Úvod » Blog » Zdravie » Schudnúť pred otehotnením? Vyššia šanca otehotnieť a ľahší pôrod za to stoja!

Schudnúť pred otehotnením? Vyššia šanca otehotnieť a ľahší pôrod za to stoja!

Erika Zajacová

Prečo schudnúť pred otehnotnením? Mať pekné a bezproblémové tehotenstvo je snom väčšiny žien. Vedela si, že jeho priebeh ovplyvňuje napríklad aj tvoja hmotnosť pred otehotnením? S nadváhou či obezitou sa najčatejšie spájajú iba problémy ako vysoký krvný tlak alebo cukrovka II. typu, no o tom, ako komplikujú počatie, tehotenstvo aj pôrod sa už hovorí menej.

Čo je to nadváha a obezita?

Nadváha aj obezita sú charakterizované ako nadmerné množstvo telesného tuku. Ako ukazovateľ sa používa BMI (body mass index), ktorý je v prípade nadváhy >25, v prípade obezity >30.

Podľa veľkej prehľadovej štúdie z roku 2012 má až 50 % žien v plodnom veku nadváhu alebo obezitu. Iná štúdia hovorí o 40 % tehotných žien s nadváhou alebo obezitou v USA. K slovenským číslam sa nám nepodarilo dopátrať, o skúsenosť sa s nami podelila jedna z vás:

„S partnerom sme sa dlho snažili o bábätko. Postupne nám to prerastalo cez hlavu. Bolo to skľučujúce: každý mesiac čakať na ovuláciu, robiť testy a potom dúfať, že menštruácia nepríde. Bohužiaľ, vždy prišla. Rady môjho gynekológa, že by som mala schudnúť, som nebrala vážne. Myslela som si, že mi to hovorí ako každý iný lekár. Bola som mladá baba, mala som 28 a vážila som 97 kíl pri výške 165 cm. Nepomohlo ani umelé oplodnenie. Keď bolo naozaj najhoršie a hrozilo, že sa nám rozpadne vzťah, rozhodla som sa, že dám na radu lekára. Spolu s trénerom a nutričným terapeutom sa mi podarilo v priebehu roka schudnúť viac ako 20 kíl. Dnes čakám naše vymodlené bábätko. Všetka drina aj pot stáli za to.“

Toto je príbeh čerstvej tridsiatničky Katky, ktorá nakoniec dala na radu lekárov. Chudnutie je citlivá téma. Neradi o nej hovoríme v takomto kontexte a priznať si pravdu je ťažké.

Prečo schudnúť pred otehotnením? Obezita prináša aj tieto riziká:

  • Problémy s počatím (ovulácia neprebieha tak ako by mala)
  • Tehotenská cukrovka
  • Zvýšené riziko potratu či narodenie mŕtveho bábätka
  • Problémy spojené s vysokým krvným tlakom (nadmerná záťaž pre obličky a ďalšie tkanivá) – tzv. preeklampsia
  • Spánkové apnoe
  • Poruchy srdcovej činnosti z dôvodu záťaže
  • Zvýšený výskyt cisárskeho rezu (horšie hojenie jazvy, preeklampsia…)
  • Komplikovaný prirodzený pôrod

Ako schudnúť pred otehotnením?

Ak uvažuješ o počatí, mala by si vedieť, že zdravý životný štýl dokáže výrazne zvýšiť tvoje šance na úspech. Základom je pestrá a vyvážená strava, dostatok pohybu a psychická pohoda.

Chudnutie s Fitlaviou

Ak sa rozhodneš vydať na cestu za svojím zdravším ja, tieto články ti budú určite nápomocné:
Koľko je zdravé schudnúť za mesiac? Odpoveď nájdeš v tomto článku.

Zdravá výživa v kocke – s týmito praktickými radami to zvládneš aj ty!

Najlepšia strava na chudnutie

Rozhodla si sa, že s bábätkom ešte počkáš a najprv sa dáš do formy? Tu nájdeš 7 tipov, ako poraziť prejedanie sa pred menštruáciou, aby nepríjemný PMS už viac nekazil tvoje chudnutie.

Ak nemáš rada cvičenie alebo z iného dôvodu nemôžeš cvičiť, tu nájdeš tipy ako schudnúť bez cvičenia. Dá sa to!

A že sa hýbeš rada, ale hanbíš sa ísť do posilňovne? Môžeš si vybrať z našich článkov o cvičení: TU nájdeš kruhový tréning na doma alebo účinnú tabatu, ktorú tiež odcvičíš priamo v obývačke.

Ani v tehotenstve nie je neskoro

Hovorí sa, že radšej neskoro ako nikdy – a podľa všetkého to platí aj v tehotenstve. Zdravšie stravovanie a primeraný energetický príjem v tehotenstve výrazne znižuje podľa vedcov riziko vzniku preeklampsie aj gestačného diabetu. K tomu každý deň aspoň 30 minútová prechádzka v prírode – a tehotenstvo sa naozaj môže stať najšťastnejším obdobím tvojho života.

Počas tehotenstva priberieš: priprav sa na to

Neľakaj sa, to priberanie počas tehotenstva je prirodzené a vlastne aj nutné – príroda predsa vie, čo robí. Tvoje telo sa veľmi mení a snaží sa dieťatku zabezpečiť úplne všetko, čo potre zdravie potrebuje.

To stúpanie váhy automaticky neznamená, že priberáš tuk. Veľkú časť z tých pribúdajúcich kíl tvorí napríklad voda, pretože je potrebná pre krvný obeh dieťatka, plodovú vodu a aj placentu.

Pribrať nejaké malé množstvo tuku sa ti navyše môže hodiť neskôr pri dojčení. Len si daj pozor, aby si sa neriadila mottom: „Teraz môžem jesť za dvoch!“ 

Je pravda, že potrebuješ prijať trošku viac kalórii denne, no neznamená to, že sa máš od rána do večera niečim napchávať a nevstať z gauča. Takto sa ľahko stane, že pribudajúce kilá nebudú z väčšej časti voda a zanedbateľné množstvo tuku. Bohužiaľ, takto to vníma veľmi veľa žien a potom sa stávajú obéznymi, pretože okrem toho potrebného priberania na seba nalepili aj zbytočný tuk.

Ak počas tehotenstva priberieš veľa zbytočné tuku (dostaneš sa na kritickú hodnotu nadváhy alebo až obezity), môže sa to negatívne odraziť na váhe dieťatka, zvyšuje sa šanca cisárskeho rezu a sťaží ti to chudnutie po pôrode.

Naopak, ak priberieš málo, hrozí ti predčasný pôrod a nízka hmotnosť dieťatka.

Snaž sa čo najviac riadiť odporúčaním lekára, prekonzultuj aj svoje možnosti na pohyb počas tehotenstva a prípade si zohnať trénera, ktorý je odborník na trénovanie tehotných žien či nutričného terapeuta, ktorý ti zase presne povie,  ako sa stravovať.

A keď už konečne budeš držať svoje dieťatko v náručí v pohodlí domova, možno ti hlavou začnú poletovať myšlienky, že by bolo načase schudnúť. Neboj sa, aj na to sme pripravení:

Prajeme ti veľa šťastia, lásky, trpezlivosti a hlavne zdravia – tebe aj tvojmu dieťatku.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať