Slané pečivo na oslavu nemôže chýbať. Skvelým riešením je foccacia, ktorá sa dá pripraviť na veľa spôsobov, a tak si každý nájde kúsok alebo skôr kúsky, na ktorých si pochutná. Okrem toho, že už v príprave a pri pečení môžeš experimentovať a skúšať spájať chute, aj podávanie môže byť pestré.
Focaccia – slané pečivo, ktoré chutí ako talianska kuchyňa
Foccaciu si môžeš pripraviť napríklad s rozmarínom a soľou alebo so sušenými či čerstvými paradajkami, s olivami alebo s čímkoľvek, čo máš rada. Hodí sa okrem osláv a párty aj na výlety namiesto chleba. Môžeš ju podávať len tak, ako chutné čerstvé pečivo, alebo nakrájať na kocky a natrieť obľúbenou pomazánkou či namáčať si ju dipu.
Tiež sa hodí ako pečivo ku polievke, alebo ak ti nejakým nedopatrením zoschne (čo sa asi nestane, keďže je chuťovo výborná a zmizne z plechu/ taniera ani nebudeš vedieť ako) tak ju môžeš použiť na krutóny. Okrem toho si ju môžeš pripraviť aj v sladkej verzii. Toľko možností a len jeden recept!
Foccacia – čo je to?
Focaccia je talianska chlebová placka. Cesto pripomína naše posúchy alebo viac nakysnutú pizzu. V minulosti bola považovaná za chlieb chudobných. Dnes je obľúbenou pochúťkou v talianskych reštauráciách. Najlepšie chutí čerstvá, teplá a namáčaná v kvalitnom olivovom oleji.
Čím dochutiť foccaciu?
V talianskej kuchyni sa dochucuje najmä olivovým olejom, olivami, sušenými paradajkami, zemiakmi, cibuľkou či rozmarínom. No každá gazdinka si ju môže ozvláštniť podľa seba napríklad použitím syru alebo rôznych semiačok. Dokonca sa pripravuje aj na sladko. Posype sa cukrom alebo sa pridá med, hrozienka alebo čerstvé či mrazené ovocie.
Ak máš rada kysnuté pečivo na rôzne spôsoby, skús náš recept na Škoricové slimáky alebo Celozrnné žemle. Keď si pochutnáš na faccacii, určite ti bude chutiť aj náš recept na Syrovú pizzu alebo Syrovo zeleninový wrap.
Ako sa foccacia servíruje?
Servírovanie tejto slanej pochúťky nemá žiadne presne určené pravidlá, čo je skvelé, pretože nemôžeš urobiť chybu. Či už ju narežeš na štvorce, obdĺžniky, trojuholníky alebo pokojne srdiečka a hviezdičky je úplne na tebe.
Môžeš ju dokonca rozrezať napolovicu a urobiť si z nej chutné sendviče.
Ostali ti zvyšky?
Foccacia by sa ideálne mala zjesť čo najčerstvejšia. Ak sa to ale nepodarí, zabaľ ich do mikroténových vreciek na chlieb alebo akéhokoľvek iného uzatvárateľného vrecúška. Môžeš tak skladovať pri izbovej teplote alebo tiež zmraziť, vďaka čomu ti vydrží omnoho dlhšie.
Ak ti ostali nakrájané kúsky, môžeš ich upiecť v rúre a pripravíš si tak chutné krutóny alebo si z nich pripraviť strúhanku, ktorá sa ti možno bude hodiť na prípravu ďalších pokrmov.
Je naozaj dôležité naučiť sa využívať zvyšky jedál, pretože sa tak výrazne znížia výdavky na jedlo, pomôže ti to trochu obmeniť často opakujúce sa jedlá v kuchyni a okrem toho sa vyhneš plytvaniu jedlom, čo je v súčasnosti veľkým environmentálnym problémom.
Autor receptu: haannkka
Slané pečivo na oslavu – foccacia : výživové hodnoty celého plechu základného cesta:
Energia: 1837 kcal
Sacharidy: 366 gramov
Bielkoviny: 59 gramov
Tuky: 15 gramov
Vláknina: 18 gramy
Ingrediencie
Postup prípravy