Úvod » Blog » Zdravie » Vieš, akú moc má petržlenový čaj?

Vieš, akú moc má petržlenový čaj?

Image by KamranAydinov on Freepik

Petroselinum crispum. Tak sa po latinsky nazýva všetkým známy petržlen, bežne pestovaný v dedinských záhradkách. Charakteristický je najmä svojou prenikavou vôňou a typickou, nasladlou chuťou. Vedela si však, že okrem klasickej zeleninovej polievky ho môžeš použiť práve vo forme čaju? Aké účinky má petržlenový čaj na tvoj organizmus sa dozvieš v dnešnom článku. Tak poďme na to.

Petržlen obsahuje mnohé účinné látky

Za všetky pozitívne účinky rastlín sú zodpovedné jednotlivé obsahové látky, ktoré sa v nich v rôznych kombináciách nachádzajú. Petržlen sa môže pýšiť práve týmito:

Vedela si? Petržlen je ľudovo nazývaný aj ako petruž či petruška.

petržlenový čaj, Vieš, akú moc má petržlenový čaj?

https://www.freepik.com/free-photo/parsley-leaves-tied-up-marble_11541422.htm#query=parsley&position=2&from_view=search&track=sph

Petržlenový čaj – vieš ako sa pripravuje?

Pripraviť si petržlenový čaj nie je žiadna veda.

  • Jednoducho si nasekáš vňaťku (alebo použiješ sušenú variantu), zaleješ vriacou vodou a zhruba štvrť hodinku necháš lúhovať.

Nakoľko petržlenová chuť a vôňa nemusí sadnúť každému, je na individuálnych preferenciách v akých pomeroch vňať/voda si ho zaleješ. Ak máš rada silnejšie čaje, petržlenom nešetri.

Aké účinky má petržlenový čaj na náš organizmus?

  • Prispieva k správnej činnosti obličiek a pečene,
  • pôsobí diureticky – čo znamená, že odstraňuje vodu z tela a tým pomáha znižovať opuch či krvný tlak (a následne aj srdcovocievne ochorenia)
  • znižuje hladinu cukru v krvi, pôsobí antidiabeticky,
  • pomáha pri tráviacich problémochpodporuje trávenie, znižuje nadúvanie a plynatosť, zvyšuje produkciu žalúdočných štiav,
  • pôsobí proti urolitiáze – čo v preklade znamená, že preventívne bojuje proti tvorbe obličkových kameňov,
  • zvyšuje chuť do jedla a má mierne laxatívne účinky,
  • obsahuje množstvo vitamínov a minerálov – vďaka nim pôsobí antioxidačnepodporuje imunitu,
  • má protizápalové a antiseptické účinky,
  • v ľudovej medicíne sa považuje za prostriedok pri normalizovaní nepravidelnej a bolestivej menštruácie (amenorey, dysmenorey).
petržlenový čaj, Vieš, akú moc má petržlenový čaj?

https://www.freepik.com/free-photo/glass-teapot-with-tea-wooden-board_12884154.htm#page=2&query=tea&position=21&from_view=search&track=sph

Petržlenový čaj: na toto si daj pozor!

  1. Nepreháňaj to s množstvom – pitie petržlenového čaju sa odporúča max 1 liter denne v priebehu 2 týždňov, potom je nutné dať si pauzu. Apiol a myristicín vo veľkých množstvách pôsobia toxicky.
  2. Nepi ho pokiaľ si tehotná, kojíš alebo nemáš aspoň 15 rokov – petržlenový čaj zvyšuje riziko potratu a znižuje množstvo mlieka.
  3. Vždy sa poraď s lekárom/lekárnikom, ak užívaš silné lieky alebo injekcie na riedenie krvi (môže totiž zvyšovať krvácavosť).
  4. Ak sa u teba objaví nadúvanie, bolesti brucha, hnačka/zápcha, petržlenový čaj neodporúčame ďalej piť.
  5. Nezabúdaj na dostatočnú hydratáciu! Petržlen je silné diuretikum a napomáha odplavovaniu vody z tela, avšak vodu potrebujeme, preto nezabúdaj na jej dostatočný príjem.
  6. Pri zbere vňate používaj rukavice – v niektorých prípadoch sa môže objaviť dermatitída – kožná reakcia na látky z vňate, najmä, pokiaľ zároveň silno praží slnko.

Internetoví odborníci sľubujú…

…že pitím petržlenového čaju schudneš. Tak to ale, bohužiaľ, nefunguje a jeho nadmerný príjem v snahe schudnúť ti môže viac uškodiť ako pomôcť.

Petržlenový čaj ťa ODVODNÍ. A to nie je to isté. Na váhe sa možno (krátkodobo) objaví nižšie číslo, ale nie je to tuk, ktorého sa zbavíš, ale voda.

Chudnutie neoklameš a pokiaľ sa nedostaneš do kalorického deficitu, môžeš piť čajov, nápojov, detoxikačných a kolagénových kúr koľko chceš. Nestratíš však kilá, ale financie. 

Ak je tvojim cieľom schudnúť, zameraj sa radšej na naše staršie články:

petržlenový čaj, Vieš, akú moc má petržlenový čaj?

https://www.freepik.com/free-photo/weight-loss-scale-with-centimeter-top-view_13807346.htm#query=weight%20loss&position=11&from_view=search&track=ais

ZDROJE:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30000940/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35544364/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35278608/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24660617/

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať