Kokosový olej zažil najväčší boom asi pred piatimi rokmi, kedy bol propagovaný ako liek na všetko. Pridával sa do kávy, do pečenia, pomazánok, bol všade.
Kokosový olej nie je synonymom MCT oleja
Postupne sa ukázalo, že pôvodne deklarovaný vysoký obsah MCT tukov (mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom) nie je taký vysoký, resp. väčšinová časť MCT olejov je tvorená kyselinou laurovou, ktorá sa trávi a vstrebáva takmer identicky s kyselinami s dlhým reťazcom. Je tvorená 12 uhlíkmi, najpozitívnejšie účinky MCT olejov sú však u mastných kyselín so 6 – 10 uhlíkmi.
Aké sú teda pozitíva kokosového oleja?
- nasladlá a jemná chuť – vhodný na prípravu sladkých jedál
- využijete ho nielen v kuchyni: pomôže pri starostlivosti o pleť aj vlasy
- zabraňuje množeniu baktérií
- je odolný voči vysokým teplotám
- zdroj energie
- obsahuje o niečo menej kalórií než klasický tuk
Skvelý do pečenia alebo smoothie
Dnes už sa pomaly upúšťa od tvrdení o pozitívnom účinku kokosového oleja na naše zdravie. V skutočnosti obsahuje viac ako 80 % nasýtených mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú napríklad v tučnom mäse a ich zvýšená konzumácia je spojená s celým radom srdcovo-cievnych ochorení.
To však neznamená, že na kokosový olej musíme zanevrieť. Je veľmi odolný aj vysokým teplotám, využiješ ho napríklad na osmahnutie palaciniek, lievancov, ale je skvelý aj do pečenia.
Zabudni na čokoládovú polevu s maslom
Využívaš ešte ako polevu starú klasiku – rozpustenú čokoládu s maslom? Pridaj do čokolády namiesto masla kokosový olej: poleva ťa prekvapí jemnou textúrou a príjemnou vôňou. Čo si budeme klamať, spojenie kokosu a čokolády je skrátka neodolateľné.
Ak ťa v kuchyni zrovna kokosový olej neláka, pozri si ďalších 7 tipov na potraviny, ktoré obsahujú zdravé tuky – a ktoré by si rozhodne mala zaradiť do svojho jedálnička.
Kokosový olej namiesto telového oleja
Vyskúšala si už nahradiť tvoje obľúbené telové mlieko alebo olej kokosovým olejom? Jednoducho sa roztiera, ľahko sa vstrebáva a pokožku zanechá príjemne vláčnu a jemnú. Okrem toho má príjemnú nevtieravú vôňu a neobsahuje žiadne umelé prísady.
Okrem klasického použitia na pokožku rúk a nôh si poradí aj so suchými pätami či lakťami.
Poslúži aj ako odličovač
Kokosový olej oceníš najmä na cestách, keď sa ti so sebou nechce nosiť viacero druhov kozmetických prípravkov. Poslúži totiž nielen ako telový olej a pleťový krém, ale aj ako odličovač. Neštípe a poradí si aj s vodeodolným make-upom.
Jemne ho vmasíruj do okolia očí a odstráň zvyšky make-upu vatovým tampónom.
Kokosový olej chráni pred slnečným žiarením
Ak sa ho rozhodneš použiť na tvár alebo telo, okrem jemnej vône a hebkej pokožky ťa čaká ešte jedna výhoda: kokosový olej chráni pred škodlivým UV žiarením.
Podľa tohto výskumu má kokosový spolu s olivovým spomedzi bežne dostupných rastlinných olejov využívaných v kozmetike najlepší ochranný faktor rovný SPF 7.
Nevyrovná sa síce kvalitnému opaľovaciemu krému, ale pri kratšom pobyte na slnku mimo letných mesiacov poteší aj SPF 7.
Kokosový olej namiesto mastičky proti ekzém aj zapareninám
Ak máš deti, určite poznáš husté biele mastičky, ktoré sú pri prebaľovaní takmer na dennom poriadku. Kokosový olej je výborne znášaný aj detskou pokožkou. Vytvorí na zadočku jemný olejový film, ktorý pokožku chráni pred vznikom zaparenín.
Poradí si aj s ekzémami
Pri zapareninách to však nekončí: u detí kokosový olej zlepšil po 8 týždňoch používania aj stav atopického ekzému. Takmer u polovice detských pacientov mal kokosový olej aspoň mierne zlepšenie: a kto sa niekedy potýkal s atopickým ekzémom vie, aké ťažké je dosiahnuť čo i len malú zmenu.
Jednoducho nahradí masku na vlasy
Trápia ťa rozštiepené končeky a suché vlasy? Umy si vlasy tvojím obľúbeným šampónom a kondicionérom – a po umytí vmasíruj do končekov vlasov malé množstvo kokosového oleja. Vlasy rozžiari, ozdraví a dodá im stratený lesk. Vyhni sa aplikácii ku korienkom a sústreď sa iba na oblasť posledných 5 – 10 cm vlasovej dĺžky (pri dlhých vlasoch).
Antibakteriálne účinky využiješ pri dentálnej hygiene aj namiesto deodorantu
Kokosový olej má antibakteriálne účinky. Pomáha pri kvasinkových infekciách, a niektorí ľudia ho obľubujú namiesto zubnej pasty.
To ale nie je všetko. Ak patríš k šťastlivcom, ktorí sa veľa nepotia, možno ti postačí aj ako deodorant. Vyživí namáhanú pokožku v podpazuší po holení a vďaka svojim antimikrobiálnym účinkom zabráni množeniu baktérií, ktoré sú zdrojom nepríjemného zápachu.
Kokosový olej využiješ aj ako balzám na pery
Praktické, jednoduché a lacné. Ak ťa trápia suché pery, balzámov na pery nie je nikdy dosť. Balzám z kokosového oleja dlho vydrží, stačí si zaobstarať malú nádobku a svoju trošku kokosového oleja si môžeš vziať všade so sebou.
Ako najradšej využívaš kokosový olej ty? Budeme radi, ak sa s nami podelíš v komentároch.