Úvod » Blog » Zdravie » Nedostatok železa: rozoznajte príznaky včas a spoznajte najlepšie zdroje

Nedostatok železa: rozoznajte príznaky včas a spoznajte najlepšie zdroje

Erika Zajacová
nedostatok železa anemia

Vieš, koho najviac ohrozuje nedostatok železa? Ktoré sú jeho najlepšie zdroje a ako spoznať nastupujúcu anémiu? To všetko sa dočítaš v dnešnom článku.

Železo je pre náš život nevyhnutné

Železo patrí k najčastejšie deficitným minerálom v ľudskom tele. Počas života zažije nejakú formu nedostatku železa až 20 % žien.

Vstrebávanie a reguláciu hladiny železa v našom organizme má na starosti hormón hepcidín, ktorý sa tvorí v pečeni.

Keďže železo je dôležitou zložkou hemoglobínu, ktorý v krvi prenáša kyslík, nižšie hladiny železa znižujú tvorbu hemoglobínu a môžu viesť k zhoršenému prenosu kyslíku v tele. Sme zadýchané, unavené, nevládzeme a cítime sa malátne.

Nedostatok železa sa môže vyskytnúť aj spolu s nedostatkom červených krviniek alebo menšieho množstva hemoglobínu, no najmä v začiatkoch môže byť nedostatok železa bez zjavných príznakov.nedostatok železa, Nedostatok železa: rozoznajte príznaky včas a spoznajte najlepšie zdroje

Prečo potrebujeme železo?

Už na základnej škole sa učí, že železo je dôležité pre prenos kyslíka a dýchanie. Tam však jeho funkcie nekončia: je potrebné napríklad pri produkcii energie, delení buniek aj syntéze DNA.

V ľudskom tele sa nachádzajú 3 – 4 gramy železa, z ktorých dve tretiny sú viazané v hemoglobíne vo forme hemového železa.

Denne strácame približne 1 – 2 mg potením, odumretými kožným bunkami a stolicou. Počas menštruácie ženy strácajú približne o 1 mg železa denne viac.

Koľko železa by sme mali denne prijať?

Denná odporúčaná dávka železa pre ženy je okolo 15 mg. Denne naše telo zrecykluje asi 40 – 60 mg železa.

Možno si sa už stretla s tým, že železo zo stravy nedokážeme vstrebať všetko.

V prípade hemového železa zo živočíšnych zdrojov dokážeme vstrebať za optimálnych podmienok približne 20 – 30 %, z nehemového okolo 5%.

Reálne teda vstrebeme denne okolo 1 – 2 mg železa, v treťom trimestri tehotenstva stúpa schopnosť organizmu absorbovať železo až na 6 mg, absorpcia je takisto vyššia v prípade, že je v tele nedostatok železa.

Hemové a nehemové železo: aký je rozdiel?

Možno si sa už stretla s rozdelením potravinových zdrojov železa na hemové a nehemové. Najjednoduchšie vysvetlenie je také, že hemové železo sa nachádza v živočíšnych zdrojoch a je pre naše telo lepšie využiteľné: nepotrebujeme ho „prestavovať“ do vhodnej formy, lebo v tele využívame práve hemovú formu.

Aké príznaky má nedostatok železa?

  • únava
  • bolesti hlavy
  • slabosť
  • závrate
  • nízky tlak
  • porucha koncentrácie
  • zadýchavanienedostatok železa, Nedostatok železa: rozoznajte príznaky včas a spoznajte najlepšie zdroje

Ktoré sú najlepšie zdroje železa?

  • pečienka
  • červené a tmavé mäso
  • výrobky obsahujúce krv (krvavničky, zabíjačková kaša…)
  • ľanové semienka
  • sušené hríby
  • šošovica

Tieto potraviny obsahujú nadpriemerné množstvo železa, v našom jedálničku sa však nachádzajú aj potraviny, ktoré majú nízky alebo stredný obsah železa, no jeme ich vo väčšom množstve, a tak sa počas dňa „nejako nazbierajú“. Sú to napríklad ovsené vločky a ďalšie obilniny, strukoviny či vajíčka.

Prečo máme nedostatok železa?

  • nedostatočné množstvo, resp. druh železa v strave
  • znížená absorpcia napríklad v dôsledku ochorenia čriev alebo nevhodnej kombinácie potravín s obsahom železa
  • straty krvi (menštruujúce ženy by si na príjem železa mali dať obzvlášť pozor)
  • zvýšené potreby organizmu typicky v období tehotenstva

Čo je to anémia?

Anémia nie je to isté ako nedostatok železa. V prípade anémie hovoríme o poklese hemoglobínu pod určitú hranicu (typicky pod 120 g / l krvi). Nedostatok železa však môže nastať aj bez toho, aby bolo hneď ovplyvnené množstvo hemoglobínu: to môže nastúpiť až sekundárne.

Anémiou trpí takmer tretina žien v plodnom veku

V roku 2011 bol celosvetový výskyt anémie u tehotných až 38%, v prípade netehotných žien trpelo anémiou 29 % žien – v absolútnych číslach je to viac ako pol miliardy žien, ktoré majú nedostatočný príjem železa, resp. jeho nadmerné straty napríklad vplyvom silného menštruačného krvácania.

nedostatok železa, Nedostatok železa: rozoznajte príznaky včas a spoznajte najlepšie zdroje

Nedostatok železa (ktorý sa ešte neprejavil anémiou) sa odhaduje dokonca na dvojnásobok.

Vedela si, že…?

Svetová zdravotnícka organizácia si do roku 2025 vyčlenila šesť cieľov v súvislosti s výživou obyvateľstva, ktoré chcú v rámci svetového zdravia splniť.

Jedným z nich je aj polovičný pokles anémie u žien v reprodukčnom veku – chcú zlepšiť diagnostikovanie, šíriť povedomie o prevencii a zlepšiť prístup k liečbe.

Naše chutné recepty s obsahom železa:

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať