovať chudnutie, bude vždy kalorický deficit: či zješ menej energie, než tvoje telo v ten deň spotrebovalo (samozrejme, pri chudnutí sa bavíme o dlhšom časovom období než jeden deň). Ak si nestihla zjesť svoje obľúbené ovocie doobeda, pokojne si ho dopraj na olovrant, dokonca aj na večeru či ako druhú večeru.

Vždy je dôležitá perspektíva. Večer k filmu si nedáš ovocie, lebo sa z neho priberá, ale balík slaných tyčiniek, syr s olivami či hrsť čipsov (ostane len pri jednej?) je v poriadku? Všetky uvedené alternatívy pritom obsahujú oveľa viac kalórií než ovocie.

Pomocou ketodiéty alebo nízko-sacharidovej diéty schudneš viac: je to naozaj tak?

Tento výrok naráža na základný rozpor – a síce: strata hmotnosti nerovná sa vždy strate tuku. Je pravda, že ak sa rozhodneš začať s ketodiétou alebo nízko-sacharidovou (low-carb) diétou, spočiatku bude úbytok hmotnosti rýchlejší.

Nie je to však žiadny zázrak: spolu s extrémne nízkym (ketodiéta) alebo nízkym (nízko-sacharidová diéta) obsahom sacharidov stráca tvoje telo glykogén. Glykogén je zásobný sacharid vo svaloch, ktorý nám umožňuje uskladniť si v nich rýchlo využiteľnú energiu. Spolu s tým, ako budeš prijímať sacharidov menej, telo začne spotrebovávať glykogén. Glykogén v našich svalov viaže vodu, ktorú potom jednoducho vycikáš.

Suma sumárum teda na ketodiéte alebo lowcarbe schudneš spočiatku viac, ale rozdiel oproti bežným diétam s rovnakým počtom kalórií bude tvoriť voda. Nevýhodou je, že po skončení diéty (keď začneš opäť jesť sacharidy) sa hmotnosť tvorená stratenou vodou vráti.

Je preto dôležité pochopiť, že strata hmotnosti vždy nereflektuje stratu tuku.

Ak ťa ketóza zaujíma viac, prečítaj si tento podrobnejší článok a zisti, či z nej môžeš niečo vyťažiť.

„Raňajky sú hlavné jedlo dňa“ patrí medzi mýty o chudnutí, ktoré veci vytrhávajú z kontextu

Môžu byť, aj nemusia. Dodnes neexistujú relevantné dôkazy, ktoré by toto potvrdzovali. Nájdeš ľudí, ktorí roky bez problémov fungujú bez raňajok, ale aj takých, u ktorých sú raňajky naozaj základom dňa.mýty o chudnutí, Najčastejšie mýty o chudnutí: ktorým z týchto 5 ešte veríš?

Veľké haló okolo raňajok spôsobila štúdia, ktorej záver bol pomerne jasný: ľudia, ktorí neraňajkujú, sú častejšie obézni, majú metabolické problémy a celkovo horší zdravotný stav. Škoda, že sa už veľmi neprihliadalo aj na charakteristiku výskumného súboru – teda ľudí, ktorí sa výskumu zúčastnili.

Ak ráno nestíhaš raňajkovať, no počas celého dňa ješ plnohodnotné a vyvážené jedlá, nemáš sa čoho obávať.

Ak preskočenie raňajok u teba spôsobí nekontrolovateľný hlad napríklad po príchode do práce – a ty siahneš po najbližšej šiške a čokoláde, nemusíš byť výživový expert, aby si sa dovtípila, že to z dlhodobého hľadiska nebude ideálna stratégia.

„Počítanie kalórií je pri chudnutí nevyhnutné“ je ďalší rozšírený mýtus

Počítanie kalórií pomocou kalorických tabuliek patrí bezpochyby k stratégiám, ktoré ľudí naučia odhadnúť kalorickú hodnotu jedla a naučia ich lepšie si vystavať jedálniček. Počítanie ti ukáže dôležitosť ovocia a zeleniny v našej strave, ako aj to, že do jedálnička bez problémov môžeš zmestiť aj nejakú sladkosť, pokiaľ je zvyšok jedla pestrý.mýty o chudnutí, Najčastejšie mýty o chudnutí: ktorým z týchto 5 ešte veríš?

Existujú ľudia, ktorým počítanie kalórií funguje dlhodobo.

Existujú ľudia, ktorí nejakú dobu kalórie počítali, ale dlhodobo to nepotrebujú.

A potom existujú ľudia, ktorí nikdy nepočítali – a pravdepodobne nikdy ani nebudú.

Všetky tri skupiny ľudí môžu schudnúť, v poslednom prípade však bude možno dlhšie trvať zistiť množstvo jedla, ktoré môžeš zjesť, aby si stále chudla.

Počítanie kalórií nie je jediná možnosť

Nezávisí na tom, či si MY kalórie počítame: naše telo to robí za nás. Okrem tabuliek a aplikácií existujú aj jednoduchšie spôsoby, ako približne zostaviť jedálniček: napríklad určovanie porcií pomocou dlane, päste či prstov alebo model tzv. zdravého taniera: polovicu tvorí zelenina, štvrtinu príloha a štvrtinu bielkoviny – a približne palec tuku.

V našich končinách je rozšírená aj potravinová pyramída, ktorej základňu (a teda aj základ nášho jedálnička) tvoria komplexné sacharidy, ako napríklad zemiaky, cestoviny, ryža, pečivo či iné výrobky z obilnín. Nad ňou je ovocie a zelenina, nasledujú mliečne výrobky a mäso. Vrchol tvoria sladkosti, tuky a menej vhodné potraviny.

Ktoré mýty o chudnutí si počula alebo im verila? Potešíme sa, ak nám dáš vedieť  v komentároch.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať