Úvod » Blog » Zdravie » Pomáhajú tabletky na detoxikáciu organizmu?

Pomáhajú tabletky na detoxikáciu organizmu?

Image by jcomp on Freepik

Tabletky na detoxikáciu organizmu… NEPOTREBUJEŠ! Tak a tu by dnešný článku kľudne mohol skončiť. Ty si však v našej Fitlavia komunite, takže si určite zvedavý človek a na otázku „prečo“ sa neuspokojíš len s krátkym „lebo“. Ak ťa zaujíma, ako sa telo detoxikuje a či svojmu telu pomôžeš prostredníctvom detoxikačných náplastí na päty, potom je dnešný článok presne pre teba.

Detoxikácia organizmu: vieš, čo to vlastne znamená?

Detoxikácia organizmu je proces, ktorý sa v súčasnej dobe stáva stále viac populárnym. Je propagovaný ako spôsob čistenia tela od toxínov či nečistôt, ktorý zlepšuje celkové zdravie. S týmto „trendom“ prichádzajú na trh rôzne tabletky na detoxikáciu organizmu, doplnky stravy, náplaste, body wraps, čaje a mnohé ďalšie.

AVŠAK: Detoxikovať organizmus zvládne naše telo samo a úplne dokonale. Má na to totiž, prekvapivo, orgány. A tento proces prebieha stále, 24 hodín 7 dní v týždni, pretože pri nahromadení toxínov by mohlo dochádzať k poškodeniu buniek či tkanív a viesť k závažným ochoreniam.

Tak prečo míňať peniaze na niečo, čo vlastne tvoje telo robí dňom a nocou zadarmo?

Vedela si? Detoxikácia organizmu je riadená prirodzenými mechanizmami tela a hlavnými orgánmi sú obličky, pečeň, črevá či dokonca pokožka a potné žľazy.

Tabletky na detoxikáciu organizmu, Pomáhajú tabletky na detoxikáciu organizmu?

https://www.freepik.com/free-photo/young-woman-with-measuting-tape-kitchen_10705328.htm#fromView=search&page=1&position=1&uuid=baf168cd-eba2-4a7f-a1ff-80d21baf6dad

Prečo potrebujeme detoxikáciu – Vieš, ako sa do tela dostávajú toxíny?

„Toxíny“ sa môžu do tela dostať rôznymi spôsobmi:

Okrem toho, nie sú toxíny ako toxíny. Keby sa v tvojom organizme nachádzajú toxíny ako také, pravdepodobne ide o akútny stav a práve sa nachádzaš na pohotovosti a lekári ti zachraňujú život.

V nadmernom množstve je škodlivé v podstate všetko. Rozdiel medzi liekom a jedom je dávka. To tvrdil už Paracelsus v 16 storočí 🙂

Tabletky na detoxikáciu organizmu – akým mechanizmom pôsobia?

Tabletky na detoxikáciu organizmu sú väčšinou kombinácia bylín, vitamínovminerálov, o ktorých sa tvrdí, že pomáhajú toxíny z tela odstraňovať a pôsobia antioxidačne.

Radíme sem:

 1. výťažky z bylín – najčastejšie používaná je púpava, rebarbora, kurkuma či zeler,
 2. vitamíny C a D,
 3. minerály – zinok, selén,
 4. vláknina,
 5. enzýmy,
 6. probiotiká.
Tabletky na detoxikáciu organizmu, Pomáhajú tabletky na detoxikáciu organizmu?

https://www.freepik.com/free-photo/high-angle-spoon-holding-blue-pills_17806416.htm#fromView=search&page=3&position=3&uuid=e8b86de9-f295-438c-8d05-6b9cda34d7a3

Čo hovoria odborníci?

Väčšina zdravotníkov sa zhoduje, že tabletové formy nemajú vedecky preukázané účinky pri detoxikácii tela. Ide len o marketingový ťah, ktorý z teba vytiahne namiesto toxínov pekný balík peňazí. Klinické štúdie, ktoré by potvrdili účinnosť detoxikačných prípravkov neexistujú.

A okrem toho, tieto prípravky, samozrejme, môžu spôsobiť vedľajšie účinky, interagovať s inými liekmi a viesť k alergickým reakciám. A keďže ide väčšinou len o doplnky výživy a nie liečivá, nie sú regulované ústavom pre kontrolu liečiv. To znamená, že ich účinnosť a bezpečnosť nie je spoľahlivo overená.

Ale kamarátka po detoxikačnej diéte schudla!

Áno, to je skutočne možné. Ale ako, keď sme si práve vysvetlili, že detoxikačné prípravky sú hlúposť?

Ten funguje vždy, zadarmo a naozaj spoľahlivo. Akákoľvek diéta na svete funguje na princípe, že vydáš viac energie ako prijmeš. Ak na to však nejdeš s rozumom, najskôr stratíš vodu, glykogén (a tým teda aj nejaké to kilečko), no neskôr aj chuť žiť. Nie vždy však tuk.

A keď sa ti influencerka bude snažiť odporučiť alebo predať tabletky na detoxikáciu organizmu, len sa veľa pýtaj. Sama zistíš, že absolútne vlastne netuší, ako to celé funguje:

 • Čo je to ten detox?
 • Prečo potrebujeme detox?
 • Ako fungujú konkrétne prípravky? Akým mechanizmom?
 • Čo presne v tele ovplyvňujú?
 • Aké konkrétne toxíny z tela ich produkty odstraňujú?
 • Prečo by na detox nemali stačiť naša pečeň či obličky?
Tabletky na detoxikáciu organizmu, Pomáhajú tabletky na detoxikáciu organizmu?

https://www.freepik.com/free-photo/two-healthy-green-smoothies-with-spinach-banana-apple-kiwi-mint-glass-jar-ingredients-detox-diet-healthy-vegetarian-food-concept_35585214.htm#fromView=search&page=1&position=34&uuid=e8b86de9-f295-438c-8d05-6b9cda34d7a3

Tabletky na detoxikáciu organizmu – máme nejaké alternatívy?

Namiesto tabletiek či náplastí na päty radšej zvoľ zmenu životného štýlu. Tým omnoho výraznejšie podporíš prirodzenú detoxikáciu a nestojí ťa to ani euro.

Máš ty sama skúsenosť s detoxikačnými prípravkami? Skúšala si už tabletky na detoxikáciu organizmu? Daj nám vedieť na našom Instagrame! 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať