Úvod » Blog » Skryté kalorické bomby: týchto 7 ti môže nenápadne kaziť chudnutie

Skryté kalorické bomby: týchto 7 ti môže nenápadne kaziť chudnutie

Erika Zajacová
skryté kalorické bomby

Máš svoj jedálniček pod kontrolou? Prečítaj si článok, aby si sa uistila, že ti v ňom netikajú skryté kalorické bomby.

V snahe žiť zdravšie mnohé z nás siahajú po potravinách, ktoré sú nabité vitamínmi aj minerálmi. Často však zabúdame na to, že aj tieto naoko zdravé potraviny obsahujú viac kalórií, než by sme si priali. Ktoré sú to?

Skryté kalorické bomby – s týmito pri chudnutí radšej opatrne

1. Acai bowl

Trendy v jedle sa pravidelne obmieňajú, no acai bowl tu už máme pomerne dlho na to, aby sme o nich hovorili ako o rýchlokvasnom trende. Acai berry pochádza z Amazónie a je jedným z najsilnejších potravinových antioxidantov.skryté kalorické bomby, Skryté kalorické bomby: týchto 7 ti môže nenápadne kaziť chudnutie

Vďaka jeho príjemne kyselkavej chuti a výraznej farbe si rýchlo získalo prívržencov. Acai berry sa začalo využívať nielen na prípravu výživných smoothie, ale aj ako ľahký a rýchly snack v podobe acai bowl – acai misky.

Najčastejšie sa acai berry rozmixuje s mliekom, rastlinným nápojom, tvarohom alebo jogurtom a ozdobí sa tak, aby nikto nedokázal odolať. Ovsené vločky, banán, orechové maslo, med, kokos, orechy… fantázii sa medze nekladú – a často ani kalóriám.

2. Orechy

Miska orieškov v kancelárii na zdravé mlsanie ťa môže vyjsť poriadne draho. V 100 gramoch orieškov sa nachádza približne 600 kcal, čo sa vyrovná aj solídnemu obedu. A veruže ich ubúda ?skryté kalorické bomby, Skryté kalorické bomby: týchto 7 ti môže nenápadne kaziť chudnutie

Vysoko kalorické sú aj obľúbené orechové maslá. Sú chutné v ovsenej kaši, zjemnia smoothie, no ak patríš k milovníčkam ich jemnej textúry, daj si pozor, aby si to s nimi neprehnala.

Lyžica arašidového masla sa kaloricky môže vyrovnať aj celej žemli. Ak chceš schudnúť, odporúčame ti ním šetriť ako šafránom.

3. Sušené ovocie

Ďalšia nenápadná a naoko zdravá maškrta. Sušenie zachová väčšinu vitamínov, minerálov aj vlákniny, zároveň však ovocie zbaví takmer všetkej vody.

Koľko kalórií sa nachádza v 100 gramoch sušeného ovocia?

 • Ananás: 287 kal, z toho 57 gramov cukru a iba 4 gramy vlákniny
 • Jablká: 270 kcal, z toho 50 gramov cukru a 9 gramov vlákniny
 • Slivky: 240 kcal, z toho 47 gramov cukru a 18 gramov vlákniny
 • Marhule: 291 kcal, z toho 42 gramov cukru a 8 gramov vlákniny
 • Figy: 197 kcal, z toho 58 gramov cukru a 10 gramov vlákniny
 • Datle: 332 kcal, z toho 63 gramov sacharidov a 8 gramov vlákniny

Čo z toho vyplýva? Sušené ovocie stráca hlavnú výhodu čerstvého ovocia – a síce, že za málo kalórií zješ solídne množstvo jedla. Akonáhle sa však budeme baviť o sušenom ovocí, je namieste vnímať ho viac ako maškrtu a sladkosť, než „ovocie“.

4. Avokádo

Výborný zdroj mononenasýtených mastných kyselín, ktoré prospievajú srdcu aj cievam. V poslednej dobe sú obľúbené toasty s celým avokádom a vajíčkom na vrchu. Dva kúsky toastu, dve vajíčka a jedno avokádo znamená viac ako tretinu denného energetického príjmu bežnej ženy.skryté kalorické bomby, Skryté kalorické bomby: týchto 7 ti môže nenápadne kaziť chudnutie

Jedno veľké avokádo obsahuje približne 320 kcal a 29 gramov tuku – teda približne polovicu denného odporúčaného príjmu tukov pre bežnú ženu. Ušetri si najbližšie polovicu avokáda na ďalší deň alebo si z nej priprav naše zdravé raw avokádové košíčky, na ktorých si pochutná aj návšteva.

5. Raňajkové cereálie (najčastejšie označované ako fitness, slim…)

Raňajková zmes celozrnných cereálií, ktoré sľubujú vysnívanú postavu, úzky pás a sýtosť na celé doobedie. Bohužiaľ, realita je na míle vzdialená usmiatej štíhlej modelke z reklamy.

Väčšinou obsahujú zbytočne veľa pridaného cukru, ak k tomu pripočítame aj čokoládové lupienky, dostaneme sa pokojne aj na 400 kcal na 100 gramov. Našťastie sa dnes dajú nájsť aj vhodnejšie alternatívy, ktoré obsahujú iba celozrnné cereálne vločky a niečo dobré na ochutenie (aj čokoládu?).

Odporúčame ich pridať k bielemu jogurtu alebo tvarohu, aby si v raňajkách prijala dostatok bielkovín. Ochránia ťa pred prudkým poklesom hladiny cukru v krvi a udržia ťa sýtou po dlhšiu dobu, než keby si si cereálie zaliala iba mliekom alebo rastlinným nápojom.

Ak patríš k fanúšičkám granoly, daj si pozor – tu bývajú kalorické hodnoty ešte vyššie. Ak chceš telu dodať dostatok vlákniny a celozrnných cereálií, stav na obyčajné vločky či celozrnné pečivo. Granolu ber ako oživenie jogurtu či sladké chrumanie, stále však platí, že je koncentrovaným zdrojom energie.

6. Syrskryté kalorické bomby, Skryté kalorické bomby: týchto 7 ti môže nenápadne kaziť chudnutie

Bohatý zdroj vápnika a bielkovín, no súčasne aj tuku. Netvrdíme, že sa máš syru úplne vzdať. Ber tento bod iba ako malé podpichnutie, že poriadne hrubá vrstva strúhaného syru na rizote či ozobkávanie kociek syru pri víne nejdú do bezkalorického neba. A ozaj, keď sme pri víne…

7. Alkohol

Vedela si, že alkohol obsahuje v 1 grame až 7 kcal? To je takmer toľko, ako 2 gramy bielkovín či sacharidov (1 gram = 4 kcal). Ide tak po tukoch o druhý najbohatší makronutrient, ktorý nám však okrem energie a opice, nedáva žiadne iné benefity.

Koľko kalórií obsahujú obľúbené alkoholické nápoje? (1 pohár = 200 ml)

 • Pohár červeného vína: 150 kcalskryté kalorické bomby, Skryté kalorické bomby: týchto 7 ti môže nenápadne kaziť chudnutie
 • Pohár bieleho polosladkého vína: 164 kcal
 • Štamprlík vodky: 92 kcal
 • Štamprlík fernetu: 67 kcal
 • Cuba libre: 186 kcal
 • Sex on the beach: 170 kcal
 • Veľké pivo 10°: 185 kcal
 • Štamprlík smotanového likéru: 167 kcal

Čo dodať na záver?

Necháp nás zle: netvrdíme, že by si mala uvedené potraviny úplne vyradiť zo svojho jedálnička. Práve naopak! Až na posledný bod ide o nutrične bohaté jedlá, ktoré by v tvojom dennom režime nemali chýbať.

Opäť sa však vraciame k tomu, že najdôležitejšie pri chudnutí nie sú konkrétne potraviny, ale ich množstvo – a práve to môže byť v niektorých prípadoch zradné.

Ktoré sú tvoje obľúbené skryté kalorické bomby?

(U nás vedie čokoláda. A áno, vieme, že to nie je zrovna „skrytá“ kalorická bomba, no jedno vieme: ak zvolíš tmavšiu variantu, dokážeš z nej získať mnoho zdravotných benefitov. Viac sa dočítaš v článku.)

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať