Úvod » Blog » Zdravie » Viscerálny tuk: ako vzniká a ako sa ho zbavíš?

Viscerálny tuk: ako vzniká a ako sa ho zbavíš?

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by jcomp on Freepik

Tuk je zväčša ženami vnímaný ako zlo a snažíme sa ho za každú cenu zbaviť. Hlavne z dôvodu estetiky, výzoru a tvaru postavy.  Aj keď vysoké hodnoty tuku, nadváha a obezita sú obrovský problém, úplne sa ho zbaviť nechceme. Má veľké množstvo funkcií v našom tele a v normálnych hodnotách je dôležitý pre naše zdravie. To sa však netýka tzv. medziorgánového tuku, o ktorom si dnes povieme niečo viac. Viscerálny tuk je nebezpečný a čo je horšie, nevidíme ho a často o ňom nevieme. Čo teda viscerálny tuk je, ako a prečo vzniká a ako mu predchádzať?

Podkožný vs. viscerálny tuk: poznáš rozdiel?

Ako sme si už načrtli v úvode, podkožný tuk je ten klasický, ktorý vidíme (najčastejšie na bruchu, stehnách či bokoch a zadku) a zameriavame sa naň pri snahe schudnúť. Nachádza sa medzi svalmi a kožou a bráni tak našim tehličkám uzrieť svetlo sveta. Podkožný tuk v normálnych hodnotách slúži ako ochrana, energetická zásoba a je dôležitý aj pre termoreguláciu.

  • Prijímať tuky v potrave je dôležité pre správne fungovanie hormónov a nervovej sústavy, slúži ako energetická rezerva, je zodpovedný za fungovanie menštruačného cyklu a niektoré vitamíny či lieky sú rozpustné práve v tukoch a len vďaka ním sú absorbované do tela.

Čo sa týka viscerálneho tuku, ten je považovaný za závažnejší problém. Nachádza sa totiž na vnútorných orgánoch – črevá, pečeň, obličky a dokonca aj pľúca či srdce. V bezpečnej miere má tiež ochrannú funkciu – chráni orgány pred nárazmi a poškodením. No ak sú jeho hodnoty príliš vysoké, postupne orgány obaľuje a zvyšuje riziko chronických ochorení.

Vedela si? Problémom s hromadením tuku okolo vnútorných orgánov podliehajú častejšie muži ako ženy. Ženy sú totiž čiastočne chránené hormónom estrogénom a vyskytuje sa u nich viac tuk podkožný. (1)

viscerálny tuk, Viscerálny tuk: ako vzniká a ako sa ho zbavíš?

https://www.freepik.com/free-photo/portrait-beautiful-plus-size-young-women-posing-pink_13866912.htm#query=fat&position=42&from_view=search

Prečo je viscerálny tuk nebezpečný?

Tým, že sa tuk začne hromadiť v okolí orgánov, môže spôsobiť ich zníženú funkciu až zlyhávanie.

Je zodpovedný za:

  • hyperlipidémiu (zvýšená hladina tukov v krvi),
  • inzulínovú rezistenciu až diabetes mellitus (cukrovka) (2,3),
  • stukovatenie pečene,
  • srdcovo-cievne problémy (4,5),
  • rakovinu (6),
  • upchatie ciev, čím sa zníži zásobovanie orgánov krvou (to vedie napríklad k infarktu, cievnej mozgovej príhode, orgány začnú odumierať),
  • zvýšenie hladiny LDL cholesterolu v krvi, čo je často spojené s vysokým krvným tlakom a aterosklerózou,
  • chrápanie, rôzne poruchy spánku či spánkové apnoe  (7),
  • tvorbu zápalov (8),
  • sexuálnu dysfunkciu (9).

Fakt: Za rastúce bruško môže často kombinácia viscerálneho aj podkožného tuku.

Liposukcia ti v tomto prípade nepomôže. Odstrániš ňou len tuk podkožný, viscerálny nie.

5 prikázaní, vďaka ktorým predídeš tvorbe viscerálneho tuku

Zaujíma ťa, ako zabrániť ukladaniu tuku v okolí orgánov? Odpoveď je veľmi jednoduchá: veď zdravý životný štýl a budeš v pohode.

Pre tých, ktorých zaujíma o niečo rozsiahlejšia odpoveď, máme 5 základných tipov, ktorých by si sa mala držať:

Okrem toho na tvorbu viscerálneho tuku vplývajú aj veci, ktoré neovplyvníme- vyšší vek, genetika, menopauza a hormonálne zmeny či pohlavie.

Zaujímavosť: Podľa štúdie (10), ktorá skúmala vplyv alkoholu na ukladanie viscerálneho tuku, sa ukázalo, že nezáleží ani tak na frekvencii pitia (teda ako často) ako na intenzite – koľko nápojov priemerne vypijeme.

viscerálny tuk, Viscerálny tuk: ako vzniká a ako sa ho zbavíš?

https://www.freepik.com/free-photo/portrait-motivated-excited-happy-young-woman-sportswear-smiling-expressing-positivity-sunny-morning-outside-fashionable-sportswoman-training-healthy-lifestyle_10215050.htm#query=lifestyle&position=5&from_view=search

Viscerálny tuk je ešte nebezpečnejší, lebo je neviditeľný. Ako ho teda odhaliť?

Tu, bohužiaľ, nie je iná cesta ako návšteva lekára. Sama ho nenájdeš ani nijako nenahmatáš. Jediným viditeľným signálom je obvod pása, prípadne dnes už menej používaný pomer pásu k bokom. Nevýhodou tiež je, že aj chudí ľudia môžu mať vysoké hodnoty viscerálneho tuku.

Preto ak máš podozrenie, že by si s ním mohla mať problémy, objavil sa u niekoho v tvojej rodine alebo sa ti horšie dýcha, zohýba, máš šírší obvod pása alebo cítiš tlak v okolí brucha bez známky iných problémov, konzultuj to s lekárom. Ten ťa pošle na CT, MRI aleba DEXA (Dual X-ray).

Vedela si? Aj keď viscerálny tuk môže postihovať aj štíhlych ľudí, podľa Harvard Health asi 10% z celkového tuku sa ukladá okolo orgánov ako viscerálny tuk. Pozor preto na nadváhu a obezitu.

Rizikový obvod pása: akých hodnôt by si sa mala držať?

WHO (World Health Organization) za kritickú hranicu považuje:

  • ŽENY 80-88cm
  • MUŽI 94-102cm

Ak je pás väčší, priamoúmerne s ním rastie aj riziko hromadenia viscerálneho tuku v brušnej dutine. Ak sa k tomu navyše pridá aj zvýšená hladina cholesterolu v krvi, mala by si byť skutočne na pozore.

viscerálny tuk, Viscerálny tuk: ako vzniká a ako sa ho zbavíš?

https://www.freepik.com/free-photo/young-woman-with-beautiful-body-measure-tape_5154285.htm#query=waist&position=0&from_view=search

Na toto si daj pozor: Abdominálna obezita je problém. No never žiadnym prípravkom či detoxom, ktoré ti sľubujú, že schudneš z brucha. Taktiež neexistujú žiadne špeciálne cviky, ktorými by si to docielila. Dôležité je myslieť na chudnutie celkovo, pohyb a hlavne stravovanie. Nehľadaj skratky.

Potešíme ťa: viscerálneho tuku sa dá zbaviť. Ako na to?

Vždy platí, že prevencia je lepšia ako riešenie problému. No ak už s problémom bojuješ, je nutné myslieť na tieto veci:

  • Chce to jednoducho čas.
  • Potrebná je celková zmena životného štýlu a stravovania (11).
  • Okrem toho je nutné sústrediť sa na dostatok pohybu. Podľa WHO viac ako 80 % populácie nie je dostatočne aktívnych a zároveň preto odporúča aspoň 4-5 x do týždňa aeróbnu aktivitu v trvaní minimálne 30 min (12,13,14).
  • Tiež je vhodné vybudovať si svaly silovým tréningom, ktoré následne budú spaľovať viac tuku (aj toho viscerálneho, aj podkožného) a energie (15).
  • Dostatočne spi (16).
  • Vyhýbaj sa stresu – stres totiž zvyšuje kortizol, ktorý zvyšuje chuť do jedla, ovplyvňuje spánok a zvyšuje aj ukladanie viscerálneho tuku. Relaxuj, medituj, cvič jógu, čítaj knihy, počúvaj hudbu, vyskúšaj dychové cvičenia, turistikuj, ži.

Na čo sa zamerať pri zmene stravovania?

Odporúčame ti však obrátiť sa na odborníka a neexperimentovať s chudnutím či nevhodným obmedzovaním sa v strave a diétovaním.

Vedela si? Stres, fajčenie a obezita sú základné trio medzi rizikovými faktormi takmer všetkých ochorení. Vyhýbaj sa im.

viscerálny tuk, Viscerálny tuk: ako vzniká a ako sa ho zbavíš?

https://www.freepik.com/free-photo/beautiful-young-woman-with-vegetables-grocery-bag-home_1624295.htm#query=healthy%20lifestyle&position=11&from_view=search

Zhrňme si to: viscerálny tuk a čo si z článku zobrať?

Téma viscerálneho tuku je veľmi dôležitá, no často sa na ňu zabúda. Ako sa to hovorí – čo oko nevidí, to srdce nebolí.

Veľa chorôb a stavov v organizme je nazývaných ako „tichí zabijaci“. Nevieme o nich totiž dovtedy, kým už nie je neskoro. Skvelým príkladom je hypertenzia (vysoký krvný tlak) alebo práve problémy s viscerálnym tukom, ktoré keďže nebolia a často o nich vôbec nevieme, tak ani nemáme dôvod sa nimi zaoberať. No vo svojej podstate ide o veľmi nebezpečné až život ohrozujúce stavy.

  • Preto znova opakujeme, predchádzať problémom je jednoduchšie, ako ich riešiť.

Obmedz častý príjem transmastných kyselín, fast-foodov a alkoholu. Mysli na zdravé stravovanie, spánok, pohyb a hydratáciu. A čítaj Fitlaviu. S nami sa o životnom štýle dozvieš naozaj veľa.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať