Už si skúšala všetko – low carb diétu, paleo, keto, rôzne detoxy… No stále si nedokázala schudnúť. Tvoja kamarátka sa ti však pochválila so začatím niečoho, o čom ste doteraz ani len netušili. Začala sa stravovať podľa princípov diéty, ktorá sľubuje zaručené výsledky (to v konečnom dôsledku sľubuje každá). Čo to je Dukanova diéta a ako (ne)funguje?
Odkiaľ sa Dukanova diéta vzala?
S Dukanovou diétou prišiel francúzsky odborník na výživu Dr. Pierre Dukan vo svojej knihe. Bol inšpirovaný obéznym mužom, o ktorom v úvode svojej knihy píše. Tento obézny muž dal doktorovi pri skladaní diétu iba jednu podmienku – prestane jesť pokojne všetko, ale mäsa sa nevzdá.
Doktor, ktorý priznáva, že v tom čase sa výžive a dietológii nerozumel, s tým súhlasil. Na druhý deň obézny chlap prišiel nalačno, odvážil ho a začala jeho 5-dňová diéta, kedy muž mohol jesť iba chudé mäso. Po piatich dňoch prišiel a bol ľahší o niekoľko kilogramov.
Takto to pokračovalo, Pierre Dukan obéznemu mužovi postupne pridal iné zdroje bielkovín, ako napríklad morské plody, ryby a mliečne výrobky.
Následne mu pridal zeleninu, no tá obéznemu mužovi moc nechutila, tak vytvorili podmienku, že bude striedať obdobia čisto bielkovinové a tie, kde zaradí aj zeleninu.
Muž chudol. Doktor videl, že diéta zázračne funguje a začal ju odporúčať ďalej, až o nej napísal knihu.
Dukanova diéta – základné princípy
Dukanova diéta je diéta zameraná primárne na príjem bielkovín. Dr. Pierre Dukan ju rozdelil do 4 fáz, ktoré vysvetlíme tak, ako ich podáva vo svojej knihe (to znamená, že s nimi vyslovene nemusíme súhlasiť – náš názor z pohľadu vedy sa dočítaš neskôr):
1. Útočná fáza – 5 dní
V prvej fáze prijímaš iba „čisté bielkoviny“, čím nastáva prudký štart bez vedľajších účinkov. Je to najagresívnejšia fáza, ktorá sľubuje rýchle výsledky, čím zabezpečí motiváciu.
Môžeš jesť chudé mäso, ryby, morské plody, vajcia a mliečne výrobky s nulovým obsahom tuku.
2. Striedavá fáza – týždeň na 1 kg
Po útočnej fáza prichádza diéta striedavá, kedy striedaš dve diéty: čisto proteínovú diétu a čisto proteínovú diétu obohatenú o čerstvú alebo varenú zeleninu.
Túto fázu nesmie pacient prerušiť, kým nedosiahne svoju vysnívanú váhu.
3. Konsolidačná fáza
Až keď človek dosiahne vysnívanú hmotnosť, môže začať tretiu, konsolidačnú, fázu. Má zabrániť jojo efektu. Dĺžka tejto fázy závisí od toho, koľko kilogramov človek schudol – 10 dní za každý zhodený kilogram.
Jedálny lístok teraz bude obsahovať: 2 krajce chleba a 1 porciu ovocia a syra denne, dvakrát týždenne porcia jedla s obsahom škrobu a 2 výdatné sviatočné jedlá počas týždňa.
4. Fáza definitívnej stabilizácie
Nakoniec nasleduje fáza, ktorú máš dodržiavať do konca života. Má iba 3 pravidlá: každý štvrtok musíš dodržiavať diétu čistých proteínov (útočná fáza), nesmieš používať výťah a konzumovať 3 polievkové lyžice ovsených otrúb.
Naozaj s Dukanovou diétou zaručene schudneš?
Krátka odpoveď: nie.
Dlhá odpoveď:
Dukanova diéta je iba ďalší nezmysel na trhu.
Áno, ľudia, ktorí túto diétu absolvovali tvrdia, že im pomohla dosiahnuť vysnívané výsledky. Pretože to, či hocijaká diéta bude alebo nebude fungovať záleží iba od energetickej bilancie.
O čom to rozprávame – čo je energetická bilancia?
Jedlo je pre telo zdrojom veľmi dôležitej energie, ktorú potom využije na to, aby ťa udržiavalo pri živote. Dýchanie, trávenie, spanie, jedenie, prechádzka, tréning… to všetko si vyžaduje energiu.
Lenže telo potrebuje iba určité množstvo energie. Ak mu budeš dávať nadbytok energie, začne si ho ukladať napríklad do tukových zásob „na horšie časy“. A keď tieto horšie časy prídu (začneš mu dávať nedostatok energie), začne si tú energiu brať práve z uložených zásob.
Je to jednoduchá rovnica.
Ješ viac ako potrebuješ? Priberieš.
Ješ menej ako potrebuješ? Schudneš.
To v praxi znamená, že s každou diétou, ktorá existuje, môžeš rovnako pribrať ako aj schudnúť. Záleží to iba od toho, koľko energie svojmu telu budeš dávať popri sledovaniu princípov nejakej diéty.
Spomínaš si na obézneho muža? Schudol, pretože na to, aby obézny chlap zjedol nadbytok kalórií iba z mäsa, mohol by denne zjesť pokojne 2 kg kuracieho mäsa a stále by bol v kalorickom deficite – takže by prijímal menej, ako jeho telo potrebuješ.
2 kg kuracieho mäsa tvoria cca 2110 kcal, z čoho je 426 g bielkovín, 0 g sacharidov a 30 g tukov. To je pre obézneho muža pomerne málo kalórií a zbytočne veľa bielkovín.
Ak chceš vedieť, s akou stravou zaručene schudneš, mala by si si určite prečítať tento článok:
Dukanova diéta môže byť nebezpečná
Tak si to zhrňme:
- neješ skoro žiadne sacharidy a tuky,
- neješ dostatok zeleniny a ovocia a
- dodržiavaš striktné pravidlá a zabúdaš na svoje potreby.
Poďme si to rozobrať postupne:
Bez sacharidov sa žije ťažko
Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre mozog aj svaly. Bez nich sa funguje ozaj ťažko. Sú dôležité aj pre budovanie svalovej hmoty. Okrem toho nedostatok komplexných sacharidov v strave zvyšuje chute na sladké.
Sacharidy teda v určitom množstve potrebuješ jesť každý deň. Všeobecne sa odporúčajú 3 g sacharidov/kg telesnej hmotnosti denne, no to iba pre stručnú predstavu.
Tuky sú veľmi dôležitou zložkou potravy
Tuky sú kľúčové pre správne fungovanie hormonálnej a nervovej sústavy. Ak ti v strave chýbajú, môžeš mať problém s menštruačným cyklom či rastovými hormónmi. Okrem toho vytvárajú prostredie vhodné pre rozpúšťanie niektorých vitamínov a sú prenášačmi chutí – jedlo je vďaka nich chutnejšie.
Takže v skratke: v strave ich mať v určitom množstve potrebuješ. Odporúča sa 0,8 – 1 g tukov/kg telesnej hmotnosti denne.
Zelenina a ovocie pre celkové zdravie
Zelenina a ovocie sú samostatná kapitola. Obdobia, kedy vyslovene zeleninu nesmieš jesť? To Pierre Dukan úplne nedomyslel, keďže Svetová zdravotnícka organizácia odporúča denne 400 – 600 g zeleniny a ovocia pre zachovanie celkového zdravia.
Vyraď zeleninu a potrápiť ťa môžu tráviace problémy vrátane zápchy. Okrem toho prídeš o dennú dávku minerálov a vitamínov. A áno, možno v určitej fáze tejto diéty zeleninu jesť máš, ale ani zďaleka to pre celkové zdravie z dlhodobého hľadiska nestačí.
Posledným bodom, ktorý chceme tejto diéte vytknúť, je fakt, že úplne ignoruje základné ľudské potreby. To môže ľahko prejsť do zlého vzťahu k jedlu a v najhoršom prípade až do porúch príjmu potravy.
Chceš vedieť, ako sa stravovať vyvážené a racionálne? Žiadne extrémne obmedzenia a potláčanie tvojich potrieb! Prečítaj si viac tu:
Dukanova diéta – zhrnutie
Dukanova diéta je založená najmä na jedení bielkovín, pričom je rozdelená do štyroch fáz: útočná, striedavá, konsolidačná a fáza definitívnej stabilizácie.
Ak by sme tento článok mali zhrnúť čo najkratšie, bolo by to nejako takto:
Dukanova diéta ignoruje zásady biochémie, je v nej dlhodobý nedostatok dôležitých makroživín a mikroživín a má striktne určené pravidlá. Všetky tieto faktory môžu viesť k narušeniu prirodzenej regulácie príjmu potravy a dôjde tak k poškodeniu vzťahu k jedlu.
Rýchlejšie s ňou neschudneš, pretože to zabezpečí iba kalorický deficit, ktorý Dukanovou diétou môžeš – no nemusíš – vytvoriť.
ZDROJE:
Dukanova diéta, Dr. Pierre Dukan