Úvod » Blog » Zenová meditácia: Zen terapia alebo ako pochopiť samého seba

Zenová meditácia: Zen terapia alebo ako pochopiť samého seba

Viktória Janáčková
Clouds photo created by jcomp - www.freepik.com

Zenová meditácia: najskôr jej musíš porozumieť

Zenová meditácia sa často označuje aj pojmom zazen alebo skrátene zen meditácia. Pôvodne bola budhistickou tradíciou, ktorej korene siahajú už do 7. storočia. Z Číny sa časom rozšírila do Kórei, Japonska a postupne aj do ostatných ázijských krajín.

V súčasnosti je obľúbenou formou meditácie u začiatočníkoch aj pokročilých po celom svete. Poskytuje pohľad na fungovanie mysle a spájanie sa so svojím vnútorným ja. Je to „premýšľanie o nemyslení“.

Na rozdiel od meditácie mantry, ktorá sa zameriava na konkrétne slová alebo vety, zen meditácia sa sústredí na prebiehajúce fyzické a sebereferenčné procesy, nemá žiadny presne určený bod, skôr necháva myseľ blúdiť. Orientuje sa na všeobecné podvedomie.

Pri praktizovaní tejto formy meditácie je potrebné rozšíriť svoj rozsah pozornosti na tok pôsobiacich vnemov, prichádzajúcich myšlienok, emóciivnútornej pohody. 

Ľudia sa časom naučia, ako zabrániť mysli upínať sa na jeden konkrétny bod a budú sa môcť dostať hlboko do svojho podvedomia, čím sa o sebe môžeš naučiť mnoho vecí a najmä ti to môže pomôcť pochopiť samú seba.

Tejto forme meditácii môžeme vďačiť aj za vznik tzv. zen terapie, ktorá sa využíva pri liečbe psychických problémov.

Ako má zenová meditácia vyzerať?

Potrebné je tiché a pokojné miesto. Sadneš si a nohy pred sebou prekrížiš tak, aby sa kolená opierali do zeme. Takáto poloha sa nazýva „lotos“ a môžeš si zvoliť z viacerých možností: plný lotos, polovičný alebo štvrťlotos.

zenová meditácia, Zenová meditácia: Zen terapia alebo ako pochopiť samého seba

https://www.sedbuddhu.sk/zen/zazen/

Uvoľni brucho, váhu prenes na kolená a hlavu vytiahni smerom do neba. Ľavú ruku si polož do pravej dlaňami nahor – prsty by sa ti mali prekryť a palce spoj do vodorovnej línie. Takto uložené ruky si opri o brucho mierne pod pupok, aby si mohla sledovať pohyb brucha pri dýchaní. Lakte drž mierne od seba.

Na rozdiel od ostatných meditácii sa často vykonáva s pootvorenými očami. Pozerať by si sa mala pod miernym uhlom asi meter pred seba. Ale pozor, nesústreď sa na žiadne miesto, pozeraj sa do šírky, periférne.

Dýchaš nosom, pokojne a prirodzene a vnímaš dvíhanie a klesanie brucha a bránice. Keď zaznamenáš príchod myšlienok, začni sa opäť sústrediť na dýchanie – myšlienky sú úplne prirodzené a nikdy ich úplne nevypneš, ale môžeš ovplyvniť svoju reakciu na ne. Nedávaj im žiadnu svoju pozornosť, nezamýšľaj sa nad nimi a nechaj ich jednoducho plynúť, zatiaľ čo sa stále sústredíš na dýchanie.

Má mnoho skvelých účinkov: pre toto sa ju oplatí robiť!

Benefity zenovej meditácie sú takmer totožné s výhodami meditácie vo všeobecnosti, ktoré sme si zhrnuli už aj v staršom článku – Meditácia: zastav sa v tomto uponáhľanom svete. Nájdeš tam presnejšie rozpísané mechanizmy, ako meditácia dokáže ovplyvniť nasledovné:

  • Znižuje stres, úzkosť a depresie (1)
  • Zlepšuje kognitívne funkcie (2)
  • Zvyšuje sebavedomie (3)
  • Zlepšuje sebakontrolu
  • Pomáha pri závislostiach (4)
  • Zlepšuje spánok (5)
  • Môže znížiť krvný tlak (6)
  • Môže zmierniť príznaky menopauzy (7)
  • Zlepšuje náladu a urobí ťa pozitívnejšou (8)

Je pre teba zenová meditácia vhodná?

Existuje viacero foriem meditácie, ktoré sme si rozobrali už v staršom článku o meditácii. Nedá sa jednoznačne určiť, ktorá meditácia bude tá správna práve pre teba. Najlepšie bude, ak si ich vyskúšaš viacero, či už pomocou videí, nahrávok alebo s inštruktorom a sama posúdiš, pri čom si sa cítila najlepšie a čo ti najviac vyhovuje.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať