Úvod » Blog » Zdravie » Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by senivpetro on Freepik

Bojové športy sa v poslednom čase tešia mimoriadnej popularite. A nie je sa čo čudovať. Majú tak neskutočne veľa výhod, že stojí za to ich vyskúšať. Okrem toho, vedieť sa brániť je do života v dnešnej dobe veľmi praktické. Zaujíma ťa, aké typy bojových športov existujú, aké majú výhody a ako z nich vyťažiť najviac? Tak to si tu správne.

Aké bojové športy poznáme? Vyber si ten svoj

Existuje obrovské množstvo rôznych typov bojových športov a umení, pričom každý z nich sa líši technikou a pravidlami. Nie je možné povedať, ktorý z nich je najlepší či najúčinnejší, nakoľko je to veľmi individuálne a závisí na osobných preferenciách a cieľoch. Ktorý z nich zaujme teba?

1. Box, Kickbox, Thajský box

Keď sa povie spojenie „bojové umenia“, väčšinu ľudí napadne ako prvý box. A nie je sa čo čudovať. Ide o veľmi starý a zároveň známy a obľúbený šport u mužov aj žien.

Vďaka boxu sa naučíš rôzne tipy úderov, ako sa vyhnúť útoku a ako ho blokovať. Dôraz kladie najmä na kondíciu tela, sparringy a prípravu na samotný boj. Boxer musí byť schopný rýchlo reagovať, predvídať, rozhodovať sa a voliť správne pohyby a údery počas zápasu. Aj preto je vhodný najmä pre ľudí so silnými a rýchlymi údermi.

Pokiaľ chceš využívať aj nohy, vyskúšaj radšej kickbox, pri ktorom sú povolené aj rôzne tipy kopov. Thajský box je zase o niečo iný, nakoľko sa v ňom používajú aj kolená a lakte. Každý z nich má však o trochu rozdielne pravidlá, na to si daj pozor.

Známe boxerské mená, ktoré možno poznáš aj ty: Mike Tyson, Muhammed Ali, Mayweather, Artur Beterbiev, Tyson Fury.

bojové športy, Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

https://www.freepik.com/free-photo/process-fight-two-female-boxers-gloves-helmets-dark-background_26385554.htm#query=boxing&position=36&from_view=search&track=sph

2. Judo, Karate, Taekwondo

Ide o najznámejšie bojové umenia na svete. Sú veľmi populárne, no medzi sebou sa pomerne dosť líšia.

  • Judo je charakteristické skôr prehodmi ako priamymi údermi. Rovnako v ňom nečakaj ani kopy, no naučíš sa zase správne padať.
  • Taekwondo, naopak, okrem úderov a kopov obsahuje aj známe prerážanie rôznych dosiek.
  • Karate je známe vďaka svojím zostavám (Kata) a zameriava sa najmä na slabé časti tela protiútočníka. Na porazenie súpera sa tiež využívajú aj údery a kopy. Naučíš sa aj techniky s palicou či dokonca mečom.

3. Kung Fu

Kung Fu je tradičné čínske bojové umenie, často označované za spôsob života, nie šport. Technika prevedenia je veľmi náročná a naučiť sa ju trvá naozaj dlho. Existuje viacero štýlov, techník a foriem (Wing Chun, Tai Chi, zvieracie štýly…), no rátaj s tým, že ich zvládnutie nebude úplne jednoduché.

4. Krav Maga, ruská Systema

Krav maga je dynamický a moderný štýl pre boj nablízko. Ide o druh vojenskej sebaobrannej techniky – naučí ťa chmaty využiteľné najmä v praxi a blokovanie úderov. Dovolené je takmer všetko – kolená, lakte, rozkrok, nakoľko ide najmä o schopnosť ochrániť sa na ulici, nie boj v rámci zápasov. Pohyby sú založené najmä na reflexoch a inštinktoch, spájajú štýly juda, wrestlingu, pouličného boja a boxu. Naučí ťa, ako reagovať pri boji na zemi, ohrození nožom či boji s viacerými útočníkmi.

Vedela si? Krav Maga alebo IDF (systém sebaobrany izraelských bojových síl) sa označuje ako „Umenie ostať nažive“.

bojové športy, Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

https://www.freepik.com/free-photo/beautiful-athletic-sportswear-girl-training-gym_2533996.htm#query=krav%20maga&position=30&from_view=search&track=ais

Systema je ruský bojový štýl. Názov vychádza z toho, že sa jedná o tréningovú filozofiu s cieľom zlepšenia života človeka nie len na fyzickej, ale aj psychickej aj duševnej úrovni. Základným pravidlom Systemy, ktorú sa snaží v ľuďoch rozvíjať, je pokora. Založená je na prirodzených reakciách človeka, inštinkte a osobnej sile. Ide o voľný štýl bez výraznejších pravidiel či obmedzení.

5. Aikido

Aikido je menej známa disciplína bojových športov, no napriek tomu je považovaná za jednu z najúčinnejších v rámci sebaobrany a prežitia. Základom nie sú údery ani kopy. Zameriava sa skôr na techniky umožňujúce „využiť“ agresivitu súpera, schopnosť ho od seba odhodiť a získať nad ním kontrolu.

6. MMA – zmiešané bojové umenia

Možno ti niečo hovorí meno Conor McGregor, ktorý sa venuje práve MMA. MMA je skratka pre Mixed Martial Arts. Ako vyplýva z názvu, ide o typ bojového športu, pri ktorom sa používajú techniky viacerých umení. Oproti boxu môže pripadať o niečo agresívnejšie, nakoľko sú povolené aj chmaty v boxe zakázané. Ďalším rozdielom je to, že bojovníci nemajú klasické rukavice.

7. Jiu Jitsu

Jiu Jitsu je zamerané najmä na správnu techniku a prevedenie, ktoré ti pomôžu efektívne sa brániť aj voči väčším súperom pomocou tzv. páky, úchopov či zámkov. Vďaka nim nad súperom získaš kontrolu. Jeho techniky sú veľmi obľúbené a často používané aj v MMA.

bojové športy, Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

https://www.freepik.com/free-photo/handsome-brutal-man-protective-boxing-gloves-is-vering-mouth-guard-while-posing-photographer_24877742.htm#page=4&query=martial%20arts&position=10&from_view=search&track=ais

Bojové športy: aké výhody ti prinesú?

Bojové športy nie sú len tak hocijaký šport. Skrývajú v sebe veľké množstvo pozitív a výhod na psychické aj fyzické zdravie. Aké to sú?

Sila, flexibilita, rýchlosť a kondícia

Bojové športy sú veľmi náročné na silu a techniku. Pomôžu ti zlepšiť kondíciu a vytrvalosť, naučíš sa nové pohyby a kopy, ktoré bežne nevyužívaš a to má neuveriteľnú pridanú hodnotu.

Vedela si? Zlepšenie kondície a výdrže pomáha znížiť riziko vzniku chorôb srdca a cukrovky.

Výzor a sebavedomie

Tento typ športu vyžaduje veľkú mieru sebaovládania a kontroly nad svojim telom, čo môže pomôcť posilniť tvoju sebadôveru a schopnosť riešiť stresové situácie. Sebavedomie a bojové športy jednoducho idú ruka v ruke.

Budeš sa cítiť silnejšia, schopnejšia, samostatnejšia, lepšia. A byť lepšou, ako si bola včera, by mal byť vždy tvoj cieľ.

Tréning disciplíny, sústredenosti a pokory

Bojové športy pre niekoho, kto im veľmi nevenuje pozornosť, môžu prísť ako bezduché búchanie do súpera v snahe zložiť ho na zem, kým sa jeden z nich nerozhodne vzdať. No nie je to tak. Naučiť sa ich robiť správne a dobre vyžaduje veľké množstvo času. Hodiny a hodinu tréningu. Disciplínu. Ísť do toho, aj keď máš zlý deň, aj keď sa ti nechce a „nemáš čas“.

Štúdia (2021) naozaj potvrdzuje, že bojové športy budujú disciplínu už u detí. Výsledky ukázali, že deti praktizujúce bojové športy vykazovali lepšie správanie, sústredenie aj známky v škole ako deti venujúce sa kolektívnym športom alebo nešportovci.

bojové športy, Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

https://www.freepik.com/free-photo/practice-karate-taekwondo-girl-with-black-belt_10190852.htm#page=4&query=martial%20arts&position=39&from_view=search&track=ais

Psychická odolnosť, rešpekt a kontrola emócií

Každý máme občas obdobia, kedy by sme chceli niečo rozbiť. No, bojové športy môžu poslúžiť aj tomuto účelu. Koncentrácia a sústredenosť sú v týchto športoch extrémne dôležité. A práve vypnutie hlavy nám pomôže následne lepšie zvládať problémy a stres. 

  • Štúdia na študentoch (2021) potvrdila, že bojové športy zlepšujú psychickú odolnosť a znižujú prevalenciu duševných chorôb. 
  • Aj review (2022) potvrdzuje vplyv bojových umení (konkrétne karate) na toleranciu stresu, zlepšenie mozgových funkcií a pracovnú či svalovú pamäť.
  • Pozitívny vplyv bojových umení na duševné zdravie bol potvrdený touto aj touto štúdiou. 

Rýchle pálenie kalórií

Ak si tu kvôli chudnutiu, aj v tomto smere ti bojové športy môžu pomôcť. Vo Fitlavii často pripomíname, že na chudnutie je nutné vydať viac energie ako prijať. A nemusí to vždy nutne znamenať menej jesť. Niekedy úplne stačí pridať pohyb.

A bojové športy sú tak komplexné, že zapojíš všetky svaly tela, poriadne sa pri tom spotíš a zamestnáš aj mozog.

Máme podklady aj v štúdiách. Metaanalýza (2021) potvrdzuje, že tréning bojových umení pozitívne vplýva na BMI, hmotnosť, percento telesného tuku a svalovej hmoty.

Schopnosť sa brániť – sebaobrana

Možno je to téma, o ktorej sa ľudia nechcú baviť. Téma, pred ktorou zatvárame oči a snažíme sa tváriť, že sa to nedeje. Téma, pri ktorej tvrdíme, že si za to tie ženy môžu samé. No prepadnutia a znásilnenia sa dejú častejšie a v bližšom okolí, ako si všetci myslíme.

Aj keď sme ´silné a nezávislé ženy´, proti mužom vo väčšine prípadov nemáme šancu. Testosterón jednoducho robí svoju prácu a napriek tomu, že si vymakaná powerlifterka, ktorá vo fitku drepne 140kg ako nič, keď sa proti tebe vyrúti 100kg chlap, nepremôžeš ho. No môžeš ho zaskočiť. Jeden dobrý ťah, ktorý ho na sekundu paralyzuje a tebe dá možnosť začať utekať. A možno ti zachráni život.

Vedieť sa brániť je veľmi dôležité, aj keď dúfame, že to nikdy v praxi nebudeš musieť využiť.

bojové športy, Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

https://www.freepik.com/free-photo/horizontal-shot-stylish-young-woman-boxer-wearing-blue-handwraps-training-indoors-getting-ready-boxing-match-reaching-out-arm_10897788.htm#query=self%20defense&position=33&from_view=search&track=ais

Zníženie krvného tlaku, tepu a pozitívne účinky na mozog

Kardio je veľmi dôležité pre naše srdcovo-cievne zdravie.

Okrem toho, pri tomto type športu sú zahrnuté rôznorodé pohyby, čím sa zlepšujú motorické schopnosti, koordinácia a zapotí sa aj náš mozog a pamäť. A to nám pomáha predchádzať problémom v starobe, ako je Alzheimerova demencia či Parkinson.

  • Štúdie ukazujú, že dlhodobý tréning Tai Chi zlepšuje problémy pri Parkinsonizme, znižuje zápaly a náchylnosť na degeneráciu dopamínu.
  • Vedci tiež potvrdili, že bojové umenia majú potenciál zlepšiť rovnováhu a kognitívne funkcie, ktoré s vekom klesajú. Rovnako aj experiment (2022) potvrdil zlepšenie rovnováhy, sily dolných končatín a kognitívnych funkcií u starších dospelých.
  • Štúdia z roku 2022 dokonca udáva, že tréning bojových umení má dobrý účinok pri intervencii a liečbe detí s autizmom, čo môže zlepšiť komplexnú kvalitu života pacientov.

Nové kontakty a vzťahy

Nová partia ľudí ti ukáže aj nový pohľad na svet. A pokiaľ nie si zrovna extrovert, ktorý nemá problém nadväzovať kontakty aj v električke, spoločné tréningy s inými ľuďmi môžu byť pre teba v tomto smere veľmi prínosné.

bojové športy, Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

https://www.freepik.com/free-photo/mma-female-fighters-professional-ring_29155504.htm#page=3&query=self%20defense&position=11&from_view=search&track=ais

Na bojové športy nikdy nie je neskoro – vek ani pohlavie nehrajú rolu

Často sa stretávame s názormi, že bojové športy sú vhodné skôr pre mladšie ročníky. A pokiaľ si nezačala v 15, už nemáš šancu sa to naučiť a byť v nich dobrá. No nie je to tak. Z tréningov však budú profitovať všetci – či máš 12 alebo 50, či si žena alebo muž – rozhodne by si to mala vyskúšať.

Bojové športy a strava – ako voliť jedálniček?

Čo sa týka hmotnosti a percenta tuku pri tomto športe, je to veľmi individuálne. Ak by sme sa však chceli pozrieť na ten najideálnejší scenár, muži by mali mať cca 7-12% tuku, ženy 15-20%. Pokiaľ by si sa dostala pod túto hranicu, mohla by utrpieť tvoja sila, motivácia, energia a čo je ešte horšie – aj tvoje zdravie. Na druhej strane, vysoká hmotnosť môže spôsobiť problémy vo výbušnosti a flexibilite, ktoré sú pri bojových umeniach potrebné.

A čo teda s tou stravou pri bojových športoch?

Bojové športy sú veľmi fyzicky náročné a budeš potrebovať veľké množstvo energie.

To, že potrebuješ veľa bielkovín, už asi netreba zdôrazňovať. Ak sa chceš dozvedieť prečo, odkazujeme ťa na článok tu:

Čo je však naozaj podstatné pre dobre odmakaný tréning, sú samozrejme sacharidy ako zdroj rýchlej energie. A práve tú pri tomto type športu potrebuješ:

bojové športy, Bojové športy ako zdroj pohybu – ktorý z nich si vybrať?

https://www.freepik.com/free-photo/skinny-focused-woman-has-boxing-training-with-punching-bag-dark-gym_26385610.htm#page=3&query=woman%20self%20defense&position=48&from_view=search&track=ais

Slovíčko na záver – bojové športy sú výhodný zdroj pohybu

Na základe dnešného článku si už môžeme zhrnúť, že bojové športy sú zábavný a zdravý spôsob trávenia voľného času, ktorý má pozitívny vplyv na fyzické aj duševné zdravie, sebavedomie a sebaobranu.

Nič to však nemení na tom, že je tu dosť vysoké riziko zranení. Vždy je preto nutné myslieť na vlastné schopnosti, neprehodnocovať sa, vedieť vyhodnotiť situáciu, čo ešte zvládaš a čo už je moc. A, v neposlednom rade, vybrať si správneho trénera.

Určite ti odporúčame tento šport vyskúšať. Uvidíš, že sama oceníš všetky výhody, ktoré prináša. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať