Bolesť chrbtice je jedna z najčastejších typov bolestí tela. Jej prevalencia vekom narastá a odhaduje sa, že v starobe postihuje takmer 80% populácie. Okrem starnutia ju ovplyvňuje aj sedavý spôsob života, nedostatok pohybu či obezita. Účinná liečba bolesti chrbtice vyžaduje spoluprácu viacerých odborníkov, najlepšie je predchádzať jej. Vždy platí, že prevencia je najlepší liek. Dôležité je pravidelné cvičenie a zdravý životný štýl. Ak už bolesť chrbta pociťuješ, vyskúšaj SM cvičenie, o ktorom si povieme viac v tomto článku.
Najčastejšie príčiny bolesti chrbtice
Bolesť chrbta ma výrazný vplyv na kvalitu života a okrem toho má aj nezanedbateľné sociálne-ekonomické dopady. Častokrát vedie k PN-kám v práci a jej liečba tiež nie je úplne najlacnejšia záležitosť, najmä, ak nás trápi dlhodobo. Medzi najčastejšie príčiny radíme:
- Slabý svalový korzet
- Osteoporóza (redukcia kostnej hmoty, ktorá vedie k častým zlomeninám kostí)
- Útlak nervov, svalové kŕče
- Reumatické choroby, Bechterovova choroba
- Artritída, artróza
- Vírové infekcie
- Poranenia, operácie
- Depresia, nachladnutie, PMS / menštruácia
Ako sa bolesť chrbtice rieši?
Všetky problémy spomenuté vyššie sú spôsobené nejakým iným, sekundárnym ochorením, ktoré je nutné liečiť farmakologicky (asi 15%). Okrem liečby príčiny je možné na bolesť symptomaticky použiť analgetiká, nesteroidné antiflogistiká či opioidy. Samotný lekári a farmaceuti však neodporúčajú túto liečbu praktizovať dlhodobo práve kvôli nežiadúcim účinkom týchto liečiv
- čítala si si niekedy príbalový leták Ibuprofenu alebo Diclofenaku, ktoré niektorí ľudia hádžu do seba ako lentilky?
Častokrát je však príčina bolesti chrbta nešpecifická (85%) → bolesť je chronická, postihuje aj iné časti tela, dochádza k svalovému napätiu či stuhlosti. A práve tento typ bolesti najlepšie odpovedá na liečbu cvičením, rehabilitáciou a znížením hmotnosti.
SM cvičenie: čo to vlastne je?
SM je skratka pre pojem „Stabilizácia a mobilizácia chrbtice“. Spája v sebe rehabilitáciu, prevenciu, tréning a regeneráciu chrbtice. Hlavnou pointou tejto metódy je vyvolať ťah v oblasti medzistavcových platničiek a znížiť ním tlak, ktorý je na ne dlhodobo vyvíjaný. Využíva pri tom aktiváciu tzv. špirálových svalových reťazcov.
- Ide o cvičenie, pri ktorom dochádza jednak k stabilizácii chrbtice, no zároveň zlepšuje jej mobilitu (pohyb).
SM cvičenie je založené na sérií pohybov a cvičení so špeciálnym lanom (prípadne expanderom), pri ktorom dochádza k naťahovaní chrbtice nahor a zapojí sa pri ňom aj šikmé brušné svalstvo. Ide o pohyb končatín proti postupne sa zvyšujúcej sile, ktorá aktivuje vyššie spomínané stabilizačné svalové špirály. Posilní nám chrbtové svaly a zároveň ich natiahne.
Pomocou tohto cvičenia sa dajú korigovať rôzne pohybové problémy, skoliózy či poruchy medzistavcových platničiek. Okrem toho napomáha spevniť celé telo a výhodné je aj pri regenerácií po zranení či operácii chrbtice.
Vedela si? V Nemecku pacientom SM cvičenie niektoré zdravotné poisťovne dokonca preplácajú.
Výhody, ktoré ti ponúka SM cvičenie
- Zlepšuje držanie tela a problémy s chrbticou spôsobené nesprávnymi návykmi a sedavým životným štýlom
- Znižuje bolestivosť dolnej časti chrbta (1,2,3)
- Uvoľňuje svalstvo stuhnutej krčnej chrbtice (4)
- Stabilizuje stred tela a redukuje tlak na platničky
- Slúži ako doplnková liečba závažnejších diagnóz, ako je skolióza či hernia disku (vysunutá platnička)
- Pomáha pri problémoch s rovnováhou
- Zlepšuje pohyblivosť a optimalizuje prirodzený pohyb pri chôdzi či behu
- Relaxuje namáhané svalstvo
- Posilňuje chrbtové svalstvo a bráni jeho ochabovaniu
- Urýchľuje regeneráciu
- Odstraňuje bolesti hlavy
- Je možné ho cvičiť prakticky všade – doma, v práci aj vo fitku
Pre koho je SM cvičenie vhodné?
Používa sa najmä na liečbu pohybových porúch chrbtice, no veľmi výhodné je aj v prevencii týchto problémov. Je to systém vhodný naozaj pre každého-ženy mužov, deti či starších. Cvičenia sú odporúčané dokonca aj pre tehotné ženy. Svoje miesto našli aj pri kondičnej príprave športovcov, či pri liečbe pacientov s kardiovaskulárnymi a dýchacími ťažkosťami.
Najdôležitejšie body, na ktoré treba pri SM cvičení myslieť
- Dbaj na vhodný úchop lana
- Pri cvičení mysli na správne dýchanie
- Cviky opakuj aspoň 10x
- Nezabúdaj na pravidelnosť a perzistenciu
- Neponáhľaj sa a celú dobu sa sústreď len na svoj pohyb
SM cvičenie: Ako začať?
Sm cvičeniu sa na Slovensku a v Českej republike venuje mnoho fyzioterapeutov či vyškolených lektorov. Pod ich dohľadom existuje množstvo kurzov a vedených tréningov, kde ťa tento typ cvičenia naučia vykonávať naozaj správne. Okrem toho nájdeš aj rôzne videá na Youtube či Google.
Ak máš dlhodobo problém s bolesťou chrbtice, naozaj odporúčame vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý ťa prezrie a zameriate sa spolu na príčiny bolesti chrbta, aj to, ako ich riešiť. Častokrát je naozaj nutné bolesť chrbtice prebrať s odborníkom a nenechávať to na domáce riešenia, nakoľko v sebe môže skrývať významný problém. Fyzioterapeut ti určite aj ukáže, ako SM cvičenie správne vykonávať a ty si budeš istá, že ho robíš dobre a že ti vpomôže.
Pripájame aj zopár videí, v ktorých si môžeš SM cvičenie pozrieť
Bolesť všeobecne netreba nechávať samovoľne odznieť. Jej úlohou je dať do pozornosti, že sa niečo s tvojim organizmom deje, aby si mohla nájsť problém a riešiť ho. Ignorácia bolesti nie je cesta. Môže sa zvrtnúť do bolesti chronickej, ktorá sa o to ťažšie rieši, lieči a má negatívny vplyv aj na psychiku či dokonca hojenie rán. Pri bolesti chrbta je najlepšie, čo môžeš urobiť, vyhľadať kvalitného fyzioterapeuta. Ver nám, nebudeš to ľutovať.
- TOTO cvičenie na chrbticu ti pomôže proti bolesti
- Ako cvičením poraziť bolesti krčnej chrbtice a na čo si dať pozor?
- Najlepšie cviky na chrbát: posilnia, vytvarujú a zbavia bolestí
- Trápi ťa skolióza? Zoznám sa s TOP 5 cvikmi na skoliózu!
- Bolí ťa často chrbát? Vieš, ako ti môže pomôcť joga na chrbát?