Úvod » Blog » Zdravie » Ako mať viac energie?

Ako mať viac energie?

Filip Sasarák
viac energie

Život ženy obnáša pravidelne množstvo povinností, zodpovedností a zmeny rolí. Výkyvy energie počas dňa ťa preto určite nepotešia. Hladina energie je v našom živote jeden z dôležitých ukazovateľov celkovej kvality života. Ak to s ňou máš občas ako na hojdačke, určite tu s nami ostaň a čítaj ďalej. V tomto článku sa dozvieš:

  • čo ovplyvňuje hladinu energie, 
  • prečo jej máš málo a
  • čo robiť, aby si energie mala viac. 

Hladina energie počas dňa

Ráno vstaneš nevyspatá a unavená. Celé doobedie zívaš. Poobede príde ešte väčší útlm. A ak by si si nedala tú druhú alebo tretiu kávu, tak by si možno za stolom v kancelárii zaspala. 

V dnešnej uponáhľanej dobe nie je únava a výkyvy hladiny energie nič výnimočné. Môžeš ich považovať za normálnu vec, ktorá k životu jednoducho patrí. Sčasti je to pravda, no vždy sa to dá aspoň do určitej miery ovplyvniť a mať tak počas dňa viac energie.

Čo ovplyvňuje hladinu energie?

Množstvo našej energie ovplyvňuje viacero faktorov. Poďme si ich pár načrtnúť jeden po druhom:

Spánok 

Spánok je z logiky veci jeden z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú našu energiu počas dňa. Ak máš nedostatok energie, skús sa zamyslieť nad otázkami nižšie.

Kedy si ľahneš do postele? Kedy reálne zaspíš? Aká je tvoja kvalita spánku? Budíš sa v noci? Kedy vstávaš? Ako vstávaš? Máš pravidelný režim spánku? Máš nejakú predspánkovú rutinu?

Pri spánku záleží na množstve vecí a je potrebné ho riešiť, keďže môže byť často hlavnou príčinou výkyvov energie.

Výživa 

To ako sa stravujeme je tiež jedna z vecí, ktoré môžu zahrať do karát. Pri nesprávnom uchopení frekvencie jedál, voľby potravín, množstva a načasovania jedla sa môže veľmi ľahko stať, že energia nám bude počas dňa kolísať. 

Pohyb

Hladinu energie ovplyvňuje samozrejme aj pohyb počas dňa. Počas pohybovej aktivity, či už sa jedná o plnenie úloh v domácnosti, chôdzu v kancelárii, presun do práce alebo silový tréning, čerpáme z našich energetických zásob, ktoré sú uložené v našom organizme. Neznamená to však , že by sme sa nemali hýbať ak chceme viac energie. Môže sa to zdať ako paradox, avšak pohybová aktivita je spojená s vyšším množstvom energie počas dňa. Okrem mnohých výhod, ktoré pohyb má, a o ktorých píšeme napríklad v tomto alebo v tomto článkuje tu aj prínos zvýšenia hladiny energie počas dňa. Nemusíme sa v tomto prípade baviť výhradne o fyzickej energii napríklad akútne po dokončení ťažkého tréningu. Ide skôr o zlepšenie nálady, vyplavenie endorfínov (resp. endokanabinoidov) a regulovanie hladiny energie počas dňa pri pravidelnom cvičení.

Hormóny a menštruačný cyklus

Hormóny hrajú významnú úlohu v pociťovaní únavy a vo výkyvoch energie počas dňa. Obzvlášť ak sa bavíme o ženách a menštruačnom cykle. Hladina energie sa bude meniť kvôli zmenám v hladinách estrogénu a progesterónu počas periódy. Zvyčajne pokles nastáva pred samotnou menštruáciou a počas nej (v neskorej luteálnej a v skorej folikulárnej fáze). Nemusí to však byť pravidlo, každá žena to môže mať v okolí menštruácie trochu odlišné. 

Chronický stres 

Ďalším z faktorov je chronický stres. Stres ako taký, pre telo nie je zlý. Umožňuje nám prežitie a podmieňuje reakciu bojuj alebo uteč (“fight or flight”). Avšak, ak je stres dlhodobý a nevieme s ním pracovať, začína problém vo výkyvoch energie. Môže nám narušiť spánok, spôsobiť zvýšenú únavu počas dňa alebo časom môže prejsť do úzkostí alebo vážnejších zdravotných problémov. 

Pitný režim

Aj príjem tekutín sa môže podieľať na hladine energie počas dňa. Bez vody vydržíme len pár dní. Pri nedostatočnom príjme tekutín nastáva v našom tele zhoršenie iontovej rovnováhy a menej efektívny prenos kyslíka do tkanív, čo môže vyústiť vo zvýšenej únave. 

Okrem faktorov, ktoré sme zmienili vyššie, môže tvoj problém s nedostatkom energie tkvieť aj v iných veciach. Či už vek, pohlavie, genetika, zdravotné problémy (ako v rámci tela, tak aj v rámci mysle), množstvo povinností alebo jednoducho život. Ako sme spomínali, niektoré oblasti života môžeš ovplyvniť len ťažko. Odvážime sa však povedať, že riešením vyššie popísaných dokážeš svoju hladinu energie aspoň trochu zlepšiť

Ako mať viac energie?

Zameraj sa na faktory, ktoré sme popísali vyššie. Poďme si k tomu ešte povedať pár konkrétnejších tipov. 

Konkrétne tipy pre zvýšenie energie:

  • Zameraj sa na dĺžku spánku. Dĺžka spánku by mala byť optimálne 7 – 9 hodín za noc.
  • Zlepši kvalitu spánku. To môžeš dosiahnuť napríklad udržiavaním stáleho režimu spánku (kedy chodíš spať a kedy vstávaš) alebo nastolením večernej rutiny. 
  • Pridaj do jedálnička bielkoviny, vlákninu, ovocie a zeleninu
  • Obmedz konzumáciu vysoko spracovaných potravín. 
  • Dodržuj pitný režim, aspoň 1,5l tekutín denne (ideálne však 35 ml/kg telesnej hmotnosti). 
  • Skús mať pravidelnú dennú aktivitu. Na začiatok postačí aj krátka prechádzka. 
  • Zaraď do svojho režimu silový tréning
  • Nauč sa pracovať so stresom. Ako prostriedok k tomu ti môže poslúžiť technika mindfulness, meditácia alebo dychové cvičenia
  • Odsleduj si dopad menštruačného cyklu na hladinu tvojej energie a prispôsob tomu v budúcnosti svoj režim. 

A čo teraz? 

Ak si sa občas v článku našla, môžeš vyskúšať tipy, ktoré sme zmienili vyššie. Nemusíš to robiť hneď všetko naraz. Stačí, ak začneš postupne v oblastiach, kde vieš, že máš medzery. Odporúčame najprv začať so spánkom a postupne pridávať ďalšie tipy. Určite nám daj spätnú väzbu v komentári pod článkom alebo nám napíš na mail redakcia@fitlavia.sk.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať