Úvod » Blog » Zdravie » Obezita, deti a chudnutie –⁠⁠⁠⁠⁠ čo s tým?

Obezita, deti a chudnutie –⁠⁠⁠⁠⁠ čo s tým?

Viktória Janáčková
deti a chudnutie

Obezita a nadváha sú veľkými problémami 21. storočia a ani zďaleka sa netýka iba dospelej populácie. Čoraz viac detí ma nadváhu či obezitu, čo súvisí so stravovacími návykmi, ale taktiež s nedostatkom pohybovej aktivity.  V tomto článku sme sa pozreli na to, či deti a chudnutie môžu ísť dokopy. Mali by deti chudnúť?  Ak áno, na čo si treba dať pozor?

Vedela si, že 4. marec je Deň obezity, kedy si chce celý svet pripomenúť dôležitosť zdravého životného štýlu?

Obezita a nadváha detí

Obezita postihuje detí aj adolescentov aj na Slovensku. Dokonca to môžeme vidieť stále častejšie. Podľa posledných štatistických údajov podľa Národného centra zdravotníckych informácií máme na Slovensku viac ako 12-tisíc obéznych detí (1).

14 % dospievajúcich v Českej republike je obéznych. 34 000 detí v Českej republike má extrémny stupeň obezity. Medzi rokmi 1975 a 2016 sa 5-násobne zvýšil počet obéznych detí (2,3).

Prečo?

Sedavý životný štýl za obrazovkami telefónov je stále častejší už od najmenšieho veku. Deti zavezieme autom priamo pred školu, kde viac ako 8 hodín sedia na stoličke, okrem necelých 2 hodín telesnej výchovy týždenne. Prídu domov, sadnú si pred počítač hrať hry, potom si robia úlohy a idú spať. Keď si tento častý scenár neskôr porovnáš s odporúčaniami pohybovej aktivity pre deti, ktoré nájdeš nižšie v tomto článku, možno budeš nemilo prekvapená.

Čo je obezita?

Obezita vychádza z latinského slova obesus (preklad: statný, tučný alebo vykŕmený). Je to stav, kedy je nadmerne zvýšené ukladanie tuku v organizme, čo vedie k negatívnym zdravotným následkom (4).

Určité množstvo tukového tkaniva mať na svojom tele pre celkové zdravie potrebujeme. Možno vieš, že ženy potrebujú mať tieto zásoby trochu vyššie, napríklad pre fyziologický (správny, zdravý) chod menštruačného cyklu.

Akonáhle však dochádza k vyšším ako fyziologickým normám množstva tuku, začína to byť problém.

Stupne obezity

Máme niekoľko stupňov nadváhy a obezity, pričom každým stupňom smerom od normálnej hmotnosti k obezite 3. stupňa rastie aj zdravotné riziko:

  • Nadváha,
  • obezita 1. stupňa (mierna),
  • obezita 2. stupňa (stredná),
  • (morbídna) obezita 3. stupňa.

Ako viem, že má(m) obezitu?

Na posúdenie úrovne obezity sa často používa stupnica BMI (Body Mass Index). Ak ťa to zaujíma viac, odporúčame prečítať si tento článok.

U detí a adolescentov sa výpočet BMI nepoužíva, namiesto neho máme tzv. Rastové grafy (alebo krivky), ktoré sú špecifické pre vek aj pohlavie.

Príčiny obezity

Obezita sa netýka iba vôle či motivácie človek, ako veľa ľudí tvrdí. Je to omnoho komplexnejší problém. Pri rozvoji obezity hrá rolu:

  • genetika (áno, aj),
  • hmotnosť matky počas tehotenstva,
  • či matka kojila alebo nie,
  • iné zdravotné ochorenie, vrátane psychických ochorení, a s ním možná konzumácia liekov,
  • životný štýl (stres, fajčenie, nedostatok spánku, pohyb, strava…)
  • životné podmienky vrátane vplyvu rodiny a okolia,
  • neinformovanosť a množstvo ďalšieho.

Nie je to teda také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Deti a chudnutie a riziká obezity

Prečo je vlastne obezita nebezpečná? Nesie so sebou množstvo rizík, pričom platí vzťah, že čím je nadváha vyššia, tým je vyššie aj riziko. Tu je niekoľko z možných problémov, ktoré môže obezita spôsobiť (6, 7, 8):

  • hypertenzia,
  • ateroskleróza a s ňou súvisiaci infarkt myokardu,
  • metabolický syndróm,
  • vznik cukrovky 2. typu,
  • veľké nároky na pľúca,
  • preťaženie kostí, kĺbov a svalov s čím môže súvisieť skolióza, nevhodné vybočenie kolien, bedier či členkov či celkové obmedzenie rastu,
  • rozšírené žily na dolných končatinách (varixy),
  • artrotické poruchy,
  • depresie, úzkosti, poruchy príjmu potravy,
  • problémy s obličkami,
  • steatóza pečene,
  • poruchy menštruačného cyklu a iné gynekologické problémy.

Vo veľkej väčšine prípadov si dieťa „prenesie“ obezitu aj do dospelosti, čo vytvára priestor na ďalšie komplikácie.

Deti a chudnutie: ako na to?

Dobre, už sme si charakterizovali obezitu, to, prečo je nebezpečná a prečo je dôležité jej v ideálnom prípade predchádzať. Čo robiť v prípade, že už dieťa trpí obezitou?

Pomoc odborníka

Odborník môže byť lekár alebo nutričný terapeut (pozor, nemýľ si to s nutričným poradcom).

V prvom rade je dôležité si uvedomiť úroveň obezity vášho dieťaťa a zvážiť:

  • pohlavie,
  • vek,
  • úroveň nadváhy.

Ide o to, že je veľmi časté, ak má dieťa v okolí 9.-10. roku života trošku plnšie tvary, no ešte sa nedá hovoriť o obezite. V tom prípade je možno vhodné sústrediť sa skôr na budovanie návykov v rámci stravy a pohybu, ktoré si prejdeme neskôr. Najlepšie bude, ak im jednoducho pôjdeš príkladom. Je časté, že z trochu vyššieho množstva tuku iba „vyrastú“.

Na druhú stranu, ak už sa jedná o obezitu 1. stupňa, treba zbystriť pozornosť a ideálne bude, ak vyhľadáš pomoc odborníka, lekára, ktorý bude vedieť posúdiť zdravotný stav, zistiť, či sa za obezitou neskrýva iné vážnejšie ochorenie a ponúknuť vhodné riešenia či liečbu.

Zvyšné body sú doplnkom k odporúčaniam lekára, ktoré by nemali byť ignorované a ak by sa stalo, že budú metódy v tomto článku odporovať odbornému názoru, je potrebné prekonzultovať to s daným odborníkom predtým, ako ich aplikuješ.

  • Správna komunikácia

V prvom rade je dôležitá dobrá komunikácia. Dieťa nechápe, že obezita je smrteľne nebezpečná. Nechceme ho strašiť, vyhrážať sa mu, trestať ho pohybom či zakazovať jedlo.

Nevhodnou komunikáciou môžeme podnietiť vytvorenie nezdravého vzťahu k jedlu, pohybu či vlastnému telu, čo môže celé chudnutie komplikovať. V najhoršom prípade to neskôr môže vyústiť do porúch príjmu potravy.

  • Začnite u seba a choďte príkladom

Deti robia to, čo vidia robiť svojich najbližších. Ak sa sama nehýbeš, nechodíš na prechádzky, nejedávaš zeleninu, ovocie a každý večer zješ pri sledovaní televízie balík čipsov a jednu čokoládu, nemôžeš sa čudovať, že to tak bude robiť aj tvoje dieťa.

Ideálne preto je byť príkladom. Ísť si zacvičiť, prejsť sa, nakrájať si zeleninu, zobrať si ovocie, namiesto večerného sledovania televízie si vziať knihu.

Ísť príkladom je to najlepšie, čo pre dieťa môžeme urobiť, pretože si to odnesie aj do neskoršieho veku.

Tiež sa skús zamyslieť, ako sa sama so sebou rozprávaš. Podkopávaš sa? Hovoríš pred svojím dieťaťom, že si škaredá, lebo si pribrala? Keď ti niekto ponúkne koláč, odmietneš so slovami, že už „nemôžeš“? Toto všetko tvoje dieťa vníma.

Strava, deti a chudnutie

Namiesto zakazovaniu jedál, vyhýbaniu sa potravín a hladovaniu skús do jedálnička svojho dieťaťa začať pridávať. 

Pridaj tam zeleninu, ovocie, celozrnné produkty, mliečne výrobky, ryby, čistú vodu.

Je tvojou zodpovednosťou vzdelávať sa o detskej výžive a vedieť, čo tvoje dieťa potrebuje a v akom množstve. Tiež je dôležité rozlišovať zdroje, z ktorých čerpáš, pretože nie všetko, čo je na internete, je automaticky pravdivé.

Na začiatku ti s tým môže pomôcť tzv. Zdravá 13tka od Českej společnosti pro výživu, ktorú nájdeš v textovej podobe kliknutím sem. Na ich webe však nájdeš aj takúto peknú infografiku:

deti a chudnutie, Obezita, deti a chudnutie –⁠⁠⁠⁠⁠ čo s tým?

https://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2021/05/Infografika_Zdrava_13_deti.pdf

 

Ak ťa zaujíma výživa v tehotenstve, počas dojčenia či ako začať s príkrmami, odporúčame ti pozrieť sa na 1000dni.cz.

Tiež je dobré naučiť svoje dieťa lepšie vnímať pocity hladu a sýtosti. Sme často z detstva naučení, že „kým nebude prázdny tanier, neodídeme od stola“. Alebo „ak všetko nezješ, nedostaneš dezert“. Namiesto toho informujme deti o tom, čo ich telíčko potrebuje (čoho základom je správna informatívnosť nás samotných) a nechajme ich aspoň občas rozhodnúť sa, čo je pre nich to správne. Ak cítia, že už majú plné bruško, nemusíme do nich tlačiť všetko za každú cenu.

Pohyb, deti a chudnutie

Podľa AHA (American Heart Association) znejú odporúčania pre pohyb detí nasledovne:

  • 3 – 5-ročné deti by sa mali hýbať čo najviac v rámci celého dňa,
  • vo veku 6 – 17 rokov by mali mať minimálne 60 minút aktivity miernej až  stredne vysokej intenzity denne, väčšinou aeróbnej (čiže kardio, čo pre detí môže byť hra na naháňačku, futbal, skákanie, tanec, plávanie, bicykel…),
  • tiež je pre deti dôležité odporové cvičenie, teda silový tréning pre posilnenie svalov a kostí, aspoň 3x týždenne.

Je dôležité postupne zvyšovať množstvo aktivity a intenzitu.

Pre porovnanie, CDC (Centers for Disease Control and Prevention) odporúča nasledovné pre deti vo veku 3 – 5 rokov:

  • mali by byť fyzicky aktívne počas celého dňa, pričom by mali byť dohľadom zodpovedných dospelých.

A pre deti a adolescentov vo veku 6 – 17 rokov:

  • 60 minút fyzickej aktivity každý deň,
  • väčšina fyzickej aktivity by mala byť aeróbneho charakteru,
  • Aspoň 3x týždenne aktivita s vyššou intenzitou (beh, bicyklovanie do kopca, tímové hry, skákanie na švihadle, plávanie, tenis, tanec….)
  • silový tréning (lezenie, kliky, drepy, joga…) aspoň 3x týždenne,
  • aktivity na posilnenie kostí, teda vyššie spomenutý silový tréning, skákanie či behanie, aspoň 3x týždenne.

Všimni si veľkú zhodu v odporúčaniach.

Je veľmi dôležité, aby deti pohyb bavil. Vysvetliť im, že sa potom budú cítiť super, plní energie, budú mať silné svaly či kosti. Zdôrazňovať im, nech vnímajú, čo všetko ich telo dokáže, čoho je schopné a že je vlastne úplne super!

Pohyb nie je trestom. 🙂

Ako začať s pohybom u obéznych detí?

Pri pohybe u obéznych detí to bude trochu inak. Začať môžete so spoločnými prechádzkami, pričom budete časom predlžovať ich trvanie či zrýchľovať chôdzu. Neskôr prejsť napríklad na turistiku.

Ďalšou skvelou formou pohybu pre obézne deti môže byť plávanie, keďže je nenáročné na kĺby a kosti, ktoré by pri vyššej hmotnosti nemuseli zvládať aktivity ako beh či skákanie.

No a v neposlednom rade silový tréning, ideálne pod dohľadom fyzioterapeuta či trénera.

Hýbte sa spolu s deťmi

Tvoje dieťa sa určite poteší, ak si pôjdete spolu zahádzať loptu alebo sa pôjdete prejsť. Voliť spoločné aktivity je vhodné podľa veku dieťaťa, 8-ročné dieťa sa zabaví pri iných veciach ako 15-ročné.

Choďte si zaplávať alebo si doma zacvičte, napríklad nejaké z tréningov v našej členskej platforme, kde nájdeš silové, kondičné aj tanečné tréning či dokonca jogu.

deti a chudnutie, Obezita, deti a chudnutie –⁠⁠⁠⁠⁠ čo s tým?

Image by Freepik

Deti a chudnutie: poďme si to zhrnúť

Deti a chudnutie je téma, ktorá začína byť stále viac a viac aktuálnou, najmä skrz narastanie celosvetového výskytu obezity. Obezita je ochorenie, ktoré súvisí s množstvom zdravotných problémov.

Obezita je multifaktoriálne ochorenie, čo znamená, že jej vznik ovplyvňuje veľa parametrov. Medzi tieto faktory patrí napríklad genetika, rôzne iné ochorenia (často sú to ochorenia štítnej žľazy a pod.), lieky, ktoré s týmto ochorením súvisia, taktiež veľkú rolu hrá psychické zdravie, stres, spánkové návyky, fajčenie, strava, nedostatok pohybu je samostatný faktor. Okrem toho vplyv okolia, vzdelanie, výchova či strava matky počas tehotenstva a to, či dieťa bolo alebo nebolo kojené. Je toho naozaj veľmi veľa a určite to nie je iba záležitosťou pevnej vôle.

Ak sa jedná o obezitu, chudnutie je na mieste.  Určite sa poraď s odborníkom (lekár, nutričný terapeut). Inak sa často stáva, že má dieťa počas rastu možno viac tuku, no „vyrastie z toho“ hneď začiatkom puberty. V prípade ľahkej nadváhy je preto možno lepšie zvážiť, či by nemalo lepší účinok budovanie dobrých návykov, no odporúčame poradiť sa ohľadom toho s lekármi.

Najlepšie, čo môžeš pre zdravie svojho dieťaťa urobiť, je ísť mu príkladom. Podporuj ho v pohybe, možno sa hýb s ním či spoločne nájdite nejaký pohybový krúžok, ktorý ho bude baviť. Postupne mu do jedálnička zaraď viac zeleniny, ovocia či celozrnných produktov. Dbaj na to, aby zo stravy prijímalo dostatok všetkého, čo potrebuje a zároveň sa pokús učiť ho vnímať lepšie pocity hladu a sýtosti.

Vždy rešpektuj pokyny lekára, prípadne nutričného terapeuta. V rámci tréningu obéznych detí zváž spoluprácu s trénerom či fyzioterapeutom.

ZDROJE

  1. https://www.nczisk.sk/Documents/aktuality/tlacove_spravy/2022/TS_Obezita_stala_vaznym_problemom_na_Slovensku_04032022.pdf
  2. https://www.cdc.gov/healthyschools/physicalactivity/pdf/13_242620-A_CSPAP_SchoolPhysActivityPrograms_Final_508_12192013.pdf
  3. https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/02/obezita_web_2023.pdf
  4. https://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/lf/sluzby/akademicka_kniznica/PDF/Elektronicke_knihy_LF_UK/Diabetes_obezita.pdf
  5. https://www.nzip.cz/clanek/506-jak-je-definovana-obezita
  6. https://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/lf/sluzby/akademicka_kniznica/PDF/Elektronicke_knihy_LF_UK/Diabetes_obezita.pdf
  7. file:///C:/Users/Vikt%C3%B3ria/Downloads/Suc._pohled_na_obez._DP._Archive.pdf
  8. https://is.muni.cz/th/fkrer/bakalarka.pdf

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať