Stukovatenie pečene sa už dávno netýka iba alkoholikov. V dnešnej dobe postihuje toto ochorenie pečene viac ako tretinu svetovej populácie a hlavnou príčinou je naša životospráva. Prvotné štádiá stukovatenej pečene sú väčšinou bezpríznakové, no bez adekvátnej liečby môže táto choroba vyústiť až k zhubnému nádoru pečene. V dnešnom článku sa dozvieš, prečo je toto ochorenie globálnym problémom a ako mu môžeš predísť.
Čo je stukovatenie pečene?
Ako už samotné meno choroby naznačuje, pri stukovatenej pečeni prichádza k nadmernému ukladaniu tukových buniek v pečeňovom tkanive. V odbornej reči sa tento proces nazýva steatóza, ktorú môžeme kategorizovať na dva hlavé tipy:
a) Alkoholové stukovatenie pečene (ALD)
Alkoholovú steatózu spôsobuje dlhodobo nadmerný príjem alkoholu. Existuje veľa rôznych definícií ako ohraničiť takýto príjem, najčastejšie sa udáva 50 – 60g alkoholu denne. Pre lepšiu predstavu – takéto množstvo alkoholu môžeme nájsť v 4 dcl vína alebo 1dcl tvrdého.
Keďže je pitie alkoholu doslova vryté do našej kultúry, väčšina ľudí si nie je ani len vedomá, že ich príjem alkoholu spadá do tejto kategórie. Vypiť pár pohárov vína každý večer nie je až také ťažké, no pre našu pečeň to môže mať fatálne následky, najmä ak sa jedná o dlhoročný zvyk.
b) Nealkoholové stukovatenie pečene (MASLD)
O mnoho rozšírenejší je nealkoholový typ steatózy. MASLD aktuálne postihuje viac ako 30% svetovej populácie a tento trend sa bude najbližšie roky rapídne zhoršovať. Predpokladá sa, že v roku 2040 bude trpieť nealkoholovou steatózou každý druhý človek.
Nadmerné hromadenie tukových kvapôčiek v pečeni je v tomto prípade spôsobené metabolickou dysfunkciou, ktorá vo väčšine prípadoch súvisí s nevhodnou životosprávou. Najväčšie riziko pre výskyt nealkoholovej steatózy majú pacienti s už prítomnými civilizačnými ochoreniami, ako je napríklad:
- Obezita
- Cukrovka tipu 2 (inzulínová rezistencia)
- Hypercholesterolémia (zvýšená hladina cholesterolu v krvi)
- Hypertriglyceridémia (zvýšená hladina triglyceridov v krvi)
Vo všeobecnosti sa stukovatenie pečene delí na alkoholové a nealkoholové. Problém s touto definíciou je, že v dnešnej dobe málokto kompletne abstinuje a aj pacienti s nealkoholovou steatózou majú väčšinou na pravidelnej báze nejaký ten pohárik vína či iného alkoholu. Rozdiel oproti alkoholovej steatóze je v množstve.
Prečo je nadmerné množstvo tuku v pečeni problematické?
Zdravá pečeň by mala obsahovať len malé množstvo tukových buniek. So stúpajúcim podielom tuku prichádza totiž ku chronickým zápalovým procesom, ktoré môžu pečeňové tkanivo trvalo poškodiť. Dobrou správou je, že v počiatočných štádiách tejto choroby ešte nenastávajú nezvratné škody – naša pečeň sa dokáže obnoviť takmer do pôvodného stavu, ak má na to vhodné podmienky.
Bez adekvátnych opatrení sa postupne začne v pečeni hromadiť tvrdé jazvové tkanivo, ktoré obmedzuje vitálne funkcie, ako je napríklad správny tok krvi. V pokročilých štádiách môžu preto odumrieť neprekrvené časti pečene. Jediný spôsob, ktorým sa dajú v tomto bode zvrátiť škody, je kompletnou transplantáciou pečene.
Hepatocelulárny karcinóm (HCC) je jednou z ďalších výstrah pri dlhodobých ochoreniach pečene. Jedná sa o šiesty najčastejší typ rakoviny s relatívne zlou prognózou na prežitie – iba 17% pacientov sa dožije ďalších 5 rokov po diagnóze. Preto je dôležité zachytiť stukovatenú pečeň čím skôr a vyhnúť sa finálnemu štádiu cirhózy.
Ako predísť stukovateniu pečene?
Udržuj si zdravú telesnú hmotnosť.
Trpíme epidémiou obezity, ktorá má devastujúce následky na naše zdravie. Nadmerný príjem kalórií veľmi úzko súvisí s výskytom steatózy pečene. Preto postihuje toto ochorenie pečene prevažne industriálne krajiny, kde prevláda prebytok stravy a sedavý spôsob života.
Dbaj na pravidelný pohyb.
Ideálne kombináciou silového a aeróbneho tréningu. Aktívny životný štýl nie je prospešný len v kontexte telesnej kompozície ale aj nášho metabolického zdravia. Pohyb zvyšuje inzulínovú senzitivitu, vďaka čomu vie naše telo lepšie spracovávať krvný cukor.
Obmedz množstvo alkoholu na minimum.
Neexistuje žiadne množstvo alkoholu, ktoré by bolo pre naše telo prospešné. Každá dávka alkoholu prechádza cez našu pečeň. Počas tohto procesu sa tvoria látky, ktoré priamo poškodzujú okolité tkanivo.
Nie, pohárik červeného vína nie je dobrým zdrojom antioxidantov, daj si radšej čerstvé ovocie.
Nepreháňaj to so sladenými nápojmi, uprednostni čistú vodu.
Nadmerný príjem fruktózy prispieva k zvýšenému ukladaniu tuku v pečeni. To je jeden z dôvodov, prečo je neprimeraný príjem nápojov sladených cukrom problematický. V potravinárskom priemysle sa na tento účel veľmi často využíva kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy (HFCS). Netreba ale zabúdať, že aj bežný cukor či med obsahujú vysoký podiel fruktózy.
Pravidelne absolvuj preventívne prehliadky.
Základ prevencie je chodiť k lekárovi keď sme zdraví, nie až keď nastanú prvé komplikácie. V rámci všeobecných krvných testov sa meria aktivita pečeňových enzýmov ako je napríklad alaninaminotransferáza (ALT) alebo aspartátaminotransferáza (AST). U pacientov so steatózou pečene bývajú hodnoty týchto enzýmov zvýšené.
Záver – nepodceňujme stukovanie pečene.
Pečeň je rovnako dôležitý orgán ako naše srdce. Bez nej by sme neboli životaschopní. Správny chod metabolizmu, imunity, trávenia či detoxikácie závisia od našej pečene, no často sa o ňu zabúdame starať.
Stukovatenie pečene sa dá zvrátiť, pokiaľ ho nenecháme zájsť príliš ďaleko. Starajme sa ho svoju pečeň správnou životosprávou a nepodceňujme pravidelné návštevy lekára. Táto veta platí dvojmo, pokiaľ už trpíš nadváhou, cukrovkou typu II či zvýšenou hladinou tukov v krvi.
Zdroje:
Chaudhry, A., Noor, J., Batool, S., Fatima, G., & Noor, R. (2023). Advancements in Diagnostic and Therapeutic Interventions of Non-alcoholic Fatty Liver Disease: A Literature Review. Cureus, 15(9), e44924. https://doi.org/10.7759/cureus.44924
Le, M. H., Yeo, Y. H., Zou, B., Barnet, S., Henry, L., Cheung, R., & Nguyen, M. H. (2022). Forecasted 2040 global prevalence of nonalcoholic fatty liver disease using hierarchical bayesian approach. Clinical and molecular hepatology, 28(4), 841–850. https://doi.org/10.3350/cmh.2022.0239
Yu, S., Li, C., Ji, G., & Zhang, L. (2021). The Contribution of Dietary Fructose to Non-alcoholic Fatty Liver Disease. Frontiers in pharmacology, 12, 783393. https://doi.org/10.3389/fphar.2021.783393