Úvod » Blog » Zdravie » Mala by si jesť (iba) ovocie na raňajky?

Mala by si jesť (iba) ovocie na raňajky?

Viktória Janáčková

Ovocie bolo už niekoľkokrát neprávom očiernené. Pamätáš, keď všetci tvrdili, že sa môže jesť len doobeda? Ako keby malo poobede iné množstvo kalórii. Alebo keď mali ľudia najväčší strach z cukru v ovocí, popri čom do seba tlačili už druhú čokoládu, ale vinu za ich nechudnutie zhadzovali na ovocie… Ale čo tak ovocie na raňajky?

Treba sa skutočne báť toho cukru? A čo sa stane, ak si dáš na raňajky iba ovocie, napríklad vo forme smoothie? Neprestávaj čítať!

Ovocie na raňajky je plné cukru: treba sa toho báť? 

Všade sa hovorí, že veľa cukru škodí, všetci sa učia variť a piecť bez cukru… A zároveň ti rovnakí ľudia tlačia do hlavy, aby si jedla veľa ovocia, ale ty predsa vieš, že je v ňom cukor. Je celá táto sféra zdravej výživy postavená na hlavu?

Je. Ale len preto, že väčšina ľudí v nej nedokáže pochopiť celú problematiku konkrétnej témy a vždy si každý vyberie len to, čo sa mu páči. Rovnako je to aj s cukrom v ovocí.

Nadmerné množstvo cukru z ovocia

Veľa štúdii sa zaoberalo nadmerný príjmom cukru. Výsledky ťa neprekvapia: v nadmernom množstve je cukor škodlivý. Vidíš to slovíčko „nadmernom“? Dobre, to si zapamätaj. (1, 2)

Fakt ale je, že by si denne musela zjesť obrovské množstvá ovocia, aby si z neho prijala také množstvo fruktózy, ktoré by ti mohlo uškodiť. Jedno jabĺčko, banán, kiwi a či pomelo ťa naozaj neprivedie na spomínanú kritickú hranicu.

Namiesto toho, aby si sa pri ovocí zameriavala na to, koľko cukru v ňom je, si radšej prečítaj viac o dôležitej vláknine, ktorú obsahuje a to v tomtotomto článku. Okrem toho je plné vitamínov a minerálov a štúdie naznačujú, že môže pomôcť pri chudnutí. Ako? To si prečítaj v tomto článku:

Ovocie na chudnutie: TOP 5 + na čo si dať pri konzumácii ovocia pozor!

Vo vyššie spomínanom článku sa dozvieš, v akom prípade je skutočne potrebné dať si pozor na cukor v ovocí. Prezradíme len toľko, že čerstvé ovocie ti skutočne nebráni v chudnutí. Zaujíma ťa viac? Klikaj vyššie.

Jedávaš iba ovocie na raňajky? Prečo smoothie iba z ovocia nemusí byť dobrá voľba 

Ak si na raňajky nakrájaš jabĺčko s banánom, lebo nestíhaš a rýchlo to do seba nahádžeš, môžeš už do hodinky opäť pocítiť hlad. Nechápeš, prečo je to vôbec možné, veď si mala jedno veľké jablko s banánom a to má predsa veľký objem a dokonca si prijala aj vlákninu. Tak kde je problém?

Ak si dáš iba ovocie, a je úplne jedno či vo forme smoothie alebo čerstvé, prijmeš iba sacharidy s vlákninou. Aby sme sa nepochopili zle: sacharidy sú skvelé, naše telo ich potrebuje lebo slúžia ako hlavné palivo pre svaly aj pre mozog. Bez bielkovín a tukov však majú veľmi nízky sýtiaci efekt a preto budeš po ich konzumácii onedlho hladná.

Ovocie na raňajky: ako by to teda malo vyzerať?

Ponúkneme ti pár našich osvedčených tipov, ako zahrnúť do raňajok ovocie a zároveň ostať nasýtený po dlhšiu dobu.

Recepty na raňajky

Vyskúšaj tieto jedlá:

  • Ovsené vločky s tvarohom/proteínom, ovocím a horkou čokoládou/posypané orieškami či kokosom
  • Tvaroh s ovocím a orieškami
  • Biely jogurt s ovocím a kokosom
  • Akákoľvek pšeničná/ryžová/pohánková kaša s tvarohom/proteínom a ovocím
  • Smoothie s tvarohom a ľubovoľnými semienkami
  • Iba ako sladká bodka za slanými raňajkami: napríklad po vajíčkach alebo ak si mala cottage cheese a pod.

Cítiš sa po ovocí na raňajky unavená? 

Ráno si urobíš odporúčané vločky s tvarohom a ovocím a niekoľko minút po dojedení ťa začne lámať únava. Spala si dobre a dostatočne dlho. Možno si si dokonca dala už aj kávu a aj tak ti telo dáva signály, že by to chcelo dať poobedňajšiu siestu – po raňajkách.

Prečo sa to ale deje?

Možno si len zjedla priveľké množstvo jedla. V tomto prípade je normálne, že budeš možno viac unavená.

Druhý prípad, ktorý môže nastať je, že kombinácia sacharidov a bielkovín ťa skutočne môže unaviť. Zdá sa, že po takomto jedle tvoje telo produkuje viac serotonínu, ktorý ovplyvňuje spánok.

Keď si unavená, siahneš po sladkom

Sacharidy rýchlo zvyšujú hladinu serotonínu, čo je hormón, ktorý často chýba ľuďom s depresiami. Aj preto siahneš po nejakom rýchlom zdroji sacharidov a cukru, keď pocítiš nejakú negatívnu emóciu – chceš si zvýšiť serotonín.

Veľa sacharidových jedál obsahuje aminokyselinu tryptofán, ktorý potom zabezpečí produkciu serotonínu.

Koniec koncov, reakcia tvojho tela na sacharidy na raňajky je úplne individuálna – pre niekoho napríklad vôbec neplatí, že je po sacharidoch viac unavený, niekto na raňajky radšej vynecháva sacharidy úplne a dá si ich radšej neskôr v priebehu dňa, alebo využije ich vlastnosti pred spánkom, kedy mu prospejú.

Musíš si to teda odskúšať sama na sebe, aby si mala istotu, kde je pravda.

Raňajkovať či neraňajkovať ovocie?

Aby sme si to zhrnuli, ako to je s tým ovocím na raňajky? Ani dobré, ani zlé. Záleží v akej forme, v kombinácii s čím, a taktiež od reakcie konkrétnej osoby na sacharidové raňajky.

Odporúčame ti ale zvoliť kombináciu všetkých makroživín (sacharidy + bielkoviny + tuky), nejesť čisto iba ovocie a prípadne radšej sacharidy ráno obmedziť, ak sa po nich cítiš unavená.

Nezabudni nás sledovať na Instagrame, aby ti neušla žiadna dôležitá novinka. Takto krátko po Novom roku ti chceme zaželať úspešné týždne na tvojej ceste za lepšou verziou samej seba, s ktorou ti môže pomôcť aj náš Fitlaviár, ktorý sme vytvorili pre všetky ženy, ktoré chcú od života viac.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať