Ráno ledva otvoríš oči a posledné, čo sa ti chce je cvičenie. Nechce sa ti pripravovať si jedlo do krabičiek, krájať zelenina či prejsť sa do práce. Z toho dvojtýždňového zápalu, kedy si bola plná motivácie a energie neostalo takmer nič. Už skoro chytáš telefón a píšeš trénerovi, že to dnes rušíš. Čo sa stalo? Kam zmizla tvoja motivácia? To všetko si povieme v tomto článku a pridáme doň rôzne citáty o športe, ktoré ťa namotivujú.
Nie je to o tom, či spadneš na zem, ale o tom, či sa dokážeš postaviť.
– Vince Lombardi
Najskôr musíš pochopiť motiváciu, inak ti citáty o športe nepomôžu
Motivácia je psychologický proces, ktorý vedie k správaniu, ktoré vyplýva na základe potrieb. Je to akási hnacia sila, tvoj motor, ktorý ťa vedie k tomu, aby si uspokojila svoje túžby.
Väčšinou sa motivácia spomína s cvičením či zdravým stravovaním, no môžeš si to predstaviť aj inak – napríklad si hladná, čo je motiváciou ísť sa najesť.
Každý má nejaké potreby. Tie vyplývajú z nedostatku alebo nadbytku. Napríklad máš potrebu ísť sa najesť, lebo si hladná (nedostatok). Alebo máš potrebu ísť domov a čítať si knihu, lebo už si dlho bola medzi ľuďmi a si vyčerpaná (nadbytok).
Pri akomkoľvek nedostatku či nadbytku sa snažíme urobiť všetko preto, aby sme danú potrebu uspokojili. To je motivácia.
Má to však jeden háčik…
Motivácia nie je niečo, čo sa ti neustále bude motať v živote. Je to nanič, ale niekedy si jednoducho zbalí kufre a na 2 týždne ti zmizne zo života. Nie, nie je s tebou nič zle – takto to mávajú aj profesionálni športovci na vysokej úrovni. Lenže oni už vedia, že sa na motiváciu samotnú spoliehať nemôžu a trénujú aj bez nej.
Predstav si, že ťa niekto veľmi nahneval. Či už ide o kolegyňu v práci, muž ti možno namiesto cukety kúpil baklažán alebo ti dieťa zašpinilo biely koberec temperovými farbami. Cítiš v danej situácií hnev. O týždeň si však na danú situáciu ani nespomenieš, možno sa na nej zasmeješ – kto už si pomýli cuketu s baklažánom? ( :-D)
Čím ťažšie sa víťazstvo tvorí, tým väčšie je šťastie, ktoré z neho vzíde.
– Pelé
Emócie nie sú stále. Prídu a odídu. Tvoj mozog sa prostredníctvom nich nejako snaží pochopiť, čo sa okolo teba deje. Sú subjektívne a moc ich nemôžeš ovplyvniť – veď to poznáš, keď si smutná a niekto ti povie: „Nebuď smutná.“ Nezačneš hneď skákať od radosti a užívať si daný moment, lebo to nie je také jednoduché.
Ale tak, ako daná emócia niečím vyvolaná nenápadne príde, nenápadne aj odíde. To isté platí o motivácií.
Motivácia k cvičeniu nie je stála a nemôžeš sa na ňu spoliehať
Profesionálni športovci nie sú iní. Tiež sa im veľakrát nechcelo ísť na tréning a radšej by sa natlačili čipsami pri obľúbenej televíznej šou. Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými je v tom, či sa spoliehajú na motiváciu alebo nie.
Ale zamysli sa nad tým, kedy sa cítiš byť namotivovaná – je to cestou na tréning alebo cestou z tréningu? Kedy ťa zaplaví tá energia, tá obrovská chuť dosahovať veľké veci?
Áno… Motivácia je skôr vyvolaná robením danej činnosti. Ak by si ostala sedieť doma na gauči, nezačala by si sa pri dojedaní čokolády cítiť namotivovane na cvičenie. Ale po tom ťažkom tréningu, kedy si videla, čo tvoje telo dokáže, kedy si sa prekonala a vyšla z tej komfortnej zóny… Vtedy ťa zaplaví vlna motivácie, že to skutočne dokážeš.
Úspech je súčet malých snáh opakovaných deň čo deň.
-Robert Collier
Nečakaj preto na čas, kedy sa ti bude chcieť. Lebo ten čas pravdepodobne nikdy nepríde, ak preto ty sama nič neurobíš. Dalo by sa teda povedať, že motivácia je výsledkom tvojich rozhodnutí a činností.
Ako ostať namotivovaná neustále cvičiť? Nie sú to len citáty o športe
Teraz ti prinesieme niekoľko tipov, vďaka ktorým môžeš čo najviac predĺžiť ten stav, kedy budeš naplnená motiváciou.
1. Hýb sa
Aj keď sa ti nechce, si unavená a motiváciu paradoxne absolútne nemáš – hýb sa. Nepredstavuj si to hneď ako zabehnutie maratónu či drepovanie 125 kg. Každý malý pohyb sa ráta.
- Zapni si svoju obľúbenú hudbu a poriadne si zatancuj,
- choď si dať krátku prechádzku okolo domu,
- urob 10 angličákov.
Nájdi si niečo, čo je ľahké a nevyžaduje si to veľa tvojej energie. To ti pomôže s tým, aby si ostala namotivovaná. Každé, akékoľvek malé množstvo pohybu je lepšie ako žiadny pohyb.
2. Nezabúdaj na svoj cieľ
Často pri prvom podnete niečo na svojom živote zmeniť si ľudia píšu a ujasňujú svoje ciele. Všade sa dočítaš, že cieľ by mal byť presne definovaný, časovo ohraničený, realistický a mala by si mať dobrý dôvod, prečo ten cieľ chceš dosiahnuť.
No, to je síce pekné, že ty si to napíšeš do pekného zošita, ale čo z toho, ak si ten zošiť už nikdy neotvoríš?
Svoj cieľ si potrebuješ pravidelne (každý deň) pripomínať. To môžeš urobiť napríklad takto:
- každé ráno si napíš 2 veci, ktoré v ten deň urobíš, aby si sa priblížila k svojmu cieľu (napríklad: pôjdem sa prejsť, poslednú kávu si dám o druhej poobede, večeru si pripravím doma) a večer sa zamysli, ako to dopadlo,
- urob si tzv. vision board, teda akúsi nástenku, ktorá bude na viditeľnom mieste, kde sa často nachádzaš, kde si nalepíš rôzne citáty o športe, obrázky či svoje ciele a budeš si ich takto pravidelne pripomínať.
Nič som nenadobudol ľahko. Každá vec ma stála tvrdú prácu. Nehľadaj ľahké cesty. Tie hľadá toľko ľudí, že sa po nich nedá prísť nikam.
– Tomáš Baťa
3. Rob to v malom
Nemôžeš očakávať, že ak si doteraz žila na 0, tak svoj život dokážeš zo sekundy na sekundu dostať na 100. Urob si čiastkové ciele. Nezmeň hneď celý jedálniček, začni sa ako prvé sústrediť napríklad na to, že budeš jesť viac zeleniny, potom si začneš dávať pozor aj na bielkoviny a takýmito krôčikmi sa prepracuješ k vyvážanému jedálničku, pri ktorom zvládneš vytrvať.
Z nuly choď najskôr na 10, potom na 12 či na 20 a takto postupne sa prepracuj až na vrchol.
4. Odmeň sa
A tým nemyslíme, že si máš dať po schudnutí každého kila poriadny cheat day. Jedlo nemusí byť tvoja odmena.
Odmeniť sa môžeš napríklad teplou vaňou, v ktorej budeš reflektovať svoje úspechy. Kúpiš si novú knihu, nové oblečenie do fitka či zavesíš tu fotku na sociálne siete, lebo sa chceš pochváliť (právom) za svoj vymakaný pokrok.
Nezabudni sa odmeniť a oceniť, môže ti to pomôcť s tým, aby sa motivácia na 2 týždne nevyparila.
Musíš to dělat srdcem. Je to drsná práce, ale jen ta přináší úspěch. Tvrdě a neustále pracuj, pracuj víc než ostatní a výsledek se dostaví. To je jediný recept.
– Pavel Nedvěd
Citáty o športe – slovíčko na záver
Teraz už vieš, že motivácia či citáty o športe nie sú všetko, na čo sa môžeš spoľahnúť. Úspech si vyžaduje tvoje odhodlanie a tvrdú prácu či budovanie disciplíny. Pretože to nie je o tom, či sa ti dnes chcelo alebo nie.
Lebo jediný tréning, ktorý oľutuješ bude ten, na ktorý nepôjdeš.
Tak a teraz šup na tréning, nech už má 10 či 30 minút alebo bude trvať hodinu, je to jedno, hlavne tam choď.