Úvod » Blog » Zdravie » Prinášame ti 10 tipov ako zvýšiť sebavedomie!

Prinášame ti 10 tipov ako zvýšiť sebavedomie!

Viktória Janáčková

Sebavedomie je zložené zo slov „seba“ a „vedomie“. Už len z toho sa dá krásne odvodiť, čo sa za tým skrýva. Uvedomuješ si seba samú, svoje negatíva aj pozitíva, svoje konanie, emócie a vieš s tým všetkým pracovať. Toto sa v tvojom živote dokáže veľmi pozitívne odraziť na tvojom výstupe, správaní či vnímaní samej seba. Chcela by si vedieť, ako zvýšiť sebavedomie?

Ak si sebavedomá, uvedomuješ si, za čím ideš, ako to chceš urobiť a veríš, že so svojimi schopnosťami to dosiahneš. Vieš, že aj keď to bude ťažké, vždy sa na seba môžeš spoľahnúť. Si vyrovnaná a prijímaš samú seba v aktuálnej situácii, no zároveň sa chceš neustále vo všetkých stránkach zlepšovať. Ak zlyháš, využiješ to ako priestor na poučenie sa z danej situácie a nie ako dôvod opúšťať sa pri telenovelách s hlavou v zmrzline – ale vieš, že aj ten druhý scenár je v poriadku, lebo nikto nie je z ocele.  Dokážeš sa za seba postaviť a povedať svoj názor bez toho, aby si sa bála reakcie okolia, no robíš to asertívne, lebo si nič nepotrebuješ dokazovať zvyšovaním hlasu. Správaš sa ku sebe s úctou a láskou. Staráš sa o seba a dopraješ si dostatok odpočinku.

V skratke: rešpektuješ sa.

Ako zvýšiť sebavedomie: prečo sebaláska nestačí

Sebavedomie nie je iba o „sebaláske“. Sebaláska je pojem často skloňovaní na sociálnych sieťach, väčšinou sa tam však stretneš s tým, že sa musíme všetci bezpodmienečne milovať a nepotrebujeme preto nič robiť, všetko je v poriadku tak, ako to je, a nie je normálne byť s niečím nespokojný. 

Sebavedomie je o tom, že si uvedomuješ svoje silné aj slabé stránky, vieš, v čom by si mohla zabrať a čo chceš zlepšiť a hlavne vieš, že je v poriadku chcieť od života viac.

Nie je to o tom, že trpíš obezitou a povieš si, že je to v poriadku, lebo všetky telá sú krásne a ty sa tak ľúbiš. Nikto, kto trpí obezitou, samého seba neľúbi a nerešpektuje sa. Obezita je smrteľná choroba a je potrebné ju riešiť. Asi by si nechcela, aby tvoj milovaný človek trpel chorobou, na ktorú môže zomrieť, či?

Obezita nie je sranda – je to vážne ochorenie

Pozor, obezita nie je nikoho voľba. Ale človek trpiaci obezitou si môže zvoliť, čo s tým bude robiť. Riešiť to s odborníkmi, teda lekármi, alebo sa utápať v motivačných citátoch influenceriek na sociálnych sieťach o tom, ako je to v poriadku a len sa treba začať ľúbiť.

Obezita je závažné ochorenie, ktoré treba riešiť. Nie je to v poriadku. Keby človek trpí rakovinou, riešil by to a nenahováral si, že je to všetko prirodzené, stačí sa začať ľúbiť a čítať články o tom, ako zvýšiť sebavedomie. Takto svet nefunguje.

ako zvýšiť sebavedomie, Prinášame ti 10 tipov ako zvýšiť sebavedomie!

Image by Freepik

10 tipov ako zvýšiť sebavedomie

1. Neporovnávaj sa s ostatnými

Toto si už asi počula niekoľkokrát. Ale ono sa to ľahko povie, ťažšie to už je preniesť do praxe, však?

Základom je pochopiť, prečo porovnávanie sa s ostatnými nedáva zmysel:

  • Každý má iné detstvo a inú minulosť,
  • všetci sme boli obklopení inými ľuďmi a teda aj inými názormi,
  • nikto nedostal rovnaké genetické predispozície,
  • každý sa s emóciami vyrovnáva inak,
  • nikto nezačal na danom cieli pracovať v rovnakom období života,
  • každý (ne)dostáva od okolia inú podporu od rôznych ľudí,
  • nikto nemá rovnakú finančnú situáciu a pod.

Dalo by sa vymyslieť asi ešte veľmi veľa bodov, no tieto považujeme za dostačujúce na to, aby vyjadrili hlavnú myšlienku.

Žiadny človek nezačína z rovnakej štartovacej čiary s rovnakými podmienkami a vybavením.

Niekto má okolo seba ľudí, ktorí ho podporujú, je finančne zabezpečený, chodil na najlepšie školy a mal jednoducho akési šťastie na ľudí, ktorí ho sprevádzali životom. Od detstva bol vedený k športom a je zdravý.

Druhý človek vyrastal v rodine s chorými rodičmi, o ktorých sa musel starať, chodiť do práce, na školu mu ostávalo málo času, v škole ho šikanovali a jediný šport videl na telesnej výchove.

Nič z toho nie je zlé alebo dobré. Každá z týchto situácií má svoje pozitívna aj negatíva, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať.

Tieto dva protichodné príklady však krásne vyjadrujú to, prečo porovnávanie sa s ostatnými vedie iba k výčitkám a pocitom zlyhania, čo sú veci, ktoré ťa môžu na tvojej ceste pribrzdiť. Pri najhoršom ťa úplne zastaviť.

Pracuj na sebe, vzdelávaj sa, hýb sa, chci byť lepšia a bojuj za seba, a to všetko rob najlepšie, ako ti TVOJA situácia dovolí.

2. Pretrieď svoj zoznam sledovaných na sociálnych sieťach

Ak sa budeš obklopovať ľuďmi, ktorí v tebe vyvolávajú negatívne emócie, úzkosť či sa po ich príspevkoch cítiš jednoducho zle, zapĺňaš ten priestor ľuďom, ktorí by ťa mohli inšpirovať, motivovať, vzdelávať a posúvať ťa smerom k cieľu.

Akonáhle uvidíš, že pri nejakom profile pociťuješ negatívne myšlienky, prestaň ho sledovať. Nemusí to znamenať, že je ten daný človek zlý, šíri nenávisť a povyšuje sa nad ostatnými. Môže robiť svoju prácu najlepšie ako vie a snažiť sa pomáhať ľuďom, ale tebe jeho konkrétny prístup nemusí vyhovovať. A to je v poriadku, ak urobíš potrebné opatrenia.

Naopak, obklop sa ľuďmi, ktorých práca ti pomáha.

Ich príspevky nie sú o tom, že si každé dva dni odfotia zadok a pridajú ho na Instagram s popisom tvoreným smajlíkmi.  Čítaj aj dlhé texty, pretože práve tie môžu v sebe ukrývať najviac hodnoty – neprepadni trendu 10-sekundových videí bez výpovednej hodnoty.

Toto je asi najjednoduchší krok, ako zvýšiť sebavedomie.

ako zvýšiť sebavedomie, Prinášame ti 10 tipov ako zvýšiť sebavedomie!

Image by Freepik

3. Rešpektuj sa

Nauč sa rešpektovať svoje potreby, slabé aj silné stránky a taktiež sa rešpektuj natoľko, aby si naplno využila svoj potenciál.

Ak nebudeš rešpektovať to, že potrebuješ oddych či relax, dávaš si tým jasne najavo, že si nezaslúžiš lásku či starostlivosť. Nehovoriac o tom, že bez dostatočného odpočinku či času na regeneráciu to môžeš dotiahnuť akurát tak k vyhoreniu, čím totálne udusíš svoj potenciál. 

Taktiež je veľmi dôležité uvedomovať si svoje silné a slabé stránky a žiť v súlade s nimi – s vedomím, že existujú. Ale to nás privádza k ďalšiemu bodu.

4. Ako zvýšiť sebavedomie – poznáš samú seba?

Poznáš svoje silné a slabé stránky? Svoje hodnoty, sny, ciele, či veci, ktoré ti môžu cestu za cieľom skaziť?

Pracuj na svojich slabých stránkach a nauč sa, ako ich môžeš využiť vo svoj prospech. Zároveň rozvíjaj svoje silné stránky.

Zisti, aké sú tvoje hodnoty. Je to láska, vzdelanie, zdravie, sila, rozvoj, úprimnosť či čokoľvek iné? Vieš, aké sú tvoje skutočné hodnoty? Ak nie, choď pre pero a papier a poriadne to zváž. Hneď teraz, lebo ak to odložíš na inokedy, s najväčšou pravdepodobnosťou sa k tomu už nikdy nedostaneš.

Ak nebudeš vedieť, kam smeruješ, ako to chceš dosiahnuť, nebudeš pripravená na možné prekážky a nebudeš rešpektovať svoje slabé a silné stránky, niet sa čudovať, že sa necítiš sebavedomo, nech to už pre teba znamená čokoľvek.

5. Dopraj si dostatok pohybu

Nebudeme tu teraz rozoberať všetky skvelé benefity fyzickej aktivity pre naše fyzické aj psychické zdravie. O tom máme veľa článkov, pozri si napríklad tieto:

Ako zvýšiť sebavedomie prostredníctvom pohybu?

Tvoje telo si zaslúži pohyb. Dokonca ho vyslovene potrebuje. Ak mu ho nedáš, znamená to, že pre teba tvoje zdravie asi veľa neznamená. Ako chceš zvyšovať svoje sebavedomie, ak samú seba ty dávaš na druhú koľaj? Hýb sa. Rešpektuj sa.

6. Jedz dostatok kvalitného jedla

Pri zdravom životnom štýle ešte ostaneme.

Rovnako, ako si tvoje telo zaslúži pohyb, zaslúži si aj dostatok kvalitného jedla.

Ak si nedopraješ dostatok energie, ako má tvoje telo zvládať všetko, čo od neho vyžaduješ? Ako asi budeš môcť napredovať a rozvíjať sa, ak na to nebudeš mať základné palivo – jedlo?

Ak tvoj príjem zeleniny pozostáva z vyprážaných hranoliek a zemiakového šalátu na Vianoce, ovocie vidíš iba vo víne, jedávaš v zhone bez toho, aby si si k jedlo v pokoji sadla, neješ celý týždeň do sýtosti a potom sa cez víkend prejedáš, fajčíš…

Nuž, ako sa potom môžeš čudovať, že nevieš, ako zvýšiť sebavedomie?

7.  Nauč sa pracovať s negatívnymi myšlienkami o sebe

Nikto na sebe nemá rád úplne všetko. Každá z nás občas bojujeme s myšlienkami o tom, že niečo na nás „nie je dosť dobré“. Je jedno, či sa to týka povahy alebo výzoru.

  • ,,Nemôžem sa na seba ani pozrieť, to veľké brucho je odporné.“
  • ,,Nemôžem nosiť krátke nohavice, neznášam svoje široké nohy s celulitídou.“
  • ,,Nikdy ma nebude mať nikto rád, som taká nemožná, vždy všetko pokazím a zlyhám.“

V jednej skvelej knihe, Strong women lift each other up od Molly Galbraith, je na prácu s negatívnymi myšlienkami veľmi pekná metóda. Nie je cieľom hneď sa zo sekundu na sekundu začať mať rád a nikdy si o sebe nepomyslieť nič negatívne.

Skús ísť na to takto, postupne prechádzaj z jedného bodu na druhý:

  1. Identifikuj negatívnu myšlienku (napr.: neznášam svoje nohy kvôli celulitíde, nemôžem nosiť nič krátke).
  2. Zmeň negatívnu myšlienku na menej negatívnu (nepáčia sa mi moje nohy kvôli celulitíde).
  3. Menej negatívnu myšlienku premeň na myšlienku neutrálnu (mám celulitídu, čo je pre ženské telo úplne normálne).

Uvedom si, že tvoja váha, výzor, celulitída či strie absolútne nevypovedajú o tvojej hodnote či o tom, aký si človek.

Máš strie na bruchu? Dobre, vďaka nim ti teraz v postieľke spinká bábätko.

Máš celulitídu na nohách? Dobre, si žena, celulitída je úplne normálna a nehovorí nič o tvojom zdraví či o tom, či musíš schudnúť.

Nemáš ploché bruško? Dobre, tvoje telo ukladá tuk v podbrušku za účelom ochrany tvojej maternice, ktorá sa tam nachádza tiež, kvôli čomu možno úplne ploché bruško mať nikdy nebudeš – a je to v poriadku.

8. Nauč sa hovoriť „NIE“

Čím sa opäť tak trochu dotkneme rešpektovania seba samej. Ak niečo nechceš, povedz to. Ak sa ti niečo nepáči, povedz to.

Zo začiatku to bude pravdepodobne náročné a nekomfortné, ale vyskúšaj to aspoň raz a keď udivíš, ako neporaziteľne sa potom budeš cítiť, garantujeme ti, že to budeš chcieť urobiť aj nabudúce.

Trénuj to.

Zároveň sa nemôžeš na ostatných hnevať, ak urobili niečo, čo sa ti nepáči či s tým nesúhlasíš, ak si to nepovedala.

Nauč sa hovoriť „NIE“. Ale rob to asertívne.

9. Začni vnímať zlyhanie ako priestor na zlepšenie

Predstav si, že tvojej najlepšej kamarátke sa niečo nepodarí. Napríklad projekt v práci. Začala by si jej nadávať, aká je neschopná, že sa mala viac snažiť, hovoriť jej, že v živote nič takto nedosiahne… No, veríme, že nie, a ak áno, asi na sebe trochu v tomto smere popracuj.

Rovnako, ako nebudeš tieto veci rozprávať svojej kamarátke, nehovor ich ani sebe samej. Využi svoje zlyhanie na možnosť poučiť sa z danej situácie, analyzovať, čo si urobila zle a čo môžeš nabudúce zlepšiť…

Pamätaj, nie je chyba zlyhať, chyba je nevyužiť takúto situáciu ako priestor na zlepšenie do budúcna. 

10. Podporuj ostatné ženy: ultimátny spôsob ako zvýšiť sebavedomie

Ďalšiu vec, ktorú by sme chceli spomenúť je fakt, že my ženy často medzi sebou súperíme. Nepodporujeme sa, závidíme si a možno niekde v hĺbke duše sa dokonca tešíme, ak sa druhej žene niečo nepodarí.

Je to bežné, ale nie je to v poriadku.

Predstav si svet, v ktorom sa ženy navzájom podporujú, dopĺňajú sa svojimi silnými a slabými stránkami, inšpirujú sa medzi sebou, navzájom si želajú úspech, rešpektujú sa a zároveň na sebe každá jedna pracuje a chce sa stať tou najlepšou verziou seba samej vo všetkých stránkach, vie sa za seba postaviť, cvičí a dopraje svojmu telu dostatok jedla a oddychu.

Nie je to krásna predstava?

Tak na tom svete začni pracovať už dnes. Napríklad tento článok zdieľaj s troma kamarátkami alebo si ho pridaj na Instagram, aby sme toto posolstvo medzi sebou šírili stále ďalej a ďalej.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať