Úvod » Blog » Zdravie » Raw stravovanie: surové potraviny ako cesta za zdravím?

Raw stravovanie: surové potraviny ako cesta za zdravím?

Viktória Janáčková
raw stravovanie

Raw stravovanie je označenie pre diétu, ktorá zahŕňa iba takmer nespracované a surové potraviny. Práve preto si veľké množstvo ľudí myslí, že je raw strava zdravšia. Hovorí sa predsa, že by si mala jesť čo najmenej spracované potraviny. Je raw stravovanie skutočne také zdravé? Čo môžeš jesť a aké riziká prináša jedenie surových potravín?

Diéta sa považuje za určitý spôsob stravovania – nie je to označenie iba pre chudnutie. Lekári ti môžu predpísať diétu z rôznych zdravotných dôvodov. Napríklad ak máš cukrovku, inzulínovú rezistenciu, alergie či intolerancie alebo trpíš obezitou.

Trošku histórie: odkiaľ sa vzalo raw stravovanie?

História jedenia surových potravín sa začína ešte pred rokom 1300, kedy mnísi žili v askéze, takže si odriekali radosti a pohodlie v živote.

Súčasnú myšlienku raw stravovania rozšíril objaviteľ müsli, Maximilian Bircher-Benner. Bol ovplyvnený nemeckým hnutím Lebensreform, ktorého hlavným cieľom bolo vrátiť sa k prírode – spolu s inými aspektami to zahŕňalo aj jedenie čo najprirodzenejších, teda čo najmenej spracovaných, potravín. 

Benner veril taktiež nasledoval Charlesa Darwina v myšlienke, že ľudia sú iba zvieratá. A veríme, že si ešte nevidela, ako si mačka uloví myš a pôjde si ju tepelne spracovať, všakže.

Podľa tohto tvrdenia by aj ľudia mali jesť surové potraviny. Ale rovnako, ako je náš mozog omnoho komplexnejší ako ten zvierací, ani iné orgánové sústavy by sme nemali prirovnávať k zvieratám.

Tebe čokoláda v rozumných množstvách žiadne problémy neurobí, ale ak by si ju pravidelne dávala psovi či mačke, dopadlo by to veľmi zle. V skratke: zvieratá potrebujú inú stravu ako ľudia.

Benner neskôr otvoril v horách sanatórium s názvom Vitálna sila, čo bol termín používaný v hnutí Lebensform. Zameriaval sa na slnečnú energiu, konkrétne tvrdil, že táto energia obsiahnutá v potravinách ich tepelným spracovaním uniká. Pacienti v sanatóriu jedli surovú stravu. Práve tu vzniklo müsli.

Čomu má údajne pomôcť raw stravovanie?

V knihe Raw Energy – Eat Your Way to Radiant Health jej autorka, Leslie Kenton, tvrdí, že raw stravovanie pomôže v tomto:

  • spomalí starnutie,
  • zabráni degeneratívnym ochoreniam,
  • zbaví ťa únavy,
  • prispeje k duševnému zdraviu,
  • detoxikuje,
  • pomôže vyliečiť rakovinu.

Zástancovia raw stravovania tiež veria, že z jedla dostaneš všetky potrebné živiny, a preto neodporúčajú žiadne doplnky výživy.

Raw stravovanie: čo môžeš jesť?

Vo všeobecnosti:

  • jedlo, ktoré nikdy nebolo zahrievané nad teplotu vyššiu ako 40 – 48 °C,
  • nerafinované, nepasterizované či inak nespracované jedlo,
  • potraviny by nemali byť ošetrované pesticídmi,
  • môžeš využiť odšťavovanie, mixovanie, dehydrovanie, namáčanie a klíčenie.

Najväčší podiel v raw stravovaní majú potraviny rastlinného pôvodu, teda sa podobá na vegetariánstvo. Niektorí ľudia konzumujú aj vajcia či mliečne výrobky ALE v surovom stave. Nájdu sa aj takí, čo jedia surové ryby a mäso.

Toto by si jesť nemala počas raw stravovania:

  • Tepelne spracované ovocie, zelenina, mäso a obilniny,
  • pečené jedlá,
  • opražené oriešky či semienka,
  • rafinované mliečne výrobky,
  • rafinované oleje,
  • jedlá soľ,
  • rafinovaný cukor a múka,
  • džúsy,
  • káva,
  • čaj,
  • alkohol,
  • slané aj sladké pečivo,
  • cestoviny,
  • zemiakové lupienky,
  • fast food,
  • spracované cukrovinky (čokoláda, keksíky, cukríky, zmrzlina…).

PREČO SÚ TIETO JEDLÁ NEVHODNÉ V RAW STRAVOVANÍ?

  • Údajne jedlo pripravované zahrievaním nad  40 – 48 °C má poškodené enzýmy, ktoré pomáhajú s trávením,
  • surové potraviny majú vraj vyššie nutričné hodnoty,
  • tepelne spracované potraviny môžu podľa zástancov raw stravovania obsahovať toxíny.

Dobre, čo si o tomto všetkom a celom raw koncepte myslí súčasná veda?

1. Denaturácia enzýmov

Jedlo zahrievané nad 40 – 48 °C by malo byť podľa tvrdení raw stravovania poškodené enzýmy potrebné na trávenie.

Možno vieš, že v žalúdku máme kyselinu chlorovodíkovú, ktorá vytvára kyslé prostredie – niektoré enzýmy sa v ňom rozložia či už jedlo bolo alebo nebolo tepelne spracované. Telo je na všetko toto pripravené a enzýmy obsiahnuté v potravinách v trávení veľkú rolu nezohrávajú.

2. Tepelné spracovanie (ne)znižuje nutričnú hodnotu potravín

Tepelná úprava potravín skutočne môže znížiť niektoré živiny v určitých potravinách. Ohrozené sú najmä látky rozpustné vo vode, ako je vitamín C či vitamíny skupiny B. Varenie zeleniny dokáže znížiť obsah vitamínov rozpustných vo vode až o 50-60%. To však závisí aj od spôsobu a dĺžky spracovania.

Vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K) tepelnou úpravou ohrozené nie sú. 

Na druhú stranu bolo preukázané, že takáto úprava môže zvýšiť prítomnosť iných živín a antioxidantov: napr. betakarotén.

Jedna štúdia zistila, že varenie paradajok znížilo obsah vitamínu C o 29 %. Na druhú stranu, obsah lykopénu (antioxidant) sa v priebehu 30 minút varenia viac ako zdvojnásobil a antioxidačné schopnosti sa zvýšili o viac ako 60%.

Varenie či pečenie tiež môže v niektorých prípadoch zničiť niektoré nebezpečné a zdraviu škodlivé látky či baktérie. Strukoviny majú po tepelnej úprave znížené hladiny látok, ktoré zabraňujú v absorpcii minerálov.

3. Lepšie trávenie po tepelnej úprave

Niektoré tepelne spracované potraviny dokážeme lepšie stráviť. Prvým dôvodom je to, že ich dokážeme lepšie rozžuť v ústach, čím ich rozdrvíme na menšie časti, tým vytvorí väčšia plocha, na ktorú môžu účinkovať tráviace šťavy a enzýmy. Tiež dôjde k lepšej absorpcii živín.

Napríklad také mäso – rozhodne sa lepšie je po tepelnej úprave, nech už je to dusenie či pečenie. Ak si surové mäso nejedla, najlepšie to ani neskúšaj a jednoducho nám v tomto ver.

Tepelné spracovanie tiež rozkladá steny rastlinných buniek, čo opäť uľahčí trávenie. 

Môžeš to poznať najmä zo strukovín – tie sa odporúča pred konzumáciou minimálne namáčať či rozdrviť. Pri strukovinách je dobré spracovanie kľúčové, ak sa chceš čo najviac vyhnúť nafukovaniu či plynatosti. 

4. Rýchlejšie chudnutie?

Niektorí zástancovia raw stravovania tvrdia, že vďaka konzumácií nespracovaných potravín rýchlejšie schudneš. Ale my sme ťa už v tomto článku naučili, aká je najlepšia strava na chudnutie. Celé to závisí od energetickej bilancie – ak je tvoj príjem nižší ako tvoj výdaj, dostaneš sa do kalorického deficitu a schudneš. Bodka. Nemusíš kvôli tomu jesť surové vajcia a ochorieť.

Raw stravovanie prináša mnohé riziká

Už vieš, že jedenie iba surových potravín nemá žiadny význam. K tomu ti ešte napíšeme zoznam rizík, ktoré niektoré nespracované potraviny prinášajú a malo by ti byť jasné, či chceš túto nezmyselnú diétu podstúpiť.

  • Otrava jedlom

Otrava jedlom je najčastejšia po konzumácii nesprávne pripraveného mäsa. Práve tepelné spracovanie dokáže eliminovať nebezpečné baktérie, vírusy, parazity či toxíny, ktoré sa na potravinu dostali pri zabíjaní zvieraťa.

Ľahko tak môžeš dostať napríklad salmonelózu, koliku, ochorenia spôsobené E. coli, listeriózu či kamplyobaktera. Nič z toho určite nechceš.

Medzi prejavy otravy jedlom patrí nevoľnosť, vracanie, hnačka, kŕče, horúčka či bolesti hlavy. Prichádzajú približne po 24 hodinách po konzumácii a trvať môžu aj 7 dní a viac.

  • Nedostatok jedla

Raw stravovaním málokto dokáže pokryť svoju dennú energetickú potrebu. Nedostatok bielkovín, sacharidov či tukov nevyváži ani zvýšenie vlákniny vďaka jedeniu zeleniny a ovocia vo veľkých množstvách.

Spomínaš si, ako sme písali, že ti raw stravovanie nepomôže s chudnutím? No, v podstate môže, ale iba preto, že drasticky znížiš svoj denný príjem. Síce tak schudnúť môžeš, ale prinesie to množstvo ďalších rizík vrátane podvýživy. A to ti za tie 2 schudnuté kilá nestojí.

Oh, a tiež ak budeš mať 7 dní hnačky a zvracanie kvôli otrave jedlom, tiež môžeš schudnúť. (Toto nerob, bol to vtip.)

  • Horší sociálny život

No veď si to predstav, kamaráti ťa zavolajú na spoločnú večeru. Čo si dáš? Vypýtaš si iba surovú zeleninu? Pamätaj, grilovaná zelenina tiež neprichádza s raw stravovaním v úvahu. Ale to len taký bonus, otrava jedlom znie asi vážnejšie ako nedostatok socializácie.

Raw stravovanie: aby sme to zhrnuli…

Raw stravovanie zahŕňa jedenie nespracovaných, resp. surových potravín. Je zložené najmä z rastlinnej stravy, no niektorí ľudia jedia aj vajíčka, mliečne produkty či mäso v surovom stave.

Tepelné spracovanie potravín môže skutočne znížiť obsah niektorých živín v potravine, no na druhú stranu môže zvýšiť iné látky, takže najlepšia bude kombinácia niektorých surovín potravín s ich tepelne spracovanou verziou. To platí najmä pre zeleninu. 

Na druhú stranu, potraviny akými sú vajíčka či mäso jedz výhradne po tepelnej úprave.  V surovom stave ti akurát tak môžu spôsobiť otravu jedlom.

Ak ťa zaujíma, ako vyzerá zdravá výživa, prečítaj si radšej tento článok:

Pamätaj: raw stravovanie sa automaticky nerovná zdravému stravovaniu.

ZDROJE:

https://archive.org/details/dietcultssurpris0000fitz/mode/2up

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24227349/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30263756/

https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/cooked-meats-fact-sheet

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2081984/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24227349/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3551098/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11190845/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3799528/

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať