Úvod » Blog » Zdravie » Je čaj pre deti iný ako čaj pre dospelých?

Je čaj pre deti iný ako čaj pre dospelých?

Viktória Janáčková

Čaje deťom prinášajú množstvo výhod. Podporujú ich imunitu a tak chránia proti bežnej chrípke či vážnejším ochoreniam. Sú skvelé aj svojou chuťou, ktorú si môžeš upraviť podľa vlastných preferencii. Môžeš dať svojmu dieťatku rovnaký čaj ako piješ ty? Aký je medzi nimi rozdiel?

Kofeín v čajoch nie je pre deti vhodný: aké má negatívne účinky?

Kofeín je veľmi populárna a rozšírená droga pridávaná do nápojov a jedál. Je ľahko dostupný a legálny.

Vo väčšine čajoch nájdeme stopy kofeínu. Napríklad v čiernom čaji je 18 mg kofeínu na 100 ml. Pre porovnanie: instantná káva má 24 g / 100 ml a priemerná šálka espressa, to je cca 44 ml, obsahuje až 77 mg kofeínu. (1)

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv považuje kofeín za bezpečný, no aj napriek tomu je jeho nadmerné užívanie rizikové, pretože môže viesť k vážnym vedľajším účinkom či smrti. (2)

Deťom a dospievajúcim prudko narastá záujem o kofeín: za posledných 30 rokov je zaznamenaný nárast až o 30%. Práve preto sa stále vykonávajú štúdie, ktoré majú posúdiť bezpečnosť kofeínu u detí a určiť vhodnú dávku. (3)

Pravidelná konzumácia kofeínu môže spôsobiť nervozitu, úzkosti, depresie, problémy s trávením, bolesti hlavy a pri deťoch je dobré zvlášť zvážiť, že:

  • KOFEÍN V ČAJI PRE DETI ZHORŠUJE KVALITU SPÁNKU

Väčšina ľudí pije kávu priame vďaka stimulujúcemu účinku a podporu bdelosti. Treba však zvážiť aj to, že sa ním tieto vlastnosti kofeínu vedia vypomstiť.

Kofeín dokáže obmedziť produkciu melatonínu, čo je hormón, ktorý nám určuje denný režim. Jeho tvorba závisí od množstva svetla. Ak je svetla veľa, tvorí sa nám málo melatonínu a sme plní energie a keď sa začne stmievať, tvorba melatonínu sa zvýši a my začneme byť ospalí.

To potom ovplyvňuje nielen problémy so zaspávaním, ale aj kvalitu spánkuzvýšenú únavu počas celého dňa, čím je ovplyvnení aj apetít detí a tak tu vzniká väčšie riziko obezity.

Ako zlepšiť kvalitu spánku sa dozvieš v tomto článku.

  • KOFEÍN V ČAJI PRE DETI OVPLYŇUJE SPRÁVNY VÝVIN

Vedci skúmali mozgové štruktúry u detí, ktorých matky počas tehotenstva prijímali kofeín. Boli badateľné malé rozdiely, ktoré sa prejavovali zvýšenou hyperaktivitou a horšou pozornosťou a sústredením. (4)

Nesprávny vývoj mozgu súvisí aj s nedostatkom spánku. To je potom spojené s problémami pri učení, správaní a tiež s reguláciou emócii.

  • KOFEÍN V ČAJI PRE DETI ZVYŠUJE RIZIKO VZNIKU CUKROVKY

Pravidelná konzumácia čajov u detí môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky. Na rozdiel od ostatných účinkov, príjem kofeínu počas tehotenstva nijako nesúvisí s rozvojom tohto ochorenia u bábätka. (5)

Čaj pre deti: ako zvoliť ten správny?

Dobrou správou je, že napriek všetkému sú aj čaje, ktoré obsahujú žiadne alebo minimálne množstvo kofeínu. Sem patria hlavne bylinkové čaje. Ideálne tie, ktoré si urobíš sama doma z vlastných byliniek.

Tieto čaje nielen že väčšinou neobsahujú kofeín, ale dokonca majú množstvo účinkov, ktoré tvojmu dieťatku pomôžu. Tu je pár čajov vhodných aj pre deti za predpokladu, že nemajú žiadne zdravotné problémy:

  1. Mätový čaj

Mäta upokojuje žalúdočné ťažkosti, zmierňuje nevoľnosť, bolesť hrdla a kašeľ. Pôsobí tiež protizápalovo.

  1. Zázvorový čaj

Pomáha pre správne fungovanie tráviacej sústavy, pomáha zmierniť nevoľnosť.

Viac o tomto čaji sa dočítaš v článku: Zázvorový čaj: kupovať alebo radšej pripraviť doma?

  1. Harmančekový čaj

Harmanček je upokojujúca bylina, ktorá dokáže zmierniť úzkosť a čaj z nej je vhodné podávať pred spaním.

S touto čarovnou bylinkou ale opatrne. Je možné, že je na ňu tvoje dieťatko alergické.

  1. Ovocný čaj

Ovocné čaje sú často obľúbené u detí najmä vďaka svojej chuti. Daj si pozor na zahraničné ovocie. Najlepšie bude, ak siahneš po lokálnom ovocí. Skvelý je napríklad šípkový čaj bohatý na vitamín C.

Vždy bude platiť, že najlepšie je poradiť sa s lekárom tvojho drobca, ktorý zváži jeho zdravotný stav a možné alergie. Tiež pozorne čítaj zloženie čaju.

Kedy je bezpečné začať podávať deťom čaj?

Aj napriek tomu, že bylinkové a ovocné čaje sú označované ako bezpečné aj pre deti, nemali by byť deťom podávané minimálne 6 mesiacov po narodení. Mohli by spôsobiť rôzne alergické reakcie či obsahovať škodlivé baktérie.

Potom môžeme začať s čajmi, netreba ich sladiť a lepšie je podávať ich vlažné, nie teplé.

S pribúdajúcim vekom môžeš začať experimentovať s viacerými druhmi čaju a najlepšie ich stále nesladiť. Ak je to nevyhnutné, pre sladšiu chuť zvoľ radšej med.

ZÁVER

Vo väčšine čajoch sa prirodzene vyskytuje väčšie či menšie množstvo kofeínu.

Kofeín je legálna droga pridávaná do rôznych jedál a nápojov. Považuje sa za bezpečný, no jeho predávkovaním si môžeme spôsobiť množstvo problémov.

U detí sa po konzumácii kofeínu môžeme stretnúť s nervozitou, úzkosťou, agresivitou, hyperaktivitou, problémami so spánkom, zvyšuje riziko obezity, vznik cukrovky a tiež negatívne ovplyvňuje vývoj mozgu.

Bylinkové a ovocné čaje obsahujú málo alebo žiaden kofeín, a preto je vhodné podávať ich deťom. Musí to byť minimálne 6 mesiacov po narodení.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať