Úvod » Blog » Premeny s Fitlaviou » Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

Alexandra
Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!"

Sašu Kaszovú (47) pravdepodobne poznáte z Extrémnych premien na TV Markíza, kde sa jej podarilo schudnúť krásnych 42 kg. Málokto však vie, že účinkovaním v tejto šou to pre Sašu len začalo. Narazila totiž na každodenný život, v ktorom už nemala denne za chrbtom ani kamery, ani Maroša Molnára. Ako sa popasovala s touto výzvou, a ako jej v tom pomohla Fitlavia? Stála zmena životného štýlu za to? 

Aký konkrétny okamih alebo udalosť vás motivoval k tomu niečo vo vašom živote zmeniť? Prečo ste sa rozhodli ísť práve do Extrémnych premien?

Bolo to o zmene a o tom, že človek nemladne. Síce som vtedy bola zdravá a ešte som nemala žiadne zdravotné komplikácie, stále som myslela na to, že tým, že človek nemladne, zdravší už nebude. V hlave som mala nastavenie, že nechcem mať choroby alebo zdravotné komplikácie spojené s nadváhou alebo obezitou. Nakoľko mám rodinu, ktorú milujem, a chcem vidieť vyrásť svoje deti, dožiť sa vnúčat, a chcem zažiť starobu, tieto myšlienky ma neustále hnali k tomu, aby som niečo vo svojom živote zmenila, a aby som hlavne bola zdravá.

Po skončení Extrémnych premien ste sa zapojili do výzvy s Fitlaviou. Aká bola vaša motivácia zapojiť sa? Mali ste nejaké ďalšie ciele?

Keď som videla reklamu, že sa dá prihlásiť do Extrémnych premien, vážila som 125 kg – kvôli korone sa nakoniec nakrúcanie neuskutočnilo, no ja som už bola odhodlaná niečo so sebou robiť. Skúšala som to preto sama a prestala som jesť – váha klesla na 107 kg, avšak to som ešte ani len netušila, akú obrovskú chybu som týmto svojím spôsobom chudnutia robila. 

Do Extrémnych premien som teda šla s váhou 107 kg, pričom na ich úplnom konci som schudla 42 kg, takže moja finálna váha bola 65 kg. Do Fitlavie som sa prihlásila po skončení šou, a to najmä preto, aby som si túto váhu udržala. Môj cieľ bol jasný – už nechcem znova pribrať. Jednoducho, nechcem už vyzerať tak, ako som vyzerala. Jedným z dôvodov, prečo som si vybrala práve Filtaviu, bol aj Maroš Molnár, s ktorým som bola zvyknutá cvičiť. Preto, keď som videla reklamu na to, že Maroš Molnár spolupracuje s Fitlaviou, neváhala som ani sekundu

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

Do Fitlavie som sa prihlásila po skončení šou, a to najmä preto, aby som si novú váhu udržala. Môj cieľ bol jasný – už nechcem znova pribrať.”

Líšili sa vaše pôvodné predstavy týkajúce sa chudnutia od toho, čo ste sa dozvedeli alebo zažili v Extrémnych premenách a následne vo Fitlavii?

Ja som sa snažila schudnúť vo svojom živote už niekoľkokrát a stále som si myslela, že chudnutie je o tom, že keď nebudem jesť, tak schudnem. Áno, je v tom nejaká pravda –  keď nebudem jesť, tak schudnem, ale potom sa to nedá dlhodobo udržať, pretože človek skôr alebo neskôr začne jesť a všetky kilogramy sa vrátia ako bumerang. Toto bola moja najväčšia mylná predstava, akú som mala. 

Nikdy som si nemyslela, a to vravím otvorene, že každý, kto sa prihlási na nejaký druh cvičenia a má nejakého trénera, zrazu zázračne schudne. Nikdy som preto nežila v tom, že príde Maroš Molnár, pomasíruje mi sadlo, a to zázračne zmizne (smiech). Je to o tom, že človek sa musí odhodlať a jednoducho na sebe makať. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

„Stále som si myslela, že chudnutie je o tom, že keď nebudem jesť, tak schudnem. Toto bola najväčšia mylná predstava, akú som mala.”

Navyše, nie je to len o cvičení, je to aj o zdravej životospráve a o zmene stravovacích návykov. To je to, čo som si ja osobne zo začiatku nevedela vôbec predstaviť – musím jesť, aby som schudla? To je čo za hlúposť! Ale je to tak, človek skrátka musí jesť aby schudol. Je pravda, že nie je jedno čo, kedy, ani v akom množstve jem, ale musím jesť, aby som schudla. To ma prenasledovalo počas celých Extrémnych premien, a je to zároveň aj dôvod, prečo som sa rozhodla pokračovať s Fitlaviou.

Je niečo nové, čo ste sa dozvedeli alebo zažili vo výzvach s Fitlaviou? Máte prípadne nejaký nový zvyk, ktorý ste si osvojili?

Pre mňa je Fitlavia obrovským prínosom najmä v oblasti stravovania. Objavila som nové jedlá aj nad rámec tých, ktoré som mala z Extrémnych premien a pochopila som, že ten základ, ktorý som sa naučila, sa dá aj nejako obmeniť, a dá sa stravovať chutne. To ma poháňalo vpred. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

„Nikdy som preto nežila v tom, že príde Maroš Molnár, pomasíruje mi sádlo, a to zázračne zmizne (smiech). Je to o tom, že človek sa musí odhodlať a jednoducho na sebe makať.”

Vďaka Fitlavii som sa naučila, že zdravé stravovanie môže byť aj zábavou, a že sa to dá aj inak. Že občas si môžem dať aj niečo menej zdravé, a nemusím sa toho báť. Príkladom sú napríklad cestoviny – už sa ich nebojím jesť len preto, že sú to cestoviny. Môžem si ich pokojne dať, akurát nie plnú misku, ale iba určité množstvo. Zo začiatku som si to musela vážiť, dnes už to mám v oku.

Okrem toho som zmenila aj ďalšie svoje nastavenie – kompletne som vyhodila zo svojej slovnej zásoby slovíčko „musím”. Ja to „chcem”, nie „musím”. Začala som napríklad raňajkovať (pretože chcem) – mám tak raňajky, obed a večeru, čo dovtedy u mňa nebývalo bežné. Raňajkovala som vždy len kávu. Pochopila som ale, že tie raňajky, a to aj vďaka receptom z Fitlavie, sú pár minútovou záležitosťou, treba si len vybrať to správne (a sú tam fakt dobré jedlá!).

Fitlavia mi teda v tomto smere neuveriteľne spestrila môj každodenný život a uľahčila mi dosiahnutie mojich aktuálnych cieľov. Okrem jedálnička som si užila aj množstvo nových cvikov. Predtým som mala od Maroša množstvo cvikov na každý deň alebo týždeň, a vo výzve s Fitlaviou zase ukazoval úplne nové cviky, takže to bolo pre mňa tiež zaujímavé. Po tak dlhom čase, konečne niečo iné (smiech). 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

„Začala som napríklad raňajkovať. Pochopila som ale, že tie raňajky, a to aj vďaka receptom z Fitlavie, sú pár minútovou záležitosťou, treba si len vybrať to správne (a sú tam fakt dobré jedlá!).”

Navyše som si uvedomila, že kardio neznamená, že musím nutne behať alebo skákať, môže to byť aj prechádzka, alebo akýkoľvek pohyb. Ja momentálne cvičím v posilňovni, a to 3x týždenne. Nedávno som tiež dostala bežecký pás, takže v deň, keď nie som vo fitku, som na páse. Pravidelne si tam resetujem hlavu a dnes sa už na tieto dni dokonca teším! Samozrejme, mojim cieľom dnes je svoje telo spevniť, aby som sa cítila dobre a zdravo –  pretože to tak CHCEM.

Ja si myslím, že každý, kto sa prihlási do Novoročnej nakopávačky, alebo kto len chce cvičiť s Fitlaviou, a teda s Marošom a inými odborníkmi, vôbec nebude ľutovať

„Vďaka Fitlavii som sa naučila, že zdravé stravovanie môže byť aj zábavou, a že sa to dá aj inak. Že občas si môžem dať aj niečo menej zdravé, a nemusím sa toho báť.”

Môžete opísať, ako vyzeral váš deň pred začiatkom Extrémnych premien, po nich, počas výzvy s Fitlaviou, a ako vyzerá dnes?

(smiech) Môj deň pred tým, ako som sa odhodlala k zmene vyzeral asi tak, že – kto by sa už len šiel prechádzať? Kto by sa odlepil od gauča? Kto by cvičil? Keď som v TV videla niečo ohľadom cvičenia, hneď som si pomyslela – bože môj, ako to môže niekto takto cvičiť. Nikdy som si to nevedela predstaviť, pretože omnoho ľahšie bolo pre mňa ležať doma na gauči, pozerať TV, a niečo popri tom vyhrýzať. 

Dnes už to mám inak. Beriem to tak, že stále si môžem ľahnúť na gauč (sú aj oddychové dni), ale keď mám čas na to, aby som ťukala do mobilu, tak mám čas aj na to, aby som cvičila. Odlepila som sa preto (na svoje vlastné prekvapenie) od gauča a začala som sa hýbať

Šesť dní v týždni pohyb, jeden deň na oddych – aspoň tak by to malo byť v každom druhu cvičenia. Pre mňa však spočiatku nebol oddychový ani ten siedmy deň, aj vtedy som sa totiž snažila presvedčiť rodinu, aby sme sa šli napríklad spoločne prejsť. Keď aj len na krátku 3 km prechádzku, aj to bolo niečo – aspoň nejaký pohyb. Snažím sa teda hýbať, čo je obrovská zmena, a zatiaľ sa mi to darí. 🙂 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

„Beriem to tak, že stále si môžem ľahnúť na gauč (sú aj oddychové dni), ale keď mám čas na to, aby som ťukala do mobilu, tak mám čas aj na to, aby som cvičila.”

Ako by ste opísali váš prístup k stravovaniu pred výzvou s Fitlaviou a ako počas nej? Stavili ste na nejakú špecifickú diétu alebo ste skôr robili drobné zmeny vo vašom jedálničku?

Aktuálne dodržiavam jedálniček z Fitlavie a kombinujem si ho s jedálničkom z Extrémnych premien. Nehovorím, že nikdy nezhreším, momentálne už nemám za chrbtom kamery, takže je to na mne – nikto ma už nestráži. Teraz cez sviatky som si však bez výčitiek dala aj koláčik a otvorene sa k tomu priznávam. Ale nezjedla som celý plech, zjedla som iba jeden – a to je ten hlavný rozdiel.

Zažili ste počas výzvy s Fitlaviou nejakú stresovú situáciu alebo chvíle, kedy ste stratili motiváciu, ako ste sa s tým vyrovnali?

Úprimne, ani nie, aj keď mi to mnohí ľudia nechcú veriť. Možno, že ma trochu občas rozhodilo, keď som sa snažila pravidelne chudnúť, a v určitom momente tá ručička na váhe jednoducho nešla nižšie, pričom som vedela, že robím všetko tak, ako mám. Dnes ma to ale už tak netrápi. Ja mám svoje motto, ktorého sa držím, a ktorým žijem: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

Nie je dôležitá váha, ale ten odraz v zrkadle, zdravie, a pre mňa aj to, že môžem robiť všetko, čo chcem, nezadychčím sa tak rýchlo, môžem sa ohnúť a zaviazať si šnúrky. To je moja výhra!

Ovplyvnila výzva vaše sebavedomie a váš vzťah k sebe samej?

Rozhodne áno. V minulosti som síce bola spoločenský typ, ale napriek tomu som sa snažila nepohnúť sa z domu. Vždy som nosila, ako tomu ja hovorím, nejaké vrece – voľné oblečenie, ktoré zakrylo všetko, čo som nechcela aby videli iní. Nechcelo sa mi nikam chodiť, jednoducho som sa za seba hanbila a nemala som žiadne sebavedomie. Tým, že som schudla, sa všetko zmenilo. Vrátilo sa mi zdravé sebavedomie, a zase som to ja.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

„Tým, že som schudla a zmenila svoj výzor, nabrala som zdravé sebavedomie a začala som si viac vážiť samú seba. Zmenil sa mi aj pohľad na život, za čo som veľmi vďačná.”

Dokážete opísať jednu konkrétnu zmenu, ktorá bola pre vás počas výzvy s Fitlaviou najvýznamnejšia, a ktorá ovplyvnila váš život najviac?

Nikdy som sa nevedela sama rozhodnúť a nevedela som, že či to, čo robím, je správne. Neviem, či to bolo tou váhou, ale rozhodne to súviselo s mojim nízkym sebavedomím. Vždy som volala svojmu mužovi a radila som sa. 

Teraz, keď sa ma niekto na niečo pýta, odpovede a rozhodnutia zo mňa vychádzajú už takmer automaticky. Nabrala som sebadôveru a už sa nebojím vyjadriť svoj názor. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

„Tým, že som schudla, sa všetko zmenilo. Vrátilo sa mi zdravé sebavedomie, a zase som to ja.

Navyše, dnes už zvládnem niekomu aj oponovať a naučila som sa povedať „NIE”. To je tiež obrovský pokrok. V minulosti, tým, že som bola obézna, sa mi každý iba vysmieval za mojim chrbtom. Mala som pocit, že ma nikto neberie vážne. Do očí boli všetci milí, ale hneď ako zašli za roh, tak si pomysleli: „Bože, ty ale vyzeráš strašne!”. 

Tým, že som schudla a zmenila svoj výzor, nabrala som zdravé sebavedomie a začala som si viac vážiť samú seba. Zmenil sa mi aj pohľad na život, za čo som veľmi vďačná.

Kto vám na vašej ceste k zmene a udržaniu si nového životného štýlu pomáhal najviac?

Pre mňa je veľký terapeut a psychológ už sám Maroš Molnár. Veľmi si ho vážim. On ma vždy dokázal podporiť, vysvetliť mi veci, ale tiež ma motivovať. 

Okrem Maroša tu je (a vždy bol) ešte môj manžel. Nebyť môjho skvelého manžela, tak to asi nezvládnem. Keby som ho nemala, tak by som nejedla (smiech). On varí, takže mi veľmi v tomto smere pomáhal. Bol mi vždy tiež obrovskou oporou. Keď som mala deň, kedy som vstala s tým, že to asi nedám, on vždy prišiel, a povedal mi: „Ale dáš!”. On je ten, čo mi až do dnešného dňa pomáha, on mi verí, a urobí všetko preto, aby mi bolo dobre, a to si na ňom nesmierne vážim. Podpora od rodiny alebo komunity, ktorá vás dokáže pochopiť, je to najdôležitejšie.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“

„Keď sa raz odhodláte k tomu, že chcete zmenu, tak to pôjde. Verte mi, dá sa to, pôjde to, aj keď to tak na začiatku nevyzerá. Základom je vytrvať a nevzdať to!”

Máte nejakú konkrétnu radu, ktorú by ste chceli poskytnúť tým, ktorí hľadajú motiváciu na začatie podobnej výzvy s Fitlaviou?

Choďte do toho a nevzdávajte to!!! Keď sa raz do toho pustíte a poviete si „CHCEM TO” – pozor, nie „musím”, ale „CHCEM”, tak to zvládnete. Keď sa raz odhodláte k tomu, že chcete zmenu, tak to pôjde. Verte mi, dá sa to, pôjde to, aj keď to tak na začiatku nevyzerá. Základom je vytrvať a nevzdať to!

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Alexandra Kazsová z Extrémnych premien: „Život nie je o kilogramoch, ktoré zhodíš, ale o živote, ktorý získaš!“Kto je Alexandra Kaszová?

Alexandra má 47 rokov a pracuje ako pedagogický asistent na základnej škole v Čamovciach. Napriek tomu, že vykonáva toto neľahké povolanie, sama o sebe tvrdí, že má nádherný život a skvelú rodinu. Manžela, s ktorým má 2 dcéry, má aj vďaka Extrémnym premenám, kde sa počas finále zosobášili – to bola, ako hovorí Maroš Molnár, čerešnička na torte Sašinej premeny. Dnes Alexandra žije omnoho zdravší a aktívnejší život, a pomáha jej v tom nielen jej vlastná rodina, ale aj Fitlavia. 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať