Úvod » Blog » TOTO cvičenie na chrbticu ti pomôže proti bolesti

TOTO cvičenie na chrbticu ti pomôže proti bolesti

Veronika Chlebovcová

Auu! Bolí ma chrbát! Ver či never, toto si počas života povie aspoň raz každá z nás. Bolesť chrbtice vôbec nie je len záležitosť staršieho veku, naopak, čoraz mladšie generácie riešia tento nepríjemný zdravotný problém. Skúsme sa spolu pozrieť na to, aké cvičenie na chrbticu ti pomôže proti bolesti.

Čo je príčinou bolesti chrbtice?

Príčin je veľa ,a na začiatok je potrebné vylúčiť akékoľvek zranenia či vážne choroby. Preto by si nemala otáľať s návštevou praktického lekára, ortopéda či neurológa.

U detí môže byť príčinou bolesti chrbtice aj prudký rast kostí. Najmä dievčatá zvyknú rásť rýchlejšie ako chlapci, už v predškolskom veku ich môže „vytiahnuť“ a môžu si sťažovať na menšie bolesti.

U mladých dievčat a teenageriek býva príčinou bolesti aj skolióza. V tomto prípade je veľmi vhodné cvičenie na chrbticu pod dohľadom fyzioterapeuta. Ľahšie formy tohto ochorenia sa dajú cvičením úplne zvrátiť.

Tehotné ženy a mamičky sa budú na bolesť chrbta sťažovať často. Našťastie je to však dočasný stav. Bolesť chrbta počas tehotenstva je úplne normálny jav, zabrať dostávajú najmä kríže. Cvičenie na chrbticu ti pomôže aj v tomto prípade, avšak najskôr ho konzultuj s lekárom.

Tie z nás, ktoré väčšinu svojho produktívneho veku presedia v kancelárii tiež nemajú vyhraté. Bolesť chrbtice a hlavne krku si nás nájdu. No netreba hneď prepadať beznádeji. Správny životný štýl, cvičenie na chrbticu a zdravá strava vedia všetko napraviť. Hlave si netreba nechať bolesť narásť do chronického štádia.

Dámy v rokoch bohužiaľ potrápia aj choroby ako osteoporóza či artritída. Vek síce nezastavíme, no vieme spomaliť starnutie a oddialiť degeneratívne ochorenia aj s pomocou prevencie. Nikdy nie je neskoro začať !

Vedela si, že bolesť náhla bolesť chrbtice môže byť predzvesťou aj vážnych ochorení ako je napríklad rakovina? Prosím neľakaj sa a nemysli hneď na to najhoršie. Je to veľmi ojedinelé a zároveň popri bolesti chrbta sa vyskytujú aj iné príznaky.

cvičenie na chrbticu, TOTO cvičenie na chrbticu ti pomôže proti bolesti

Začni cvičiť a uvidíš ako sa ti uľaví

Predtým však ako začneš, nechaj si poradiť od lekára či je pre teba cvičenie na chrbticu vôbec vhodné. Môže sa stať, že ti najskôr predpíše nejaké lieky a pokoj na lôžku. Predsa len, pri bolestiach by si mala byť extra opatrná.

Ak však cvičiť môžeš, smelo do toho.

Dýchanie je kľúč

Všade čítaš ako by si nemala zabudnúť pri cvičení správne dýchať. Cvičenie na chrbticu nie je iné. Dýchanie ti pomôže zvýšiť a zefektívniť výkon. Aké je to však „správne“ dýchanie?

Dá sa povedať, že vychádzame z jogy. Dýchanie má byť hlboké a vedomé.

  • Zhlboka sa nadýchni nosom , počítaj do štyroch pričom by si mala cítiť ako sa ti rozťahujú pľúca
  • S pomalým výdychom vydychuješ ústami a cítiš ako ti pracuje bránica

Bez strečingu ani na krok!

Zapamätaj si, že predtým ako sa pustíš do akéhokoľvek cvičenia si musíš natiahnuť svaly a šľachy. Predídeš tým nielen zraneniam ale aj nepríjemnému pukaniu napríklad aj v chrbtici. Nie naozaj neplatí, že čím viac ti kosti puknú, tým lepšie cvičíš. 🙂

Rozcvičku si dopraj aspoň na 5 minút a poriadne preber k životu celé telo od hlavy až po päty.

Potrebujem niečo špeciálne?

Cvičenie na chrbticu je naozaj nenáročné, no pár pomôcok budeš predsa len potrebovať.

Športové oblečenie ako legíny, šortky a tričko využiješ vonku aj vnútri. Skús zvoliť oblečenie, ktoré ti sadne priamo na telo. Príliš voľné oblečenie sa ti bude „plantať“, čo môže byť nepríjemné pri niektorých pozíciách.

Karimatku má každá z nás.

Expandér je skvelá pomôcka, hlavne ak nie si taká flexibilná. Nájdeš ju aj pod názvom posilňovacia guma.

Uterák alebo mäkký blok využiješ hlavne pri niektorých pozíciách na kolenách,  keď dostávajú zabrať naše kĺby.

Ideme na to – cvičenie na chrbticu začína!

Cvičenie na chrbticu vychádza v veľkej časti z jogy a pilatesu. Je schválené ortopédmi a fyzioterapeutmi, a overené na miliónoch pacientov po celom svete.

Mala by si sa mu venovať aspoň štyri krát do týždňa. Keď máš čas, dopraj si ráno desaťminútovku zostavy na chrbát každý deň. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Chrbát spevnia a uľavia mu od bolesti: most a jeho variácie (tento cvik poznáš aj z pilatesu), rotácie v ľahu, zaťahovanie brucha v ľahu (nevyzerá to síce ako cvičenie, ale opak je pravdou. Dýchaním si precvičuješ svaly jadra), pozícia mačky (zase tá joga) či superman (to je to keď ležíš na bruchu a nohy aj ruky odlepíš od zeme) a mnohé iné.

V každej pozícii vydrž aspoň 30 sekúnd a v žiadnom prípade nezadržiavaj dych.

Tieto cviky môžeš robiť aj ako doplnok k tréningu, alebo „cool down“ po tréningu. Ak ťa aj chrbát nebolí, cvičenie na chrbticu ti bude vždy len na osoh.

Aké je ďalšie skvelé cvičenie na chrbticu?

Jogu pilates sme už spomínali. No nesmieme zabudnúť na plávanie. Práve plávanie je skvelé pre všetky váhové aj vekové kategórie. Je jedno či plávaš kraul alebo motýlika, každý štýl sa počíta.

Okrem plávania môžeš navštíviť aj hodiny aqua aerobiku. Nielen že sa zbavíš bolesti chrbta, ale aj schudneš.

Počula si už o Nordic walking? V preklade sa jedná o rýchlu chôdzu v prírode za pomoci špeciálnych palíc. Pracuje celé telo a tým pomôžeš aj chrbtici.

cvičenie na chrbticu, TOTO cvičenie na chrbticu ti pomôže proti bolesti

Z cvičenia na chrbticu bude profitovať celé telo

Aj keď sa zdá, že cvičenie na chrbticu je pomalé alebo nudné, nie je to pravda. Na výber máš z mnohých aktivít ako je pilates, joga, plávanie či rýchla chôdza. Bez zdravej chrbtice sa nepohne ďalej žiadny športovec. Vyskúšaj túto rutinu každý deň a tvoj chrbát sa ti poďakuje.

Veď vieš ako sa hovorí, čo zaseješ v mladom veku, v starobe budeš žať.  🙂

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať