Úvod » Blog » Bolí ťa často chrbát? Vieš, ako ti môže pomôcť joga na chrbát?

Bolí ťa často chrbát? Vieš, ako ti môže pomôcť joga na chrbát?

Veronika Chlebovcová

Prečo nás vlastne bolieva chrbát? Dôvodov je veľa, a niektoré by si vôbec nemala podceňovať. Vedela si, že bolesť chrbta je popri migréne jedným z najčastejších dôvodov absencie ľudí v práci?

A je jedno či máš 20 alebo 40 rokov, náhle alebo dlhodobé bolesti chrbta vedia potrápiť každú z nás.

Bolesť chrbta sa delí na tú z natiahnutých svalov, väzov, na bolesť pri svalových kŕčoch, pri poškodených platničkách, poraneniach, zlomeninách alebo pádoch! Ako vidíš, nie je to žiadna sranda a každú bolesť chrbta by si mala najskôr konzultovať s lekárom!

Príčiny bolesti chrbta môžu byť náhle:

  • Podarilo sa ti zdvihnúť náhle niečo ťažké, alebo si spravila nejaký nesprávny pohyb
  • Niekde si spadla a udrela si sa

Ale aj chronické:

Tieto sa zvyčajne objavujú pomaly a dozrievajú časom.

  • Problémy s platničkami: ak dôjde k prasknutiu disku, dochádza k väčšiemu tlaku na nerv, a to spôsobuje značnú bolesť
  • Ischias: je to veľmi ostrá bolesť, ktorá vychádza až zo zadnej časti nohy, či zadku
  • Artritída: áno, aj toto ochorenie môže spôsobiť bolesť chrbtice hlavne v dolnej časti
  • Skolióza: alebo aj abnormálne zakrivenie chrbtice, môže spôsobovať nemalé bolesti. Nie nadarmo ti mama v detstve hovorila, aby si sa nehrbila! A platí to aj dnes, pri práci s počítačom. Nemusíš sa báť, joga na chrbát ti pomôže aj v tomto.
  • Osteoporóza: tomuto degeneratívnemu ochoreniu je treba predchádzať, riešiť ho ak prepukne býva často už neskoro
  • Vedela si, že aj problémy s obličkami môžu spôsobovať bolesti chrbtice? Obličkové kamene alebo infekcia obličiek sú príčinou tejto bolesti
joga na chrbát, Bolí ťa často chrbát? Vieš, ako ti môže pomôcť joga na chrbát?

Ako môžem bolesti chrbtice predchádzať?

Zrejme sa nedozvieš nič nové, ale zdravý životný štýl je kľúč.

Uvedom si, že telo máš len jedno a je tvojím chrámom! Podľa toho sa k nemu aj musíš správať.

Kvalitný spánok, dostatočný príjem tekutín, zdravá životospráva a pravidelný pohyb by mali byť tvoje mantry. Každý pohyb sa ráta, a taká joga na chrbát je priam balzamom na celé telo.

A čo robiť keď ma chrbát už začne bolieť?

Rozhodne to netreba podceňovať a treba navštíviť lekára. Hlavne, ak bolesť udrie v plnej sile.

Predtým ako začneš robiť cviky na chrbát, poraď sa s odborníkom či sú pre teba vhodné. Niekedy pomôže skôr teplý obklad a pokoj na lôžku.

Ak môžeš, snaž sa aspoň trochu zmeniť životný štýl, zaradiť pohyb do každodenného života a skvelá je aj joga na chrbát.

Aká je joga na chrbát?

Joga na chrbát sa v podstate až tak nelíši od klasickej jogy. Jej základ spočíva taktiež v dýchaní a správnom držaní tela. Táto joga na chrbát ti pomôže predĺžiť svaly na nohách, bokoch a chrbtici, a zároveň posilní svaly jadra, ktoré sú  dôležité pre správne držanie tela.

Vďaka presne zostaveným asánam ti uľaví od bolesti chrbta, a z hodiny odídeš príjemne unavená ale silná.

Čo budeš potrebovať? Joga na chrbát je nenáročný šport

Samozrejme okrem pohodlného oblečenia si zaobstaraj aj bloky na jogu a expandér (alebo guma na jogu, ktorú môžeš využiť napríklad aj pri pilatese).

Ako začať s jogou?

  • Ak si jogu predtým ešte neskúšala, joga na chrbát môže byť pre teba trošku výzva. Nevzdávaj sa však. Môže sa stať, že na začiatku tvoja bolesť chrbta môže byť výraznejšia, no je to len prechodný stav. Benefity jogy pocítiš čoskoro na vlastnej koži.
  • Nájdi si kvalitného a vyškoleného inštruktora jogy alebo profesionálne štúdio. Nie každý učiteľ jogy vie pracovať aj s diagnózou akou je bolesť chrbta
  • Ak si už v joge doma, určite poznáš mnohé asány, ktoré ti od bolesti chrbtice vedia uľaviť. Skús si pozrieť na internete aj nejaké videá od profesionálov, naučíš sa niečo nové

Ako často cvičiť jogu na chrbát?

Joga na chrbát by mala byť dlhodobá záležitosť. Určite nestačí zacvičiť si ju 1 krát týždenne a čakať zázraky.

Ak si chceš naozaj uľaviť od bolesti, budeš sa jej musieť venovať aspoň 3 krát týždenne po dobu 30 minút.

Ak robíš aj iný šport, skús zaradiť jogínske vsuvky na 10 minút po tréningu. Nezabudni, pravidelnosť a trpezlivosť je kľúč k zdravej chrbtici bez bolesti!

joga na chrbát, Bolí ťa často chrbát? Vieš, ako ti môže pomôcť joga na chrbát?

10 pozícií pre zdravší chrbát bez bolesti

Tieto pozície špeciálne navrhli odborníci na boľavý chrbát:

Pozícia mačky.

To je presne tá, pri ktorej budeš na všetkých štyroch a s pomalým nádychom sa prehneš v chrbte ako mačka, zatiaľ čo s výdychom ho vyhrbíš smerom nahor. Nezabudni, začínaš v neutrálnej pozícii a váhu máš rozloženú rovnomerne na všetkých štyroch končatinách.

Pozícia nadol smerujúceho psa.

Túto pozíciu iste poznáš j keď sa joge nevenuješ pravidelne. Mnoho trénerov ju zakomponuje aj do strečingu pred a po tréningu. Nie je sa čomu čudovať, jej benefity na celom tvojom tele pocítiš aj ty.

Predĺžený trojuholník.

Stojíš vzpriamene, pričom jedno chodidlo bude smerovať rovno a druhé do strany. Boky sú pevné a tam, kde chodidlo smeruje do strany sa začneš pomaly nakláňať so vzpriamenými rukami dole, aby sa ruka a chodidlo dotkli. Nezabudni na dýchanie.

Sfinga.

Skvelá pozícia pre ženy, pomáha totiž aj pri menštruačných kŕčoch. Ležíš na bruchu, ruky sú zohnuté k telu a pomaly sa dvíhaš hore, pokiaľ celý tvoj hrudník a pás nebude odlepený od zeme. Na sfingu si trúfni iba ak si sa s jogou už stretla. Skús takto vydržať aspoň dva nádychy.

Kobra.

Veľmi podobná pozícia ako sfinga, ibaže sa nemusíš dvíhať až tak vysoko. Úplne postačí zdvihnúť sa na úroveň hrudníka, a chvíľu v tejto pozícii vydržať. Vhodnejšia je ak si začiatočníčka. Nezabudni, pri oboch pozíciách lakte musia smerovať k telu, v žiadnom prípade nie von.

Kobylka.

Hravá pozícia, ktorú si možno budeš pamätať z hodín telocviku na základnej škole. Ibaže vtedy si zrejme ani len netušila, že sa jedná o jogu. 🙂 Ľahni si na brucho, ruky pozdĺž tela, čelo je na podložke. S nádychom sa pomaly odlep od zeme. Ruky aj nohy musia byť vo vzduchu, len trup je na zemi.

Most.

Aj keď sa táto pozícia využíva aj vo fitku, pôvodne je to pozícia z jogy. Ležíš na chrbte, pokrčené kolená, chodidlá aj trup sú prilepené k zemi. S nádychom pomaly dvíhaš panvu a časť hrudníka.

P.S. Poteší sa nielen tvoj chrbát, ale aj zadok.  🙂

Pozícia, ktorá sa v angličtine volá „Half Lord of the Fishes“,

Síce znie krkolomne, no v skutočnosti sa jedná o variáciu lotosového sedu s prekríženou nohou, zatiaľ čo hrudník sa za pomoci nádychu vytáča do strany. Toto je tiež pozícia, z ktorej joga na chrbát vychádza.

Vykrútenie chrbtice do strany? Neľakaj sa, ide o „spinal Twist“.

Ležíš na chrbte, zatiaľ čo pokrčené kolená s pomocou nádychu spolu vytáčaš na jednu stranu a potom zase na druhú. Ramená sú natiahnuté do strán, dlane smerujú na zem. Ak sa nevieš poriadne pretočiť, kľudne si pomôž s rukami.

Pozícia dieťaťa.

Touto najobľúbenejšou pozíciou zakončíme našu sekciu cvikov na chrbát. Aj keď sa zdá, že táto pozícia je skôr oddychová, skvele si pri nej uvoľníš chrbticu. Daj sa na všetky štyri a pomaly ťahaj zadok dole, až kým sa nedotkne zeme. Nohy máš rozkročené a ruky smerujú čo najviac k zemi. Vydrž v tejto pozícii aspoň 30 sekúnd.

joga na chrbát, Bolí ťa často chrbát? Vieš, ako ti môže pomôcť joga na chrbát?

Tak čo, vyskúšaš ju aj ty? Joga na chrbát je nielen nenáročná, ale aj zábavná. Ak si túto zostavu zopakuješ každý deň, boľavý chrbát ťa už nikdy nepotrápi. Daj nám vedieť ako sa ti darí a v čom všetkom ti už joga pomohla. Tešíme sa na tvoju odozvu…

 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať