V čase pandémie sa stalo kváskovanie veľmi populárne. Vyžaduje si veľa času, ale keď si postup správne načasuješ vznikne perfektný produkt. Či už ide o chlieb, rožky, vianočky, koláče alebo aj kváskové palacinky.
Kváskové palacinky
Ak strácaš fantáziu čo variť, palacinky sú vždy záchrana a to nielen na raňajky. Dokonca ich vieš aj rýchlo pripraviť. Chutia ako deťom, tak aj dospelým. Tieto palacinky sú výnimočné svojou chuťou a budeš ich milovať aj bez náplne. Príprava cesta je síce nenáročná, no vyžaduje si viac času. Preto je dobré myslieť dopredu na to, že si chceš pochutnať na niečom netradičnom ale vynikajúcom.
Čo je kvások?
Kváskovaniu sa venovali už naše staré mami, ktoré v tom čase ešte nemali možnosť prísť do obchodu a kúpiť si kvasnice. S príchodom kvasníc, ktoré boli k času omnoho šetrnejšie, sa staré dobré kváskovanie a všetky jeho výhody dostali do úzadia. V súčasnosti sa ale opäť začínajú ľudia po celom svete zaujímať o kváskovanie a jeho zdravotné benefity, o ktorých si prečítaš v tomto článku.
Kvások je zložený len z múky a vody. Je to živý organizmus niekoľkých stoviek až miliónov baktérií, preto nezabúdaj, že každý živý organizmus je potrebné „kŕmiť“. Tým, že k múke pridáš vodu, spustíš hydratáciu kedy stovky baktérii začnú pracovať. Kváskové produkty sú vďaka nemu nadýchané, mäkké a ľahko stráviteľné. Iné názvy pre kvások sú: materský kvások, ražný kvások a tradičný kvások, líšia sa iba názvom, avšak furt je to ten istý kypriaci produkt.
Budeš o niečo múdrejší – pretože kvások sa v technológii nazýva kvas. Medzi kváskom a kvasnicami je rozdiel, ale o tom si možno prečítaš neskôr. Čo je dôležité je ten fakt, že kvások je stráviteľný, chutný a hlavne trvanlivý.
Dobrá voľba aj pre vegánov!
Keďže na základné kváskovanie potrebuješ iba múku, vodu a soľ, táto nová záľuba je vhodná aj pre tých, ktorí sa rozhodli vzdať sa živočísných výrobkov, či už vegetariáni alebo vegáni.
Ako urobiť dobrý kvások?
Základom je výber dobrých surovín, konkrétne výber vhodnej múky a soli. Voda ti stačí bežná z vodovodu, pokiaľ máš prístup k pitnej vode.
- Múku zvoľ ražnú celozrnnú, ražnú chlebovú alebo pšeničnú hladkú. Použitie každej múky si vyžaduje iné množstvo vody, takže možno budeš musieť zo začiatku trochu experimentovať, alebo používaj jedine tú múku, ktorá je písaná v recepte.
- Soľ vyber jemnú, ideálne morskú, ale dobre poslúži obyčajná kuchynská.
Výhody kváskovania
- kváskové produkty sú ľahko stráviteľné,
- sú chutnejšie a plné vône,
- vďaka kvásku sú nutrične vyvážené,
- kvások podporuje lepšie fungovanie čriev,
- pomáha zlepšovať obranyschopnosť organizmu,
- kvások zlepšuje stav organizmu pri akné, ekzémoch či alergiách,
- obrovskou výhodou je, že dokonale poznáš zloženie svojho kváskového produktu.
Kvások vs. droždie
Kvások oproti droždiu má niekoľko výhod:
- nezaťažuje tráviaci systém,
- odkysľuje organizmus,
- je bez pridanej chémie,
- podporuje imunitu,
- pečivo je chutnejšie a dlhšie vydrží.
Ghee maslo namiesto oleja na kváskové palacinky
Pri pečení palaciniek použi radšej maslo ghee a nie olej.
Prečo práve ghee?
Ghee maslo je zložené takmer len z nasýtených tukov. Obsahuje vitamíny E, C a minerály ako sodík, draslík, vápnik, fosfor, horčík a železo. Je bohatým zdrojom antioxidantov a podporuje imunitu. Je veľmi ľahko stráviteľné a je vhodné aj pre ľudí alergických na laktózu. Zaujímavé na masle ghee je, že nemusíš kontrolovať dátum spotreby, pretože jeho trvanlivosť je aj sto rokov.
Palacinky sú jedlo, ktoré sa dá pripraviť na veľa spôsobov. či už slané palacinky alebo sladké. Niekoľko receptov nájdeš aj na našom webe, napríklad Bezlepkové, vegetariánske palacinky, Špenátové palacinky, Proteínovépalacinky 5 x inak alebo Banánové palacinky.
Autor receptu: Mgr. Petra Ondrašáková
Kváskové palacinky: výživové hodnoty na 1 porciu:
Energia: 500 kcal
Sacharidy: 88 gramov
Bielkoviny: 18 gramov
Tuky: 7 gramov
Ingrediencie
Postup prípravy