Úvod » Blog » Online fitness: Aké sú jeho (ne)výhody?

Online fitness: Aké sú jeho (ne)výhody?

Viktória Janáčková
Image by KamranAydinov on Freepik

Ak sa často pohybuješ na sociálnych sieťach, určite si si všimla, že z každej strany sa na teba pozerá iný online tréner. Možno si začala zvažovať, že by si jedného z nich oslovila. Je ich naozaj veľa, mnohí z nich nemajú školu, iba nejaký slovenský kurz za 300 €, na ktorom sa naučili veľmi málo adekvátnych informácií a nikdy sa ďalej nedovzdelávali. Takže čo, ísť do spolupráce s online trénerom alebo nie? Aké má takéto online fitness (ne)výhody?

V tomto článku sa dozvieš:

  • v čom je spolupráca s online trénerom úplne super,
  • kedy by si do spolupráce s online trénerom ísť radšej nemala,
  • pár poznámok, na ktoré treba pri spolupráci s trénerom myslieť.

Tak sa pohodlne usaď, uvar si kávu alebo čaj a poďme na to.

Online fitness: v tomto je úplne super!

Moderná doba nám prináša množstvo výhod. Ku všetkému sa dostaneš za pár klikov a všetky informácie sveta nosíš v malom kvádri v nohaviciach či v kabelke. Jednou z výhod je aj možnosť online trénovania.

Prečo je online fitness naozaj super?

Väčší výber trénerov

Nie si obmedzená na výber trénerov vo svojom meste. A ruku na srdce, nie vždy sa v tvojom okolí nachádza dobrý odborník, možno je to práve ten tréner s jedným kurzom, ktorý ti bude zakazovať jesť po šiestej hodine večer. Alebo tam aj dobrého trénera máš, ale nie je odborník na tvoj daný problém (napríklad potrebuješ trénera, ktorý vie, ako cvičiť so ženami po pôrode, ale v tvojom meste je iba odborník na silovú prípravu športovcov, ktorý o tehotenstve nemá dostatok informácií).

Alebo môžeš mať priamo vo svojom meste trénera, ktorý sa stále vzdeláva (nemusí mať na to nutne školu, ale je veľmi dôležité neustále vzdelávanie sa v tomto odvetví, či už z kníh alebo kurzov), ale je ti jednoducho nesympatický alebo ti jeho prístup úplne nesadol. To z neho nerobí zlého trénera, len tebe ako jednotlivcovi to nevyhovuje, pričom niekto iný v ňom môže nájsť presne to, čo od spolupráce očakával. Každý sme iný a je to v poriadku.

Práve vtedy je super využiť možnosť nájsť si niekoho online. Možno ti je daný tréner či trénerka veľmi sympatická, páči sa ti jej/jeho filozofia, vidíš super výsledky klientov a krásne odozvy. Taktiež sleduješ, ako daná osoba sama športuje, vzdeláva sa a pracuje na sebe aj mimo trénovania.

Nie si časovo obmedzovaná

Ďalšia vec, čo ťa môže zaujať, sa týka práce s časom. Keď trénuješ s osobným trénerom, musíte sa dohadovať na presných časoch, ktoré musia vyhovovať obom stranám, často sa to môže meniť, ty si v strese, že budeš musieť platiť hodinu, na ktorú možno neprídeš, lebo ti náhle ochorie dieťatko alebo ťa nutne zavolajú do práce… A to ti jednoducho vyhovovať nemusí.

Pri online trénerovi je jedno, kedy si pôjdeš zacvičiť. Nemusí to byť presne o 10:00 alebo 13:30, ak potrebuješ, prídeš proste aj o 14:17 a nikomu to nebude prekážať.

Áno, aj tak je nutné mať rozvrhnuté, v ktoré dni a kedy približne pôjdeš cvičiť. Ale nie je to také prísne a stresujúce, čo ti môže padnúť v tomto uponáhľanom svete vhod.

Online fitness: nie je všetko zlato, čo sa blyští a aj online trénovanie má svoje nevýhody

Dobre, hlavné výhody online fitness sveta sme si povedali, ale čo tie nevýhody?

Ak si nikdy necvičila, online tréner nebude pre teba

V prípade, že je pre teba fitness centrum úplne cudzie, činku si nikdy okrem obrázkov ani nevidela a pohyb si pamätáš akurát tak z telesnej výchovy na strednej, online tréner nebude to pravé. Ale, úprimne, to by ti mal povedať aj on sám a poslať ťa za osobným trénerom v tvojom meste.

Pri online fitness je nutné mať aspoň ako také základy. Nikto pri tebe nebude nonstop stáť a pozerať na tvoju techniku, vysvetľovať dýchanie, nastavovať ťa, vysvetľovať názvy cvikov a pod. Na začiatok je toho naozaj moc, čo musíš sledovať a mohlo by ťa to ľahko odradiť. V tomto je určite rozumnejšie nájsť si dobrého osobného trénera v meste alebo v okolitých mestách (a ver nám, za dobrým trénerom sa oplatí dochádzať 3-4x týždenne do vedľajšieho mesta).

Okrem toho, ak si nikdy nebola v posilňovni, pravdepodobne ti iba tá predstava privádza strach či úzkosti. Aj v tomto môže byť osobný tréner super. Správny osobný tréner by totiž mal vedieť, ako ti pomôcť so sebavedomím pri začínaní s cvičením. Budeš sa cítiť lepšie, keď budeš vedieť, že to, čo robíš, robíš správne a nebudeš až tak riešiť, čo si o tebe myslia ostatní, pretože všetci budú vidieť, že sa iba učíš.

V každom prípade, 99 % ľudí v posilňovni sa o teba zaujímať nebude, lebo sú príliš zahľadený na svoje svaly v zrkadlách. A to zvyšné 1 % ti môže byť ukradnuté, pretože očividne ich životy nie sú dostatočne zaujímavé, keď musia riešiť teba.

Nikto pri tebe nebude neustále stáť v čase cvičenia

Tento bod je veľmi individuálny. Sú ľudia, ktorí jednoducho bez trénera nedokážu existovať, či už cvičia mesiac, rok alebo 5 rokov. Nevedia si predstaviť ísť cvičiť bez trénera. A to je v poriadku, každý z nás potrebuje niečo iné.

Potom sú tu ľudia, ktorí sa od začiatku tešia, kedy budú môcť cvičiť zase sami. A nie je na tom nič zlé. Len treba zvážiť, v ktorej skupinke sa nachádzaš práve ty.

Zodpovednosť za výsledok cvičenia je iba na tebe

Pri tomto bode možno kopneme do osieho hniezda.

Online tréner pri tebe nebude stáť pri každej sérii a každom jednom opakovaní. Zodpovednosť, či to odcvičíš podľa pokynov, aj keď sa ti možno úplne nechce, je iba na tebe.

A to je dosť nepríjemné, keď cvičíš napríklad bulharské drepy, nadávaš na všetko okolo teba a posielaš démonov na toho, kto tento cvik vymyslel. A zrazu príde tá myšlienka! Čo keby namiesto predpísaných 12-tich opakovaní v tréningovom pláne urobíš iba 10? Nie preto, že by si naozaj nevládala, jednoducho sa ti nechce a nestojí ti za chrbtom nikto, kto bude vedieť, že si to vzdala. 

Možno si povieš, že je to maličkosť, ale tvoj tréner vie, ako robil tréning a prečo ti predpísal počet opakovaní, koľko ti predpísal.

Treba si trochu vstúpiť do svedomia a uvedomiť si, že takýmito „malými“ podvodmi ukracuješ o pokrok iba seba. Nie je to chyba tvojho online trénera, on v teba má dôveru a verí, že odcvičíš veci tak, ako ti zadal, a že mu následne neklameš. Robíš to pre seba. Jemu na sile neuberie, keď si z 12-tich opakovaní urobíš opakovaní 10. Ale tebe to z dlhodobého hľadiska uškodiť môže, pretože budeš brzdiť iba svoj pokrok.

Ak sa aj stane, že sa na to párkrát vykašleš, povedz mu o tom. Priznaj sa. Ak je to dobrý tréner, začne s tebou pracovať aj na tomto. Lebo ty sa nemôžeš spoliehať na to, že pri tebe bude niekto neustále stáť a sledovať každý tvoj krok.

Buduj si disciplínu.

Online fitness: slovíčko na záver

Či už je alebo nie je online fitness pre teba, už pravdepodobne vieš. A ak nevieš, možno si to vyskúšaj a uvidíš, či je to niečo, čo by ťa bavilo. Ak si nájdeš dobrého trénera, môže ti to dať naozaj veľmi veľa. 

Ak sa rozhodneš pre online trénera, treba myslieť na to, že ide o spoluprácu. Nevolá sa to len tak pre nič za nič.

Spolupráca znamená, že tvoj tréner ti pripraví plán a ty ho máš dodržiavať. Ak ti niečo nevyhovuje, povieš mu to. Prediskutujete to spolu a snažíte sa nájsť kompromis. 

Taktiež je takáto spolupráca postavená na dôvere. Ak ty nebudeš dôverovať trénerovi a on zase tebe, môžeš to rovno ukončiť.

Ak sa budeš báť niečo svojmu trénerovi povedať, prvá vec, čo musíš urobiť, je zatnúť zuby a napísať to. Môže to byť napríklad negatívna recenzia či tvoja nespokojnosť s niečím. Podľa jeho reakcie uvidíš, či to má zmysel. Ak to vezme ako priestor na zlepšenie, začne sa zaujímať, ako by to mohol robiť lepšie a čo by ti viac vyhovovalo, nechaj si ho! Ale ak svoje správanie začne ospravedlňovať, zhodí všetko zlé na teba alebo dokonca vybuchne a nadá ti, utekaj.

Nemôžeš byť ticho a čakať, kedy sa problém vyrieši sám alebo ho riešiť poza jeho chrbát. Komunikuj.

Čo ak nemáš výsledky s online trénerom?

Taktiež treba seba zhodnotiť objektívne. Nemáš výsledky, v ktoré si dúfala?

Je to naozaj preto, že si si vybrala neschopného trénera, alebo si jednoducho často klamala, nehovorila mu podstatné informácie, cvičila si s nižšou váhou, lebo sa ti nechcelo alebo si si uberala opakovania či série?

Fajn, ale to nie je chyba trénera. Tak naber v sebe trochu odvahy, so všetkým sa mu priznaj a začnite pracovať na tvojom zlepšovaní sa aj v tomto smere.

S disciplínou sa nenarodíš, tú si treba vybudovať. 

Vzťah medzi klientom a trénerom je rovnaký ako každý iný, patria doň určité hranice, je potrebné robiť kompromisy, naučiť sa dobre komunikovať a vybudovať si vzájomnú dôveru. Iba vtedy bude možné fungovať a dosahovať výsledky.

Ak si zo spolupráce nedostala, čo si chcela… Možno trošku objektívne zhodnoť, či to bol naozaj „zlý tréner“, alebo tam bola nejaká chyba aj z tvojej strany. Ale áno, „dobrý tréner“ by ti mal pomôcť aj s týmto a vytvoriť prostredie, v ktorom sa nebojíš hovoriť aj tie nepríjemné veci.

Veríme, že si si z tohto článku zobrala to, čo si potrebovala a už vieš, či chceš pracovať s online trénerom, alebo je pre teba vhodnejší ten osobný.

Nech už je to akákoľvek možnosť, držíme ti v tomto smere palce.

Online fitness: ako si vybrať dobrého trénera?

Toto sme viac riešili v jednom z našich starších článkov o výživových poradcoch, ale informácie spomenuté tam vieš aplikovať aj do voľby trénera:

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať