Úvod » Blog » Výživa » 6 tipov na doplnky výživy pre ženy, ktoré skutočne využiješ

6 tipov na doplnky výživy pre ženy, ktoré skutočne využiješ

Erika Zajacová
žena drží pilulku doplnky výživy pre ženy

Trh s doplnkami výživy patrí medzi najvýnosnejšie na svete. Spaľovače tukov, detoxikačné kúry a špeciálne produkty vytvorené priamo pre ženy majú často oveľa silnejší marketing než reálny účinok. Ktoré sú skutočne overené doplnky výživy pre ženy, ktoré môže zvážiť každá z nás?

Výživové doplnky pre ženy: za ktoré sa oplatí zaplatiť?

Vitamín D, pretože najmä v zime nám hrozí jeho nedostatok

Vitamín D sa niekedy označuje aj ako slnečný vitamín. V skutočnosti však nejde ani tak o vitamín – je to látka, ktorá má hormonálnu povahu. Je to steroidný hormón – podobne ako napríklad testosterón.

doplnky výživy pre ženy, 6 tipov na doplnky výživy pre ženy, ktoré skutočne využiješ

Ak letné mesiace netráviš na slnečnom pobreží, mala by si zvážiť suplementáciu vitamínom D.

Okrem podpory vstrebávania vápnika do kostí potrebujú ženy tzv. déčko aj kvôli optimálnemu fungovaniu reprodukčného systému.

Ženy by sa mali snažiť udržiavať dostatočnú hladinu vitamínu D v krvi. Iba pre zaujímavosť, odborníci odporúčajú, aby hladina déčka v krvi v prípade, že žena podstupuje umelé oplodnenie, bola vyššia ako 30 ng / ml.

Suplementácia vitamínom D je v niektorých novších štúdiách spájaná so zlepšením metabolických parametrov u žien so syndrómom polycystických ovárií (PCOS). Vyššie dávky vitamínu D môžu pomôcť predchádzať endometrióze.

Patrí proteín medzi doplnky výživy pre ženy? Bez debaty!

Proteíny nie sú steroidy a majú vo výžive športujúcich aj nešportujúcich žien svoje miesto. Ak máš problém zjesť ich dostatok alebo len hľadáš kvalitný zdroj bielkovín, srvátkovým proteínom zabiješ dve muchy jednou ranou.

Využiješ ho aj na osladenie či ochutenie vločiek alebo jogurtu, ako zdroj bielkovín do kaše či ako dostatočné bielkoviny do tvojho raňajkového smoothie.

A že z rôznych dôvodov preferuješ radšej rastlinné alternatívy? Môžeš siahnuť po ryžovom, hráškovom alebo po nejakom vegánskom mixe, ideálne s obsahom tráviacich enzýmov, ktoré pomôžu zlepšiť vstrebateľnosť rastlinných bielkovín.

Ak ťa problematika bielkovín pri cvičení zaujíma bližšie, mnoho odpovedí na otázky nájdeš v tomto článku. A prečo sa ženy nemusia báť proteínového prášku sme zase ozrejmili tu.

Omega-3 pre menšie prejavy PMS

Rybí olej obsahuje veľké množstvo tzv. omega-3 mastných kyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie srdca, ciev aj mozgu. Toto všetko sú výhody, ktoré využijú aj muži. No vedela si, že rybí olej je pomerne dobre preskúmaný aj v oblasti zmierňovania príznakov predmenštruačného syndrómu?

1000 mg rybieho oleja denne znížilo prejavy predmenštruačného syndrómu a zlepšil kvalitu života počas neho. Rybí olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny: EPA (eikozapentaénová) a DHA (dokozahexaénová), ktorých v bežnej slovenskej strave prijímame väčšinou málo.

Suplementácia omega-3 mastnými kyselinami (resp. rybím olejom) je často odporúčaná aj v súvislosti so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Popri tom nezabúdaj aspoň na jednu porciu ryby za týždeň.

doplnky výživy pre ženy, 6 tipov na doplnky výživy pre ženy, ktoré skutočne využiješ

Psyllium alebo iná vláknina, aby črevá správne fungovali

O vláknine už na našom blogu máme kompletný článok. Ak patríš k ženám, ktoré často trpia zápchou, množstvo vlákniny a úroveň pitného režimu by mali byť prvé veci, na ktoré sa pri hľadaní problému zameriaš.

Psyllium alebo podobné doplnky výživy obsahujúce vlákninu pomáhajú uľahčiť jej denný príjem a spolu s dostatkom vody pomáhajú zmäkčiť stolicu a uľahčiť vylučovanie.

Vláknina je zároveň známa vďaka vysokému obsahu betaglukánov, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi. Pridanie vlákniny k jednu takisto pomôže spomaliť vyprázdňovanie žalúdka a vstrebávanie sacharidov, takže napomáha dlhšiemu pocitu sýtosti.

Okrem psyllia sú obľúbeným zdrojom vlákniny (a rastlinných omega-3 mastných kyselín) aj ľanové semienka.

Veľké množstvo rozpustnej vlákniny (inulínu) obsahuje aj čakankový sirup, o ktorom sme písali v tomto článku.

Kyselina listová je stálica suplementov pre ženy

doplnky výživy pre ženy, 6 tipov na doplnky výživy pre ženy, ktoré skutočne využiješ

V tehotenstve by sme okrem správnej výživy mali dbať aj na dostatok zdravého pohybu.

Kyselina listová je vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa niekedy označuje aj ako B9. Jej objavenie sa datuje do 30. rokov minulého storočia, kedy si Lucy Willsová všimla, že „niečo“ v kvasniciach dokázalo liečiť makrocytárnu anémiu.

Neskôr sa zistilo, že to bola práve kyselina listová – a v roku 1941 sa ju podarilo izolovať zo špenátu. Ktovie, možno práve odtiaľ pochádza mýtus, že najviac kyseliny listovej sa nachádza práve v ňom. Kde jej je v skutočnosti najviac si môžeš prečítať v tomto našom článku.

Pravdou však ostáva, že patrí medzi prvé doplnky výživy, ktoré ti gyekológ odporúči užívať počas plánovania tehotenstva a aj počas prvých mesiacov. Kyselina listová je totiž nevyhnutná pre správny vývoj nervovej sústavy plodu, podporuje delenie buniek a pomáha predchádzať mnohých degeneratívnych ochoreniam.

Magnézium + vitamíny skupiny B na energiu

Bývaš často unavená, neholduješ veľmi mäsu a občas sa stane, že ťa v noci zobudí kŕč alebo nepríjemné tikanie v oku?

Magnézium alebo horčík je štvrtý najčastejší minerál v tele. Je potrebný pri viac ako 300 metabolických reakciách. Potrebujeme ho na syntézu bielkovín, tvorbu energie v bunkách, delenie buniek či syntézu DNA a RNA.

Okrem toho magnézium oceníš aj v stresových obdobiach, keďže je nevyhnutné aj na prenos nervových vzruchov.

Často nájdeš horčík v kombinácii s vitamínmi skupiny B, ktoré podporujú správnu činnosť metabolizmu.

Doplnky výživy pre ženy sú stále skvelý biznis

Určite sa na trhu nájde veľké množstvo produktov, ktoré sľubujú ideálny mix vitamínov a minerálov priamo pre ženy. Do úvahy by ešte možno pripadal vápnik, železo či probiotiká.

Rozhodne však nepotrebuješ spaľovače tuku, nakopávače či MCT tuky sľubujúce zázračnú stratu tuku. A už vôbec nie umelé náhrady jedla, ktoré ťa len odklonia od zdravej a pestrej výživy.

A pamätaj: výživové doplnky sú iba doplnkami a v žiadnom prípade nenahrádzajú pestrú a vyváženú stravu. Tá bude vždy alfou a omegou tvojho zdravotného stavu. Tak si ju stráž.

A čo ty – ktoré doplnky výživy pre ženy užívaš? Budeme radi, ak sa s nami podelíš v komentároch.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať