Úvod » Blog » Proteolytické enzýmy a ich benefity

Proteolytické enzýmy a ich benefity

Sara Bláhová

Na trhu sa začali posledné roky postupne objavovať rôzne výživové doplnky, ktoré obsahujú proteolytické enzýmy. Výrobcovia sľubujú rôzne benefity, či sú ale tieto výživové doplnky hodné tvojich peňazí, sa dozvieš v tomto článku!

Enzýmy plnia v našom tele nespočetne veľa funkcií. V našom tráviacom trakte majú na starosti rozštiepiť jednotlivé živiny zo stravy na menšie komponenty, aby ich naše telo mohlo následne vstrebať. U proteolytických enzýmoch sa jedná o špeciálnu skupinu enzýmov, ktoré štiepia práve bielkoviny z našej stravy. Sú teda kľúčovým komponentom trávenia bielkovín.

Kde všade sa nachádzajú proteolytické enzýmy?

Proteolytické enzýmy (proteázy) sa prirodzene nachádzajú v našom tráviacom trakte. Medzi hlavné proteolytické enzýmy nášho tela sa radia pepsin, tripsin a chymotripsin. Naše telo si ich vie za normálnych okolností bez problémov samé vyrobiť. Túto úlohu ma u väčšine proteolytických enzýmov náš pankreas, z ktorého sa následne vylučujú do tenkého čreva.

Proteolytické enzýmy sa taktiež prirodzene nachádzajú v niektorých potravinách. Ak si už v minulosti jedla ananás, určite si si všimla, že sa po určitej dobe dostaví jemné pálenie jazyku. Dôvodom je proteolytický enzým menom bromelain, ktorý sa nachádza v ananáse v nemalom množstve. Náš jazyk sa skladá z bielkovín a pri kontakte s týmto proteolytickým enzýmom z ananásu dochádza k ich štiepeniu – je to teda márna snaha ananásu stráviť náš jazyk.

Proteolytické enzýmy, Proteolytické enzýmy a ich benefity

https://www.pexels.com/de-de/foto/ananasstucke-auf-holzoberflache-5945747/

Ďalšie exotické ovocie ktoré je známe pre jeho vysoký obsah jedného proteolytického enzýmu sú papáje. Obsahujú takzvaný papaín, ktorý sa dlhé stáročia používa na zjemnenie mäsa kvôli jeho proteolytickým vlastnostiam.

Výživové doplnky obsahujú tieto proteolytické enzýmy buď izolovane, alebo v rôznych kombináciách. Výrobcovia ich získavajú podľa typu enzýmu buď z rastlinných alebo živočíšnych zdrojov- čo môže byť pre striktných vegánov alebo vegetariánov podstatná informácia.

Aké benefity sľubujú výrobcovia týchto výživových doplnkov?

1. Zlepšenie trávenia

Najčastejšie udávaný benefit výživových doplnkov obsahujúcich proteolytické enzýmy je zlepšenie trávenia bielkovín. Vyššie sme si už vysvetlili ako tieto enzýmy fungujú, na prvý pohľad by sa teda mohlo zdať, že tento sľubovaný benefit dáva zmysel.

Realita je ale taká, že pokiaľ nemáš zdravotné ťažkosti, ktoré by tvojmu telu bránili v tvorbe týchto enzýmov, pravdepodobne neuvidíš žiaden pozitívny efekt v tomto smere. Za normálnych okolností si ich vie naše telo bez problémov vyrobiť samé v dostatočnom množstve na to, aby rozložilo všetky bielkoviny zo stravy.

Pokiaľ máš podozrenie, že tvoje telo nie je schopné poriadne stráviť bielkoviny zo stravy, určite to je dôvod na návštevu lekára. Existujú ochorenia pri ktorých si telo nevie vytvoriť dostatok týchto enzýmov (ako je napríklad exokrinná pankreatická insuficiencia) a vtedy môže byť suplementácia proteolytických enzýmov nutná. Treba ale dodať, že sa v týchto prípadoch nejedná o obyčajné doplnky s proteolytickými enzýmami, ktoré si len tak kúpiš v obchode, ale o špeciálne produkty na lekársky predpis.

Proteolytické enzýmy, Proteolytické enzýmy a ich benefity

https://www.pexels.com/de-de/foto/mann-person-tablet-show-4021816/

2. Terapeutické účinky

Existujú štúdie v ktorých sa ukázalo, že môžu mať proteolytické enzýmy v niektorých prípadoch protizápalové účinky. Tu sa jednalo prevažne o klinické štúdie u pacientov so zápalovými ochoreniami ako je napríklad artritída. Niektoré proteolytické enzýmy ako bromelain mali pozitívny vplyv na úľavu od bolesti a opuchov.

V pár in-vitro štúdiách sa taktiež ukázalo, že majú niektoré proteolytické enzýmy potencionálne protirakovinové účinky. Chýbajú nám ale štúdie na ľuďoch, ktoré by tento efekt potvrdili. Ľudský organizmus je komplexný, preto treba brať výsledky takýchto in-vitro štúdií s veľkým odstupom.

Prináša suplementácia proteolytických enzýmov so sebou aj nejaké riziká?

 Ako všetky iné výživové doplnky prinášajú aj proteolytické enzýmy so sebou riziko predávkovania. Nadmerné dávky proteolytických enzýmov môžu často viesť k podráždeniu žalúdka, hnačke, zvracaniu a iným ťažkostiam. Dostať sa k množstvám, ktoré spôsobujú tieto ťažkosti, je jednoducho náročnejšie s klasickou stravou.

Aj keď sa suplementácia proteolytických enzýmov berie ako relatívne bezpečná, je rozumné skonzultovať zaradenie týchto doplnkov s lekárom. Proteolytické enzýmy môžu totiž ovplyvniť účinok niektorých liekov. Bromelain alebo papaín sú známe tým, že znásobujú účinok liekov na riedenie krvi, čo vedie k zvýšenému riziku krvácania.

Čiže ak zvažuješ zaradenie týchto doplnkov, určite to vopred preber so svojim lekárom.

Zhrnutie: Oplatí sa investovať do tohto výživového doplnku?

Dáta zo štúdií, ktoré máme k suplementácií proteolytických enzýmov, nie sú veľmi presvedčivé. Pod lekárskym dozorom sa síce ojedinele používajú na terapeutické a klinické účely, no tu sa jedná špeciálne prípravky na predpis.

Problém s voľne dostupnými doplnkami býva často ich kvalita. Veľa značiek udáva na obale iba množstvo použitých enzýmov a údaje o ich aktivite vynechávajú. No práve aktivita má u enzýmov výpovednú hodnotu- veľké množstvá enzýmov s nízkou aktivitou budú mať minimálne účinky.

Ako je produkt naformulovaný je tiež veľmi dôležitou otázkou. Žalúdočná kyselina zneškodňuje enzýmy, na čo výrobcovia týchto doplnkov nie vždy prihliadajú.

Celkovo sa dá zhrnúť, že pomer ceny a výkonu nie je u doplnkoch s proteolytickými enzýmami práve najlepší. Najmä ak ešte aj zohľadníme časté úskalia spojené s výrobou týchto produktov.

Budeme radi, ak nám dáš vedieť ako to vnímaš ty!

 

Zdroje:

Fieker, A., Philpott, J., & Armand, M. (2011). Enzyme replacement therapy for pancreatic insufficiency: present and future. Clinical and experimental gastroenterology4, 55–73. https://doi.org/10.2147/CEG.S17634

Norwood, D. A., Parke, C. K., & Rappa, L. R. (2015). A Comprehensive Review of Potential Warfarin-Fruit Interactions. Journal of pharmacy practice28(6), 561–571. https://doi.org/10.1177/0897190014544823

Rathnavelu, V., Alitheen, N.B., Sohila, S., Kanagesan, S., & Ramesh, R. (2016). Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications (Review). Biomedical Reports, 5, 283-288. https://doi.org/10.3892/br.2016.720

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať