Úvod » Blog » Zdravie » Jablčný ocot – kľúč k lepšiemu zdraviu?

Jablčný ocot – kľúč k lepšiemu zdraviu?

Sara Bláhová
Jablčný ocot - kľúč k lepšiemu zdraviu?

Kedysi bolo populárne piť každé ráno nalačno pohár vody s citrónovou šťavou, no dnes ju už nahradil jablčný ocot. Tento domáci prostriedok zažíva posledné roky obrovský ošiaľ – celebrity si ho pochvaľujú ako zázrak na detoxikáciu či chudnutie, no jeho pripisované účinky siahajú o mnoho ďalej. Či je lyžica jablčného octu v tvojom rannom pohári vody naozaj kľúčom k lepšiemu zdraviu sa dozvieš v dnešnom článku!

Aké látky obsahuje jablčný ocot?

Klasický jablčný ocot sa vyrába fermentáciou – do jablkového džúsu sa pridávajú špeciálne bakteriálne kultúry a kvasnice, ktoré fermentujú prítomný cukor na alkohol. V druhom kroku výroby sa premieňa alkohol na kyselinu octovú, vďaka ktorej má jablčný ocot svoju charakteristickú chuť.

Fermentované výrobky obsahujú bakteriálne kultúry použité pri výrobe produktu, preto môže slúžiť aj nepasterizovaný jablčný ocot ako zdroj probiotík. Proces pasterizácie zväčšuje síce trvanlivosť výrobku, no znehodnocuje obsiahnuté bakteriálne kultúry. Nepasterizovaný a nefiltrovaný jablčný ocot má zakalený vzhľad a nie je úplne bežne dostupný u nás v obchodoch. No či je jablčný ocot najlepším zdrojom probiotík je diskutabilné.

Jablčný ocot obsahuje taktiež antioxidanty, prevažne vo forme polyfenolov. Posledné roky sú tieto látky populárnou témou nie len vo vede a často sa im pripisuje veľa zdravotných benefitov. Voči takýmto tvrdeniam treba byť ale skeptický, účinky v ľudskom organizmu nie sú zatiaľ až také jednoznačné.

Aké benefity má údajne jablčný ocot?

„Pomáha s chudnutím“

Existuje zopár krátkodobých štúdií ktoré naznačujú, že by kyselina octová v jablčnom octe mohla pomáhať potláčať apetít. Nižšia chuť do jedla sa často spája s nižším energetickým príjmom, ktorý je pri chudnutí kľúčový. No v dlhodobých výskumoch nebol tento efekt potvrdený. Vyraďovanie či zaraďovanie jednej konkrétnej potraviny má v kontexte dlhodobého chudnutia minimálny efekt.

„Detoxikuje organizmus“

Neexistuje jediný mechanizmus, ktorý by toto tvrdenie potvrdzoval. Podobná naratívna sa prezentuje pri pití citrónovej vody, nejedná sa ale o nič viac ako opakovanú dezinformáciu, ktorej začali ľudia postupne veriť. Naše telo má na detoxikáciu niekoľko orgánov ako je obličky, črevá či pečeň. Pokiaľ máš podozrenie, že ti nejaký z týchto orgánových systémov nefunguje tak ako má, odporúčame ti nehať jablčný ocot v poličke a okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

jablčný ocot, Jablčný ocot – kľúč k lepšiemu zdraviu?

„Podporuje trávenie“

Žalúdočné kyseliny zohrávajú nesmierne dôležitú rolu v procese trávenia – pH nášho žalúdka sa preto neustále udržuje okolo 1 – 2, čo je jedno z najkyslejších prostredí v našom tele. Základnou myšlienkou tohto tvrdenia je, že jablčný ocot pomáha udržiavať prostredie nášho žalúdka kyslým.

Naše telo je už našťastie plne vybavené so všetkým čo potrebuje na to, aby udržalo prostredie žalúdka kyslým. Len pre zaujímavosť – v žalúdku máme špeciálne bunky, ktoré vylučujú kyselinu chlorovodíkovú, čo je jedna z najsilnejších kyselín! Piť jablčný ocot aby sme udržiavali náš žalúdok kyslím je teda podobné, ako sypať soľ do mora aby bolo slané.

„Pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi“

Sú štúdie v ktorých sa preukázalo, že konzumácia jablčného octu po jedle môže znížiť nárast hladiny cukru v krvi. Jedno z možných vysvetlení je, že kyselina octová spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, vďaka čomu sa cukor z jedla vstrebáva postupne. Naše telo využíva na udržiavanie správnej hladiny cukru v krvi špeciálne hormóny, medzi ktoré patrí známy inzulín. U pacientov cukrovky typu 2 nastáva problém, že ich telo nereaguje na tento hormón tak ako by malo, čo vedie ku chronicky zvýšenej hladine cukru v krvi. Napriek tomu, že jablčný ocot môže teoreticky pomôcť s udržiavaním správnej hladiny cukru v krvi po jedle, je dôležité, aby pacienti nenahradzovali týmto spôsobom ich liečbu.

Pozor na zubnú sklovinu

Pri nadmernom užívaní jablčného octu môže dôjsť k určitým nežiadúcim účinkom ako je napríklad poškodenie zubnej skloviny, ktorá tvorí ochrannú vrstvu pre naše zuby. Jablčný ocot je kyslý a jeho nízke pH môže nezvratne poškodiť zubnú sklovinu, no taktiež napríklad podráždiť pažerák. Pokiaľ sa teda z akýchkoľvek dôvodov rozhodneš konzumovať jablčný ocot vo väčšom množstve, vždy si ho poriadne zrieď s pohárom vody.

jablčný ocot, Jablčný ocot – kľúč k lepšiemu zdraviu?

Záver – piť či nepiť jablčný ocot?

Jablčný ocot je už dlhé roky bežnou súčasťou prakticky každej domácnosti. Svoje využitie našiel nie len v kuchyni, ale aj ako prírodný čistiaci prostriedok, no posledné roky ho mnoho celebrít začalo vychvaľovať ako neodmysliteľnú súčasť ich rannej rutiny. V dnešnom článku sme si vysvetlili, prečo ti tento zvyk okrem nepríjemnej pachuti v ústach neposkytne žiadne značné zdravotné benefity.

Na ceste za lepším zdravým a chudnutím neexistujú žiadne skratky, pokiaľ chceš svoj životný štýl raz a navždy zmeniť k lepšiemu, začni investovať svoj čas a energiu do zmysluplnejších zvykov.

 

Zdroje:

Hasan, F., Hamilton, K., Angadi, S., & Kranz, S. (2022). The Effects of Vinegar/Acetic Acid Intake on Appetite Measures and Energy Consumption: A Systematic Literature Review. Current Developments in Nutrition6(Suppl 1), 285. https://doi.org/10.1093/cdn/nzac053.026

Shishehbor, F., Mansoori, A., & Shirani, F. (2017). Vinegar consumption can attenuate postprandial glucose and insulin responses; a systematic review and meta-analysis of clinical trials. Diabetes research and clinical practice127, 1–9. https://doi.org/10.1016/j.diabres.2017.01.021

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať