Úvod » Blog » Zdravie » Čo je svalový tonus a aký má význam?

Čo je svalový tonus a aký má význam?

Viktória Janáčková
svalový tonus

Možno si počula už tvrdenie, že svaly spaľujú energiu aj v pokoji. Vieš však, že za to môže (aj) svalový tonus? Ak si o ňom ešte nepočula, všetko ti v tomto článku vysvetlíme. Čo to je a aký má pre nás význam?

Čo je svalový tonus?

Svalový tonus je názov pre stále napätie svalov v tvojom tele aj v pokojovom stave – teda keď ten daný sval práve nepoužívaš. Predstav si, že napneš „biceps“ (dvojhlavý sval ramena) a tým sa skráti a stvrdne dané svalové bruško – vtedy je sval plne stiahnutý. Vďaka svalovému tonu sú svaly jemne stiahnuté stále.

Je riadený nervovým systémom, pričom ide o reflex. Reflex je automatická odpoveď organizmu na podnety,  napríklad keď automaticky potriasaš nohou, keď ti po nej niečo prebehne, hoci tvoj mozog ešte ani nevie, či je to tráva alebo pavúk.

Čím je svalový tonus riadený?

Už sme spomenuli, že svalový tonus riadi centrálny mozgový systém, primárne retikulárne formácie, bazálne gangliá a mozoček.

Vplyv na svalový tonus majú aj tzv. svalové vretienka, ktoré sa nachádzajú vo svaloch. Určite poznáš to vyšetrenie, kedy lekár klepne po kolene kladivkom a nám by sa mala vystrieť noha – je to reflex, konkrétne napínací reflex. 

Tým, že ti lekár klepne do kolena natiahne sa ti šľacha. To vedie k natiahnutie štvorhlavého svalu stehenného, čo zaznamená práve svalové vretienko, ktorý vyšle signál do mozgu, že je sval natiahnutý. Keďže natiahnutie svalu bolo „umelé“ (pasívne) – lekár ti klepol po kolene, no v skutočnosti si sval cielene nenatiahla (čo by v tomto prípade bolo pokrčenie nohy v kolennom kĺbe), do svalu sa dostane cez nervy informácia, aby sa stiahol – vykopneš nohu.

Prečo je svalové napätie dôležité?

Už sme okrajovo naznačili, ale aby sme hovorili jasne, svalový tonus:

  • zabezpečuje udržiavanie vzpriamenej polohy a stabilitu,
  • je predpokladom pre vykonávanie akéhokoľvek pohybu,
  • zabezpečuje reflexívne reakcie pri náhlom skrátení či natiahnutí svalu, čím sval chráni.

Poruchy svalového napätia

Hypotonus: znížené svalové napätie, kedy sú svaly v pokoji príliš uvoľnené. To môže viesť k problémom s koordináciou, udržiavaním správneho postavenia či slabosťou.

Hypertonus: zvýšené svalové napätie, kedy sú svaly v pokoji príliš napnuté. To spôsobuje kŕče, bolesti a obmedzuje rozsah pohybu, svaly môžu byť citlivé alebo až bolestivé na dotyk. Spôsobiť ho môžu napríklad negatívne emócie, stres, nadmerná fyzická aktivita či môže vzniknúť ako obranný mechanizmus pri akútnych bolestiach (1).

Hypertonus istého svalu často súvisí s hypotonusom na svale s opačnou funkciou, tzv. antagonistom. Napríklad hypertonus dvojhlavého svalu ramena, ktorý poznáš možno aj ako „biceps“, môže (nemusí) súvisieť s hypotonusom trojhlavého svalu ramena, ktorý poznáš ako „triceps“.

Tieto zmeny môžu vzniknúť z viacerých dôvodov, napríklad:

  • genetické predispozície,
  • zranenia,
  • ochorenia nervového systému,
  • infekcie a iné.

V prípade podozrenia či akéhokoľvek problému bude najlepšie, ak kontaktuješ lekára. Liečba zahŕňa fyzioterapiu, lieky, chirurgické zákroky alebo iné terapie, v závislosti od príčiny a závažnosti problému.

Zhrnutie

Svalový tonus je stále napätie svalov, ktoré je východiskovým bodom pre vykonanie akéhokoľvek pohybu. Svaly sú tak stále v jemnej kontrakcií (stiahnutí). To zabezpečuje aj vzpriamenú polohu, stabilitu a reflexívne reakcie, napríklad tú reakciu, keď ti doktor klepne kladivkom po kolene.

Svalové napätie môže byť zvýšené (hypertonus) alebo znížené (hypotonus), čo sú jeho základné poruchy. Hypertonus sa prejavuje kŕčmi, bolesťami či obmedzením rozsahom pohybu. Naopak symptómy hypotonu sú problémy s koordináciou, udržiavaním správneho postoja či slabosťou.

V prípade podozrenia na akýkoľvek problém kontaktuj svojho lekára.

  1. https://www.muni.cz/inet-doc/1050762

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať