Úvod » Blog » Zdravie » Čo je viscelárny tuk? Je zákerný a môže spôsobiť aj infarkt

Čo je viscelárny tuk? Je zákerný a môže spôsobiť aj infarkt

Erika Zajacová
čo je to viscelárny tuk

Vieš, čo je to viscelárny tuk? Nie je ho vidno, a predsa je nebezpečný. Často ide ruka v ruke s nadváhou aj obezitou.

Mať nejaké kilá navyše nie je vždy nebezpečné, no ak je tvoje BMI viac ako 25, vedci majú jasno.

Nadváha a obezita zvyšujú riziko vzniku civilizačných ochorení, ako je napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka II. typu či ateroskleróza.

Vedela si však, že veľa závisí aj od umiestnenia tuku na tele? Podľa tvaru tela rozoznávame dva druhy obezity, pričom jeden je z hľadiska množstva viscelárneho tuku oveľa nebezpečnejší.

Akú máš postavu?

Tvar hrušky

Postavu pripomínajúcu hrušku má väčšina žien. Príroda nás obdarila predispozíciou ukladať tukové zásoby na stehná, zadok a nohy. Aj keď celý život nadávame, že máme problém zmestiť sa do nohavíc, predsa len majú väčšie boky jednu výhodu.

Tento typ ukladania tuku je oveľa menej spájaný s pridruženými ochoreniami aj s výskytom nadmerného množstva viscelárneho tuku. Znamená to, že „ženské“ kilá navyše nie sú do určitej miery také nebezpečné, ako tie „mužské“.čo je to viscelárny tuk, Čo je viscelárny tuk? Je zákerný a môže spôsobiť aj infarkt

Tvar jablka

Veľa mužov (najmä v strednom veku, no častejšie ich už nachádzame aj medzi mladšími ročníkmi) má pomerne vypracované ruky aj nohy, no majú tzv. pivné brucho. Tu sa dostávame ku kameňu úrazu, keďže tento typ nadváhy (resp. obezity) je oveľa častejšie spájaný aj s ďalšími zdravotnými ťažkosťami.

Predpokladá sa, že jedným z hlavných rizík je nadmerné množstvo viscelárneho tuku.

Čo je to viscelárny tuk?

 Viscelárny tuk (alebo aj vnútrobrušný) obklopuje vnútorné orgány.

Nedokážeme si ho nahmatať, pretože nie je tesne pod kožou. Nachádza sa až vnútri brušnej dutiny. Máme ho okolo pečene, žalúdku, obličiek či pankreasu.

Prečo je viscelárny tuk nebezpečný?

V určitom množstve je  vnútrobrušný tuk dôležitý. Chráni naše orgány pred nárazmi, no akonáhle ho je viac, môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Je preukázané, že ovplyvňuje funkciu pečene a spôsobuje hormonálne výkyvy. V krajnom prípade môže viesť narušenie hormonálneho prostredia organizmu až k vysokému krvnému tlaku, vysokému cholesterolu či k inzulínovej rezistencii. Odtiaľ je iba krôčik k cukrovke II. typu a ďalším komplikáciám – napríklad k infarktu či mŕtvici.

Niektoré výskumy potvrdili súvislosť vyššieho množstva viscelárneho tuku s výskytom karcinómu hrubého čreva, rakoviny prsníka aj konečníka.čo je to viscelárny tuk, Čo je viscelárny tuk? Je zákerný a môže spôsobiť aj infarkt

Ako zistiť, či ti hrozí riziko kvôli veľkému množstvu viscelárneho tuku?

Klasická váha ti prezradí iba hmotnosť celého tela, no hodnota viscelárneho tuku ostáva pre ňu veľkou neznámou. Dnes už sú na trhu aj váhy, ktoré ti ukážu množstvo vody aj tuku v tele- tieto hodnoty však ber kvôli nízkej presnosti s veľkou rezervou.

Jednoduchým spôsobom, ako zistiť, či sa nachádzaš v rizikovej skupine, je zmerať si obvod pása. U žien stúpa riziko, ak je obvod pása nad 80 cm, u mužov nad 94. Vysoké riziko už znamená hodnota u žien nad 88 cm a u mužov nad 102 cm. V takomto prípade by si nemala na nič čakať a pokúsiť sa nejaké to kilo zhodiť – a na to si nemohla natrafiť na lepšiu stránku :-).

Aké sú rizikové faktory vzniku nadmerného množstva viscelárneho tuku?

  • nedostatok pohybu
  • nezdravá strava
  • nadváha alebo obezita
  • genetická predispozícia
  • „pivné“ bruchočo je to viscelárny tuk, Čo je viscelárny tuk? Je zákerný a môže spôsobiť aj infarkt

Ako sa zbaviť viscelárneho tuku?

Bohužiaľ, nedokážeme si „rozkázať“, z ktorého tuku chceme chudnúť. Univerzálnou odpoveďou je teda snaha o dosiahnutie normálnej hmotnosti (nie nadváha, nie obezita), zdravá strava a dostatok pohybu.

Ako schudnúť (nielen) viscelárny tuk?

Ak nevieš ako na to, prečítaj si náš manuál, ktorý ťa problematikou chudnutia prevedie krok po kroku.

Zdravá strava

Jesť zdravo neznamená hladovať.

Základom je dostatok bielkovín, ktoré získaš z chudého mäsa, vajíčok, mliečnych výrobkov a strukovín. Samozrejmosťou je veľké množstvo zeleniny a ovocia, ktoré dodá vitamíny aj minerály a vďaka vláknine zasýti na dlhšiu dobu.

Nevyhnutné sú aj tuky, voľ najmä rastlinné alternatívy a tučné morské ryby. Daj si pozor – tuky majú v porovnaní s bielkovinami aj sacharidmi najvyššiu energetickú hodnotu. To znamená, že hrsť orechov je oveľa kalorickejšia, než hrsť napr. ryže.čo je to viscelárny tuk, Čo je viscelárny tuk? Je zákerný a môže spôsobiť aj infarkt

Užitočný ti môže byť náš zoznam najmenej kalorických potravín, TOP 10 zdrojov sacharidov alebo naše tipy na zdravú desiatu či 10 x zdravú večeru.

Cvičenie a pohyb

Pohyb miernou intenzitou (chôdza, jogging) aspoň 150 minút do týždňa je dobrým začiatkom.

Prečo ale nechcieť viac?čo je to viscelárny tuk, Čo je viscelárny tuk? Je zákerný a môže spôsobiť aj infarkt

Ako často cvičiť ti prezradí tento článok.

Ak nemáš veľa času na tréning, môžeš skúsiť napríklad vysoko-intenzívny intervalový tréning.

Rada cvičíš doma a chceš mať hotovo za 20 minút? Vyskúšaj náš najnovší Tabata tréning na doma.

Ak sa stále nevieš rozhodnúť, či dať prednosť kardiu alebo silovému tréningu, možno ti rozhodovanie uľahčí náš článok.

Nemáš rada cvičenie? Aj prechádzka je lepšia ako nič!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať