Úvod » Blog » Zdravie » Saunovanie a jeho výhody – poznáš ich všetky?

Saunovanie a jeho výhody – poznáš ich všetky?

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by gpointstudio on Freepik

Dopriať si čas pre seba v dnešnom uponáhľanom svete je extrémne dôležité. Jednak po psychickej stránke, no nemenej dôležitý je tiež pre regeneráciu a odpočinok organizmu po záťaži. Oddych pre každého z nás znamená niečo iné. Niekto vo voľnom čase volí turistiku a adrenalín, iný ho strávi v posteli pozeraním seriálov. My sa v dnešnom článku pozrieme, ako na naše telo vplýva saunovanie, aké v sebe skrýva benefity a na čo si treba dať pozor.

Saunovanie: aké typy sáun poznáme?

1. Fínska sauna

  • Asi najznámejší typ, teplota 90°C, vlhkosť 15-25 %.
  • Výhody: rozšírenie ciev a zrýchlenie krvného obehu, teplo otvára póry a prečistí pokožku od nečistôt, éterické oleje ako skvelý spôsob relaxu.

2. Parná sauna

3. Suchá sauna

  • Najhorúcejší typ sauny (100-110°C) s najnižšou vlhkosťou vzduchu (10 %).
  • Prehrieva telo a tým dochádza k intenzívnemu poteniu, vďaka čomu sa prečisťuje pokožka.

4.  Infrasauna

  • Tento typ saunovania využíva infračervené žiarenie prenikajúce do hrubších vrstiev tkanív. Vďaka tomu napriek pomerne nízkej teplote (40-50 °C) dochádza k intenzívnemu poteniu a pomáha vylučovať väčšie množstvo nečistôt. Zaobstarajte si kvalitnú infrasaunu a užívajte si v pohodlí a súkromí vlastného domova!

„Pamätaj že všetky nie všetky infrasauny sú rovnaké. Aby infrasauna mala skutočne pozitívny

vplyv na tvoje zdravie, nesmie produkovať elektrosmog ani iné škodlivé látky či žiarenie,

ktoré zaťažujú ľudský organizmus.

saunovanie, Saunovanie a jeho výhody – poznáš ich všetky?

https://www.freepik.com/free-photo/young-woman-having-rest-sauna-alone_13376950.htm#query=infrasauna&position=2&from_view=search&track=ais

Saunovanie a jeho výhody: poznáš ich všetky? (1)

Saunovanie má veľké množstvo zdravotných výhod, o ktorých si povieme niečo viac na podklade štúdií a výskumov: 

1. Znižuje krvný tlak, vplýva na zdravie ciev

Pravidelné saunovanie vedie k znižovaniu krvného tlaku a podporuje tiež cievne funkcie.

  • Podľa štúdií pri saunovaní priemerný systolický tlak klesol zo 137 na 130 mmHg a diastolický z 82 na 75 mmHg.

Saunovanie spoločne s pravidelným cvičením a zdravým životným štýlom znižuje riziko vzniku aterosklerózy a následného srdečného zlyhávania, infarktu myokardu či angíny pectoris.  (2,3)

Ak však trpíš hypertenziou, saunovanie sa veľmi neodporúča a mala by si sa poradiť s lekárom.

2. Pozitívne vplýva na srdcovo-cievny systém

Tento bod veľmi úzko súvisí s predchádzajúcim a ide o hlavnú, najviac dokázanú výhodu saunovania vôbec.

Okrem vplyvu na cievny endotel a krvný tlak, saunovanie tiež pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a srdečnú činnosť, čo dokazuje naozaj veľké množstvo štúdií, ktoré sa touto problematikou zaoberajú (4,5,6,7,8,9,10,11).

  • Výskumy ukazujú, že saunovanie je možné použiť ako účinnú, neinvazívnu doplnkovú terapiu porúch srdca. Avšak ani tu netreba zabúdať na konzultáciu s lekárom a dodržiavať zásady správneho saunovania.

3. Podporuje imunitu

Pobyt v saune posilňuje imunitu a zlepšuje celkové zdravie (12,13,14).

Zaujíma ťa, akým mechanizmom sauna na imunitu pôsobí?

  • Základným prvkom imunity sú biele krvinky, ktorých tvorba je posilnená (okrem iného) práve saunovaním.
  • Taktiež bolo dokázané, že sauny znižujú oxidačný stres a zápalové markery, čo tiež vedie k zlepšeniu celkového zdravotného stavu.
saunovanie, Saunovanie a jeho výhody – poznáš ich všetky?

https://www.freepik.com/free-vector/fight-protect-coronavirus-concept-medical-staff-fight-protective-shield-with-pandemic_14723849.htm#query=immunity&position=19&from_view=search

4. Pomôže aj pri bolesti

Ako sme si už povedali, saunovaním a pôsobením tepla sa rozťahujú cievy a zlepšuje sa prekrvenie. To okrem srdcovo-cievnych pozitív vplýva aj na bolestivosť (15,16,17).

  • Pravidelné saunovanie preto pomáha pri menštruačných bolestiach, bolestiach chrbtice a hlavy, pomáha pri artritídach a znižuje stuhnutosť kĺbov.
  • Výhodou je aj zvýšená produkcia tzv. beta-endorfínov, pretože ich naviazaním na receptory dochádza k potlačeniu vnímania bolesti.

5. Zlepšuje výkony u športovcov

Štúdie ukazujú, že športovci pri záťažových testoch podali takmer o 2 % lepší výkon vďaka tomu, že sa saunovaním zvýšil počet ich červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík (18).

Rekreačným športovcom sa možno 2 % javia ako podradný výsledok – no na svetovej úrovni to môže znamenať rozdiel medzi zlatom z olympiády a posledným miestom.

6. Pôsobí na krásu a sviežosť pokožky

Pleť aj pokožka celého tela pôsobí vďaka saunovaniu mladistvo a sviežo. Je to spôsobené práve vďaka poteniu a zvýšenému prekrveniu organizmu, čím sa pokožka zbavuje nečistôt a odumretých buniek (19,20).

  • Štúdia potvrdila, že pravidelné saunovanie vedie k podpore funkcie epidermy, zvyšuje hydratáciu pokožky a napomáha udržovať vhodné pH pokožky. Pozorovaný bol tiež pokles kožného mazu na čele.

! Dôležité je však podotknúť, že ak máš citlivú pokožku, zvýšená produkcia potu a soli na povrchu kože môže viesť k jej podráždeniu.

! Ak trpíš kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy, rosacea, psoriáza – o saunovaní je nutné sa poradiť s lekárom dermatológom!

! Taktiež netreba zabúdať na dôkladnú sprchu po saunovaní, čím soľ a pot zo seba zmyješ a predídeš tak kožným problémom, ako je svrbenie či pálenie.

saunovanie, Saunovanie a jeho výhody – poznáš ich všetky?

https://www.freepik.com/free-photo/woman-home-applying-cream-mask_10703996.htm#query=healthy%20skin&position=2&from_view=search

7. Odbúrava stres a zlepšuje psychickú pohodu

Myslíme si, že nie je nutné poukazovať na fakt, že wellness a saunovanie vedú k relaxácii a odbúravajú stres.

No aby sme si to podložili aj vedecky – počas saunovania dochádza k produkcii endorfínov, ktoré sú považované za hormóny šťastia a dobrej nálady.

  • Výskumy dokonca naznačujú, že saunovanie môže byť použité ako doplnková terapia pri psychických ochoreniach, ako je depresia či rôzne typy úzkosti (21).

Vedela si ? Endorfíny okrem saunovania získavame aj pravidelným cvičením, dobrým jedlom, príjemnou hudbou, bozkávaním či teplou vaňou.

8. Podporuje funkcie mozgu

Téma Alzheimera je pomerne komplikovaná a stále nie sú vedecky úplne na 100 % jasné mechanizmy vzniku tohto typu demencie. Ide pravdepodobne o kombináciu viacerých rizikových faktorov, mozgových zmien a starnutia.

Preto sa tomu budeme venovať len veľmi okrajovo, no je dobré spomenúť aj tento efekt (22,23).

  • Ukazuje sa totiž, že saunovanie znižuje riziko Alzheimerovej demencie tým, že prostredníctvom tepelného stresu aktivuje tzv. heat-shock proteíny, ktoré zabraňujú zhlukovaniu beta-amyloidu.
  • Beta-amyloid je bielkovina bežne sa tvoriaca v mozgu, odbúravaná najmä počas zdravého spánku.
  • Starnutím sa však jej odbúravanie spomaľuje a začína sa v mozgu zhlukovať, pričom sa tvoria amyloidné plaky, nachádzajúce sa v mozgu ľudí trpiacich práve s Alzheimerom.

Vplyv saunovania na tento typ demencie však ešte nie je úplne potvrdený a dôkazov je málo. Preto sú nutné ďalšie štúdie, ktoré by pozitívny efekt potvrdili.

saunovanie, Saunovanie a jeho výhody – poznáš ich všetky?

https://www.freepik.com/free-photo/copy-space-paper-brain-with-light-bulb_7796316.htm#query=alzheimer&position=19&from_view=search

Pre koho nie je vhodné saunovanie?

Saunovanie v určitých prípadoch môže byť až nebezpečné. Preto by si sa mu mala vyhnúť, ak:

  • si tehotná alebo sa o tehotenstvo snažíš – dôkazy naznačujú, že prehrievanie organizmu môže mať teratogénne účinky na vyvíjajúci sa plod. Taktiež bolo dokázané, že častým saunovaním sa znižuje plodnosťou u mužov. Vysoká teplota je totiž príčina znižovania množstva spermií.
  • si prechladnutá – saunovanie by ti v tomto prípade viac uškodilo ako pomohlo, hlavne, ak máš zvýšenú teplotu.
  • máš veľmi silnú a bolestivú menštruáciu – vyššie sme síce spomínali, že saunovanie môže pomôcť pri bolestiach podbruška, hlavy či chrbtice (aj) pri menštruácií. Ak však trpíš naozaj veľkými problémami, nevoľnosťou a silnou bolesťou, saunám sa radšej vyhni.
  • si pila alkohol,
  • máš problém s denným príjmom tekutín, dehydratáciou,
  • trpíš chronickými ochoreniami, ako je diabetes, srdcové ochorenia či ochorenia obličiek. Vtedy je nutné konzultovať saunovanie s lekárom!
  • si epileptička alebo si už niekedy upadla do kómy, bezvedomia či podľahla hypovolemickému šoku,
  • berieš silné lieky či stimulanty.

Saunovanie a mýty –  čomu netreba veriť?

  1. Chudnutie – je pravda, že po návšteve sauny je veľmi pravdepodobné, že na váhe sa ukáže nižšie číslo, no nie je to spôsobené rýchlejším metabolizmom či chudnutím tuku. Ide práve o stratu tekutín a hydratácie v organizme. A to je veľmi rizikový stav.
  2. Detoxikácia – to, že dochádza k prečisteniu kože pri saunovaní je pravda. Avšak ku tvrdeniam o detoxikácií a odstraňovaní toxínov zvnútra tela prostredníctvom kože by si mala pristupovať kriticky. Za detox je zodpovedná tvoja pečeň a obličky. Žiadne čaje, zázračné čaje ani sauny detoxikačný účinok vedecky potvrdený nemajú.

Dopriať si čas pre seba, wellness či saunu je veľmi dôležité pre naše psychické aj fyzické zdravie. Nezabúdaj preto naň. Saunovanie spoločne s dostatkom pohybu a zdravou stravou má obrovské množstvo výhod, ktoré už po prečítaní tohto článku určite dobre ovládaš. A ako oddychuješ ty?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať