Úvod » Blog » Premeny s Fitlaviou » Premeny s Fitlaviou: Martina (-16 kg): Celá výzva prebehla oveľa prirodzenejšie ako som očakávala

Premeny s Fitlaviou: Martina (-16 kg): Celá výzva prebehla oveľa prirodzenejšie ako som očakávala

Alexandra
Premeny s Fitlaviou: Martina (-16 kg): Celá výzva prebehla oveľa prirodzenejšie ako som očakávala

Martina (39) bola zvyknutá neustále cestovať a stále niečo robiť. Materská dovolenka kompletne zmenila jej zvyky i postavu. Dnes sa vďaka Fitlavii opäť cíti skvele a tvrdí, že sa do výzvy s Fitlaviou mala zapojiť omnoho skôr. Ako Martina zvládla výzvu a prečo jej spočiatku vôbec neverila?

Mnohí hovoria, že prvý krok je najťažší. Ako ste sa cítili, keď ste sa rozhodli začať túto výzvu s Fitlaviou?

Moja prvá výzva s Fitlaviou bola tá jarná v roku 2023 a vlastne to vôbec nebolo ťažké. Do celého programu som šla s tým, že nemám čo stratiť. Na druhej strane som ani neverila, že schudnem. 

Spočiatku som sa v tom celom nevedela vyznať, bolo to príliš veľa nových informácii, nové prostredie, nové návyky… Ako ale dni plynuli, zistila som, že som nikdy nejedla lepšie jedlá pripravované doma. Moje dovtedajšie jedlá neboli ani také rýchle, ani také jednoduché, a zrazu ma to celé začalo baviť.

Cvičenie mi nevadilo, kedysi som pravidelne cvičila. Vedela som, že je to len o sebazaprení a samotný zvyk príde. Čiže, môj celkový pocit pred výzvou bol, že idem opäť skúšať niečo, čo aj tak s mojim telom nič neurobí. No veľmi rýchlo som zistila, že opak bol pravdou. 

Do celého programu som šla s tým, že nemám čo stratiť. Na druhej strane som ani neverila, že schudnem.

Opíšte svoje pocity predtým, ako ste sa pustili do výzvy – ako sa líšia od toho, ako sa cítite teraz?

Pred výzvou som sa cítila naozaj zle. Kedysi, predtým, ako som mala deti, som cvičila, zdravšie žila, a vyzerala som inak. Teraz som bola tučná, spuchnutá, lenivá, a hlavne plná výhovoriek pred sebou samou. Celá výzva s Fitlaviou prebehla veľmi prirodzene, nebolo to až toľko trápenia, ako som očakávala. Možno na začiatku bolo trápením cvičiť aj v dni, keď ma všetko bolelo. Po 2 mesiacoch, keď som už schudla pre mňa neuveriteľné množstvo kilogramov (o čom sa mi ani nesnívalo), ma to však celé ešte viac nakoplo. 

Teraz? Teraz sa cítim výborne, oblečiem všetko staršie obľúbené oblečenie, niektoré je mi dokonca aj veľké. Netrápia ma žiadne bolesti krížov, ktoré mi predtým nedovolili spávať. Dokážem sa hrať s deťmi, behať a blázniť sa s nimi bez toho, aby ma niečo bolelo, alebo aby som sa zadychčala. To sú pre mňa najväčšie víťazstvá. Stále viem, že mám voči sebe záväzok, že musím cvičiť, a taktiež v strave je dnes pre mňa už úplne prirodzené dbať na to, čo zjem. Snažím sa stravovať podľa jedálničkov z výziev po celý rok, pričom víkendy mám pozvoľnejšie. A samozrejme, že si doprajem aj koláčik. 🙂

Po 2 mesiacoch, keď som už schudla pre mňa neuveriteľné množstvo kilogramov (o čom sa mi ani nesnívalo), ma to však celé ešte viac nakoplo.

Čoho ste sa najviac obávali, keď ste začínali? Ako sa vám podarilo tento strach prekonať?

Najviac som sa paradoxne bála toho, či sa dokážem vzdať sladkostí. Tie som milovala. Ale prekonala som to tak, že som si jednoducho povedala, že teraz, alebo už nikdy. A bolo to asi také, ako vzdať sa cigariet. Prvý týždeň som na to často myslela, ale vždy ma presvedčili prvé výsledky. Uvedomila som si, že tadiaľ cesta nevedie. Teraz si občas niečo sladké dám, ale stačí mi jeden hryz – viac sa mi už ani nežiada, resp. postačuje mi to sladké jedlo z jedálničkov. 

Ako vyzerala vaša bežná rutina predtým, a ako sa zmenila počas tejto výzvy?

Pred výzvou s Fitlaviou a po výzve sa moje rutiny nejak extra nezmenili, až na to, že som pridala cvičenie. Mladšia dcérka spáva na obed 1-3 hodiny. Toto je jediný môj čas, kedy môžem robiť to, čo potrebujem (cvičenie, varenie, prípadne nejaké iné činnosti, na ktoré potrebujem pokoj). Takže, všetky činnosti prispôsobujem tomu, aby som na obed bola doma, a aby som si mohla odcvičiť tréning a pripraviť si jedlo

Mali ste obľúbené jedlo, ktorého ste sa museli vzdať? Aké nové jedlo ste objavili a zamilovali sa doň?

Ani nie, mám rada veľa jedál, a veľmi rada skúšam všetko nové. Preto, mne toto stravovanie veľmi vyhovovalo. Našla som si mnohé jedlá, ktoré som si vo Fitlavii zamilovala, (kaša pre nestíhačov, tvarohové halušky, cuketové bulguroto, všetky tie mäsové veci, ale aj cestoviny… a samozrejme, plnené tortilly – mňam!). Mnohé recepty pôvodne na papieri vôbec nevyzerali lákavo, no neskutočne ma prekvapilo, aké boli výborné. 

Prišiel počas výzvy s Fitlaviou nejaký jeden konkrétny moment, kedy ste cítili, že ste dosiahli prelom? Aký bol ten pocit?

Áno, keď som schudla prvé 2 – 3 kilá. To sa mi dovtedy asi nikdy nepodarilo. Nemohla som tomu ani len uveriť. Uvedomila som si, že som až tak veľa nemusela zmeniť, aby prišiel tento efekt. Neskutočne som sa tešila a bolo mi ľúto, že som nezačala už v novoročnej výzve

Keď som schudla prvé 2-3 kilá, nemohla som tomu ani len uveriť. Uvedomila som si, že som až tak veľa nemusela zmeniť, aby prišiel tento efekt.

Akú úlohu zohrávala na vašej ceste komunita alebo podpora od rodiny a priateľov?

Je dôležité cítiť podporu najmä od rodiny, ale aj od širšieho okolia. Keď mi syn a aj môj partner začali hovoriť, ako som schudla, bolo to pre mňa najväčšie zadosťučinenie. A preto sa snažím aj im vštepovať základy zdravšieho života. 

Doteraz mi lichotí, a som na seba hrdá, ak mi niekto známy povie, ako som schudla, a ako dobre vyzerám. Výborne a efektívne pôsobí aj FB komunita spolubojovníkov. Je fajn mať sa koho opýtať na veci, ktorým nerozumiete, alebo keď sa občas niekto niečím pochváli, pre mňa to často bolo veľmi motivujúce. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Martina (-16 kg): Celá výzva prebehla oveľa prirodzenejšie ako som očakávala

Máte nejaký špeciálny moment alebo spomienku, kedy ste si uvedomili, aké máte šťastie, že máte takúto podporu?

Áno, hovorím si to každý deň, aká som vďačná za podporu rodiny. Keby nebolo mojej rodiny, môjho partnera, ktorý častokrát musel jesť so mnou (ale on bol aj rád) isto by to bolo pre mňa náročnejšie. 

Čo by ste chceli povedať ostatným, ktorí sú na začiatku svojej cesty k lepšiemu a zdravšiemu životu?

Z môjho pohľadu sa udialo všetko veľmi prirodzene aj preto, lebo som zmenila nastavenie svojej mysle. Pomohli mi aj motivačné videá, ktoré sú súčasťou výzvy. Vedela som, že nikto mi nepomôže schudnúť bez práce, a že z vyprážaného syru ešte nikto neschudol. 

Chcem ostatným popriať, aby svoju cestu začali premýšľaním nad tým, či chcú naozaj byť zdraví, žiť bez bolesti a utrpenia, a ak áno, musia si byť vedomí toho, že to prinesie spočiatku nejakú obetu. Jasne, že to neznamená, že už si nedáte nikdy v živote nejakú sladkosť či vyprážaný rezeň. Dáte. Ale nebudete mať potrebu to jesť každý deň. 

Keď mi syn a aj môj partner začali hovoriť, ako som schudla, bolo to pre mňa najväčšie zadosťučinenie.

Verte mi, že po čase sa to tak prirodzene zmení, že tie staré zvyky vám nebudú chýbať, naopak, stále sa bude tlačiť do popredia to, čo ste sa naučili s Fitlaviou. Chce to čas, vytrvalosť, a určite aj odhodlanie. Verte odborníkom vo Fitlavii, pomohli mnohým našim „makačom” vo Fitlavia komunite. Spolu tam každý deň dosahujeme skvelé výsledky, a preto to isto zvládnete aj vy! 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Martina (-16 kg): Celá výzva prebehla oveľa prirodzenejšie ako som očakávala

Kto je Martina Zoboková?

Martina má 39 rokov a pochádza z Modry. Aktuálne býva so svojou rodinou v Modre v rodinnom domčeku. Má 2 malé deti, 2 a 5 rokov. Je na materskej dovolenke, no pred ňou pracovala v leteckej spoločnosti ako vedúca kabíny palubného personálu. Neustále cestovala, a preto pre ňu nikdy nebolo jednoduché schudnúť alebo sa venovať nejakému športu, či koníčku. Odkedy sa pridala k Fitlavii schudla 16 kg a cíti sa výborne. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať