Už si aj ty vyskúšala všetky overené postupy na chudnutie? Prešla si si rôznymi diétami? Začala si 5× týždenne behať? Alebo si si objednala z internetu tabletky na chudnutie? No stále nič? Nezúfaj, pripravili sme si pre teba článok, ktorý ti pomôže lepšie pochopiť problematiku chudnutia a zorientovať sa v informačnom chaose vládnucom v tejto oblasti. Mýty o chudnutí totiž strašia všade okolo nás.
Okrem iného sa v tomto článku dozvieš:
- aké sú najpopulárnejšie mýty o chudnutí,
- prečo sú nesmrteľné,
- ako byť informovaná a nenaletieť podvodníkom a podvodníčkam.
Populárne mýty o chudnutí
O chudnutí sa toho napísalo už veľa. Každý ti povie svoju verziu, ako by si mala schudnúť. My ti však chceme povedať, ako to určite nerobiť a ktorým postupom sa vyhnúť. Pohodlne sa usaď a čítaj.
Mýtus č. 1: Rýchle diéty sú efektívne
Človek zvykne upútať najviac pozornosti, keď dokáže spraviť veľkú zmenu za krátky čas. Napríklad schudnúť 10 kilogramov za mesiac. Tu však nasleduje otázka: „Za akú cenu?“ Často tomu totiž predchádza nejaký extrémny prístup, ktorý nie je dlhodobo udržateľný. Zároveň pri takejto diéte nemáš šancu vybudovať si zdravé stravovacie návyky dôležité na udržanie hmotnosti. Keď tvoja diéta bude postupovať rýchlo, napríklad len pomocou nejakých prípravkov, vybudovanie si zdravých stravovacích návykov nebude to, čo si z tejto skúsenosti odnesieš.
Po takejto diéte nastúpi tzv. jojo efekt a všetku zhodenú hmotnosť, možno aj viac, za nejaký čas naberieš naspäť. Samozrejme, môžu byť aj výnimky (1, 2).
Za ideálny úbytok hmotnosti považujeme 0,5 – 1 % telesnej hmotnosti týždenne. V tomto rozmedzí je dobré sa pohybovať a od toho odvíjať svoje očakávania.
Rýchle diéty preto nie sú efektívnym nástrojom, ako udržateľne schudnúť. Áno, možno schudneš, ale pravdepodobne si to nedokážeš dlhodobo udržať.
Mýtus č. 2: Cvičenie je jediným spôsobom, ako schudnúť
Pohyb je super. Ak sa môžeš hýbať, buď za to vďačná, pretože je to privilégium a nie samozrejmosť. Množstvo z nás však vníma pohyb, resp. cvičenie ako nástroj na chudnutie. Ak je reč o zdravom chudnutí, určite by mal byť jeho súčasťou aj pohyb. No nie je to tým jediným, na čo by si sa mala zameriavať, ak chceš schudnúť.
Cvičením dosiahneš vyšší energetický výdaj, čo ti môže pomôcť dostať sa do kalorického deficitu. A keďže podmienkou chudnutia je kalorický deficit, tak máš vyhraté. Alebo nie? Zatiaľ nie.
Ak si zaradila pohyb, máš lepšie predpoklady na dosiahnutie kalorického deficitu. Musíš však riešiť aj svoj energetický príjem. Aj keby si sa začala vo svojom živote viac hýbať, nemuselo by ťa to dostať do kalorického deficitu, ak je tvoj príjem príliš vysoký.
Príjem energie je často dôležitejší ako samotný výdaj, rieš teda svoj príjem energie.
Mýtus č. 3: Tuky sú nepriateľom
Tuky sú tvojím najväčším nepriateľom. Niekedy stačí, že sa na ne len pozrieš a hneď cítiš, ako ti to kilečko pribudlo. Podobne to bolo prezentované v 50. rokoch minulého storočia, keď sa zvyšoval počet úmrtí na srdcovo-cievne ochorenia a odborná obec našla určitý súvis medzi tukmi v strave a srdcovo-cievnymi ochoreniami.
Dnes už vieme, že tuky samy osebe nespôsobujú srdcovo-cievne ochorenia ani nadváhu. Hrá tam úlohu mnoho iných faktorov. Od tej doby u nás však ostali nízkotučné varianty jedál.
Jeden gram tuku má najviac kalórií spomedzi všetkých makroživín, konkrétne 9,3 kilokalórií. A teda by sme mohli povedať, že z potravín bohatých na tuky „priberieš najviac“. To však neznamená, že by si mala v jedálničku obmedziť príjem tukov na minimum.
Tuky majú v našom tele veľa nezastupiteľných funkcií, či už je to hormonálna regulácia, funkcia rozpúšťadla esenciálnych látok alebo stavba bunkových štruktúr. Zároveň je telesný tuk dôležitý pre mechanickú ochranu našich orgánov a termoreguláciu.
Príjem tukov by nemal byť podcenený hlavne u žien práve pre hormonálnu reguláciu. Množstvo, ktoré by sme mali prijať, tvorí 20 – 30 % z nášho celkového kalorického príjmu. Prípadne by sme to mohli určiť aj ako hodnotou 1/1 + g/kg telesnej hmotnosti. Pre 70-kilogramovú ženu je ideálny príjem okolo 70 g tuku denne. Takéto množstvo dosiahneš, ak počas dňa skonzumuješ hrsť orechov (10 – 20 g tuku), jednu priemernú porciu kuracieho mäsa s cestovinami a nejakou omáčkou (10 – 20 g tuku), 3 vajíčka s pečivom a šunkou (20 – 25 g tuku) a 4 kúsky horkej čokolády (15 – 20 g tuku).
Mýtus č. 4: Existujú jedlá, z ktorých schudneš
Jedlá, z ktorých schudneš, neexistujú. Niečo ako jedlá s negatívnou kalorickou hodnotou, ktoré by spaľovali tuk, nenájdeš. Nie sú to ani grep, citrón ráno nalačno, ocot, granátové jablko, zelenina, chia semiačka, ovsené vločky a dokonca ani roh jednorožca. Jednoducho, takéto jedlo nie je.
Určite sa na jedlo v takomto kontexte nepozeraj. Ide o to, že niektoré jedlá môžu obsahovať viac energie a iné zase menej. Záleží na tom, aký je tvoj celkový energetický výdaj a celkový energetický príjem, resp. či je ich rozdiel kladný alebo záporný. Ak chceš chudnúť, mal by byť ich rozdiel záporný.
Mýtus č. 5: Nemôžeš jesť po 18. hodine
Mýtus starý ako ľudstvo samo. Jesť po osemnástej hodine nie je zakázané. Prečo by aj? Možno by niekto namietol: „Večer už nie sme takí aktívni ako počas dňa, preto by sme nemali jesť.“ Avšak existuje niečo také ako bazálny metabolizmus. Bazálny metabolizmus je energia, ktorú telo spaľuje nonstop, aby zabezpečilo fungovanie základných životných procesov – dýchanie, pumpovanie krvi do celého tela, riadenie celého organizmu v mozgu, fungovanie obličiek, pečene a tak podobne. Nemusíš sa preto báť, že všetko, čo by si večer zjedla, sa ti uloží do tukových zásob. Spomenieme zase rovnakú vec ako v bode vyššie – záleží na rozdiele celkového energetického príjmu a výdaja. Alebo inak, záleží na tom, čo ješ počas celého dňa, nielen večer po 18. hodine. A áno, môžeš jesť aj po tejto hodine, lebo ten banán či syr majú rovnakú energetickú hodnotu o 17.59 aj o 18.01.
Tento mýtus vznikol pravdepodobne kvôli našim predkom, ktorí chodili spať so sliepkami, teda približne medzi ôsmou a deviatou hodinou večer, pričom posledné jedlo dňa konzumovali 2 – 3 hodiny pred spaním, čo je odporúčanie, ktoré platí dodnes.
Prečo tieto mýty o chudnutí stále prevládajú?
Ak ti napadla otázka, prečo tieto mýty stále prevládajú, keď sú fakty nepopierateľné, vedz, že sa k tomu hneď dostaneme.
-
Mýty o chudnutí a ich marketing / reklama
Priemysel potravín a fitnesu ovplyvňuje naše presvedčenia. V jednoduchosti povedané – je to dobrý marketing a ľahko zarobené peniaze. Predstav si, že si osobou, ktorá sa v danej problematike vôbec nevyzná a už veľmi dlho je tvojím snom schudnúť a priblížiť sa k nejakému ideálu krásy alebo sa len zmestiť do tých šiat spred roka. Keď na teba vyskočí reklama, ktorá ti sľubuje chudnutie veľkého množstva tuku len za 107,99 eura mesačne, nezaváhaš ani na chvíľu. Veď tá žena v reklame vyzerá super a vraví, že ten prášok alebo tá diéta funguje a dokonca to má kopec zdravotných benefitov. Tak prečo by si do toho nešla?
Presne takto fungujú marketing a reklama. Veľa ľudí sa na tom snaží len zarobiť a väčšina z nich tomu ani nerozumie a nevie, ako funguje ľudské telo.
Veľmi ťa prosíme, neskoč na takéto reklamy, ktoré z teba len vytiahnu peniaze.
-
Mýty o chudnutí a ich psychológia
Ľudia hľadajú rýchle riešenia a jednoduché odpovede. Nechce sa im učiť niečo nové alebo tráviť čas nad prečítaním si odborného článku. A to ani nehovoríme o venovaní dlhšieho časového obdobia na vybudovanie si správnych stravovacích a pohybových návykov, z ktorých by mohli ťažiť pri chudnutí.
Ak teda hľadáš jednoduchú cestu, zázračnú tabletku alebo hlboko skryté tajomstvo, ktoré by ťa zbavili nadbytočných kilogramov – to, bohužiaľ, nenájdeš. Nič také neexistuje. Nie sú to čaje na chudnutie, špeciálne cviky, po ktorých bude tvoje telo spaľovať tuk 7× rýchlejšie, potraviny, po ktorých konzumácii sa chudne, a ani teplá voda s jablčným octom hneď po zobudení.
Chudnutie je komplexným procesom vyžadujúcim si snahu a čas. No nie je to nič nereálne, čo by si nedokázala s troškou sily vôle, sebazaprenia a trpezlivosti.
Ako sa stať informovanou a kritickou spotrebiteľkou?
Ako sa v tom všetkom zorientovať a neskočiť na tieto triky predajcov a predajkýň, keď všetko vyzerá tak dôveryhodne a lákavo? Nuž, vyžaduje si to snahu naučiť sa niečo nové, rozvíjať svoje kritické myslenie a zdravý sedliacky rozum.
-
Význam výskumu: Kde hľadať overené a spoľahlivé zdroje informácií?
Vedcov, vedkyne, štúdie a výskumy tu nemáme len na parádu. Sú tu preto, aby pozorovali, skúmali a dedukovali, čo má vlastne význam a čo je zbytočné. Ak si to prevedieme do našej tematiky – čo nám schudnúť pomôže, ako chudnutie vlastne funguje, ako ho dosiahnuť a čo je len vyhadzovaním peňazí von oknom a stratou času. Určite ti nechceme povedať, aby si začala detailne študovať každú vedeckú štúdiu, pravdepodobne to bude zbytočné. Na tieto činnosti tu máme odborne vzdelaných ľudí, ktorí danú problematiku študujú a zaoberajú sa ňou podrobne. Keď rozprávame o odborníkoch a odborníčkach, myslíme napríklad ľudí z oblasti výživového poradenstva alebo nutričnej terapie.
Na internete nájdeš množstvo webových stránok, ktoré sa zaoberajú tematikou chudnutia, resp. zdravého životného štýlu a fitnes. Ak ťa zaujíma, či sú spoľahlivé a môžeš im veriť, jeden zo znakov, ktoré je dôležité sledovať, je odvolávanie sa na odborné zdroje pod článkom alebo spomínanie odborných autorít v článku. Ak toto články danej webovej stránky nespĺňajú, možno nepôjde o autentickú stránku.
Ďalším dobrým ukazovateľom dôveryhodnosti môže byť spôsob, akým sú podávané informácie. Ak ti sľubujú jednoduché a rýchle riešenia problémov alebo sa ti snažia predať svoj najnovší veľmi účinný produkt, zbystri pozornosť.
-
Rada odborníkov a odborníčok: Ako odborné konzultácie môžu ponúknuť personalizované riešenia.
Okrem webových stránok sme spomínali aj odborníkov a odborníčky, ktorí ti tiež môžu poskytnúť užitočné informácie. Spoznáš ich podľa prístupu tzv. evidence-based (vedou podložené). Ich sledovaním, napríklad na sociálnych sieťach, môžeš čerpať tie správne informácie.
Ak by si mala aj tak problém s chudnutím, ktorý by si nevedela vyriešiť, určite sa na nich môžeš obrátiť s prosbou o konzultáciu alebo o služby, ktoré poskytujú. Myslím, že budú len radi. Zároveň je v tomto veľká výhoda. Budú sa zameriavať priamo na tvoju osobu a konkrétne na tvoj problém, čo sa nazýva personalizácia / individualizácia služby.
-
Komunita: Ako skupiny s rovnakými cieľmi môžu ponúknuť podporu a skutočné informácie?
Ako sa hovorí: „Viac hláv, viac rozumu.“ Komunita ľudí s rovnakými cieľmi, ako sú tie tvoje, ti tiež môže pomôcť čerpať tie správne informácie. Síce platí, že každý z nás je odlišný a na každého platí niečo iné, no na druhej strane sú určité postupy a mechanizmy, ktoré platia takmer vždy na každého. Napríklad vyššie spomínaný kalorický deficit. Taktiež ak máš nejaký problém, s ktorým si nevieš rady, možno ti pomôže práve niekto z komunity, kto už podobný problém riešil. Komunita môže byť preto veľmi dobrým miestom, kde hľadať informácie.
Slovíčko na záver
Chudnutie je u každého individuálnou cestou, ktorá so sebou prináša rôzne úskalia. Aj tak však platí, že základné postupy budú u väčšiny rovnaké. Napríklad taký kalorický deficit je podmienkou, ktorá musí byť splnená u všetkých, ktorí chcú schudnúť.
Dávaj pozor na šarlatánov a šarlatánky, ktorí to na teba budú len hrať a budú sa ti snažiť len niečo predať. Výstražným znamením sú rýchle a jednoduché riešenia pre každého. Alebo aj druhý extrém – prílišné komplikovanie všetkých vecí.
Vždy bude platiť, že si paňou svojho tela a rozhoduješ o tom, ako sa k nemu zachováš a ako k nemu budeš pristupovať.
Never teda všetkému, čo vidíš a čítaš na internete. Overuj si informácie. Pýtaj sa tých správnych ľudí, či už to budú odborníci a odborníčky v danom odvetví, alebo ľudia v komunite, ktorí majú podobné ciele ako ty. Len tí vedia lepšie vysvetliť mýty o chudnutí.
ZDROJE
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28479016/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/oby.21346
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5577766/